Jump to content


ULTRA HD realno kada ga ocekivati?


zexoni70

Recommended Posts

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nađi u opcijama Tru Motion i stavi ga na OFF.

Kod mene je u Picture Options.

IskljuÄio sam TruMotion i mnoooogo je bolje. Bio si u pravu, nije problem u oÅ¡trini slike već u pokretima koji daju ''soap opera effect'' (to sam nazvao ''VHS efekat'' jer su me jeftine sapunice uvek podsećale na loÅ¡ VHS snimak).     

Hvala ti puno na pomoći !!!

OÄigledno ću morati da se dodatno pozabavim setovanjem kako bih dobio maksimum kvaliteta.

'bem ti modernu tehniku ništa nije plug and play :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...

uhd-blu-ray_678x452.jpg

LOS ANGELES--(BUSINESS WIRE)--The Blu-ray Disc Association (BDA) today announced completion of the Ultra HD Blu-rayâ„¢ specification and released the new logo that will delineate Ultra HD Blu-ray products. The Ultra HD Blu-ray specification, which represents the work of global leaders from the consumer electronics, IT and content creation industries, will enable delivery of Ultra HD content via Ultra HD Blu-ray Disc to the rapidly growing number of UHD TV households.
   
“For years, Blu-ray Disc™ has set the standard for high definition picture and audio quality in the home. Ultra HD Blu-ray will do the same for UHD home entertainment," said Victor Matsuda, chair, BDA Promotions Committee. “The technical capabilities of Blu-ray Disc, in particular its significant storage capacity and high data transfer rates, will enable the delivery of an unparalleled, consistent and repeatable UHD experience."

The completed Ultra HD Blu-ray specification addresses a range of factors, beyond simply increasing resolution, that will significantly enhance the home entertainment experience for consumers. In addition to delivering content in up-to 3840x2160 resolution, the Ultra HD Blu-ray format enables delivery of a significantly expanded color range and allows for the delivery of high dynamic range (HDR) and high frame rate content. Next-generation immersive, object-based sound formats will also be delivered via the Ultra HD Blu-ray specification. Additionally, with the optional digital bridge feature, the specification enhances the value of content ownership by embracing the notion that a content purchase can enable the consumer to view their content across the range of in-home and mobile devices.

The specification also mandates all new Ultra HD Blu-ray players be capable of playing back current Blu-ray Discs, giving consumers access to the vast library of more than 10,000 titles currently available on Blu-ray Disc.

Licensing of Ultra HD Blu-ray is scheduled to begin this Summer. The BDA is working closely with industry leaders in the authoring, testing, certification and replication industries to develop the tools and process needed to ensure interoperability between players and software and to facilitate the development of a robust ecosystem to support the hardware and title launch of Ultra HD Blu-ray.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

U medjuvremenu se dosta toga promenilo: UHD playeri su postali svakodnevnica a njihova cena je na nivou cena nekadasnjih DVD playera. Takodje mogu da se kupe BlueRay 4K diskovi, koji su medjutim dosta skuplji od obicnih Blue Ray. Za te novce se dobije medjutim fantsasticna slika kao i audio u najnovijim formatima. Ostaje naravno pitanje koliko uopste gledanje filmova preko diskova (bilo kojih) ima vise smisla ? Prvo, zato sto se formati stalno unapredjuju i sada vec mozemo ocekivati pojavu 8K diskova (pa samim tim i odgovarajucih playera i recordera). Drugo, iako su playeri u principu jeftini, diskovi su skupi. Trece, streaming service-i poput Netflix, nude sve vise sadrzaja u UHD formatu (audio je uglavnom u dolby digital + formatu). Zato posmatrano i sa strane konfora i sa finansijske strane, kupovina UHD playera mi ne izgleda vise kao dobra opcija. Problem je medjutim sta raditi sa vec kupljenim DVD i Blue Ray diskovima ?

Link to comment
Share on other sites

Možda se to meni samo čini, ali meni neki DVD-ovi čak i bolje izgledaju sada na UHD TV-u nego ranije na CRT televizorima. Verujem da veliki doprinos imaju savremenije pisani softveri u novijim uređajima i razni noise reduceri, upscale-ovi i sigurno bolja obrada videa. Mislim da se na tom polju dosta toga poboljšalo, pa je i kvalitet slike DVD-ova na savremenim TV-ima, bar meni bolja nego ranije na opremi iz tog doba.

Čak i sama reprodukcija iz internih smart TV playera DVD TS foldera mi deluje daleko čistija sada nego pre.

Link to comment
Share on other sites

On 8.1.2019. at 13:12, Father said:

Možda se to meni samo čini, ali meni neki DVD-ovi čak i bolje izgledaju sada na UHD TV-u nego ranije na CRT televizorima. Verujem da veliki doprinos imaju savremenije pisani softveri u novijim uređajima i razni noise reduceri, upscale-ovi i sigurno bolja obrada videa. Mislim da se na tom polju dosta toga poboljšalo, pa je i kvalitet slike DVD-ova na savremenim TV-ima, bar meni bolja nego ranije na opremi iz tog doba.

Čak i sama reprodukcija iz internih smart TV playera DVD TS foldera mi deluje daleko čistija sada nego pre.

Pa mozda objasnjenje lezi u cinjenici da se ranije slika (i ton) prenosila analogno, recimo pomocu SCART kabla, iz DVD playera u CRT TV. Danas se slika (i ton) prenose digitalno, pomocu HDMI kabla, u UHD TV.

Pravo poredjenje bi bilo da uzmes dva TVa istih dimenzija, jedan CRT a jedan UHD, da zakacis DVD player na oba TVa pomocu scart kabla (vecina modernih UHD TVa ima jos uvek podrsku ili za scart ili za komponentni ulaz) i da onda uporedis sliku.

Link to comment
Share on other sites

@DejanM

U neku ruku sam i mislio na sveukupni iskorak u kvalitetu slike, zajedno sa novim digitalnim vezama, internim softverom, upscalingom originalnog signala praćeno procesima peglanja artefakta, zrna ...

Veći mi je užitak danas da gledam stare SD 4:3 DV snimke autorizovane kao DVD nego onda, iako je rezolucija veća i imperfekcije bi trebale mnogo lakše da se vide. Manje testeraste oštrine po ivicama se pojavljuje i manje zasićenje u boji i highlit-ima.

Ja imam mnogo kućnih videa sa putovanja što SD DV što u većoj meri HDV ili Full HD. Nabvakom Oppo-a i UHD TV-a sve izgelda bolje. Upravo zbog ovoga sam u protekle dve nedelje restaurirao (remasterovao :D) sve HDV i Full HD filmove.

Sve montaže sam ponovo izbacio (provukao) kroz novi Premier Pro CC koji je to maestralno izveo. Dobio sam daleko bolji izlazni rezultat, bez da sam išta menjao od parametara. Zapravo sam u izlaznom Encoderu smanjio bitrate za oko 8mbps i dobio prvo manji fail (60% veličine starog), drugo mnogo bolje enkodiran i kvalitetniji video po svim parametrima. Definitivno je i Gamma bolja u novom Premier-u CC

Sva sreća da čuvam sve originalne edite i master snimke. Sada se spremam da remasterujem stare Canon DV montaže koji su još tada bili vrlo vidno devastirani exportom u DVD format. Premier tog doba nije najbolje radio posao encodovanja, colora, gamme .... More je npr uvek dobijalo artefakte, a konture jaku testericu ...

Link to comment
Share on other sites

On ‎8‎.‎1‎.‎2019 at 9:26, DejanM said:

Ostaje naravno pitanje koliko uopste gledanje filmova preko diskova (bilo kojih) ima vise smisla ?

Upravo ovo je jedan od razloga što ću sve DVD izlaze koje sam ranije radio, sada iz SD DV montaže izbaciti kao SD H.264 Interlaced MP4 video format i smestiti ih na HDD, odakle će biti daleko komotnije njima pristupati. Svakako ću imati originalne DVD-e na polici sa lepim omtima, ukrašenim slikama sa putovanja i po nekom informacijom, ali mislim da ih neću koristiti skoro nikada.

Inače u korist DVD medijama da napomenem. Apsolutno svaki film/disk mi je čitljiv i ispravan. Od najranijih 2002 do poslednjih snimaka koje sam napravio sa tim DV Canon camcorderom koji je snimao na DV Trake.

Dakle 17 godina solidno česte upotrebe nije loš rezultat za optičku mediju.

Link to comment
Share on other sites

Father,

Svaka cast na strpljenju i organizovanosti. To sto radis ima smisla s obzirom da se radi o privatnim videima.

Ja sam vise orijentisan na filmove i koncerte i imam blue ray player (stare DVD sprave sam odneo u Srbiju) ali me kopkaju ovi novi Blue Ray diskovi u 4K formatu, sa HDR+ i sa HD Audio formatima ... To izgleda da se smrznes. Ali sa druge strane, ja ni obicne Blue Ray diskove nisam nesto narocito puno gledao a sada pored Netflixa, Sky, itd. verovatno ce potreba biti jos manja. Opet, osim pojedinih filmova na Netflix-u, i onoga sto moze sa mreze da se spusti, nema bas previse 4K sadrzaja i to sa kvalitetnim audio zapisom (Netflix u svim varijantama daje Dolby Digital +).

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li sam u pravu, ali meni svo to forsiranje 4K i 8K materijala možda ima za cilj upravo stimulaciju kupovine originalnih medija. Samo kada pogledaš koliki je storage potreban za jedan film u punom kvalitete sloši ti se. Sve ispod ISO faila takvog nekog Blueray diska novije generacije je neki piratski MKV ili šta već.

Ko želi da zaista ima neki concert ili baš film u tim rezolucijama, kupiće originalni disk. Pa ISO Blueray-a u 1080p je oko 40GB po filmu što je takođe sumanuto držati na HDD-u a tek ovi neki veći sa jačim Audio kanalom je u najmanju ruku "Killing me softly"

Link to comment
Share on other sites

Тог "јачег аудио канала" има већ на снимцима од 7-8GB. Врхунска слика је већ веће. Зато су и габарити хдд повећани, 2TB дође стандард а ту су близу и 3-4TB. Ко жели да чува и стримује са хдд на систем може без проблема.

Link to comment
Share on other sites

Sve se slažem, samo sam pažnju posvetio bezkompromisnoj potrebi za kvalitetom. Znači eventualnoj native full quality ISO kolekciji 4K ili 8K i njenoj praktičnosti u korišćenju. Zaista mislim da je originalni Disk bolja i praktičnija opcija uz adekvatan uređaj za reprodukciju.

Naravno da je piratska opcija 7-8 GB prihvatljiva solucija, ali se tu radi o degradaciji (znatno većoj kompresiji) Videa. Moguće je i da se nešto desi sa Audio kanalom, zavisi kako ga koji gusar prebaci u MKV.

1 sat HD materijala u punih 60mbps ima oko 27GB dakle 1h30min je oko 40GB. Kada se to spakuje u 7-8GB dobije se kompresija već originalno komprimovanog videa u odnosu od 1:5. Dakle Video koji gledaš je 5 puta lošijeg kvaliteta nego Blueray disk.

Opet ponavljam da sam se držao teorijski bezkompromisnog vizuelnog stave gde je samo identično original prihvatljivo. Znači nešto kao grabovanje muzike u wav/flac sa najboljom opcijom softvera i insane podešavanjima.

I da dodam da filmovi koje skidam sa torenta i odgledam se vrte između 2.7-4GB. Kada ih odgledam obrišem ih. Retke zadržim, kao npr. BARAKA ili SAMSARA. Ovo treba imati na originalnom 4K ili 8K disku u adekvatnom AV sitemu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jeste da je za bezkompromisni kvalitet potrebno da 4K ili 8K budu veliki, pa je potreban i nosač,  ali gotovo sam siguran da su zahtevi za  beskompromisnim kvaliteom veoma mali i retki na maloprodajnom tržištu.

Kada pregledam sajtove "za laku nabavku medijskih sadržaja", odmah upada u oči da najviše seed-ova imaju najkompresovaniji fajlovi, filmovi od 2-6GB. Isti ti u boljim kvalitetima, seed-uju se višestruko manje.

A onda i sebe uhvatim da mi je film 2-6gb sasvim zadovoljavajućeg kvaliteta da se pogleda. Samsara ili Baraka kao nešto što vredi  imati i u  full native kvalitetu su toliko retki slučajevi, da sam ubeđen da će i video nosači polako da izumru. A kada gledam mass filmsku produkciju, posle prvih 5-6 minuta filma, zaboravim da uopšte obraćam pažnju na (ne)savršenost slike.

Netflix tipa sevisi će to sve to da oduvaju, samo da se rašire i na tržišta slična našem. Pogovoto što će stream servisi medijskim kućama i vlasnicima autorskih prava, dati mnogo bolju kontrolu distribucije sadržaja, nego u slučaju da prodaju nosače. Većina piratskog sadržaja se krade baš sa nosača.

Nije ih problem krasti ni sa streaming-a, ali tome će se lakše stati na put.

Link to comment
Share on other sites

Upravo to i jeste problem za pasioniranog videofila, tako da opcija odlaska u prodavnicu i kupovine originalnog izdanja ispada najlakša stvar. Takođe verujem da je i tiraž danas mnogo realnije skrojen potrebama tržišta i da neće biti mnogo viškova koji će ići na povoljnu Akciju!

Link to comment
Share on other sites

Imam jednu situaciju, koja me je zapravo baš zatekla. Kupovinom kamere koja snima 4K video i reprodukcijom sa same kamere preko HDMI kabla TV mi reprodukuje 4K video u rezoluciji 3840 × 2160 (4K UHD)

ALI kada fail sa kamere (MP4) skinem na HDD, interni mrežni player TV-a (LG UHD 49UB850V) neće da ga prepozna niti da ga pusti. Takođe i kada nakon montaže i colorgrading obrade u Premier Pro CC-u izbacim video kao 4K H.264 MP4 format TV nije sposoban da ga reprodukuje. Isto podešavanje samo kao HD 1920x1080 reprodukuje bez problema.

Takođe upscaling HD videa koji Oppo 105D radi TV prepoznaje u UHD rezoluciji. Naravno moj Oppo nije 4K player ali ima opciju upscalinga. Oppo 205 je već native 4K player.

Ispada da je TV-ov interni player namerno obogaljen za čitanje 4K sadržaja???

4K klipove na Youtube-u takođe ne reprodukuje kao 4K_1260p, čak ni kao 1440p već samo u Full HD 1080p.

Mišljenja sam da LG ima poprilično čudan odnos prema punoj iskorišćenosti UHD, 4K ili 8K uzabilnosti i da ne treba na slepo verovati i pretpostavljati šta sve mogu bez prethodne probe.

Šta to znači za mene. Sve kućne filmove snimam i montiram u 4K, ali ih izvozim kao HD1080p, a kada kupim noviji TV ili 4K player sve ću ponovo da prerenderujem u višoj rezoluciji.

Đavolska su to posla, taman misliš da si našao karmu, kad ono ti zabije nož u leđa i kako vreme prolazi sve su vremenski ciklusi kraći, džepovi prazniji a navlake izazovnije.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...