Jump to content


PC audio sistem


gfx

Recommended Posts

Evo i od mene par reci o tek usviranom i, mozda za ovaj deo foruma, pomalo neobicnom sistemu.

Sistem je silom prilika sveden na PC kao izvor, eksternu zvucnu kartu i aktivne monitore.

Na zalost, posle dugodisnjeg (skoro tridesetogodisnjeg) audio i DIY staza, i brda opreme koja je pravljena, prepravljana i tokom godina generalno prolazila kroz kucu, rastom i brojcanim uvecanjem porodice klasicni sistem je kao takav MORAO "otpasti", biti radikalno redukovan i sveden sa klasicne (svima omiljene) forme na jedan ovakav minimum, ALI meni prihvatljivog, minimuma.

Sistem je koncipran da pre svega dobro svira, i komponente koje ga cine nikako nisu slucajno "zalutale" tu.

To su:

Focusrite Saffire PRO 14 zvucna karta, 24bit/96kHz, sa Cirrus CS 4272 konverterima, balansiranim izlazima, monitor volume kontrolom...

Adam A7x, aktivni monitori, dovoljno mali da fizicki ne prave pometnju, dovoljno veliki da odole svakom izazovu, fantasticni kada je zvuk u pitanju. Bas 7" glass fiber, Ribon tweeter, full aktivno, i iz nove serije sa fabricki redizajniram bas reflex portovima, bez (nekada) problematicnog port noisea.

Veza izmedju Saffira i Adama je izvedena Mogami 2549 kablom, i Neutrik konektorima, TRS NP3X sa jedne i XLR NC3MXX sa druge strane

Evo i par slika kako to sve izgleda. Prosto, asketski, sve svedeno na minmum, ali svira... i to jako dobro. :thumbsup2

Pozz

post-20021-0-68582200-1313524847_thumb.j

post-20021-0-92871600-1313524862_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

@pera451, prophet,

THANKS!

S koje udaljenosti od zvucnika slusas muziku?

Trebalo bi sa iste razdaljine koliko je njihovo medjusobno rastojanje (nekih 2,2 m) ali ja ih slusam sa otprilike 3 metra rastojanja, metar od zida koji je iza mene... tu nam je neki kompromisni sweet spot.

U budućnosti bih ipak uzeo neki bolji dac, mislim da Adami to zaslužuju. :cheers

Slazem se, ali posle dosta muka pri samoj nabavci, neocekivanog promasaja sa STX-om, cekanja da se pojave redizajnirani Adami red je bio da ovo napokon zasvira. Upgradea ce sigurno biti, vreme ce pokazati sta i kako, ali meni je iskreno najvaznije da je ovo proradilo... i, da svira "za sve pare".

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Koji su stalci u pitanju?

BTW, ja sam napravio moje kablice (Neutrik TRS - Mogami - Neutrik XLR), za sada svira Bujina FCA 202. Uskoro cemo videti sta dalje.

Pre svega cestitke za FCA, uzivaj !!! :thumbsup2

A stalci... paaaaaa, stalci su cist home made, uz malu pomoc prijateljske firme... dakle gornja i donja ploca su HV lim ≠ 5 mm, povezane sa po cetiri debelozidne cevi Ø 25 mm punjene kvarcnim peskom.

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Sistem je silom prilika sveden na PC kao izvor, eksternu zvucnu kartu i aktivne monitore.

Их од када Ñам знао за тај ÑиÑтем!?

Свиђа ми Ñе, а Ñталци Ñтварно :klanjanje

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Pre svega da se zahvalim svima na komentarima, i ukratko odgovrim

@Delija,

opcija dobrog aktivnog suba uvek ostaje (Adam ih takodje radi), mada mislim da to nece biti neophodno. Soba je prilicno mala (nekih 20-ak i kusur m²), i to ova dva 7" basa sasvim lepo i cisto "pune"... za sada :)

@ stoN_Cold

za ovakve (custom visina) stalke su mi na par mesta trazili 70-90 EUR, plus ih je trebalo cekati 5-6 dana, jer nisu "tipski/sablonski". :-(

mene je sav materijal sa secenjem na meru izasao oko 2000 dinara, sve sto je trebalo "fizicki" odraditi sam odradio sam, jedini dodatni trosak je bila plastifikacija, za to je pala gajba piva. :cheers

zavrseni su za JEDAN DAN.

Kad kazes „svira jako dobro“ da li mislis „svira neutralno“, ili po nekom tvom ukusu izgradjenom ovih godina?

Pa, pazi, ja sam odavno prestao da uzivanje u muzici i dobrom zvuku "krstim" frazama neutralan, topao, hladan, analitican, metalan, ostar, mek...

Pri realizaciji ovog sistema ja sam prevashodno trazio zvuk koji ce biti po nekom mom ukusu, i kao takav mi najvise i prijati. Od preslusanih 15-ak razlicitih modela aktivnih kutija, to sam nasao u ovim Adamima kako koncepcijski, tako i kada je sam zvuk (a tu sam beskompromisan) u pitanju. Ovde necu "pametovati" na temu kalotni visokotonac vs ribbon, i zasto sam hteo bas ribbon ili zasto bas lagana cvrsta carbon/glass fiber membrana a ne papir i sl, jer mislim da ni nema neke potrebe za tim.

Jednostavno, ove kutije MENI sviraju jako dobro, a (obzirom da se o ukusima ne raspravlja) svakome kome "izgradnja" jednog ovakvog sistema pada na pamet toplo preporucujem da ih i sam OBAVEZNO uzme u obzir za preslusavanje.

To je to.

Pozz

Link to comment
Share on other sites

…Pa, pazi, ja sam odavno prestao da uzivanje u muzici i dobrom zvuku "krstim" frazama neutralan, topao, hladan, analitican, metalan, ostar, mek...

Pri realizaciji ovog sistema ja sam prevashodno trazio zvuk koji ce biti po nekom mom (godinama gradjenom) ukusu, i kao takav mi najvise i prijati. Od preslusanih 15-ak razlicitih modela aktivnih kutija, to sam nasao u ovim Adamima kako koncepcijski, tako i kada je sam zvuk (a tu sam beskompromisan) u pitanju. Ovde necu "pametovati" na temu kalotni visokotonac vs ribbon, i zasto sam hteo bas ribbon ili zasto bas lagana cvrsta carbon/glass fiber membrana a ne papir i sl, jer mislim da ni nema neke potrebe za tim.

Jednostavno, ove kutije MENI sviraju jako dobro, a (obzirom da o ukusima ne vredi raspravljati) svakome kome "izgradnja" jednog ovakvog sistema pada na pamet toplo preporucujem da ih i sam OBAVEZNO uzme u obzir za preslusavanje. To je to…

Opis zvuka se ipak može/mora iskazati reÄima ako neko nije u prilici da Äuje i – ćuti, bez obzira na staž… :wink:

Ali dobio sam odgovor na pitanje – hvala! :cheers

Link to comment
Share on other sites

@Delija,

opcija dobrog aktivnog suba uvek ostaje (Adam ih takodje radi), mada mislim da to nece biti neophodno. Soba je prilicno mala (nekih 20-ak i kusur m²), i to ova dva 7" basa sasvim lepo i cisto "pune"... za sada :)

Ako ti ne treba pun opseg iliti ne maris za najnizu oktavu, onda je to ok. U suprotnom ti fali nezanemarljivi deo spektra... :)

Sve zavisi od toga sta neko ocekuje od sistema, a s obzirom da je rec o kompromisnom resenju :thumbsup2:listen

Pitanje - sta ti toliko fali / smeta kod STX-a?

Link to comment
Share on other sites

Opis zvuka se ipak može/mora iskazati reÄima ako neko nije u prilici da Äuje...

Potpuno se slazem sa tobom, ali ne znam kako da ti opisem MOJE odusevljenje ovim malim kutijama i zvuk koji one daju a da ne izgleda kao proseravanje?

Evo ukratko...

BAS, ne previse dubok, ali brz, definisan, cvrst... bez izoblicenja, nekontrolisanog muljanja, sama kutija lepo "natrimovana" nema reflex port noisea...

SREDNJI i VISOKI jednom recju FANTASTICNI... vokali cisti, prirodni, zvuk veoma leprsav, neopterecujuc, nista ne strci, nista ne iskace, nista ne bode oci (i usi), jako lepa stereo slika, prostor...

ALI, ako uzmes u obzir da svako od nas pre svega drugacije dozivljava zvuk, drugacije cuje, u drugacije akusticki (ne)sredjenom prostoru zivi/uziva u tome (muziku koja se slusa, audiofilstka izdanja ili heavy metal, mp3 ili FLAC da ovom prilikom ne pominjem), ne ostaje drugo nego topla preporucuka za poslusati ih, jer o ukusima ne vredi raspravljati, a BG i NS ipak nisu na kraj sveta.

Meni je samo pogled na njih bio dovoljan impuls da pozelim da ih cujem. Dvosistemska kutija (kao koncept) sa rezom na 2500Hz (izuzetno optimalno resenje), 7" bas cvrste a lagane membrane i vrhunski ribbon tweeter, sve to full aktivno sa sasvim dovoljno snage (50W visoki, 100 W bas RMS) jednostavno ne moze da svira lose... teorija tako kaze.

U praksi... odes, poslusas, odlucis.

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Pitanje - sta ti toliko fali / smeta kod STX-a?

sto se STX-a tice njoj zaista ne fali nista, VRHUNSKA je, ALI moja procena po pitanju uparivanja jedne takve kartice i aktivnih monitora je bila losa i zato je morala "otici"

dve bitne stvari koje STX nema za ovakvu kombinaciju su presudile

-balansiran output

-monitor volume control

ideja da softverski (ili onim jadnjikavim potovima na samim kutijama, koji uostalom tome i ne sluze) resavam MONITOR VOLUME, i/ili dodatno komplikovanje po pitanju investiranja i nabavke kvalitetnog DACa sa volume controlom, itd, itd, mi je bilo poprilicno neprihvatljivo.

Pozz

Link to comment
Share on other sites

@pera451,

obzirom da znas kakvo je moje misljenje o ASUSu (iako zasnovano na, na zalost, kratkotrajnom druzenju sa STX-om), onda ce ti biti sasvim logican i ovakav odgovor... koncepciju ne verujem da cu menjati, nema razloga za to, a jedini novi "igrac" na terenu bi mogao, pre ili kasnije, biti ASUS Xonar One... i to cisto kao plod znatizelje/klasicnog poriva "da se nesto novo desava i menja", a ne bilo kakvih zamerki (koje jednostavno ne postoje) na rad Focusrite-a.

Pozz

Link to comment
Share on other sites

@gfx

moje pitanje nije bilo inspirisano ASUS-om nego necim drugim.

Prvo, ja licno volim da imam "opipljivi" pot izmedju izvora i snagasa (makar i unutar kutija), zato sto mi je sigurnije.

Drugo, relativno skoro sam slusao kod jednog naseg kolege forumasa sistem WD TV kao izvor (prelazno resenje) + Micromega DAC + klon Pass Aleph L + "T+A" Spectrum Activ 1 kutije :facehearts

Te kutije su me inace i povukle u ovu "balansiranu" avanturu.

Kolega je, dakle, ubacio preamp, i to vrlo solidan, u tu pricu sa aktivnim kutijama. To je dakle, jedno od mogucih resenja za aktivan sistem.

Link to comment
Share on other sites

@pera451, prophet,

THANKS!

Trebalo bi sa iste razdaljine koliko je njihovo medjusobno rastojanje (nekih 2,2 m) ali ja ih slusam sa otprilike 3 metra rastojanja, metar od zida koji je iza mene... tu nam je neki kompromisni sweet spot.

Slazem se, ali posle dosta muka pri samoj nabavci, neocekivanog promasaja sa STX-om, cekanja da se pojave redizajnirani Adami red je bio da ovo napokon zasvira. Upgradea ce sigurno biti, vreme ce pokazati sta i kako, ali meni je iskreno najvaznije da je ovo proradilo... i, da svira "za sve pare".

Pozz

Svaka Äast, sistem izgleda a nadam se i zvuÄi odliÄno! ÄŒuo sam mnogo dobrih dobrih komentara za aktivne zvuÄnike jer su interni ampovi optimizovani za rad sa konkretnim zvuÄniÄkim jedinicama + signal do zvuÄnika je sveden na minimum i daje svoj pravi maksimum. Adam audio je vrlo ozbiljno ime za studijsku opremu, joÅ¡ jednom Äestitke na dobrom izboru!

Jedino me Äudi da ih sluÅ¡aÅ¡ na relativno velikoj udaljenosti s obzirom da im je osnovna namena nearfield monitori. Ali s obzirom na veliÄinu basa ne Äudi me :hdphones

Link to comment
Share on other sites

...relativno skoro sam slusao kod jednog naseg kolege forumasa sistem WD TV kao izvor (prelazno resenje) + Micromega DAC + klon Pass Aleph L + "T+A" Spectrum Activ 1 kutije :facehearts

To je dakle, jedno od mogucih resenja za aktivan sistem.

slazem se, ali za mene je ta, gore navedena, kombinacija u stvari i + preamp i + odvojen DAC na ovo sto trenutno imam (i na sta zaista nemam nikakvih zamerki) i skoro sam siguran da u tom pravcu necu upgradeovati sistem.

zato sam i rekao, mozda eventualno ASUS Xonar One, jer jednostavno ali kvalitetno All-In-One resenje (uz Adame) je ono sto mi u ovom trenutku u potpunosti zadovoljava sve audio "prohteve", i pruza potpuni uzitak u slusanju muzike.

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...