Jump to content


ULTRA HD realno kada ga ocekivati?


zexoni70

Recommended Posts

Није fail већ file. Пребацујеш податке а не промашаје. :)

Има и великих филмова са топ квалитетом, са људима који деле само треба наћи у почетку. Већина не дели па се изгуби кад народна верзија стигне.

Нетфликс ускоро губи 1/5 садржаја јер Дизни отвара свој сервис а како је сада и Фокс њихов...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 sat ranije, gvlada said:

Није fail већ file. Пребацујеш податке а не промашаје. :)

Ja sam pisao na Srpskom fail kako ga i izgovaram. Nisam koristio ћирилицу ali je valjda jasno da su rečenice na Srpskom jeziku.

Ako je već reč nastala od file ....a ....  i se speluje aj ili ai (kako ko već čuje taj glas) onda je i fajl i fail ok po Srpski. E sad, ako se podrazumeva da koristimo engleske reči u originalu, što često i koristimo da ne dođe do zabune, onda si ti u pravu. Ali to ima smisla kod up scaling, oversampling, bitrate ili Reference ...

Ipak, ovo kako si ti izdvojio bi imalo smisla samo da sam pisao na engleskom celu rečenicu, i tada bi svakako smisao bio pogrešan. Ovako mislim da nije na mestu tvoj rimark. :P No hard feelings on this side. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Father said:

Ja sam pisao na Srpskom fail kako ga i izgovaram. Nisam koristio ћирилицу ali je valjda jasno da su rečenice na Srpskom jeziku.

Ako je već reč nastala od file ....a ....  i se speluje aj ili ai (kako ko već čuje taj glas) onda je i fajl i fail ok po Srpski. E sad, ako se podrazumeva da koristimo engleske reči u originalu, što često i koristimo da ne dođe do zabune, onda si ti u pravu. Ali to ima smisla kod up scaling, oversampling, bitrate ili Reference ...

Ipak, ovo kako si ti izdvojio bi imalo smisla samo da sam pisao na engleskom celu rečenicu, i tada bi svakako smisao bio pogrešan. Ovako mislim da nije na mestu tvoj rimark. :P No hard feelings on this side. :thumbsup2

Zezao te, jer stalno pišeš pogrešno, a pravilno je fajl, beSkompromisan, itd.B)

Link to comment
Share on other sites

Немам намеру да прелазим на UltraHD засад пошто је врло мало класичних филмова објављено у овом формату. Осим тога, најбољи телевизори за 2160p су још увек скупи.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Направио један експеримент код пријатеља у чисто образовну сврху: преузету омотницу Ultra Blu-ray диска Велики газда смо покушали да покренемо на његовом рачунару Intel Core i3 са интегрисаном графиком UHD Graphics 630. Све је радило врло глатко у VLC.

E2D3CX0.jpg

bwJJPwu.jpg

Cg1jKez.jpg

Следеће на реду је пуштање нарезаног Ultra Blu-ray диска преко уређаја ASUS BW-16D1H-U.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Пошто сам глуп, направио сам грешку са куповином резаног Ultra Blu-ray диска „Одисеја у свемиру 2001“.
Прво, пошто је диск резан, може да га чита сваки компјутерски  Blu-ray драјв а садржај да се покрене са VLC плејером што се види из претходне поруке.
Друго, у непосредном окружењу не можемо наћи уређаје на којима би погли пробати могућности које постоје на оригиналном диску као што је Dolby Vision иако се продавац куне да је све као на оригиналу.
Треће али не и најмање важно, диск није јефтин, тренутно није у мојим рукама али ћу бити врло разочаран ако се испостави да је једнослојан.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Резани диск „Одисеје у свемиру 2001“ је двослојни, око 42 гигабајта. То је у односу на одигинал који стаје на диск од 100 гигабајта прилично сабијање података а да ли то утиче на високи динамички опсег остаје отворено питање на које се ни на специјализованим домаћим форумима не може добити одговор.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, djvaso said:

Резани диск „Одисеје у свемиру 2001“ је двослојни, око 42 гигабајта. То је у односу на одигинал који стаје на диск од 100 гигабајта прилично сабијање података а да ли то утиче на високи динамички опсег остаје отворено питање на које се ни на специјализованим домаћим форумима не може добити одговор.

Tesko je odgovoriti na to pitanje jer se ne zna kako i u kom formatu je snimljen taj rezani disk. Ali ako je dva puta manji po kolicini podataka koje sadrzi, mudro je verovati da nije identican originalu.

Problem sa UHD Dolby Vision diskovima lezi u tome sto ne postoji jos HDMI kabl kojim je moguce preneti toliku kolicinu podataka u realnom vremenu s obzirom da se radi o dinamickom HDRu - odnosno za svaku scenu se prenosi i meta informacija o dinamickom opsegu slike. Tako da originalni blue ray disk, cak iako imate TV i BR player koji podrzavaju Dolby Vision, nije moguce preneti sliku od playera do TVa. Tako bar kaze teorija i ona nas uci da moramo da sacekamo HDMI 2.1 standard ( u stvari taj standard postoji ali nema jos njegove implementacije). O svemu tome je ovde vec bilo reci ....

Problematika je slicna kada se koriste i racunari. Osim toga, gledajuci u spec za VLC 3.x nisam uspeo da pronadjem da postoji podrska za Dolby Vision. Pise da postoji podrska za HDR ali nisam uspeo da pronadjem sta se pod tim tacno misli.

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, djvaso said:

5aPIaKH.jpg

Као што се види, кодек је HEVC H.265 а простор боја BT.2020.  То је ваљда остало очувано.

Da to je ocuvano. Takodje 10-bit, 4:2:0 je format mnogih UHD diskova. Ostaje da se vidi sta je sa Dolby Vision (HDR-om) ? Ako skrolujes malo nanize u tom prozorcicu koji si pokazao, da li negde nesto pise o HDRu ?

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, djvaso said:

У оквиру са информацијама нема било каквог помена високог динамичког опсега.

Ne mogu sa sigurnoscu da kazem ali mislim da tvoja kopija nema Dolby Vision. Predpostavljam da je to i razlog zasto je file manji od originala. U zvanicnoj spec VLC 3.0.6 nema ni pomena o Dolby Vision - pominje se samo 10 bit HDR - sto je predpostavljam staticki HDR.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Не да се сиромаху ситно самљети. Пре извесног времена сам купио преко огласа „нов“ резач BW-16D1HT произведен 2017. године који би требао да буде UHD-Friendly. Због неких разлога сам одлагао промену фирмвера и у суботу је дошао тај дан. Испоставило се да промена није потребна јер је у њему верзија 3.01. Међутим, када смо ставили диск Суспирије ништа се није десило. Пробали смо са DVD и CD и опет ништа. Диск се не окреће. Данас сам га однео код мајстора али сумњам да се нешто може урадити, који сам баксуз.

QGDao11.jpg

Link to comment
Share on other sites

Све морам сам. Мајстор је отворио уређај, видео да је на једном чипу "пробило", не може се тачно видети његова ознака због тога, направио фотографију штампане плоче и то је све.

TZ6ZQwe.jpg

Некако сам "набо" шта пише на главном процесору, MEDIATEK ARM MT1959, и онда преко Гугла дошао до једног пољског форума на коме се види плоча од сличног резача LG BH-16NS55
1q8fjeW.png
где се може прочитати ознака на чипу D63565. Мала претрага ме је довела до драјвера ROHM BD63565EFV
HOQOCMM.jpg
Нашао сам у Ниш продавца и наручио два комада за сваки случај. Сад треба да нађем у овој вукојебини неког ко ће прописно залемити 20 пинова. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, djvaso said:

Сад треба да нађем у овој вукојебини неког ко ће прописно залемити 20 пинова. 

To se lemi samo sa vrućim vazduhom, nikako lemilica, ako se ne varam. Pipava posla.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...