Jump to content


Filips' sistem


Филип

Recommended Posts

Ćao svima na forumu,

Posle duže vremena neaktivnosti i skorih promena u mom sistemu, odluÄio sam da napiÅ¡em neÅ¡to o jednom za mene potpuno neoÄekivanom spoju.

Moj prethodni sistem se sastojao od Lyngdorf CD1, Lyngdorf SDAI 2175 integrisanog pojaÄala i Dynaudio Contour S 1.4 zvuÄnika na stalcima Stand4 (Dynaudio), sve povezano na Transparent Super kablove (zvuÄniÄki i interkonekt). Bio sam zadovoljan zvukom sistema jer je zvuÄao vrlo snažno i Äisto (ne bez mana) i radio skoro bez izobliÄenja na velikim snagama koliko je dopuÅ¡tao Dynaudio. Moja soba je neÅ¡to manje od 20 m2 (dužine 5,2m, Å¡irine 3,5m), ali se sa desne strane otvorena sa dodatnih 13 m2.

PoÅ¡to imam klinca od godinu i neÅ¡to dana koji je uveliko prohodao i rodaznao kao i sva deca, odluÄio sam da zamenim postojeće zvuÄnike na stalcima nekim većim podnostojećim kutijama koje neće moći lako da se obore (pogaÄ‘ate već ko:)) i potpuno neoÄekivano na oglasu naleteo na polovne B&W 802 Nautilus mažene i pažene od strane prethodnog vlasnika. Ni u snu nisam planirao kupovinu ovako velikih kutija, pogotovo u trenutnim uslovima. Ali već je bilo gotovo, donesoh zvuÄnike kući uz pomoć joÅ¡ dvoje ljudi jer grdosije imaju 70 kg (po zvuÄniku). PrikljuÄim sve lepo na postojeći sistem, ali osim basa koji je bio odliÄno kontrolisan od strane Lyngdorf SDAI 2175, Nautilus 802 je zvuÄao dosta grubo i nepotpuno od recimo gornje sredine pa sve do vrha. Jednostavno, odmah se videlo da nisu nimalo kompatibilni. Sa Dynaudiom je Lyngdorf SDAI 2175 je radio mnogo bolje i punije, ali možda joÅ¡ bolje u izvarednoj kombinaciji sa Monitor Audio GS60, varijatni koju sam imao prilike da Äujem pre 2 godine u 4Audiu (takoÄ‘e sa Lyngdorf CD1). Dinamika, sredina, bas, visoki (malÄice tvrÄ‘i za moj ukus), sve je bilo zaista odliÄno i sa dosta energije.

Elem, da se vratim na priÄu o novom sistemu koji je tražio hitne promene i u tom smislu odluku o nabavci novog pojaÄala. Malo sam se raspitao Å¡ta bi najbolje iÅ¡lo uz B&W 802 i ubrzo doÅ¡ao do zakljuÄka da je pravi parnjak ovakvim kutijama neki sistem pretpojaÄala i pojaÄala. Prethodni vlasnik ih je sluÅ¡ao na Korato Aniversary snagaÅ¡u i lampaÅ¡kom preampu iz iste serije, i moram da vam kažem da je zvuÄalo odliÄno :) MeÄ‘utim, ja trenutno nemam dovoljno mesta za odvojene komponente, pogotovo ne za kabaste snagaÅ¡e koji greju kao rerna i normalno traže viÅ¡e prostora za hlaÄ‘enje. Tako ja shvatim da moram da krenem u horor priÄu zvanu "najbolje integralno pojaÄalo - pa Å¡ta koÅ¡ta da koÅ¡ta" koje bih kasnije u nekim drugim uslovima i većem prostoru zamenio separatnim komponentama koje bi pogurale ove zvuÄnike Å¡to bi rekli onako kako bog zapoveda.

PogaÄ‘ate, odmah sam se ko pomahnitao uhvatio za sve brojeve znanih i neznanih Äasopisa stranih i domaćih. Onda sam zareÄ‘ao po internetu opet ko lud da googlujem do besvesti i baÅ¡ za ove zvuÄnike nailazio u Americi (audioreview.com) brdo utisaka, svi su uglavnom bili u fazonu "obavezno i samo na Classe snagaÅ¡e po sistemu Å¡to jaÄi to bolje, zatim Krell (ali njihove najbolje serije - EVO 402 pa nadalje, naravno uÅ¡i otpadaju od cene pomenutih modela), Mark Levinson, da ne nabrajam dalje. Verovatno vam je jasna priÄa koju na kraju krajeva i ne sporim jer verujem da Nautilus 802, iako izuzetno osetljiv - 91dB, voli jaku struju. Nisam zaista struÄnjak za elektroniku, ali shvatam da dva basa od 20 cm moraju neÄime da se pomere. Posle sveg tog prekovanja informacija i raspitivanja, napravio sam spisak od nekih 4-5 integrisani pojaÄala koje bih u narednih 7 dana probao kod mene i zatim odluÄio Å¡ta ću. Neću pominjati imena navedenih komponenti, ali se radi o reprezentativnim spravama od viÅ¡e hiljada evra, uglavnom tranzistorska sa ameriÄkog i evropskog kontinenta (sa trafoima do 1,5kW), jedno pak hibridno, a poslednje pojaÄalo planirano za sluÅ¡anje je bilo potpuno nove digitalne konstrukcije snage 500W/8ohm renomiranog ameriÄkog proizvoÄ‘aÄa (ICEpower module). Rekoh sebi, ako mora da bude integrisano pojaÄalo, neka onda bude Å¡to bolje.

Na moju sreću, kada gledam iz sadaÅ¡nje perspektive, na oglasu se pojavio polovni Electrocompaniet ECI-3 (star 4 godine, drugi vlasnik, cena skroz ok). Odmah sam reagovao i tražio da Äujem kako bi ovo pojaÄalo radilo u mom sistemu. PosluÅ¡ao, i odluÄio da kupim. Ispratio Äoveka koji ga je doneo i bacio se na sluÅ¡anje. InaÄe, prvi kontakt sa ECI-3 sam imao u varijanti sa Dynaudio Focus 140 i CD-om istog proizvoÄ‘aÄa, taÄnije Electrocompaniet ECC-1 (bio je test u Hi-Filesu pre par godina). SavrÅ¡eno oÄuvan, sa providnom kliritnom ploÄom sa prednje strane, ÄuÄnuo mi je na policu ko bombona). Podsećam, ovo pojaÄalo sam uzeo prevashodno kao zamenu za Lyngdorf, sa namerom da ga, ukoliko mi se dopadne filozofija zvuka Electrocompanieta, u bližoj budućnosti razmotrim kupovinu ECI-5 ili eventualno, kada se se za to steknu uslovi (Äitaj: €€€ i veća soba) probu odvojenih komponenti istoimenog proizvoÄ‘aÄa.

Da skratim priÄu, Äim sam prikljuÄio ECI-3 osim neoÄekivano veće energije iz 70W na 8 oma na koliko je deklarisano ovo tranzistorsko pojaÄalo, pre svega zvuk je bio fantastiÄno fluidan, brz i muzikalan. To su dve reÄi koje najbolje opisuju moj prvi utisak, a ono Å¡to je meni liÄno najvažnije da sam najzad pronaÅ¡ao zvuk koji meni najviÅ¡e odgovara. Da me ne bi pogreÅ¡no shvatili, odmah ću dodati da ovo pojaÄalo nije potpuni partner ostamstodvojkama u svim segmentima. To se odnosi samo i jedino na duboki bas kome malo nedostaju definicija i udarac u apsolutnom smislu. Ali ljudi moji, u toliko stvari je ovo pojaÄalo kao nokat i meso za moje uÅ¡i sa Nautilusom 802 da ne mogu da vam opiÅ¡em. A ono Å¡to me je dodatno oduÅ¡evilo kod Electrocompanieta je Äinjenica da je ovo entry-level model, doduÅ¡e iz gornje klase pod imenom Classic.

Ukratko - brzina, fluidnost i prirodnost su glavne karakteristike ovog pojaÄala. Da ja ne bih izigravao nauÄnika, samo prenosim svoje najiskrenije utiske, sve ono Å¡to je Zoran Karapandžić napisao za ECI-5 je živa istina za zvuk Electrocompanieta, jedino Å¡to je za razliku od mog pojaÄala ECI-5 sigurno Ävršći u basu i opuÅ¡tenije svira na velikim snagama.

Ima istine da zbog veće zvuÄne slike daje blagu i prostora nego neka druga pojaÄala daje prednost klasiÄnoj muzici, ali je ovo spisak muzike koja je proÅ¡la kroz Lyngdorf CD-1 da bih imao pravo ovako neÅ¡to da tvrdim: Stevie Ray Vaughn (Little Wing - reprodukcija ove numere sa kojom me je osvojio Electrocompaniet - osim sto je fantastiÄna muzika, ima dosta brzih prelaza na bubnju i pun zvuk famoznog modifikovanog Strotokastera ovog legendarnog gitariste), Dire Straits - Ride across the river sa albuma Brothers in Arms, Metallica - Nothin Else Matters sa Black albuma, Chopin - Mazurke i Nocturna, Aziza Mustafa Zadeh - album Always (ovde briljira Dave Weckl, oseća se sa lakoća sa kojom ovaj majstor vozi bubnjeve), Nirvana - Nevermind, Anouar Brahem - The Astounding Eyes of Rita, Dvorszak - Simfonija br. 6, Vlatko Stefanovski - Treta majka, Massive Attack - Heligoland, Red Hot Chilli Peppers, Yello - novi album, Lisa Stensfield, Sade - The best of, Mozart - Requiem (Academy od St. Martin in the fields i Neville Mariner) i joÅ¡ mnogo toga da ne nabrajam. Test diskovi i solo instumentali, ženski vokali i ostala prateća hifi test muzika radi besprekorno, opet napominjem sve sem najdubljeg basa, doduÅ¡e tome možda doprinosi i za ovakve kutije možda malo knapirana soba.

Ovo je samo moj liÄni prikaz ovog na oko skromnog pojaÄala koje možda nema 1000w i trafo od koga žmirka svetlo u stanu, koje ima milion ulaza i izlaza svih vrsta i tipova, tonu teÅ¡ku kućiÅ¡te (premda ni 13 kg nije zanemarljivo), takoÄ‘e ima zvuÄniÄke konektore sa kojima sa namuÄio dok sam povezao kabaste Transparent kablove (joÅ¡ me prsti bole od silnog zavrtanja). Ali zato ima balansirane ulaze koji su med i mleko za moj Lyngdorf CD 1, i proizvodi božanstven zvuk koji godinama tražim akajući se po sajtovima i lokalnim dilerima.

Link to comment
Share on other sites

Bravo za sistem. :thumbsup2

To Å¡to si opisao govori da su EC i BW zaista dobar tandem, iznenadilo me je kako se dobro snaÅ¡ao "mali" ECI-3 sa ovako opasnim kutijetinama. Dobra, jaka struja u solid state pojaÄalima je veoma bitna za dobar zvuk, Äak i ako guraju ne tako zahtevne zvuÄnike, a EC je poznat po tome (za razliku od mnogih firmi gde je tužno videti kakvu mlitavu amperažu daju njihova "snažna" pojaÄala).

Link to comment
Share on other sites

Bravo za sistem. :thumbsup2

To Å¡to si opisao govori da su EC i BW zaista dobar tandem, iznenadilo me je kako se dobro snaÅ¡ao "mali" ECI-3 sa ovako opasnim kutijetinama. Dobra, jaka struja u solid state pojaÄalima je veoma bitna za dobar zvuk, Äak i ako guraju ne tako zahtevne zvuÄnike, a EC je poznat po tome (za razliku od mnogih firmi gde je tužno videti kakvu mlitavu amperažu daju njihova "snažna" pojaÄala).

Syber fact :thumbsup2

Pridružujem se Äestitkama :cheers

Link to comment
Share on other sites

Bravo za sistem. :thumbsup2

To Å¡to si opisao govori da su EC i BW zaista dobar tandem, iznenadilo me je kako se dobro snaÅ¡ao "mali" ECI-3 sa ovako opasnim kutijetinama. Dobra, jaka struja u solid state pojaÄalima je veoma bitna za dobar zvuk, Äak i ako guraju ne tako zahtevne zvuÄnike, a EC je poznat po tome (za razliku od mnogih firmi gde je tužno videti kakvu mlitavu amperažu daju njihova "snažna" pojaÄala).

Upravo tako, zaista nisam oÄekivao ovakav rezultat od kako kažeÅ¡ "malog" ECI-3 pojaÄala. Osim dobitne kombinacije u zvuku, posebno zadovoljstvo mi Äini osećaj da nisam platio "ruke i noge" za neÅ¡to tako.

Hvala vam svima, važno je razmenjivati informacije, a u međuvremenu uživati u muzici :listen

Evo i fotki u prilogu. Izvinjavam se na lošem kvalitetu pošto su sa mobilnog.

post-17167-0-87802600-1312235019_thumb.j

post-17167-0-73403800-1312235034_thumb.j

post-17167-0-56213400-1312235045_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

ECI 3 je izvanredno pojaÄalo koje je dugo bilo u mom sistemu i odliÄno je suraÄ‘ivalo sa BW CDM 1 kutijama.Å to se tiÄe basa,ubodi Nordosta i sve sjeda kako treba. :thumbsup2

Hvala na predlogu. JuÄe sam fabriÄke strujne kablove na pojaÄalu i cd-u zamenio kvalitetnijim pravljenim kablovima, i bas se dosta smirio, takoÄ‘e ukupan zvuk je sada bolji.

Link to comment
Share on other sites

Cestitke za sistem !

Po tvom opsirnom opisu se jako lepo stice "zvucna" slika, bas bih voleo da imam priliku da cujem ovakav zanimljiv spoj. Imajuci u vidu da 802. treba puno, puno snage ovakav "brak" deluje jos zanimljivije.

Klinci sigurno ne mogu da ih obore, u to sam ubedjen, samo da se ne pocnu igrati zvezdanih staza i pritom dugme za "lasersko" pucanje da im bude malo crno mekano u sredini zutog kruga ... :huh:

Uzivaj u muzici !

:cheers

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Evo najzad malo boljih fotki mog sistema. ZvuÄnike sam morao uguram pored police. Što se tiÄe zvuÄnih promena u novim uslovima zvuÄi bolje nego što sam oÄekivao, bas nešto naglašeniji i nešto zatvoreniji zvuk. Moram da priznam da su kutije više nego zahvalne za pizicioniranje pogotovo što sam oÄekivao da će bas da odlepi i krene da "bambusa". Ali šta da se radi, bolje to nego da ga klinac :order

Kad još malo poraste, sve ću lepo da mu objasnim, makar se nadam da će uzeti u obzir tatine zahteve... :blah

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...