Jump to content


Imate li gramofon?


Bujodrag

  

143 members have voted

  1. 1.

    • Da, i redovno ga koristim
      77
    • Da, i povremeno ga koristim
      21
    • Da, ali ga retko koristim
      17
    • Ne, ali bih voleo da ga imam
      13
    • Ne i ne zanima me
      10
    • JoÅ¡ jedna glupa anketa koja samo poveÄ?ava veÅ¡tači gramofonski hajp
      5


Recommended Posts

Imam gramofon TT Recycled Transformers i redovno ga koristim.Mogu vam reci da mi slusanje ploca predstavlja pravi uzitak.Cela ceremonija paljenje gramofona,vadjenje ploce iz omota,stavljanje ploce na gramofon,brisanje prasine sa ploce,podesavanje na 33 ili 45 obrtaja u zavisnosti od ploce,dodir sa ruckom...uzivanje pravo u svakom momentu.Prija mi i cini me srecnim,a zvuk gramofona je odlican.Ko god ima nedoumicu oko kupovine gramofona,neka kupi i proba nece pogresiti.Ima sasvim pristojnih gramofona da se kupi za dostupne pare.A kome se ne svidi uvek moze da ga proda ili zameni za nesto drugo.

post-10314-0-09022000-1309164685_thumb.j

post-10314-0-40818000-1309164732_thumb.j

post-10314-0-09022000-1309164685_thumb.j

post-10314-0-40818000-1309164732_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Šćepane mora da se našalim evo našeg đubretarca.

Imam gramofon TT Recycled Transformers i redovno ga koristim.Mogu vam reci da mi slusanje ploca predstavlja pravi uzitak.Cela ceremonija paljenje gramofona,vadjenje ploce iz omota,stavljanje ploce na gramofon,brisanje prasine sa ploce,podesavanje na 33 ili 45 obrtaja u zavisnosti od ploce,dodir sa ruckom...uzivanje pravo u svakom momentu.Prija mi i cini me srecnim,a zvuk gramofona je odlican.Ko god ima nedoumicu oko kupovine gramofona,neka kupi i proba nece pogresiti.Ima sasvim pristojnih gramofona da se kupi za dostupne pare.A kome se ne svidi uvek moze da ga proda ili zameni za nesto drugo.

Link to comment
Share on other sites

Å ta znam, meni je bogatstvo formata danas ipak opÅ¡ta radost. Imamo sve na Äemu god hoćemo, volja ti digitalno, volja ti analogno, pa udri. Ne postoji niÅ¡ta Å¡to može da zameni crnu magiju gledanja dok se ploÄa okreće (R2R magnetofoni su po svojoj magiÄnosti ipak manje magiÄni), ali pristalica sam miÅ¡ljenja po kojem svaki format ima svojih sopstvenih brljotina i nijedan nije idealan. Voleo bih, a o tome sam davno pisao, kada bi se neke stvari oko standarda u izradi gramofonskih ploÄa koliko toliko ustalile i bile na nivou standarda izrade CDova na primer, i to će doći možda sa godinama.

Posle sluÅ¡nih testova i onoga Å¡to sam uspevao da Äujem i poredim, veliku nadu pruža 45 rpm ploÄa od 30 cm, jednostrana, uz, možda, neki novi naÄin pakovanja. Ona nije nepoznata u svetu. Jedina mana joj je trajanje (oko 8 minuta po strani)...

Link to comment
Share on other sites

Posle sluÅ¡nih testova i onoga Å¡to sam uspevao da Äujem i poredim, veliku nadu pruža 45 rpm ploÄa od 30 cm, jednostrana, uz, možda, neki novi naÄin pakovanja. Ona nije nepoznata u svetu. Jedina mana joj je trajanje (oko 8 minuta po strani)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Spadam u grupu onih koji imaju 2 gramofona i retko slusaju.

Za to su krivi i 3 cd playera i 2 kompa i moja lenjost.

Oba gramofona su skromna i trebaju reparaciju i evo javno obecavam da cu sledece nedelje krenuti u akciju osposobljavanja barem jednog od 2. 1 "radi", ali me toliko nervira da ne mogu da ga slusam.

Ali jednog dana cu sigurno kupiti neku dobru spravu, sa kojom cu moci na pravi nacin da uzivam u mojoj kolekciji od 50-60 ploca koju ljubomorno cuvam i ne dam nikome, iako je bilo pritisaka da mi otudje neke naslove...

Spadam u grupu onih koji nisu jos uvek otkrili cari vinila na pravi nacin :plakanje

Imam 25 godina, cd player mi je usao u kucu pre 20 godina, a gramofon bas u to vreme napali mravi i upropastili zauvek

Ali posto sam jako poceo da mrzim digitalne formate i velike hard diskove, privlaci me "crna magija", a hvala Bogu, slusam dosta muzike koja postoji na gramofonskim plocama, tako da cemo se druziti gramofon i ja u buducnosti (a on iz proslosti) :listen

Pozdrav svima :wave2

edit:

Moj jubilarni 100-ti post :blah:type

Izvinjavam se svima koju su morali da citaju moje budalastine 100x :ruganje

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je zaludna rabota istrazivati sta je bolje gram ili digitalni izvori,svakako su drugaciji ,a individualni prioriteti slusaoca odlucice sta je kome bolje.Ja se trudim da uzivam u oba,iako vise uzivam u vinilu bez grize savest i suvisnih emocija sam prodao jedan nov 2lp album na vinilu kad sam cuo razliku u odnosu na CD koja je bila minorna,a CD je imao nekih drugih prednosti-s obzirom na cenu isplatilo se kupiti 2 albuma na CD za jedan LP.Cene vinila su porasle jer postoji potraznja,preprodavci su samo posledica.Nema nista od kuknjave,i nepada mi napamet da prizivam vremena kad je izbor vinila bio jadan pa je imati gramofon postajalo besmisleno bez novih ploca,a svi me smatrali za cudaka.Kao sto je nekad bio ocaj za vinil,tako je sada za CD,propali format.Treba od nekog novog vinil verskog fanatika jeftino kupiti i po koji original CD po povoljnoj ceni.

Ima nesto zajednicko za oba formata ,a to je da je live bolji i od jednog i od drugog.Meni je licno mnogo veci problem velika cena ulaznica za koncerte,tamo svakako potrosim vise nego na CD/LP ,ali je i uzivanje vece.

Link to comment
Share on other sites

Ja bas dosta manje slusam gramofon nego CD, iako uzivam u oba. Razlozi:

- CD je lakse slusati, a ja slusam MNOGO muzike. Ako hocete da slusate nesto CEO dan - onda vam okretanje ploce na 20 minuta nije idealno resenje...

- Jednostavno vinil je dosta skuplji. Na amazonu kupim nov CD za 5-6 GBP, a za te pare ne mogu da kupim dobar licencni vinil, makar ni polovan.

Meni prijaju vinili, prija mi i da ih okrecem i da se "igram", ali to trazi vreme. To radim uvece kad deca spavaju, pa mogu da sebi posvetim vremena za jednu ili dve ploce, ili, izuzetno, kad im muzika toliko prija da zajendo slusamo. Neki albumi su mnogo bolji na vinilu, doduse zbog OCAJNE produkcije CD-a (vidi: loudness war), ali vecina toga zvuci dobro na oba formata.

Zbog cene, najcesce CD: Amazon (nov), Vinil : Kupindo (polovan).

Link to comment
Share on other sites

-1.) ja slusam MNOGO muzike. Ako hocete da slusate nesto CEO dan - onda vam okretanje ploce na 20 minuta nije idealno resenje...

- 2.)Jednostavno vinil je dosta skuplji. Na amazonu kupim nov CD za 5-6 GBP, a za te pare ne mogu da kupim dobar licencni vinil, makar ni polovan.

3.)-Neki albumi su mnogo bolji na vinilu, doduse zbog OCAJNE produkcije CD-a (vidi: loudness war), ali vecina toga zvuci dobro na oba formata.

Link to comment
Share on other sites

1.) slusam mnogo muzike,vrtilicu koristim u vecini slucajeva kad imam mnogo vremena,visesatne muzicke sesije,koje znaju nekad da potraju od izjutra 8 pa do uvece 8 B) uopste mi ne smeta sto treba ploce okretati,verovatno ovaj segment generacija koja je odrasla sa time,lakse vari no ova novija,koja je mozda odrasle sa digitalijom...20 minuta po stranici? :D ..jos ako je tako,mogu da kazem dooobbbar..danasnja izdanja sto je na CD-u u trajanju od cca 50 minuta,u vecini slucajeva se vec izdaju kao dupli albumi,tako da se cesto stranica "smanjuje vec" na ozbiljnih 12-13 minuta...ili blagodeti danasnjih trendovskih 45RPM-a :P

Svaka ti cast kad mozes. Ja kad radim nema sanse da ustajem svakih 20 minuta, otisla bi mi koncentracija skroz. Ja cesto i radio pustim, jer mi je i CD kratak. Naravno, kad imam sesiju slusanje, to je druga prica, ali sa malom decom nema teorije da imam sesiju duzu od 2 sata. Najvise 3. Nije to do navike na ploce, to je do obaveza :).

A za polovne ploce, to je jasno. To se i ovde kupuje. :)

Link to comment
Share on other sites

...ma kakvo slusanje ploca bez pune koncentracije na muziku.Nista usput.Nervira me i druzenje uz muziku sa vise od jednim audiofilom,uglavnom se svede na baljezganje o hifiju,dok Supex neumoljivo trosi preostale sate.Bas sam za te prilike poceo kupovati i duplikat na CD-u.Inace osnovna mana CD-a je za mene ne zvuk nego preterano vreme muzike na njemu.Ko jos moze da napravi svih 70min dobrih,uglavnom je bar 20min tu nepotrebno.Koncentracija pada posle 30 min drasticno.Secam se jednog uputstva za slusanje CD-a jednog citaoca hifi choice-a : pustite CD od numere 6-otkricete mnogo dobre muzike koju ste dosad "prespavali".Ja na plocama nikad ne preskacem numere(ili bar jako retko),ali zato cesto ostavim B stranu za drugi put.Ako je album dobar umem i da ponovim.

Nova vremena,novi tempo zivota,sve je usput i povrsno,pa i muzika.Gramofon je odlican za usporavanje zivota,pa samim tim i resavanje stresa,uz njega ne treba nista da se desava osim muzike.2 sata dnevno bez misli o poslu,besparici,materijanom bogacenju (i dusevnom siromasenju),problemima,sefu,autu,zeni,pelenama,ko vec sta ima...za ostalo tu je radio,internet,novine,mobilni telefon...dok drugi mastaju sta bi kupili ja mastam sta bi prodao(poklonio) kad bi mi legao dobitak na lutriji.Ps i drkalo(mob.tel) leteli bi prvi dan u kontejner,a zivot bi isao dalje 20+20+20+20+20...minuta svojim tokom.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...