Jump to content


Filips' sistem


Филип

Recommended Posts

Da bi se zidni kabl povezao na dve utičnice. Bakar na bakar sa klasičnim električarskim vezivanjem ne gubi ništa na tih 15cm i ne preti da odvali utičnicu.

Oba šukoa će koristiti pun kapacitet strukture kabla, a sa tri kabla od 4mm2 na 15cm neće imati nikakav gubitak u dinamici, energiji ...

Link to comment
Share on other sites

Insistirao sam na silikonskom licnastom 5x4mm2, a za uzemljenje 6mm2. Nije uspeo da nađe silikonski ali je našao Zaječarski bakar ali u PVC-u.

Zajednički smo se složili da svi imamo PVC izolovane kablove od 2.5mm2 u stanovima i da uspevamo da podignemo energiju u tih zadnjih metar vrhunskim strujnim kablovima. Korišćenjem 12mm2 za Fazu, 8mm2 na nulu i 6mm2 za uzemljenje sasvim smo uvereni da će sistem sigurno osetiti blagodeti ovako osmišljene magistrale.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, patason said:

zaboravio sam da ti sve znas.....nastavite,kakav konsultant takav i rezultat.

Bez brige, svakako nista necu raditi preko kolena. Poslusao sam savet Fathera sa kojim se slozio i Zoki FTA u smislu dobre konstrukcije. Za ovo o cemu se govori naknadno, imacemo dodatne konsultacije, tako da ocekuj poziv :) 

Majstoru cu odneti Furutech uticnicu i ponovo proci kroz celu ideju. Ako bude potrebno, kupicu i novu zicu (manji presek sta god) jer kompletan navedeni materijal kosta kao malo bolji "hifi" osigurac. Bez Furutech-a naravno.

7 sati ranije, brijac said:

Koliko znam, sigurnije je imati veci presek neutrale nego faze ako dodje do nekog kurslusa. Bar tako kazu majstori koji mi ozicise zgradu :) 

Hvala na savetu, videcu sa elektricarom i za ovo. 

Stay tuned.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, mutayu said:

:D Taman ako posle useljenja kablovima podigne energiju podelicete Nobelovu nagradu!

Mislio sam na zvučnu energiju i dinamički raspon sistema, što se može postići kvalitetnim strujnim kablovima u poslednjim metrima koji ulaze u uređaje. Ako je baza dobra, još bolje će biti i iza nje.

Moj propust je bio što nisam naglasio da mislim na zvučnu energiju i veći potencijal sistema u zvučnom smislu, a ne bukvalno energetskom. Dakle ništa od Nobela. ;)

Predpostavljam da će i na strani osigurača biti potrebno nakon umotavanja dva ili tri solidcore provodnika, da se ostavi jedna 4mm2 da bude duža od drugih, kako bi ušla u osigurač radi ostvarivanja kontakta. Treba proveriti na tim besnim osiguračima koji prečnik žice maksimalno ulazi u kontaktno mesto, pa na osnovu toga odrediti da li je to 4mm2 ili 8mm2 (jedna ili dve žice).

Na temu izolovanja uvrnutih i stegnutih žica uvek bih dao prednost dobro umotanom teflonu (teflon traka) preko ogoljenih provodnika, pa naknadno navlačenje termalnog bužira. Izolir trake su vrlo loše rešenje. Usled atmosferskih uslova, zagrevanja, hlađenja vlage ... dolazi do topljenja sluzavog lepka sa trake, što konačno dovodi do isušivanja same izolir trake, njene krutosti i odmotavanja i odpadanja sa izolovanog mesta, što u tom procesu dovodi do oksidacije kontakata i konačno do ogoljavanja tog mesta.

Teflon kada se jednom namota na čiste bakarne spojeve, osim što vrhunski prijanja, kada se dobro zategne, praktično suvo vakumira kontakte i nakon debelog obmotavnja osigurava izvanredan bandaž kontaktnog mesta. Termo bužirom se osigurava dodatno čvrsta zaštita i dugovečan ne kompromitovan i suv spoj.

Ja ovako sebi radim svako nastavljanje ili premošćavanje svih vrsta provodnika i toplo ga preporučujem.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, brijac said:

Koliko znam, sigurnije je imati veci presek neutrale nego faze ako dodje do nekog kurslusa. Bar tako kazu majstori koji mi ozicise zgradu :) 

Meni je takođe zanimljivo da prodiskutujemo na ovu temu.

U mojoj zgradi N je vezan na GND i između njih nema nikakvog napona. Zapravo ako merim L-N dobijam 238V, ako merim L-GND dobijam takođe 238V, ako merim N-GND dobijam 0V.

Koliko saznajem ta veza se izvodi u trafostanici i daljih detalja nemam na tu temu, osim nagađanja da se to izvodi nekakvim specifičnim spojem.

U okolnostima koje sam naveo N i GND ne poseduju potencijal između sebe, ali verovatno poseduju neki otpor (koji nisam merio).

Dobijamo da Faza L prolazi kroz 3 žice preseka 4mm2 = 12mm2. S druge strane Neutral N i Uzemljenje GND prolaze kroz takođe 3 žice ali 2x4mm2 za L + 6mm2 za GND = 14mm2. Verovatno ovaj obračun kvadratura treba neko stručniji da revidira i bolje pojasni, ali na osnovu onoga što ja imam kao podatak, veći bruto presek je dat na GND+N naspram L.

Ja sam se time vodio u odabiru da 2 provodnika u centralnom kablu odu na N a 3 provodnika na L. Dodavanjem jednog spoljašnjeg obmotanog za uzemljenje koji prvenstveno treba da drenira svu sakupljenu RF/EMI gungulu sa šasija uređaja, šildova kablova i ostalih činilaca energetike koji putuju tim putem.

 

Nađoh na ovm linku sledeće:

...U zavisnosti od tipa dalekovoda, može se koristiti izolovana, zaglušena i efektivno uzemljena nula. Većina energetskih vodova koji snabdijevaju stambeni sektor imaju neutralnu neutralnu poziciju. Kod simetričnog opterećenja na faznim vodičima, radna nula nema napon. Ako je opterećenje neravnomjerno, struja debalansa teče kroz nulu, a strujni krug je u stanju samopodešavati faze....

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Mislio sam na zvučnu energiju i dinamički raspon sistema, što se može postići kvalitetnim strujnim kablovima u poslednjim metrima koji ulaze u uređaje. Ako je baza dobra, još bolje će biti i iza nje.

Moj propust je bio što nisam naglasio da mislim na zvučnu energiju i veći potencijal sistema u zvučnom smislu, a ne bukvalno energetskom. Dakle ništa od Nobela. ;)

Predpostavljam da će i na strani osigurača biti potrebno nakon umotavanja dva ili tri solidcore provodnika, da se ostavi jedna 4mm2 da bude duža od drugih, kako bi ušla u osigurač radi ostvarivanja kontakta. Treba proveriti na tim besnim osiguračima koji prečnik žice maksimalno ulazi u kontaktno mesto, pa na osnovu toga odrediti da li je to 4mm2 ili 8mm2 (jedna ili dve žice).

Na temu izolovanja uvrnutih i stegnutih žica uvek bih dao prednost dobro umotanom teflonu (teflon traka) preko ogoljenih provodnika, pa naknadno navlačenje termalnog bužira. Izolir trake su vrlo loše rešenje. Usled atmosferskih uslova, zagrevanja, hlađenja vlage ... dolazi do topljenja sluzavog lepka sa trake, što konačno dovodi do isušivanja same izolir trake, njene krutosti i odmotavanja i odpadanja sa izolovanog mesta, što u tom procesu dovodi do oksidacije kontakata i konačno do ogoljavanja tog mesta.

Teflon kada se jednom namota na čiste bakarne spojeve, osim što vrhunski prijanja, kada se dobro zategne, praktično suvo vakumira kontakte i nakon debelog obmotavnja osigurava izvanredan bandaž kontaktnog mesta. Termo bužirom se osigurava dodatno čvrsta zaštita i dugovečan ne kompromitovan i suv spoj.

Ja ovako sebi radim svako nastavljanje ili premošćavanje svih vrsta provodnika i toplo ga preporučujem.

Mali update.

Ono sto je napisao @patason je 99% tacno, to mi je potvrdio i prodavac Furutech opreme. Dakle, u varijanti da mogu da udju samo tri zice u Furutech zidnu uticnicu, dva voda ostaju neiskoriscena..

Citiram:

“Ako je u planu zidna utičnica audio kvaliteta , sve prihvataju kablove do 5,5mm2 . Neće moći da se dupliraju provodnici. Mislim da će biti dovoljno 3×4mm2”.

Tako da sad ne znam da li je bolje da uzmem novi trozilni kabl ili da iskoristim ovaj postojeci petozilni. U slucaju postojeceg kabla, da li za uzemljenje mogu onda da iskoristim jednu od zica (koja ostaje neiskoriscena) za uzemljenje? Cisto da se ne zezam sa umotavanjem dodatne zice oko kabla (uzemljenje) i ubacivanjem u termobuzir? Nego da samo furnem kabl u plasticno crevo. 

Drugo, modul sa osuguracem koji hocu da nabavim moze da prihvati max. 2.5mm siroku zicu, sto u principu odgovara preseku od 4mm2.

Trece, nemoj vise da spominjes ogoljenu zicu i teflon posto sam, kao sto vidis, vec nabavio gotov petozilni kabl u pvc-u :D

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Филип said:

Tako da sad ne znam da li je bolje da uzmem novi trozilni kabl ili da iskoristim ovaj postojeci petozilni. U slucaju postojeceg kabla, da li za uzemljenje mogu onda da iskoristim jednu od zica (koja ostaje neiskoriscena) za uzemljenje? Cisto da se ne zezam sa umotavanjem dodatne zice oko kabla (uzemljenje) i ubacivanjem u termobuzir? Nego da samo furnem kabl u plasticno crevo.

Filipe, radi kako misliš da ti je najbolje. Očigledno me nisi do kraja saslušao i sve ukapirao što sam ti govorio i na šta da obratiš pažnju. Sve što sam ti obrazložio i napomenuo je posedovalo odgovore na sva pitanja kojima su te ovde uveli u nevericu i sumnju. Iz tvojih "odgovora" njima, mi je potpuno jasno da nisi ništa shvatio od stvari vezanih za terminaciju na strani osigurača kao ni na strani utičnica.

Ja sam ti na raspolaganju za konsultacije, kao što sam ti to već rekao, ako nastaviš po planu. Ako ne onda se obrati onima koji ti daju druge predloge.

Trožilni kabl je pogrešan koncept, ako želiš veći pomak u domenu napojnog privoda električne energije audio sistemu.

Dalje komentare ovde neću davati po ovom pitanju. Mene slobodno možeš privatno da kontaktiraš van foruma, ako misliš da će od toga biti koristi.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Father said:

Filipe, radi kako misliš da ti je najbolje. Očigledno me nisi do kraja saslušao i sve ukapirao što sam ti govorio i na šta da obratiš pažnju. Sve što sam ti obrazložio i napomenuo je posedovalo odgovore na sva pitanja kojima su te ovde uveli u nevericu i sumnju. Iz tvojih "odgovora" njima, mi je potpuno jasno da nisi ništa shvatio od stvari vezanih za terminaciju na strani osigurača kao ni na strani utičnica.

Ja sam ti na raspolaganju za konsultacije, kao što sam ti to već rekao, ako nastaviš po planu. Ako ne onda se obrati onima koji ti daju druge predloge.

Trožilni kabl je pogrešan koncept, ako želiš veći pomak u domenu napojnog privoda električne energije audio sistemu.

Dalje komentare ovde neću davati po ovom pitanju. Mene slobodno možeš privatno da kontaktiraš van foruma, ako misliš da će od toga biti koristi.

Dogovoreno, cujemo se.

Nema potrebe da se ni ti ni Patason osecate lose, ja samo zelim da resim ovu stvar na najbolji moguci nacin. A svakako necu poslusati obe strane ako se radi o kontradiktornim resenjima, pa vas molim da i vi meni dozvolite da sam (bez vasih medjusobnih prozivki) donesem odluku sta je najbolje resenje, ono kao team work :)

U pravu si, ja jesam razumeo samo deo u vezi konstrukcije kabla i smatrao sam to dovoljnim za odluku o kupovinu bas ovog i ovakvog kabla. I da, potpuno sam prevideo detalj da je u Furutech moguce normalno uvesti samo tri zice. 

Link to comment
Share on other sites

Philipe stvarno nista nisi razumeo Tatka (na elektriku). Kod terminacije petozilnog a u Furunatech Schuuko treba da uradiš ovo:

TerminacijaPetozilnog.jpg.8af4f46fc5caa6757af8cb686d202b45.jpg

a čitavu bulumentu uviješ teflon trakom. Jes' da se sila energije malo suzila al' to je privremeno, dok ne izađe iz utičnice pa opet ima više prostora za disanje.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...