Jump to content


Aktivne zvucne kutije


pera451

Recommended Posts

Imao ih je anubisgrau svojevremeno:

Штета што је продао-мењао! Сад би могао да нам отвори и покаже унутрашњоÑÑ‚.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

МиÑли да у целу раÑправу треба додати и типове активних кутија и то:

- кутије Ñа појачавачем и паÑивном Ñкретницом

- кутије Ñа активном Ñкретницом и бројем појачавача у завиÑноÑти од броја звучника унутар кутије

:wave2

U slucaju naima to je opcija 2 sa aktivnom skretnicom i to je za mene pravi aktivni sistem,ovo sa pasivnom

skretnicom je samo zvucnik sa pojacalom.Mislim da su dugi interkonekti od prempa do zvucnik-pojacala nesto sto kvari srecu ,a i pasivna skretnica je...pasivna skretnica.Kad do snagasa stigne vec podeljen signal to je po meni mnogo bolja opcija.Naim sleng za te sisteme je Sixpackers (6 monoblokova) i tu stvarno ima mnogo skupih kutija,to je za bas zestoke freakove.Btw Linn ima sad i neke petosistemske zvucnike,zesce ledilo.U mom skromnom slucaju prolaze i dva polovnjak stereo snagasa po 300-400 funti jer je kutija (samo)dvosistemska-pis of kejk.

Evo jednog sixpackera na slici,ne bi bilo lose da neko ovde napravi nesto tako po tome,mislim da znam jednog sa takvom idejom.Mozda se i javi,moje bilo da prozovem...

post-11818-0-11532500-1307828573_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ðœislim da znam jednog sa takvom idejom.Mozda se i javi,moje bilo da prozovem...

Ðе знам ко је у питању, али ја о томе маштам већ двадеÑетак година.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Штета што је продао-мењао! Сад би могао да нам отвори и покаже унутрашњоÑÑ‚.

:wave2

ma trt, nema tu nikakve revolucije.

zasto hajfisti ne vole aktivne kutije? zato sto ne mogu da menjaju zvucnicke kablove i zato sto ne mogu da menjaju pojacalo. i zato sto vecina aktive radi na XLR kablove tako da je njihov uticaj minimalan. tako da ostaje samo preamp i izvor za igranku.

ne znam sta da vam kazem, ja protiv principa nemam nista protiv, samo protiv aplikacije a to su nuzni kompromisi. amp u ATC nije los ali je skretnica ocajna, ima opampova nekih bednih da ih ni neki lokalni svajser iz ocaja ne bi tako skrpio. to se naravno sve cuje. a ima i drugih kompromisa konkretno na ATC 20. slusao sam i ATC 50 ali ista prica, samo malo veci zvuk.

realno je steta sto aktivne sisteme ne prave firme koje za to imaju realan kapacitet, ali one dobro znaju da je to no-go teritorija za audifile. siguran sam da bi quad napravio brutalan aktivan zvucnik ali im se realno je*e. je*iga:)

Link to comment
Share on other sites

Napravićemo :wave2

Ма размишљао Ñам о Јамахама ÐС 1000 оне би биле идеалне за такав пројекат али ми Ñкупе :blink:

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

Ма размишљао Ñам о Јамахама ÐС 1000 оне би биле идеалне за такав пројекат али ми Ñкупе blink.gif

wave2.gif

Valja poÄeti od NS10, pa redom....

Link to comment
Share on other sites

Moram priznati da sam i sebi a i drugima postavljao ovo pitanje unazad nekoliko godina i da do sada nisam uspeo da dobijem konkretan odgovor. Cini se da koncept aktivnih kutija nekako tiho prolazi pored nas ... Prednosti su ocigledne a ipak se retko ko upusta u tu vrstu implementacije. Ono sto mi se cini posebno interesantnim vezanim za ovu pricu jeste cinjenica da je veza izmedju pojacala i zvucnika jedna od najkriticnijih u HiFi sistemu. Aktivne kutije resavaju upravo taj problem. I pored toga medjutim nema previse aktivnih zvucnika na trzistu ...

Ja licno ne verujem da je razlog cesce ne-primene aktivnog koncepta neka zavera HiFi industrije. Takodje ne verujem da je razlog zelja ljubitelja HiFi da povezuju kablovima sve zivo. Pre sam sklon da poverujem da veoma cesto proizvodjaci kutija ne proizvode i pojacala - odnosno da je razlog u nedostatku znanja za pravljenje aktivnog zvucnika. To medjutim ne moze da se navede kao generalni razlog, jer postoje i proizvodjaci koji proizvode i zvucnike i pojacala (Krell recimo) pa opet nikada nisu napravili aktivan zvucnik.

U zadnjih par godina sam slusao najnovije velike aktivne ATC (svira dobro), Martion Orgon horne (4-sistemske sa 4 pojacala ugradjena u zvucnik - nesto najbolje sto sam cuo u zivotu), Surrountec, Audio Resolution .... Pre nekoliko godina sam cak slusao i neke zvucnike sa ugradjenim lampaskim pojacalom (mislim da je bio hibrid u pitanju). Ovi modeli su dobri ali basnoslovno skupi. Od jeftinijih aktivnih kutija, skrenuo bih paznju na Quad 11L2 i 12L2, koji ne kostaju puno, a mogu da se kupe i u Beogradu.

Link to comment
Share on other sites

@Anubise,

upravo ono sto pricas o kablovima i ostalom je ono sto me je i inspirisalo na razmisljanja navedena na pocetku teme - elegancija resenja koje sam video, pogotovo imajuci u vidu XLR konektore.

Kutija kao ona koja me je inspirisala na pisanje posta nije velika, nije zamena za ogromne floorstander-e, nije zamena za mnogo toga drugog, ali je verovatno efikasno i elegantno resenje za veliki broj korisnika koji ne zele da previse frikombinuju. Naravno, govorim o slucaju da neko trazi efikasno resenje, a spreman je da zrtvuje zabavu tipa "getting there" (samo putovanje je bitnije od onoga sto ces naci na kraju puta).

Druga nesreca je sto relativno mali broj preamp-ova uopste ima XLR izlaz. Ja sad nesto razmisljam da nesto na tu temu uradim sa mojom hand-made NS-10-kom (uz malu pomoc prijatelja).

Link to comment
Share on other sites

Bilo bi interesantno da cujemo neka iskustva ljudi koji su imali (manje) aktivne kutije.

Mozda bi bilo interesantno da nam nesto kaze ALES, vlasnik aktivnih Philips-a sa KP.

Ili Moma :).

Pa nije ni Moma,ni Ales B) ,al prijatelj mi je prodao Wilson Benesch Act One i kompletnu Levison amplifikaciju zarad starih Philips aktivnih monitora,kupljeni za neke neverovatne smesne pare,prvo je kupio iz radoznalosti manje dvosistemce,posle bez grize savesti dokupljeni i trosistemci..

http://www.mfbfreaks.nl/folders/1978/4/

Manje vise i to je titulirano kao studijska roba,prolazi ladno jos i danas i kod hifista,sigurno da danasnja moderna amplifikacija otvara nove mogucnosti za aktivizaciju zvucnika,ali sto je vec receno,nemogucnost ringe-ringe-raja oko kablaze i amplifikacije suzava u startu korisnike tako necega,isto tako ima i negativnih komentara da nije sigurno da se amplifikacija koja je ugradjena u zvucnicke kutije "oseca" tamo dobro...ima par misljenja da vec i samu skretnicu treba vaditi iz zvucnika i postavljati ih van,a ne jos trpati 2-3 izlaza u to :D

Link to comment
Share on other sites

Interesantno. Doduse, sto se estetike tice, moram da citiram iz "Gorskog vijenca": "Ne scase se bojat' od uroka", ali verovatno dobro zvuce :), cim se ortak odlucio na takav korak.

Sto se "unutra" tice, po meni i kod "obicnih" pojacala ima toga sto ne bi trebalo da bude unutra.

Sta nedostaje pojacalima kod kojih hladnjaci stoje spolja i sa strana (Hafler 220, T+A 2000, ...). Po meni nista i taj pristup mi deluje mnogo zdravije od hladnjaka unutra - vazduh treba da struji kroz neke perforacije, pa prostor iznad, pa...

Link to comment
Share on other sites

sigurno da danasnja moderna amplifikacija otvara nove mogucnosti za aktivizaciju zvucnika,ali sto je vec receno,nemogucnost ringe-ringe-raja oko kablaze i amplifikacije suzava u startu korisnike tako necega,isto tako ima i negativnih komentara da nije sigurno da se amplifikacija koja je ugradjena u zvucnicke kutije "oseca" tamo dobro...ima par misljenja da vec i samu skretnicu treba vaditi iz zvucnika i postavljati ih van,a ne jos trpati 2-3 izlaza u to :D

Tu negde lezi kvaka ... Sigurno je da implementacija skretnice van same kutije ima nekih prednosti. Mada, ako je ona stavljena u posebnu komoru (obicno na dnu samog zvucnika) ne vidim neki poseban problem i ako je unutar kutije. Ta komora mora samo da bude dobro izolovana. Na isti nacin se da smestiti i pojacalo u zvucnik. Tu postoje dva opsta pristupa: jedno pojacalo po zvucniku ili jedno pojacalo po driveru. Implementacija koncepta - jedno pojacalo za svaki driver - onda stvara dodatne poteskoce oko konstrukcije samog kucista zvucnika, jer treba ta pojacala negde smestiti u kutiju zvucnika a pri tome izbeci dodatne rezonancije nastale od komora u kojoj su smestena pojacala. To svakako znacajno poskupljuje stvari a postoje i designi zvucnika koji jednostavno ne pasu uz taj koncept.

Medjutim ideja da svaki driver ima svoje pojacalo se meni cini kao ultimativno resenje. Na taj nacin je moguce sistem koji se sastoji od pojacala, drivera i zice izmedju, zbilja optimirati u odredjenom frekventnom opsegu. Pa recimo i koristiti razlicite tehnologije u zavisnosti od tipa drivera a sve sa ciljem da se dobije optimalan odziv u frekventnom opsegu koji pokriva taj driver. Ocigledan problem koji se pri tome javlja jeste dobijanje koherentnog zvuka a ne zvuk nekoliko zvucnika (sistema) koji svaki rade nesto za sebe. Uskladjivanje faze, brzine odziva, .... verovatno predstavlja dosta kompleksan izazov za konstruktore.

Slusajuci medjutim Martion Orgon aktivne horne (3 horna drivera i jedan 18 inchni bas driver, 4 pojacala po zvucniku ukupne snage 1 KW) prvo sto vam pada u oci (da ne kazem u usi) jeste odsustvo koloracije i izoblicenja. Jedna neusiljena, prirodna, prezentacija koja se meri sa najboljim HiFi sistemima ikada napravljenim.

Ovde na forumu ima momak iz Novog Sada (ako se ne varam) koji je implementirao (ili to jos uvek radi) jedan takav sistem. Njegov komentar bi bio verovatno veoma interesantan za sve ...

Link to comment
Share on other sites

Medjutim ideja da svaki driver ima svoje pojacalo se meni cini kao ultimativno resenje. Na taj nacin je moguce sistem koji se sastoji od pojacala, drivera i zice izmedju, zbilja optimirati u odredjenom frekventnom opsegu.

Na taj nacin funkcionisu naim i linn aktivni sistemi,s tim sto pojacalo snage dobija samo odredjeni frekventni opseg, to se obavlja u aktivnoj elektronskoj skretnici odmah nakon preampa.Time su i zvucnik i amp bolje iskorisceni.Jos jednom,po meni amp nema sta da trazi u zvucniku.Sta se time dobija?, eliminisanje zvucnickog kabla,da mozda.ali i mnogo duzi interkonekt izmedju preampa i kutije,i gde su steta i gubitci veci?

evo pronasao sam malo detaljniju sliku Sbl-a od nazad,u onoj maloj ctnoj kutiji je pasivna skretnica,lako se skida na 4 srafa a gore kad se izvade konektori ostaje direktna veza sa zvucnikom.Naravno tu se ne sme direktno kaciti amp,a da pre toga elektronska skretnica nije odradila podelu frekvencija(moze naravno ako su ti dosadili visokotonci :order ).Ja sam jos u nedoumici da li da kod promene snagasa predjem na taj aktivni sistem,svako god je cuo razliku aktivno/pasivno kod istog zvucnika kaze da je velika.

Saljem slike da eventualno neko ko ovde bude pravio aktivne zvucnike iskoristi iskustvo koje postoji vise od 30g.,mislim da je resenje da se eliminise skretnica i ugrade spolja konektori mnogo laksa i logicnija od komplikacije ugradnje ampa itd.Nadam se da sam nekom ko ima vredne ruke DIYerske malo skratio razmisljanja.

post-11818-0-51858700-1307906910_thumb.j

post-11818-0-99182400-1307906922_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...