Jump to content


ULTRA HD realno kada ga ocekivati?


zexoni70

Recommended Posts

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Pa.. baÅ¡ i nije. Ovo je snimak od pre taÄno dve godine, prototip koji su izradili NHK televizija i Panasonic, koji je u medjuvremenu odustao od plazma tehnologije skroz.. 

 

InaÄe kod plazme i Ultra HD-a je problem gustina piksela, teÅ¡ko je postići veću gustinu nego Å¡to je na primer ona kod 37" i 1080p panela, pa bi zato za UHD bile moguće samo neke gigantske dijagonale..

Link to comment
Share on other sites

Videh.... kasno sam video datum a nisam hteo da menjam ipak je zanimljiv klip.

Citao sam na temu plazmi. Iako se svi slazu da plazma daje neuporedivo bolju sliku od lcd/led opcije, da je oled jos daleko od upotrebljivog odnosa cena/kvalitet... plazma je odbacena zbog UHD. Da bi razvili potrebnu gustinu i smanjili potrosnju trebali su mnogo uloziti ali nisu bili spremni.

Kao kod fotoaparata hvataju vecinu neupucenih potrosaca na brojke, vise MPix bolje a socivo tj panel, boje, kontrast kod tv "nije bitno". Napravljen je i upotrebljiv prototip 65" plazme ali kasno.

Plazma tv vise nece biti a dok se oled ne prizemlji ostaje mozda i najbolje resenje - projektori.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Treba da se ustanovi Å¡ta je standard. A onda treba da naprave i izbace ureÄ‘aje koji to podržavaju. Zato dok se to ne desi ne treba kupovati UHD TV, jer neće moći da pusti niÅ¡ta od UHD. I biće baÄene pare. HEVC (h.265), ima prednost i za 1080p, jer smanjuje veliÄinu za ~50% za isti kvalitet u odnosu na trenutni h.264 standard. OÄekujem da će deo specifikacije za 4K/UHD Blu-ray da bude i lossless audio, jer je trenutno izboran, a ne obavezan.

P.S. Pogledajte Oblivion pun Blu-ray samo da vam zastane dah od kvaliteta slike. Film sam po sebi je proseÄan, ali gledljiv. Slika je takva zbog Sony F-65 8K kamere, koja opremljena koÅ¡ta 375,000$. KoliÄina detalja je neverovatna, naroÄito u mraÄnim scenama.

Link to comment
Share on other sites

Zato Å¡to je UHD standard sa dve verzije. Prvi je 4K Å¡to je ekvivalent HDReady, i 8K koji je ekvivalent FullHD. Samo će naravno 8K emitovanje Äekati, jer zahteva eksponencijalno veću snagu da bi se dekodovao, plus zauzima neverovatnu koliÄinu prostora, jedva da ima kamera sposobnih da ga snimaju, niti postoji hardverski dekoder itd. Niti postoji standard povezivanja, koji može da gura 8K u 60Hz. HDMI 2.0 je sposoban za 8K u 30Hz. Display Port 1.3 će možda moći da ga prenese, nije precizirano. Mada verovatno neće moći 8K 3D. I DP se uglavnom ne ugraÄ‘uje u televizore.

Link to comment
Share on other sites

PriÄa sa UHD se mnogo brže odvija nego Å¡to mislite... na IFA sajmu u Berlinu već je bilo nekoliko 5K modela.

 

^^ ...na sajmovima, u show room-ovima, kod Spilberga kući i možda kod ponekog bogatijeg gadget freak-a.

 

Za moj ukus, ni FullHD joÅ¡ nije dovoljno zaživeo, (a da ne priÄam da neki joÅ¡ uvek emituju sliku u 4:3 formatu?!?)

Ovo Å¡to imam dostupno u HD (dal' sa SBB-a dal' sam ja "nabavio") je najÄešće prekompresovano i time potpuno obesmiÅ¡ljeno.

 

Tek tek tu i tamo se na kaÅ¡iÄicu može nabaviti neÅ¡to Å¡to pokazuje pun potencijal ovog sadaÅ¡njeg "svuda raÅ¡irenog" HD-a.

 

:angry:  :angry:

 

Svemu tome najviÅ¡e doprinosi (dojmim se ja) meÅ¡etarenje distributera TV signala i proizvoÄ‘aÄa TV programa, kao i vlasnika prenosnih puteva. Svi bi oni na HD da uzmu joÅ¡ neki evro. A jok da HD bude standard i osnovna ponuda. Ili HD BR da bude osnovna distribucija, a ne da se i dalje Å¡tancaju DVD-jevi.

Link to comment
Share on other sites

FullHD ima sasvim dovoljno da se nabavi u dobrom kvalitetu. Kod nas naravno nikako da zaživi. RTSHD ne puÅ¡ta niÅ¡ta u HD iako imaju mogućnosti i izvore (većina stranih filmova i serija koje puÅ¡taju imaju HD), osim prenosa utakmica, i Ravne Gore (koju bolje da nisu ni pravili, ali je to već druga tema), a Äak i tu su zaboravili da emituju jednu epizodu u HD i greÅ¡kom emitovali SD. Ova Nova, nema nacionalnu frekvencu, pa nemaju baÅ¡ ni pristojan program. Dok ostale televizije, ne vidim ni da su zainteresovane. Mene ne pogaÄ‘a Äesto, jer uglavnom ni ne gledam televiziju.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam uzeo 55hu7500, a nisam ni Spilberg niti imam sajam kući :)

Å ta će sbb ili neće emitovati me ne zanima, nije ni povezan niti će biti za gledanje tv-a. Sada je na mac miniju kao glavnom izvoru, minus je 30hz, ali kao Äeka se nova generacija minija pa će ići na 60.

Imam Panasonic GH4 koji snima 4k 24/25p sa 100Mbps, foto i video na ovom ekranu izgleda super.

A sam ovaj LCD sam platio manje nego pre oko godinu i po Å¡to sam platio f8000, HD sa Äetiri puta manje piksela. Mislim da će već od sledeće generacije samo low End modeli biti 1080p, tako da ako hoćete neÅ¡to bolje ni nećete imati izbor :)

Link to comment
Share on other sites

Zato Å¡to je UHD standard sa dve verzije. Prvi je 4K Å¡to je ekvivalent HDReady, i 8K koji je ekvivalent FullHD. Samo će naravno 8K emitovanje Äekati, jer zahteva eksponencijalno veću snagu da bi se dekodovao, plus zauzima neverovatnu koliÄinu prostora, jedva da ima kamera sposobnih da ga snimaju, niti postoji hardverski dekoder itd. Niti postoji standard povezivanja, koji može da gura 8K u 60Hz. HDMI 2.0 je sposoban za 8K u 30Hz. Display Port 1.3 će možda moći da ga prenese, nije precizirano. Mada verovatno neće moći 8K 3D. I DP se uglavnom ne ugraÄ‘uje u televizore.

 

Nick007 mod sa HDBitsa napravio 4K enkod filma na 130Gb :D :D :D.

Link to comment
Share on other sites

To će biti fenomenalno. Samo da reÅ¡e problem urezivanja na OLED i brzog raspadanja organskih dioda. Mada ima napredka u zadnje vreme. OLED pruža isto Å¡to se tiÄe kvaliteta slike kao i plasma, i pati od istih problema.

InaÄe, zbog perspektive koliko je to viÅ¡e piksela.

FullHD=2MP

4KUHD=8MP

8K=33.2MP

8K je zastrašujuće visoke rezolucije, većina fotoaparata ne može da slika toliko. A tek kamera ima par na svetu. A onda je tu prostor i hardverska zahtevnost...

Za Sony F-65 RAW snimak u najvećem kvalitetu zauzima 1TB po satu, i da je to kompresovano upola manje, i dalje priÄamo o 500GB po satu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...