Jump to content


Aktivne zvucne kutije


pera451

Recommended Posts

 

Ako je verovati italijanskim sektaÅ¡ima, taj model i njemu sliÄni vrÅ¡njaci potiÄu iz "japanolike" ere Grundiga (1980-1984). However, taj integralac je bio najbolje iz tog kratkog perioda, ali svakako ne najbolje od Grundiga uopÅ¡te ;)

Sad, voleo bih da ga osluÅ¡nem protiv V1700 i V7000 koje posedujem, možda me i razuveri na najbolji mogući naÄin. JoÅ¡ uvek ga nisi ulovio dvv?

Ne znam samo Å¡ta "japanoliko" znaÄi, sem po spoljnom izgledu - tu aferim, stvarno mnogo viÅ¡e liÄi na Japance nego ikada ranije.

TehniÄki, to je klasiÄan evropski pristup, ne može biti klasiÄniji. Jednostavno, a potpuno funkcionalno, imam negde njegovu servisnu Å¡emu. Ma bonbona! Posebno oduÅ¡evljava njihov izbor izlaznih tranzistora, već 30 godina tvrdim da su baÅ¡ ti tranzistori neopevani heroji audio tehnike, nikada nisu potpuno iskorÅ¡teni kako bi mogli da budu. A veruj mi, NIJE svejedno.

Nikako da ga ullovim, Jednom mi je jedan iz NS promakao na KP za izgleda par minuta, hteo sam da se pojedem od muke. Ali neka, na mom spisku "za kupiti" i dalje sedi Sveto Trojstvo: Grundig V5000, ASC V5000 i Sansui AU-7800. Pa polako, naleteće već, ja sam strpljiv.

Link to comment
Share on other sites

Pre petnaestak godina sam posedovao Grundig SVX6000 pretpojacalo i Philips MFB trosistemske aktivne kutije. Pretpojacalo je bilo prethodnik modela 7500, spolja izgledaju identicno. Trebalo bi da radi u A klasi, koliko me secanje sluzi.

Uglavnom, nije bilo nista posebno - potpuno u klasi cene koliko je kostalo. Na oko lepo napravljeno, ali je imalo visok nivo shuma i osrednji, cak pomalo i muljav zvuk. Za mene - nista narocito. Poklonio sam ga kada sam prodao pomenute MFB zvucnike koji su bili izvanredni.

 

Kasnije sam cuo da ti preampovi imaju neke specificne potenciometre za jacinu zvuka, sa vise izvoda nego obicno, te ih je veoma tesko naci. Nisam imao vremena da proveravam u servisnom uputstvu.

Link to comment
Share on other sites

4 audio je neÅ¡to ranije nudio ML Purity sa, mislim, 200W-nim snagaÅ¡em. Proizvod je bio jako interesantan i onda sam na stranim forumima naÅ¡ao kako su kutije uparivali sa drugim pojaÄavaÄima i dobijali stabilniju i detaljniju zvuÄnu sliku. OÄigledno je problem limitiranih egzibicija, kako je neko već pomenuo, jer svi mi volimo eksperimentisati a u ovom sluÄaju se sva aktivnost svodi na odabir predpojaÄavaÄa sa kojim možemo napraviti greÅ¡ku.

Dalje, većina vrhunskih proizvoÄ‘aÄa je involvirana u jednom segmentu pa ne žele rizikovati sa spajanjem svog proizvoda sa komponentom drugog proizvoÄ‘aÄa. ÄŒast izuzecima (sluÅ¡ao sam Genelec koji svojim kvalitetom mnogo muke zadaje konkurenciji), ali su i takvi rijetkost, a i rijetko ko se usuÄ‘uje nabaviti dvojac kojeg bi se kasnije teÅ¡ko oslobodio.

OÄigledno nijesam jedini kojem je ova tema interesantna i koji bi volio znati Å¡ta se kvalitetno nudi na naÅ¡im prostorima...

Link to comment
Share on other sites

To Å¡to si rekao za ML Purity i njihov pojaÄavaÄ može da ima i jedan drugi razlog. Nije nepoznata situacija da neke kutije imaju sjajan zvuk, ali su kao opterećenje užasne, sa velikim padovima impedanse propraćenim velikoduÅ¡nim faznim pomerima. Imaj uvidu da fazni pomer od -60 stepeni znaÄi duplo veća struja na izlazu, pa kada se to iskombinuje sa padom impedanse na recimo 4 Oma, efektivno opterećenje koje pojaÄavaÄ vidi je 2 Oma. I to je joÅ¡ dobro.

Poenta je, takve kutije hoćeÅ¡-nećeÅ¡ moraju da budu pobuÄ‘ivane od strane JAKO dobrog pojaÄavaÄa, pa je sasvim logiÄno Å¡to ML predlaže svoj. No, to te ne obavezuje, ima i za mnogo manje para pojaÄavaÄa koji će to lepo odraditi, na primer Harman/Kardon, koji su poznati po neobiÄno visokom stepenu tolerancije prema zvuÄnim kutijama. ÄŒisto primera radi, moj stari 680, koji je istina u to vreme bio najjaÄi model njihove redovne serije (Citation je bio jaÄi i skuplji), bez problema izbacuje preko 500W u 2 Oma u impulsima, da fekto je ograniÄen samo naponom napajanja i niÄim viÅ¡e.

A takvih, dobrih ali teÅ¡kih kutija, je oduvek bilo. Na primer, da potsetim, kada je razmatrao to pitanje, Otala je svojevremeno (1977. godine) kao primer koristio AR 3a Improved i Yamaha NS-1000, pokazujući taÄno kako oni to postaju teÅ¡ka opterećenja (za detalje, potražite IEEE publikacije). Na pojedinim mestima, ekvivalentna impedansa koju je pojaÄavaÄ video je padala i ispod 1,5 Om kod NS 1000. Tu komercijalna boranija nema Å¡ta da traži, njihova kola za zaÅ¡titu su odavno aktivirana. Mada, ruku na nogu, pomalo i jeste besmisleno terati kutije od 5.000 DM pojaÄavaÄem od 300 DM.

Čak ni ne mora da se ide na neke budi Bog sa nama kutije - moje AR94 nisu ekstra teške, ali nisu ni lake za pobudu. Iako jesu bile skuplje, daleko su od nekih besnih kutija.

A upravo te mogućnosti omogućavaju održavanje oÄekivane dinamike, koja postoji na LP ili CD. Pa će slabiji pojaÄavaÄi zvuÄati mrtvije, sa manje do mnogo manje dinamike, i svi koji sluÅ¡aju će znati da to nije TO. Za maler, tu ni prosta specifikacija nominaln snage ne znaÄi mnogo, sem ukoliko je propraćena specifikacijom impulsne snage u niže impedanse - na primer, Yamaha to navodi za 8/4/2 Oma, Kenwood je to isto radio (bar svojvremeno), itd.

Uzgred, upravo ovo razmatranje Äini najveći deo priÄe o suinergiji.

Link to comment
Share on other sites

A takvih, dobrih ali teÅ¡kih kutija, je oduvek bilo. Na primer, da potsetim, kada je razmatrao to pitanje, Otala je svojevremeno (1977. godine) kao primer koristio AR 3a Improved i Yamaha NS-1000, pokazujući taÄno kako oni to postaju teÅ¡ka opterećenja (za detalje, potražite IEEE publikacije). Na pojedinim mestima, ekvivalentna impedansa koju je pojaÄavaÄ video je padala i ispod 1,5 Om kod NS 1000. Tu komercijalna boranija nema Å¡ta da traži, njihova kola za zaÅ¡titu su odavno aktivirana. Mada, ruku na nogu, pomalo i jeste besmisleno terati kutije od 5.000 DM pojaÄavaÄem od 300 DM.

Ovaj primer sam Äesto navodio, poÅ¡to sam bio vlasnik dotiÄnih kutija (NS-1000) duži niz godina. Za njih treba stvarno dobro projektovan pojaÄavaÄ da bi se iskoristio njihov veliki potencijal. Tipa Accuphase E-406V 170W u AB klasi ili Forte Audio Model 1 sa svojih 50W u klasi A. Sa oba pomenuta pojaÄavaÄa se postižu strahoviti nivoi glasnoće bez izobliÄenja sa jako dobrom kontrolom. Kvalitet reprodukcije je na strani Forte Model 1, odnosno klasi A.

Link to comment
Share on other sites

LiÄno ne bih imao niÅ¡ta protiv integrisanog snagaÅ¡a u kutiji ML-a jer, kao Å¡to ste već naveli, sa mnogo manje truda (a viÅ¡e para) zavrÅ¡avaÅ¡ planirano. Ali sam se upravo na taj detalj i nadovezao u prethodnom postu - da li sam ja ili bilo ko drugi zadovoljan kada mi neko odreÄ‘uje tehnoloÅ¡ki pristup? Å ta ako mi se nakon viÅ¡emjeseÄnog sluÅ¡anja ne dopadne zvuk u cijelosti? Kako se "osloboditi" onda te komponente? PrevaziÅ¡ao sam sebe sa brojem pitanja, izvinjavam se ali me jako interesuje i iskreno se nadam da ću oÄ‘e i dobiti odgovore  :listen​ .

Link to comment
Share on other sites

 

Ovaj primer sam Äesto navodio, poÅ¡to sam bio vlasnik dotiÄnih kutija (NS-1000) duži niz godina. Za njih treba stvarno dobro projektovan pojaÄavaÄ da bi se iskoristio njihov veliki potencijal. Tipa Accuphase E-406V 170W u AB klasi ili Forte Audio Model 1 sa svojih 50W u klasi A. Sa oba pomenuta pojaÄavaÄa se postižu strahoviti nivoi glasnoće bez izobliÄenja sa jako dobrom kontrolom. Kvalitet reprodukcije je na strani Forte Model 1, odnosno klasi A.

 

Ili mali Otala amp sa 25/50W u 8/4 Oma - liÄno bio svedok. Ili mali Hiraga, divno radi.

Za kvalitet zvuka, uopšte nije potrebno imati jako duboke džepove, ako se zna šta i posebno ako se pljune u šake i potpali lemilica.

Link to comment
Share on other sites

 

LiÄno ne bih imao niÅ¡ta protiv integrisanog snagaÅ¡a u kutiji ML-a jer, kao Å¡to ste već naveli, sa mnogo manje truda (a viÅ¡e para) zavrÅ¡avaÅ¡ planirano. Ali sam se upravo na taj detalj i nadovezao u prethodnom postu - da li sam ja ili bilo ko drugi zadovoljan kada mi neko odreÄ‘uje tehnoloÅ¡ki pristup? Å ta ako mi se nakon viÅ¡emjeseÄnog sluÅ¡anja ne dopadne zvuk u cijelosti? Kako se "osloboditi" onda te komponente? PrevaziÅ¡ao sam sebe sa brojem pitanja, izvinjavam se ali me jako interesuje i iskreno se nadam da ću oÄ‘e i dobiti odgovore  :listen​ .

Å ta će ti ML, sam ML cenom? Kupi brate H/K 680, obiÄne ide ispod €200, plati joÅ¡ oko €100 za kompletmo osveženje kvalitetnim delovima, i Bog da te poživi.

Njega ni najmanje ne zanima Å¡ta si ti proglasio zvuÄnim kutijama, on naprosto radi. Glasnije je naprosto isto kao i ranije, ali malo viÅ¡e toga.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ili mali Otala amp sa 25/50W u 8/4 Oma - liÄno bio svedok. Ili mali Hiraga, divno radi.

Za kvalitet zvuka, uopšte nije potrebno imati jako duboke džepove, ako se zna šta i posebno ako se pljune u šake i potpali lemilica.

Da, svi dobro konstruisani pojaÄavaÄi. Postoje zvuÄne razlike, recimo predivno radi i Pioneer M-22 ali ima old-school zvuk, malo tamnijeg karaktera. Bio mi je u najužem izboru ali su neutralnost i balans kod Forte-a (nije ni svetao ni taman, već taÄno kako treba) odneli prevagu. 

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima

 

Vidim da je tema i dalje aktuelna, pa da se prikljucim.

 

Vlasnik sam Philips DSS930 digitalnih aktivnih zvucnika. Iako mogu da rade samostalno tako sto bi bili prikljuceni direktno u CD player npr., predvidjeni su da funkcionisu u tandemu sa pretpojacalom DSC950 cija je uloga da "ispravlja" zvuk ne bi li on bio prirodniji sto je moguce vise. Pretpojacalo nema DAC vec se on nalazi u samim zvucnicima (SAA7350). Takodje, zvucnici nemaju klasicne kablove vec se povezuju koaksijalnim digitalnim kablovima i na taj nacin je u liniju moguce povezati do 12 ovakvih zvucnika.

Kataloska cena u prvoj polovini devedesetih je bila 1500DM po komadu, teski su oko 16kg i imaju po jedan 5.25" woofer i srednjetonac i jedan isophase visokotonac.

 

Moram reci da i posle toliko godina izgledaju odlicno. Zvuk je zaista odlican, bass iznenadjujuce mocan. Nazalost, vreme je ucinilo svoje i u poslednje vreme je zvuk nesto mracniji, mislim da je vreme za zamenu releja i nekih kondenzatora.

 

Trenutno ih vidim na KP, prodavac trazi 450e za par sto je zaista previse. Posebno kad se uzme u obzir da nemaju svoju pravu funkciju bez odgovarajuceg pretpojacala. Nedavno sam pratio aukciju na eBay-u, komplet od dva zvucnika i pretpojacalo je otislo za 350e. Mislim da je maksimalna cena celog kompleta do 500e pod uslovom da je sve odlicno ocuvano.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ргде могу да видим да ли му је глава ММ или МЦ ?

Ово је Ñлика Ñа нета, грамофон ми је на језеру, Ñликаћу у понедељак, али је мој грамофон иÑти овакај, Ñамо што му је ручица оригининална ( ова ручица на Ñлици је другачија )

 

Drug koja je ova marka i model gramofona?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Kada sam nabavio od prijatelja Grunding XSM 3000 bio je skinut din i postavljen cinch.Gledam semu a i kutije na netu.One imaju po dva din na sebi.Ne znam cemu sluze da li je nesto prilagodjeno pretpojacalu ili od pretpojacala ide samo jedan kabl u jednu kutiju a iz drugog dina u drugu.

http://imgur.com/a/lw4YG

http://imgur.com/a/FFgDg

http://imgur.com/a/9RV6W

http://imgur.com/a/vVfCU

Link to comment
Share on other sites

Pa lepo se vidi na slikama 3 i 4 kako se povezuju kutije sa predpojačalom koje ima DIN konektore.

Na slici 3 je jednim stereo kablom iz preampa doveden signal na jednu kutiju a od nje drugim kablom do druge kutije.

Na slici 4 se posebnim kablovima za levi i desni kanal dovode signali do kutija.

Zato ima po dva DIN konektora na svakoj kutiji, da bi bilo koja mogla biti ili leva ili desna.

Pri prepravljanju na činč konektor ne mogu se povezivati kutije kao na slici 3, već svaka zasebno, kao na slici 4.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Čitao sam ovih dana bajke o aktivnim zvučnim kutijama, pa me interesuje sluša li ih neko od forumaša i koje?

Poseban naglasak bih stavio na, kod nas lakše nabavljive, kao npr. GRUNDIG Monolith 80, GRUNDIG Monolith 120, GRUNDIG Super HiFi Aktiv-Box 40, PHILIPS MFB545 Studio, MERIDIAN M10, MERIDIAN M20, MERIDIAN M60, MERIDIAN M100 i slično.

 

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, TechA said:

Čitao sam ovih dana bajke o aktivnim zvučnim kutijama, pa me interesuje sluša li ih neko od forumaša i koje?

Poseban naglasak bih stavio na, kod nas lakše nabavljive, kao npr. GRUNDIG Monolith 80, GRUNDIG Monolith 120, GRUNDIG Super HiFi Aktiv-Box 40, PHILIPS MFB545 Studio, MERIDIAN M10, MERIDIAN M20, MERIDIAN M60, MERIDIAN M100 i slično.

 

Imao sam prije par godina Grundig Aktiv box 40, dobro zvučeće kutije. Da bi se bas mogao razmahati treba im malo veci prostor i vrlo kvalitetan preamp. I dalje sam ostao na aktivama ali u drugoj sferi.

Kod vintage aktiva je problem u starosti, potreban je uglavnom refresh koji nije jeftin. Drugi problem je sto se na oglasima trazi malo previse tako da je upitna njihova kupovina u odnosu na novije kutije.

Po mojem iskustvu bolje je za skoro iste novce kuputi novije studijske monitore koji mogu čak i iznenaditi kvalitetom.

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, TechA said:

Čitao sam ovih dana bajke o aktivnim zvučnim kutijama, pa me interesuje sluša li ih neko od forumaša i koje?

Poseban naglasak bih stavio na, kod nas lakše nabavljive, kao npr. GRUNDIG Monolith 80, GRUNDIG Monolith 120, GRUNDIG Super HiFi Aktiv-Box 40, PHILIPS MFB545 Studio, MERIDIAN M10, MERIDIAN M20, MERIDIAN M60, MERIDIAN M100 i slično.

 

 Cisto moja 0.02EUR: 

 Cesto sam naletao na ljude koji bi nesto da probaju (apsolutno razumem) i onda imaju zelju da nabave nesto "tog tipa", ali povoljno, da bi stekli iskustvo. Problem nastaje u generalizaciji. Mozda dobar primer su DAC-ovi, posebno kad se cak ne ide na generalizaciju "Meridian aktivne kutije" vec na "aktivne kutije". E, isto tako ljudi cuju jednu implementaciju npr. Wolfson DAC-a i kazu "ma taj Wolfson nista ne valja, samo Burr Brown". Cesta zamka, totalno neutemeljena u realnosti. 

 Proba bilo cega je super, ovaj hobi je zabavan zbog proba. Ali nemojte generalizovati koncept tako sto cete cuti par ultra-jevtinih, pri tom polovnih i 20+ godina starih uredjaja za celu klasu. Da ne navodim paralele sa automobilima, racunarima ili bilo cim trecim, mislim da je jasno. Probajte uredjaj za sebe, ako vam se svidi divno, ako ne opet divno. U svakom slucaju podelite iskustva sa forumom, zato forum postoji. Ali nemojte "poverovati u bajku" zbog jednih dobrih kutija, ili zbog losih smatrati da koncept ne valja. 

 Sustinia koncepta aktivne kutije je samo "aktivna skretnica", tj. skretnica koja ima i aktivne, a ne samo pasivne komponente i kojoj za rad treba napajanje. Ja sam bio impresioniran nekim takvim kutijama, cak i u scenariju gde je pojacalo bilo i dalje van kutije. U secanju su mi jedni Martin Logan zvucnici (nisu bas "kutije"), koji su imali aktivnu skretnicu i woofer u kutiji pogonjen pojacalom D klase isto u kutiji, upareno sa eksternim pojacalom snage, i taj sistem je na mene ostavio sjajan utisak. Naravno, to sto se meni svidelo ne znaci nista, samo navodim primer necega sto jeste aktivan pristup, a nema vizuelne slicnosti sa onime sto navodite. 

Link to comment
Share on other sites

Ja bih se nadovezao na ovo što @nkrgovic reče. Ne bih generalizovao nikako! I nema tu razlike nebo/zemlja da li su kutije aktivne ili pasivne.
Kao najveću prednost bih izdvojio to što su pojačala „fabrički“ odmerena drajverima i što svaki drajver ima svoje pojačalo. Takođe i kraće žice do samih drajvera što automatski eliminiše kablove, konektore, prelazne otpore i ostala čuda.
Pa onda to sve, takve koncepcije, zna da zvuči odlično i mnogo bolje nego kod nekih koji su sve to uparivali pomoću zlatnih ušiju, što svojih, što ortaka iz kraja.

Slušam aktivne Meridian M60. Odlične kutije kod kojih je Meridian vodio računa o izboru Seas drajvera i kvalitetnih pojačavača.

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, black coffe said:

To su bajke o razlici ! ?  sam ne moreš utjecati na izlazno pojačalo ? , jer je u zvučnicima ., ali  predpojačalo je GAZDA , pa odluči ? .

Da to su bajke o razlici izmedju koncepta aktivnih i koncepta pasivnih zvučnih kutija, a nikako bajke o navedenim modelima aktivnih zvučnih kutija.

To što ne mogu uticati na izbor izlaznog pojačala je neki put prednost, kao npr. ovde, jer smatram da moj izbor pojačala za upotrebljene zvučne drajvere ne može nikad dostići izbor i prilagodjenje proizvodjača aktivnih zvučnih kutija.

Što se predpojačala tiče, moje mišljenje je da je ono gazda i u sistemu sa pasivnim zvučnim kutijama, tako da bih ga isključio iz ove priče.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Dacho said:

Imao sam prije par godina Grundig Aktiv box 40, dobro zvučeće kutije. Da bi se bas mogao razmahati treba im malo veci prostor i vrlo kvalitetan preamp. I dalje sam ostao na aktivama ali u drugoj sferi.

Kod vintage aktiva je problem u starosti, potreban je uglavnom refresh koji nije jeftin. Drugi problem je sto se na oglasima trazi malo previse tako da je upitna njihova kupovina u odnosu na novije kutije.

Po mojem iskustvu bolje je za skoro iste novce kuputi novije studijske monitore koji mogu čak i iznenaditi kvalitetom.

Iako se u poslednje vreme studijski monitori sve više kvalitetom zvuka izjednačavaju sa kvalitetom kućnih zvučnih kutija, nekako bežim od te priče. Ne znam zašto, ali bežim.

Link to comment
Share on other sites

Ako ćemo teorijski da gledamo aktivni zvučnici mogu da imaju prednosti nad pasivom što se ogleda u sledećem:

 Ako je u pitanju višekanalno pojačanje, a nema razloga da ne bude( mslm, glupo da se samo nakači pojačalo na kutiju sa skretnicom. To je dislocirano pojačalo u kutiju a ne aktivna kutija) onda je to aktivna skretnica i pojačala prilagodjena drajverima ( u svakom pogledu: osetljivost, linearnost, impedansa...) .

Skretnica koja radi na signalnom nivou je mnogo bolja od pasivne skretnice.( da ne objašnjavam)

Pojedinačna pojačala za drajvere bi trebalo da budu prilagodjena frekventnom opsegu drajvera koji pogone.  Sužena frekventna karakteristika direktno prouzrokuje linearnije pojačalo.

Mogućnost dodatne linearizacije DSPom.  Neke začetke toga imamo u poznatim Philips Motion Feedback aktivnim kutijama.

Eksperimentisanje sa aktivnim kutijama ( i sa skretnicama i prilagodjavanjem pojačala) je dušu dalo za DIYersko (s)igranje.:order

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...