Jump to content


Aktivne zvucne kutije


pera451

Recommended Posts

Na taj nacin funkcionisu naim i linn aktivni sistemi,s tim sto pojacalo snage dobija samo odredjeni frekventni opseg, to se obavlja u aktivnoj elektronskoj skretnici odmah nakon preampa.Time su i zvucnik i amp bolje iskorisceni.Jos jednom,po meni amp nema sta da trazi u zvucniku.Sta se time dobija?, eliminisanje zvucnickog kabla,da mozda.ali i mnogo duzi interkonekt izmedju preampa i kutije,i gde su steta i gubitci veci?

I Ion,koji u fabrickoj opciji nudi aktivnu karticu za Naim SBL i Roksan Darius,lepo se vidi na zemlji kutija od skretnice,aktiviziranje je isto u pretpojacalu...

Inace prica je da je manji gubitak na interkonekt kablu,no zvucnickom,zbog toga monoblokovi imaju zeleno svetlo,pravilno postavljeni do zvucnika,sto blize,kratki zvucnicki kablovi,sa duzim IC,gore pomenuto je Naim opcija,gde zvucnicki kabl x duzine je "potreba" i nije neka novcana stavka.. :rolleyes:

post-9700-0-46894300-1307908925_thumb.jp

post-9700-0-35820700-1307909115_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

@Pajo,

nazalost, ni ponuda mono blokova u srednjoj klasi cena nije preterano bogata.

Ako napravimo malu retrospektivu popularnijih modela, imamo Magnum-a (MF150), Musical Fidelity (jedno dva modela, "burenca" i one sto lice na A1) i ne mnogo toga vise.

Link to comment
Share on other sites

Na taj nacin funkcionisu naim i linn aktivni sistemi,s tim sto pojacalo snage dobija samo odredjeni frekventni opseg, to se obavlja u aktivnoj elektronskoj skretnici odmah nakon preampa.Time su i zvucnik i amp bolje iskorisceni.Jos jednom,po meni amp nema sta da trazi u zvucniku.Sta se time dobija?, eliminisanje zvucnickog kabla,da mozda.ali i mnogo duzi interkonekt izmedju preampa i kutije,i gde su steta i gubitci veci?

evo pronasao sam malo detaljniju sliku Sbl-a od nazad,u onoj maloj ctnoj kutiji je pasivna skretnica,lako se skida na 4 srafa a gore kad se izvade konektori ostaje direktna veza sa zvucnikom.Naravno tu se ne sme direktno kaciti amp,a da pre toga elektronska skretnica nije odradila podelu frekvencija(moze naravno ako su ti dosadili visokotonci :order ).Ja sam jos u nedoumici da li da kod promene snagasa predjem na taj aktivni sistem,svako god je cuo razliku aktivno/pasivno kod istog zvucnika kaze da je velika.

Saljem slike da eventualno neko ko ovde bude pravio aktivne zvucnike iskoristi iskustvo koje postoji vise od 30g.,mislim da je resenje da se eliminise skretnica i ugrade spolja konektori mnogo laksa i logicnija od komplikacije ugradnje ampa itd.Nadam se da sam nekom ko ima vredne ruke DIYerske malo skratio razmisljanja.

Da i Linn i Naim furaju taj fazon vec godinama ... ako ne i decenijama. Optuzivani su da zele samo da prodaju sto je moguce vise "kutija" medjutim iza toga se nalazi jedan dobro osmisljen koncept. Ono sto se meni u toj varijanti nije preterano dopadalo jeste kvalitet i Naim i Linn zvucnika. Cak i njihovi najbolji modeli meni nisu bili nesto narocito interesantni ...

Da li pojacalo treba da stoji u zvucniku ili van njega - mislim da je stvar na koju nije lako dati odgovor jer oba pristupa imaju svoje prednosti i mane. Svakako nije dobro imati u zvucniku napajanje za amp, sa trafoom koji zraci ... ali ako se on dobro izoluje, to ne mora da bude problem. U svakom slucaju veza izmedju ampa koji se nalazi u samom zvucniku i drivera jeste kraca i moze da se optimira: i sto se tice kvaliteta zice, i sto se tice izolacije a narocito sto se tice duzine same zice kao i konektora koji se pri tom koriste. Stavljanje ampa van kutije znaci uklanjanje bilo kakve mogucnosti da jaka napajanja ampa imaju bilo kakav uticaj na rad drivera. Takodje nema potrebe za posebnim komorama u zvucniku jer amp ima svoje posebno kuciste. Zauzvrat, javlja se zvucnicki kabl izmedju sa konektorima .... Cini mi se da i jedan i drugi pristup mogu da daju odlicne rezultate ukoliko se dobro implementiraju.

Link to comment
Share on other sites

Sta se time dobija?, eliminisanje zvucnickog kabla,da mozda.ali i mnogo duzi interkonekt izmedju preampa i kutije,i gde su steta i gubitci veci?

Лакше је надомеÑтити губитак у интерконекту него звучничком каблу, по напону.

-------------------------------------------------------------------------------------------

МиÑлим да ако је појачавач-и ван кутије онда то није активна кутија.

Сама активноÑÑ‚ Ñе не одноÑи Ñамо на појачаваче Ñнаге него и на електронÑку Ñкретницу Ñа којом не Ñамо што Ñу подељене фреквенције него и временÑко уÑаглашавање.

МиÑлим да је ово задње и најбитније.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

@Pajo,

nazalost, ni ponuda mono blokova u srednjoj klasi cena nije preterano bogata.

Ako napravimo malu retrospektivu popularnijih modela, imamo Magnum-a (MF150), Musical Fidelity (jedno dva modela, "burenca" i one sto lice na A1) i ne mnogo toga vise.

Imas opciju prebacivanja u mono kod Hitachi HMA izlaza,Marantz MA5,AVM-e,MF Typhoon,starije Meridian,Quad 303,HK870,ovi su mi pali napamet na brzaka jos...nije situacija bas toliko bezizlazna,i nek neko od verziranih potvrdi,nisam bas siguran 100%,svaki stereo izlaz se moze pametnim prevezivanjem terminala pretvoriti u mono(?)..

Link to comment
Share on other sites

Imas opciju prebacivanja u mono kod Hitachi HMA izlaza,Marantz MA5,AVM-e,MF Typhoon,starije Meridian,Quad 303,HK870,ovi su mi pali napamet na brzaka jos...nije situacija bas toliko bezizlazna,i nek neko od verziranih potvrdi,nisam bas siguran 100%,svaki stereo izlaz se moze pametnim prevezivanjem terminala pretvoriti u mono(?)..

Sto jes', jes', ako govorimo o pojacalima koja mogu da se bridge-uju, onda je izbor nesto veci.

Koliko je meni poznato, to sa prevezivanjem terminala ne radi. Ako pojacalo nije predvidjeno za bridge-ovanje, onda ne moze. Neka me Zeon ispravi ako gresim.

HMA nije za preporuku, dosta vremesno, MOSFET tranzistori koji se ne mogu naci. Stariji Meridijani ne znam, mada nisam toliko odusevljen, ovako na prvi pogled.

Mislim da moj NAD 2200 moze da se bridge-uje. Sa Audiolabom bih mogao da uradim bi-amping, ali ne i bridge-ovanje. Skoro je na oglasu u D bilo 4 komada mono verzije 8000P (Camtech), ali dok sam ja razmislio ode.

Meni su estetski bili vrlo privlacni oni RESTECI sa KP, ali i to nosi svoje probleme...

Link to comment
Share on other sites

Koliko je meni poznato, to sa prevezivanjem terminala ne radi. Ako pojacalo nije predvidjeno za bridge-ovanje, onda ne moze. Neka me Zeon ispravi ako gresim.

Може да Ñе превеже један Ñтерео појачавач у моно и то у параленом моду!

Улази паралелно и излази паралелно, и нема потребе за бриџ модом.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

@Pajo,

taj 8000M (samo brendiran kao Camtech i made in UK) sam i merkao. Covek u D je imao 4 komada, pa sam mislio da ih kolega forumas i ja podelimo. Samo sam dugo mislio :).

Medjutim, s obzirom na prostor oko zvucnih kutija, ako bih isao na mono blokove vise bi mi leglo nesto half-size (kao pomenuti RESTEK) i neposredno pored njih. Ostaje za razmisljanje posle nabavke novog DAC-a.

Link to comment
Share on other sites

@Pajo,

taj 8000M (samo brendiran kao Camtech i made in UK) sam i merkao. Covek u D je imao 4 komada, pa sam mislio da ih kolega forumas i ja podelimo. Samo sam dugo mislio :).

Medjutim, s obzirom na prostor oko zvucnih kutija, ako bih isao na mono blokove vise bi mi leglo nesto half-size (kao pomenuti RESTEK) i neposredno pored njih. Ostaje za razmisljanje posle nabavke novog DAC-a.

Dayens treba da izbaci na trziste half-size Ampino mono blokove snage od 100 W / 8 Ohma. Ja sam ih slusao u prototyp varijanti i s obzirom na njihovu cenu, mislim da je ponuda veoma atraktivna ...

Link to comment
Share on other sites

Pa imas opciju Audiolab 8000M sto u novom nije bila cena extra paprena..pitanje ima li se averzija prema toj mejdizincajna varijanti..

http://www.6moons.com/audioreviews/audiolab/8000.html

@Zeon: :thumbsup2:klanjanje

Audiolab je izbacio novu verziju ovih M monos. Nisam ih slusao tako da ne znam kako to svira i da li je bitno drugacije od prvobitne varijante. Ali Audiolab ima sada i nove mono blokove - izgledaju cool:

post-8717-0-08613500-1307945002_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Audiolab je izbacio novu verziju ovih M monos. Nisam ih slusao tako da ne znam kako to svira i da li je bitno drugacije od prvobitne varijante. Ali Audiolab ima sada i nove mono blokove - izgledaju cool:

post-8717-0-08613500-1307945002_thumb.jp

Audiolab mono :facehearts

Drago mi je da je Dayens i dalje aktivan i da izbacuje nove proizvode :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

I ja sam pre godinu i po napisao da je Borjan umro,ali se javio forumash koji trvdi suprotno,da se Borjan druzi sa njegovim ocem/ujakom,i da planira novu seriju zvuchnika.Probao sam sa serchom,ali po obichaju nece da saradjuje.Aj' nek se javi ponovo sa novim vestima. :thumbsup2

Сећам Ñе те теме.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Nisam pratio forum nekoliko godina...

O kom Borjanu govorite? O onom mladjem momku (malo megalomanski nastrojenom) kome je otac imao neku trgovinsku firmu u Rusiji? :eek:

МиÑлим да је баш тај, и није ми Ñе баш Ñвидео његов наÑтуп.

Иначе Борјана Ñам лично познавао.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Svasta! Premlad…

Ja ga i pamtim, pre nekoliko godina, bas po malo arogantnom i nadobudnom stavu na forumu. Nisam pratio sta je konkretno radio, to mi je ostalo u secanju…

Ali sam vidjao da je voleo „audiofilsko“ druzenje i da je nekada cesto bio na forumu.

Link to comment
Share on other sites

Svasta! Premlad…

Ja ga i pamtim, pre nekoliko godina, bas po malo arogantnom i nadobudnom stavu na forumu. Nisam pratio sta je konkretno radio, to mi je ostalo u secanju…

Ali sam vidjao da je voleo „audiofilsko“ druzenje i da je nekada cesto bio na forumu.

Извињавам Ñе, миÑлио Ñам на правог Борјана конÑтруктора РЕД звучника.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...