Jump to content


Aktivne zvucne kutije


pera451

Recommended Posts

Pre par dana bio sam u poseti kod kolege forumasa da cujem njegove aktivne zvucne kutije (poznatog nemackog proizvodjaca). Pored slusanja kutija, proveli smo vreme i u prijatnom razgovoru o nasem trzistu i opremi koja se na njemu srece.

Posto mi je sistem u celini bio nepoznat, ne bih ovde davao nikakve apsolutne ocene zvuka (sa kojim bih inace mogao da zivim), vec bih samo izneo povoljan utisak o izgledu i izradi kutija.

To me i navelo na razmisljanje zasto aktivnih kutija nema vise na trzistu? Kod nas ih pogotovo nema previse, poneki (vremesan) Philips, poneki (tuzno precenjen) Meridian i tu i tamo T+A, kao onaj sa KP iz Melenaca (vredelo bi ga cuti, steta sto Moma nije blize).

Ali, nema ih, procentualno gledano, mnogo ni van naseg trzista, izumajuci studijske monitore. Zasto je tako, imajuci u vidu sve prednosti amplifikacije izradjene namenski za konkretnu kutiju?

Jasno mi je da ljubitelji A-klase i cevnih pojacala ne mogu da ocekuju da se njihovi ljubimci ugrade u zvucnu kutiju, ali ako govorimo o AB klasi sta je prepreka tome da se ovako nesto cesce pravi?

Ako znate...

Link to comment
Share on other sites

Stvarno interesantno pitanje. Poslednjih desetak godina aktivne kutije su napravile pravi boom na polju razglasne tehnike. ViÅ¡e od polovine muziÄara koje ja znam koriste aktivne kutije, aktivne bas binove. Zvuk je bolji, utegnutiji, pojaÄala su optimizivana za zvuÄnike, imaju aktivne skretnice, posebna pojaÄala za svaki drajver, Äak i ETC (eletronic time corection) koji ujednaÄava latenciju koja se javlja kod basa i visokotonca. Ne mora se voditi raÄuna o omaži, broju kutija, u sluÄaju kvara jedna kutija otkazuje, ostale nastavljaju da rade... Dok s druge strane u kućnoj audio tehnici njihovo prisustvo je minorno, osim u studiju.

Možda je cena razlog?

Link to comment
Share on other sites

Da spomenem i Grunding HiFi Box aktivne kutije, kojih ima, s vremena na vreme (ali ne i kad sam ih ja tražio <_<) na našim omiljenim oglasima.

Å to se tiÄe razloga izostanka veće ponude aktivnih kutija, ja bi' rek'o, onako odokativno, da je za HIFi industriju mnogo interesantnije da kupcima proda gomilu kojekakvih uredjaja nego jedan lep, konaÄan kombo.Takodje, malo je firmi koje imaju dovoljno razvijenu proizvodnu i zvuÄnika i pojaÄavaÄa da mogu sebi da dopuste potreban broj eksperimenata.

Cenim da i HiFi entuzijasti viÅ¡e vole odvojene komponente, nekako je moćnije i lakÅ¡e za uklapanje, kombinovanje, eksperimentisanje, pa tako stiÄu privid da se u njihovom sluÅ¡alaÄkom životu neÅ¡to znaÄajno deÅ¡ava.

Link to comment
Share on other sites

Ukratko, proseÄni potroÅ¡aÄi Hifi ureÄ‘aja nemaju u velikoj meri izražen problem sa deficitom prostora, da bi jurili aktivne zvuÄnike i naviknuti su da pojaÄalo bude odvojeno, u posebnoj kutiji. Isti ti proseÄni potroÅ¡aÄi vole da biraju ureÄ‘aje, da ih kombinuju, igraju se itd, a to je joÅ¡ jedna prilika proizvoÄ‘aÄima da prodaju viÅ¡e robe i skuplje robe...

*Bujodaže, preteÄe me :wink: !

Link to comment
Share on other sites

Ima tu nesto...

@Bujo,

u pravu si, zaboravio sam Grundig.

Steta samo sto je on, kao i Philips dosta cudnog dizajna, nazad su DIN konektori itd.

Ova kutija koju sam gledao ima nazad RCA i XLR konektore, velike hladnjake i ostalo :facehearts .

Farbana je, ali je majstor odlicno odradio piano finish.

Da ti Grundig-i (Grundizi, Grundig-ovi?) i Philips-i deluju imalo kao ovo, uhhh...

@Pero,

Dynadio je vec dovoljno skup i pasivan, aktivan vec jao, jao.

Jedina sansa za prosecnog kupca je nesto polovno i iz inostranstva.

Licno bih voleo da cujem neki Meridian M2, do danas mi se nije pruzila prilika :(.

Link to comment
Share on other sites

Перо,

највероватније да за мало новца није могуће направити баш квалитетне кутије а да буду активне

како да произвођачи компоненти зараде нешто ако имаш два уређаја у једном

Моја препорука: направити :facehearts

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Slushao sam pre 3-4 godine kod drugara aktivne Grundig kutije,ne znam model,relativno matore,bili su vrlo male zapremine,cenim da je bas bio velicine 6incha.Zvuk je bio tako dobar da sam godinu dana pokushavao da napravim neki dil sa njim da predju u moje vlasnishtvo,ali nisam uspeo.Posle ih je po obichaju menjao za ko zna shta. :sad:

Link to comment
Share on other sites

Ne nameravam da odem u tom pravcu.

Kutije koje sam slusao nisu studijski monitori, vec kucne zvucne kutije, svojevremeno nehumane cene.

@Zeone,

tesko je tako nesto napraviti od nule, a da izgleda iole blizu ovome.

Ali sam razmisljao o mogucnosti da se nesto tako nadje matoro i/ili pokvareno (cackano), a da se sredjuje kod tebe.

Link to comment
Share on other sites

@Zeone,

tesko je tako nesto napraviti od nule, a da izgleda iole blizu ovome.

Ali sam razmisljao o mogucnosti da se nesto tako nadje matoro i/ili pokvareno (cackano), a da se sredjuje kod tebe.

Ма може Ñве да Ñе направи а и да изгледа и звучи веома добро али изиÑкује превише ÑредÑтава и времена!

Ðаравно, ту Ñам :thumbsup2

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Linn i Naim prave vecinu svojih zvucnika tako da mogu da rade i kao aktivni i pasivni.Kod ovih mojih je za taj posao potrebno odvojiti 1 minutu,kol'ko da se povade od nazad konektori pasivne skretnice, sto je laksi deo posla,ali i dodati dosta kesha sto je tezi.I u najpolovnijoj verziji to je preko 1000E.Inace imao sam priliku da cujem,aktivna elektronska skretnica i za svaki driver po jedan amp -perfektna kontrola...:klanjanje

post-11818-0-48368500-1307821946_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

@Zeone,

bilo bi lepo kada i se naslo nesto tako. Praticu akciju.

Inace kutije koje sam slusao imaju i kvalitetne Vifa drajvere, sto ne treba zanemariti.

Ove druge pomenute kutije mi ne deluju bas kao kandidati za takve operacije. Mozda Meridijan...

Link to comment
Share on other sites

Prvo, imas aktivne kutije tipa Naim i Linn. Tu je sve van kutije - ili bar skoro sve. Pojacala obavezno, a kod Naim-a i skretnica, cak je i Ovator S-600 moguce dobiti aktivan, uz SNAXO - to kosta.... Dosta. To nije losa varijanta, jer te veze za sistem, pa imas npr. Naim pre-amp, amp, skretnicu i kutije. To uglavnom uzme neki Naim-ofil, sa Naim digitalnim izvorom, Naim pojacalom za gramofon i neki gramofonom koji se slaze uz to.

Druga varijanta je npr. ATC (bas me cudi da ste ga zaboravili). E sad, to MOZE da svira fantazija - ali je problem, generalno, kod svih tih aktivnih sprava, pretpojacalo. Cak i sa balansiranim ulazom par metala kabla koji vodi pream-amp signal mnogo vise pati nego par metara zvucnickog kabla kada je u pitanju uticaj spoljasnih polja. Plus, takve kutije su generalno osetljive na izbor pretpojacala, sto dodatno komplikuje stvar. Nije da je to los koncept, samo nije nista jednostavniji od ovog "klasicnog".

To su neka moja 0.02 EUR. Licni stav? Da imam dovoljno veliku sobu (35m2+) razmislio bi o velikim kutijama i onda bi i te kako razmisljao o bi-ampingu ili aktivnim kutijama. Ali sam svestan da bi to trazilo MNOGO truda oko uklapanja.

Link to comment
Share on other sites

@Zeone,

Ove druge pomenute kutije mi ne deluju bas kao kandidati za takve operacije. Mozda Meridijan...

МиÑли да у целу раÑправу треба додати и типове активних кутија и то:

- кутије Ñа појачавачем и паÑивном Ñкретницом

- кутије Ñа активном Ñкретницом и бројем појачавача у завиÑноÑти од броја звучника унутар кутије

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Druga varijanta je npr. ATC (bas me cudi da ste ga zaboravili). E sad, to MOZE da svira fantazija - ali je problem, generalno, kod svih tih aktivnih sprava, pretpojacalo. Cak i sa balansiranim ulazom par metala kabla koji vodi pream-amp signal mnogo vise pati nego par metara zvucnickog kabla kada je u pitanju uticaj spoljasnih polja. Plus, takve kutije su generalno osetljive na izbor pretpojacala, sto dodatno komplikuje stvar. Nije da je to los koncept, samo nije nista jednostavniji od ovog "klasicnog".

Imao ih je anubisgrau svojevremeno:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...