Jump to content


Filips' sistem


Филип

Recommended Posts

Predložio bih da se za dodatnu utičnicu ipak dovede odvojena faza. Televizori imaju čopersko napajanje koje ume da veoma loše povratno utiče na audio.

Pritom, pošto se dovodi napon mreže novim kabelom, mogle bi se dovesti sve tri faze. Dobra ideja je audio uredjaje rasporediti na više faza. Dobro bi bilo analogne i digitalne uredjaje odvojiti po fazama, kao i uredjaje da linearnim i čoperskim napajanjem.

Dobro bi bilo da se ne koristi faza na kojoj je potrošač koji prouzrokuje velike smetnje, kao na primer klima uredjaj!  Trebalo bi naći dobrog električara koji će to umeti.

Svakako treba staviti posebne osigurače za HiFu i to kvalitetne topljive, ne automatske.

 

Pažljivo planiranje i realizacija po ovim principima je važnija od načina pletenja dovodnog mrežnog kabla. To je završnica posla!

 

Link to comment
Share on other sites

@simplicisius , u mom slučaju stvari izgledaju ovako:

devičanski trofazni kabel od strujnog sata do hifi sistema koji se onda deli na po 4 utična mesta za svaku fazu. 

u ovu utičnicu ide strujni filter Z Dimovskog a u njega sprave.

Jedini veći pomak na bolje koji sam primetio je bio kad je pitonac od napojnog kabla (FTA) bio na poziciji utičnica-filter. Tu je i ostao već oko godinu dana.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, zflazar said:

@simplicisius , u mom slučaju stvari izgledaju ovako:

devičanski trofazni kabel od strujnog sata do hifi sistema koji se onda deli na po 4 utična mesta za svaku fazu. 

u ovu utičnicu ide strujni filter Z Dimovskog a u njega sprave.

Jedini veći pomak na bolje koji sam primetio je bio kad je pitonac od napojnog kabla (FTA) bio na poziciji utičnica-filter. Tu je i ostao već oko godinu dana.

Svakako stavi topljive osigurače, ako su automatski. Postoje odgovarajući fasunzi za šine. Meni se više dopada mini verzija mrežnih osigurača.

Moj kolega sa posla je uradio totalnu egzotiku: uz kutiju sata postavio je kutiju sa balansiranom transformatorom. U zidu je sada Kabel koji dovodi balansirani mrežni napon do razvodne utičnice za HiFi sistem!

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, simplicisius said:

Svakako stavi topljive osigurače, ako su automatski. Postoje odgovarajući fasunzi za šine. Meni se više dopada mini verzija mrežnih osigurača.

Moj kolega sa posla je uradio totalnu egzotiku: uz kutiju sata postavio je kutiju sa balansiranom transformatorom. U zidu je sada Kabel koji dovodi balansirani mrežni napon do razvodne utičnice za HiFi sistem!

Молим за једно појашњење, под условом ако је посебна фаза за хифи каква је разлика да ли је уграђена посебна кутија са балансираним трансформатором или да је иза те посебне фазе за хифи прикачен балансирани трансформатор?

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, ab said:

Молим за једно појашњење, под условом ако је посебна фаза за хифи каква је разлика да ли је уграђена посебна кутија са балансираним трансформатором или да је иза те посебне фазе за хифи прикачен балансирани трансформатор?

Nisam baš bio jasan, moram priznati.

Analogni deo ide balansirano.

Digitalni deo ide na drugu fazu da se smanji interakcija. Iskustveno, nikako ih ne treba spajati na napajanje iza bal. transformatora.

Najbolje bi bilo imati dva balansirana transformatora odgovarajućih snaga. Dosta davno sam to savetovao Faderu. Mislim da je rezultat bio odličan.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, simplicisius said:

Najbolje bi bilo imati dva balansirana transformatora odgovarajućih snaga. Dosta davno sam to savetovao Faderu. Mislim da je rezultat bio odličan.

Posedujem 3 odvojna trafoa. Jedan velći balansirani od 1000 W i dva odvojna ne balansirana od 200 i 100 W.

U to vreme mi je veliki trafo bio povezan na problematičnu fazu koja je u kontaktu sa plafonskom rasvetom, pa sam korišćenjem drugog trafoa (200w) sa druge utičnice (druge faze) dobio veliki napredak u zvuku. Ipak je prelazak na tu zdraviju fazu sa velikim trafoom i povratak izvora na njega izašao kao dobitna kombinacija.

Dodatno komplikuje stvar što su ova dva mala samo odvojni, ali ne i balansirani, pa ih trenutno ne koristim da ne unosim smetnje sa uzemljenjem. Ali ne bih da raspedamo u Filipovoj temi o tome.

Link to comment
Share on other sites

Ne vredi nista ako trafoi nisu pravilno izradjeni, sa nekoliko odvojnih slepih namotaja, indukcija primara 1Tesla ili manje...

Ili ako nisu pravilno povezani mna mrezu. Tagodje i pravilno uzemljeni. Unose minimalna poboljsanja. Predimenzioniranje tela i debljine zice ne donosi  previse ako su indukcije 1.6tesla, nema izolacionih namotaja, naopako povezano, neuzemljeno telo ili nepravilno uzemljeno telo, magnetni stafovi za telo koji iz to jos prave kontakt izmedju lamela, vanjski okop ne postoji, itd itd.

(Ranije je bilo nezamislivo da trafo nema sloj papitne izolacije izmedju svakog sloja namota - danas svi goli ko pistolji...)

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Majda said:

(Ranije je bilo nezamislivo da trafo nema sloj papitne izolacije izmedju svakog sloja namota - danas svi goli ko pistolji...)

To ti je zato što su tako sada utvrdili elektroinženjerski znalci, koji više rade da uštede vlasniku, jer sve je već odavno izmišljeno, ali ne i kako da se sve pojeftini. O tome se ranije nije mislilo, nego izdašno. Na pojeftinjavanje odlazi nakviše energije danas.

Za ovaj od 1000W znam da je išao specijalni starinski trafo izolacioni papir između svakog sloja namotaja i da je primar vrlo ozbiljno stegnut i izolovan...

Ali nemojmo ovde, ima sigurno tema o trafoima.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Father said:

To ti je zato što su tako sada utvrdili elektroinženjerski znalci, koji više rade da uštede vlasniku, jer sve je već odavno izmišljeno, ali ne i kako da se sve pojeftini. O tome se ranije nije mislilo, nego izdašno. Na pojeftinjavanje odlazi nakviše energije danas.

Za ovaj od 1000W znam da je išao specijalni starinski trafo izolacioni papir između svakog sloja namotaja i da je primar vrlo ozbiljno stegnut i izolovan...

Ali nemojmo ovde, ima sigurno tema o trafoima.

Tako je - sa tim sto sam se samo nadovezao na vec postojece postove gde se govori o trafoima.

 

Link to comment
Share on other sites

Nadam se da sve ovo nije ometanje teme, već konstruktivni predlozi za Filipa.

Svakako predlažem da se predvidi kabel koji će omogućiti izbor faze.

Ako se koristi jedna faza, to bi omogućilo da se napravi svojevrstan razvodnik koji bi mogao da se spoji u zvezdu sa početkom kod kutije osigurača!

Preporuka: provući dovoljno žica da se može igrati i kombinovati!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 8.11.2019. at 13:07, simplicisius said:

Svakako stavi topljive osigurače, ako su automatski. Postoje odgovarajući fasunzi za šine.

 

On 8.11.2019. at 13:47, zflazar said:

ima topljivi osigurač

Опростите на пингу обојица, али није ми ово најјасно - па да не отварам тему само за ово.

Топљиви осигурачи уместо аутоматских?

Мислите на овако нешто?

produkt_285.jpg

Питам зато што нисам видео "не-аудиофилске" верзије ових. Можда неки конкретни предлог за модел?

Такође, ови који сам нашао (Silent Wire и Kemp) имају "уметке" типично од 16А, највише од 20А. Моји садашњи осигурач за ту позицију је 25A, и не верујем да би се мој електричар сложио да убацим 16А уместо тога. Користим само два утикача, која су везани на исти осигурач.

@Филипe, надам се на си не дозвољавам превише за упад у теми. :)

Link to comment
Share on other sites

Uvek mozes staviti osigurac sertifikovan na manje ampera na mesto gde je predvidjen sa vise, nego suprotno. To te limitira na par ampera ispod, npr. ako nemas kumulativnih potrosaca koji vuku vise od 13-14A (da zaokruzimo na 3300W), siguran si da se nece topiti cesto. 

Inace ne audiofilske verzije tih su ovi :)

Image result for keramicki osiguraci

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, brijac said:

Inace ne audiofilske verzije tih su ovi :)

Ма сећам се ја тих, нисам баш млад. :) Нажалост немам где да их монтирам у новој поставци.

Него, @simplicisius пре неко време писао да постоје "одговарајући фасунзи за шине" за топљиве осигураче. Зато сам и питао за конкретан модел.

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, RingeRaja said:

Here we go again....:lol:

Ovog puta bi moglo da se zadrzi na tome da jednostavno se iznese iskustvo, a ne polemika koja odvlaci u vrzino kolo :) Neko ima boljitak neko ne, jednostavno. 

@InSides Ovi ti idu na DIN sinu na koji idu i automatski :) 

https://elmaks.rs/prodavnica/schneider-electric-ponuda/acti-9-rastavljac-sa-osiguracima-sti-2p-25-a-za-osigurace-10-3-x-38-mm/

Sad schneider po pravilu ima kvalitetnu robu, da li je bakar unutra kao provodnik ne znam (ali bi trebalo da jeste). Idu iste 10x38mm patrone unutra kao u silent wire. Sad razliku u ceni moras da vidis, i odlucis da li je bolje juriti silent wire ili ovo (posto ni na SW ne pise sastav provodnika unutar sklopa). 

Edit:

Nadjoh i ovo: https://www.kupindo.com/Sklopke/9566464_Ferraz-kucista-za-topljive-osigurace-10-3x38

Nije skupo za probu ;) 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, brijac said:

@InSides Ovi ti idu na DIN sinu na koji idu i automatski :) 

Одлично, хвала!

Дали би можда могао да ми појасниш зашто су топљиви осигурачи препоручени уместо "традиционалних" аутоматских?

П.С. Дали можда да замолимо модератора да одвоји тему да не загађујемо Филипову тему?

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, simplicisius said:

Moj favorit je SCHURTER.

Супер, хвала! Можете ли ми само појаснити зашто су топљиви препорученији од осталих?

П.С. Имајући у виду где живим, "аудиофилски" осигурачи су веројатније лакше (читај, јефтиније) набављиви од Schurter-а. Дали имате препоруку где набавити овај Schurter у Србији?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...