Jump to content


Akustika sobe


Nikola1973

Recommended Posts

Pozdrav drustvo

Malo i ja da davim...

Trenutno sam i ja i muzika u velikoj sobi dimenzija 4,5x5,5x3,1 (visina...) i nekako mi je uvek bila nezgodna za raspored namestaja, posto se na zva zida nalaze prozori, na trecem vrata u jednom od coskova alfa plam kamin od koga naravno sve moram da odmaknem...trenutno se tv, sa svom skalamerijom za slusanje muzike nalazi na sredini jeddinog slobodnog zida... naspramni zid mi je prilicno prazan, prozor negde na njegovoj sredini, sa zavesom i to je to...

Kada sedim okrenut prema zvucnicima, i sakama prekrijem usi da mi zvuk ne dolazi sa prednje strane a cujem skoro isti intenzitet visokih koji se verovatno odbijaju svuda po prostoriji, pogotovo o naspramni zid... prilicno gubim stereo efekat ( bar imam takav osecaj slusajuci muziku )...

e sad, visinu zida do jedno 2 metra bi jos i nekako uspeo da prekrijem necim, slike , police... bla bla... ali mi ne pada nista pametno na pamet za ostali deo zida, od 2 do preko tri metra ( ima li potrebe to i da sredjujem) ...

Ima li neko neku ideju a da to ne podrazumeva potpuno renoviranje sobe, spustanje plafona... znam da pitanje nije tehnicko ali sam siguran da ima clanova sa iskustvom...

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

NiÅ¡ta preko 2 metra ne treba da radiÅ¡ jer po meni nema potrebe, ono Å¡to bih na tvom mestu probao su apsorbenti na tom zidu preko puta koji bi upijali visoke tonove a možeÅ¡ ih kombinovati i sa difuzorima koji će ih rasipati . Neće te koÅ¡tati bubrega a svakako da će pomoći i smiriti zvuÄnu sliku, samo da malo budeÅ¡ vredan a za cene materijala se raspitaj na nekom boljem stovariÅ¡tu .

post-11560-0-71059200-1307287832_thumb.j post-11560-0-39020000-1307287909_thumb.j

post-11560-0-01987800-1307288033_thumb.j

Dezen prilagodi sobi naravno prema ukusu. :cheers

post-11560-0-71059200-1307287832_thumb.j

post-11560-0-39020000-1307287909_thumb.j

post-11560-0-01987800-1307288033_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Proveri u kom je položaju prekidaÄ stereo/mono. :grin:

Å alim se. Ako su ti visoki jedini problem, onda ne treba niÅ¡ta da dampiraÅ¡. Dok oni stignu do zadnjeg zida i vrate se, već su toliko oslabljeni, da nemaju veliki uticaj na zvuk. Isto važi i za boÄne zidove.

Probao sam tvoj eksperiment sa pokrivanjem prednjeg prilaza uÅ¡ima - ni kod mene nema dramatiÄne razlike. InaÄe, dampiranje ne Å¡kodi, ali, kao Å¡to rekoh, najmanje zbog visokih.

Link to comment
Share on other sites

Malo ste me sada zbunili. Da li ovi BAD paneli sluze za apsorpciju i niskih i ostalih frekvencija?

Da li samo bas trapovi sluze za basove koji „muljaju“ u malim sobama? Koje je resenje samo smanjiti izrazeniji bas na nekim frekvencijama, a ostatak ne dirati?

U mom slucaju srednji i visoki su odlicni. Nema jeke, nema prstanja, nema napadnosti. Prostor oko izvodjaca i sama 3D scena je prihvatljiva. Ali negde izmedju 50 i 80 Hz (onako odokativno) zna nekada da tutnji (ne znam kako bih se drugacije izrazio)...

Ne mogu vise da ih odmaknem od zadnjeg zida, jer sam probao i time se dosta popravlja stvar...

Sta je tu najpametnije?

ps. ’fala. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Nažalost, to nije moguće. Iako ne sumnjam da bi "ubacivanje" u prostor doprinelo kvalitetu zvuÄne slike, svakako ne bi otklonilo zveÄanje prostorije, što mi je u ovom trenutku prioritetan zadatak... Dok ne sagradim sebi novo stanište, primoran sam da se uklapam u ograniÄenja koja postavlja sadašnje...

Link to comment
Share on other sites

Nažalost, to nije moguće. Iako ne sumnjam da bi "ubacivanje" u prostor doprinelo kvalitetu zvuÄne slike, svakako ne bi otklonilo zveÄanje prostorije, što mi je u ovom trenutku prioritetan zadatak... Dok ne sagradim sebi novo stanište, primoran sam da se uklapam u ograniÄenja koja postavlja sadašnje...

Link to comment
Share on other sites

Dkotex ( flotex, ekotex i sl) imas u bezbroj dezena.

One difuzore sto sam pravio od stiropora mozes sam napraviti a toliko smanjuju odjek u prostoriji da je to za ne poverovati.

Pre njih kad udarim dlanom o dlan jasno se cuo odjek. Sad je jedva primetan. Cifra za izradu je smesna , treba ti samo jedan pomocnik. Doduse i aparatura za secenje stiropora, i ovo sam naravno sam napravio za pola sata...sluzi mi i za nesto drugo no nebitno.

Krenes prvo 2 pa napravis jos 2 dok nepostignes zeljeni rezultat. Meni pored dekotexa ne treba vise od 2. Mozda jos 2 ali bilo bi vec pretrpavanje.

A boji se lako bojama na vodenoj bazi, ni slucajno nitro ili uljana boja, dovidjenja sa svim trudom onda...

Link to comment
Share on other sites

Dkotex ( flotex, ekotex i sl) imas u bezbroj dezena.

One difuzore sto sam pravio od stiropora mozes sam napraviti a toliko smanjuju odjek u prostoriji da je to za ne poverovati.

Pre njih kad udarim dlanom o dlan jasno se cuo odjek. Sad je jedva primetan. Cifra za izradu je smesna , treba ti samo jedan pomocnik. Doduse i aparatura za secenje stiropora, i ovo sam naravno sam napravio za pola sata...sluzi mi i za nesto drugo no nebitno.

Krenes prvo 2 pa napravis jos 2 dok nepostignes zeljeni rezultat. Meni pored dekotexa ne treba vise od 2. Mozda jos 2 ali bilo bi vec pretrpavanje.

A boji se lako bojama na vodenoj bazi, ni slucajno nitro ili uljana boja, dovidjenja sa svim trudom onda...

Link to comment
Share on other sites

Nije ni cudo sto ti prsti po sobi. Nemas bas nista na zidovima, Sve golo.

Ako ne mozes sofu da odmaknes od zida probaj onda da glavu odmaknes.

Iza BADova ne treba nista stavljati a mozes ako hoces neku spuzvu/vunu. BADove mozes i na plafon i svuda po zidovima. Neko pravilo nema osim da probas dok ne nadjes polozaj.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na savetima.

Nije ni cudo sto ti prsti po sobi. Nemas bas nista na zidovima, Sve golo.

Ako ne mozes sofu da odmaknes od zida probaj onda da glavu odmaknes.

Iza BADova ne treba nista stavljati a mozes ako hoces neku spuzvu/vunu. BADove mozes i na plafon i svuda po zidovima. Neko pravilo nema osim da probas dok ne nadjes polozaj.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...