Jump to content


ULTRA HD realno kada ga ocekivati?


zexoni70

Recommended Posts

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Predpostavljam da ste videli ovu priÄu:

http://multimedia.be..._mrtav_ces_2013

http://multimedia.be..._vazhan_ljudima

Predpostavljam da će ovako proći i te, veri-haj rezolucije u komercijalnom videu i distribuciji, bar dok video konzumiramo gledajući u neki 2D panel ispred nas.

I sada je procenat ljudi koji sadaÅ¡nji HD gledaju svakodnevno, mali, Äak i u EU. Postoje HD kanali, ali su oni uglavnom plaćeni i veoma mali procenat emitovanog programa jeste HD. I to sada u 2013. godini. Ne znam da li je neko napravio istraživanje tipa, "od svog video sadržaja konzumiranog sa svih ekrana u EU npr. koliko je bilo u HD?!?" Bojim se da bi ovaj procenat bio poražavajuće mali. Krive su tome i TV kuće i kabl distributeri koji u pokuÅ¡aju da izvuku joÅ¡ koji cent, dele HD sadržaj na kaÅ¡iÄicu, umesto da to postane standard emitovanja, bar ovog novoproizvedenog programa.

ViÅ¡e rezolucije imaju smisla samo na ogromnim dimenzijama ekrana, a sa druge strane, na tim ogromnim dimenzijama je neviÄ‘eni smor gledati male rezolucije ili Äak SD. Ako SVE Å¡to gledamo nije high def, nema ni mnogo smisla gledati to Å¡to nije na džinovskom ekranu. A ako nemamo džinovski ekran, koji će nam 4K, 8K, 16K... 90% populacije ipak viÅ¡e gleda sadržaj i program, a ne sliku.

U Britaniji postoji određeni broj domaćinstava koji još uvek koriste crno beli televizor.... ?!? :razz: :razz:

A ko će da Äeka novu tehnologiju da ne kupi staru?!? :wacko: Za sada, nema kraja tom "razvoju", i Äim neÅ¡to zaživi za normalne pare (fullHD), neÅ¡to "bolje" je pusti na tržiÅ¡te za ogromne pare (4K), a neÅ¡to joÅ¡ bolje najavi i prikaže na sajmovima (8K) i tako u nedogled.... za sada, nije izvesno da će neki standard da se duže vremena zadrži u stalnoj eksploataciji, kao Å¡to je bio stari PAL/SECAM sistem.

Link to comment
Share on other sites

Da a isto tako je mnogo veci % ljudi koji slusa sadrzaj muzike a ne kvalitet snimka. Ipak, reci koje dolaze iz Sony ne ubedjuju me u tok tehnologija gde Sony vec kaska za Samsungom i Panasonicom.

Licno ne vidim svrhu UltraHD snimka u kucnim uslovima tv zabave. Ekran bi stvarno trebao biti ogroman. Sa neke "normalne" udaljenosti od tv 720p je sasvim dovoljno dok prava mera za 1080p je 60" ekran na 2m udaljenosti. Koliko onda za 4k?

Sto se tice HD kanala u Evropi situacija uopste nije tako crna i u ponudi je maltene svaki kanal u svojoj HD verziji.

Link to comment
Share on other sites

UltraHD mogu da prihvatim na monitorima vece dijagonale za one kojima je potrebna ogromna radna povrsina.

Siroma opet ne shvatas poentu, taj tvoj bogati USA drzavljanin sa ogromnom sobom i velikim ekranom opet ima isti problem kao neko sa manjom sobom i manim ekranom.

Taj bi sa 20m trebao imati 20m ekran da dozivi sve kako treba.

Link to comment
Share on other sites

ÐеÑтрпљиви Ñа мањком пара могу пробати Ñа 4 FullHD монитора Ñа врло танким оквиром и рачунарÑком 4k Collage технологијом.

Link to comment
Share on other sites

http://thechive.com/...them-35-photos/

Vlasnici ovih bioskopa nemaju problem ni sa velicinom, ni sa udaljenoscu, niti sa icim drugim.

Jesi pogledao ti slike na tom linku? U pitanju su sve sale sa projektorima a ne tv, gde je mnogo lakse doci do potrebne velicine slike.

Pogledaj na ovoj slici odnos udaljenosti i velicine "ekrana"....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

na satelitskom progrmu su se vec pojavili par 4k kanala, tako da izgleda da ce cela ta prica relativno brzo da zazivi.. a moje misljenje je da ljudsko oko moze da uoci razliku u kvalitetu slike izmedju 1080p i 4k , pa cak i u dnevnoj sobi , sa udaljenosti od 4-5 metara na TVu od na pr. 55 inca..

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

veruj mi da se jako dobro vidi razlika izmedju nekog "polu HDa" i full HDa i na manjim televizorima.. pravi primer ti je sport klub HD koji ne znam u kom kvalitetu prenosi premier ligu, ali kad nakon sport kluba pustim istu utakmicu na nekom satelitskom HD kanalu, razlika je i vise nego ocigledna, u korist satelitskog programa..  razlog je to sto sport klubu je verovatno jeftinije i lakse da emituje neki losiji HD, verovatno je bitrejt uzasan, i verovatno je neki 720p u pitanju, verovatno je slika u 25 frejmova u sekundi, a neke satelitske stanice emituju program u 50 frejmova u sekundi..tako da mislim da ce i taj ultra HD doneti poboljsanje koje ce biti vidljivo golim okom, ako nista drugo zato sto provajderi tipa sport klub ili satelitske stanice nece moci toliko da ga ostete smanjenjem rezolucije i bitrejta pa da slika izgleda skromno, vec ce u svakom slucaju izgledati vrhunski.. tako se ja bar nadam i zamisljam.. na satelitskom programu ima nekoliko 4k kanala, tako da mislim da ce od prilike za 2 god biti na satelitu omasovljeno uvodjenje 4k kanala, a do tada ce taman cena 4k televizora da padne.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ti meni kazes da ti verujem nesto oko HD tehnologije tv? Jedino jos nisam video OLED preko 1m uzivo i veruj ti meni da 1080p@60 signal prenosa utakmice je vise nego sto je dovoljno da zavara tvoj mozak. Niko ne pusta to, makar ne u Evropi... a dok dodje UltraHD u pravom smislu te reci... opet, na odlicnom ekranu 1080p izgleda odlicno a 4k ekran moze koristiti samo kao mega monitor. Nadam se da nece degradirati kvalitet BD filmova zarad lakseg ubedjivanja u novu tehnologiju.

Link to comment
Share on other sites

slazem se ja sa tobom u vezi svega sto kazes..imam i ja full hd samsung od 52 inca i imam gomilu hd materijala skinutog sa neta i uz to imam par stotina hd kanala na satelitskom programu.. tako da nisam totalno bez iskustva kad je kvalitet hd slike u pitanju.. i dalje se slazem sa tobom .. u mojoj prethodnoj poruci si i mogao da vidis da ne kukam ja na 1080p60fps , nego kukam sto to ni jedna stanica nece da pusta takav surovi kvalitet , nego pustaju neki kompresovani i upropasceni HD u smislu kvaliteta ,frejmova ,bitrejta..da bi ih manje kostao taj prenos ili nemaju odgovarajucu opremu ,ili sta vec.... pa zato kad krene emitovanje k4 programa, onda se nadam da cak i kada smanje bitrejt ili frejmove i odrade sve te kompresije koje vec rade,da ce ta 4k slika opet morati da izgleda u najmanju ruku kao 1080p60fps.. a iskreno , nadam i da moze da se vidi i neka razlika izmedju 1080p i 4k i na TVu od 55 inca, niko ne moze da mi zabrani da se nadam,ali ne bih smeo to da tvrdim.. :) sve u svemu ono sto je bitno za ovu temu je da su stigli u masovnu prodaju 4k televizori i da ne kostaju po 20 000 eura, kao sto smo u startu imali informacije.. nadam se da ce za dve godine za 1500e vec moci da se kupi neki 4k tv od 55 inca..a do tada ce valjda da se pojave i neki 4k kanali i mozda da se sa neta sliku neki filmovi ili koncerti u 4k kvalitetu..

Link to comment
Share on other sites

Ha, ova priÄa post pre ovog iznad klasiÄan otpor prema novim tehnologijama. Najbolje je ovo Å¡to ja imam  :type  

 

Tako su prvo svi koji su kupovali plazme sa 800x600 govorili da je to dovoljno, a pikseli kao lubenica, pa onda dosta je 1366x768 sta ce bolje. A opet sada svi imaju 1080p, kada je postalo jeftino. Da koÅ¡ta isto kao 1080p, ne verujem da bi se neko bunio da dobije 4 puta viÅ¡e piksela. 

 

Ja bih odmah uzeo ovaj f9000 da znam da će ga upgradovati na hdmi 2.0 kao Å¡to su obećali. Cena je već sada, za prvu generaciju, viÅ¡e nego ok, koÅ¡ta oko 3000 eura iz madjarske, a model od 65" je 4500. U toj veliÄini f8000 je preko 3000, već sledeća generacija će skoro izbrisati razliku u ceni izmedju dosadaÅ¡njih high end 1080p modela i dolazećih ultra hd. 

 

Na velikim ekranima pikseli su OGROMNI, kakav god materijal da gledate.  Na 55 - 65 ultra HD gustina piksela već liÄi na neÅ¡to, 8 MP, za fotografije, net, multimedijalni displej za sve namene. 

 

Koristio sam jedno vreme sonijev model od 65", uzeo poznanik (ja ga nalozio :)), isto joÅ¡ uvek nema hdmi 2.0, pa je sa pc-a moglo samo u 30Hz.  

 

I kod obiÄnih satelitskih HD kanala (drugo niÅ¡ta ni nemam, ne zanimam me iskreno niÅ¡ta u vezi ove zemlje, osim Å¡to sam povremeno fiziÄki ovde ) je efekat dobar, manje je detalja, ali ne vide se razmaci izmedju piksela, obojena povrÅ¡ina nije taÄkasta nego konstantna itd..  

 

Ili na primer preko vlc playera na 1/4 ekrana pustim full hd stream sa dreamboxa u punoj rezoluciji, kao na 1920x1080 32" ekranu, a na ostatku ekrana nekoliko chrome prozora na kojima piÅ¡em po forumima  :thumbsup2

 

Naravno, video u punoj rezoluciji i fotografije izgledaju wow, znaÄi svako ko je video, iako ga ne zanima tehnika ni 1% bio je wtf je to i zaÅ¡to je tako oÅ¡tro, A pola njih je reklo uobiajeno "kao da gledam kroz prozor"... (a to se i za obiÄan hd govorilo  :facehearts )

Link to comment
Share on other sites

SBB je recimo 720p@25 izvorno pa oni konvertuju u 1080i@50 ko zna zasto... a sto se tice dijagonale... 55" je tek za 1080p dobro dok ces za 4k morati da sedis bukvalno ispred ekrana.

To je sto se tice rezolucije a mnogo su bitniji kontrast, zasicenje, paleta boja... Rezolucija je mnogo bitna kod udaljenosti od ekrana.

 

Otpor prema novim tehnologijama? Meni upuceno? Ti siroma jadan ni ne znas sta pricas... UltraHD moze da vredi samo na ogromnom ekranu, sa odgovarajucim materijalom koga nece biti u skorije vreme.

Displayport odavno podrzava UHD rez sa 60fps za razliku od hdmi, dvi ali od monopola ga nema dalje od komp monitora. Tek ove god poceo da se pojavljuje kod nekih flagship modela.

 

Pricam o upotrebi UltraHD televizije, koriscenje 4k ekrana kao monitor je sasvim druga prica. Ne mesajte pojmove.

Link to comment
Share on other sites

Da, ima samo jedan Panasonic model od nedavno DP 1.2, bilo bo lepo da ga stavljaju svugde, ÄŒak i nema ni jedna hdmi 2.0 grafiÄka. 

 

Ako 65" 8 MP display smatraÅ¡ samo TV-om, onda može tako da se posmatra. I ako te ne zanima niÅ¡ta osim domaćih provajdera za "gledanje tv-a". Ali meni je bzvz u ovom vremenu kada se svi uredjajji prepliću, svaki može da se koristi za sve, neÅ¡to tako moćno, kao veliki panel sa tom rezolucijiom. koristiti samo za gledanje videa koji ti neko drugi servira. 

 

Kao monitor ovo je fantastiÄno, ni na jednom pc monitoru (ili mac) za sada ne može da se vidi toliko piksela, npr fotografije sa kvalitetnog fotoaparata, Äak se i baba od 86 godina oduÅ¡evila :)

 

A i ako je do gledanja tv-a, sky de, sky uk, sky it, svi kreću sa uhd kanalima sledeće godine. A već telefoni dobijaju 4k kamere, sada kada krene na dslr-ovima, ili na kamerama tipa sony rx100, to će biti dovoljan razlog samo po sebi, bez da filmovi i tv ikada budu 4k. 

 

To ti je isto kao sa telefonima i tabletima, Dok koristiÅ¡ ipad2 misliÅ¡ to je to i ok je, onda nakon ipad4 i nevidljivih piksela kada uzmeÅ¡ nazad ono sa pikselima, fuj  :order

 

I nije baÅ¡ taÄno da treba ogromna dijagonala da bi "se videlo" (Äak se tako i gubi poenta većeg PPI-a). Idi u Ušće ima samsung 55" i sony 65". 

 

Ono, stani ispred pa onda nakon nekog vremena predjes ispred "obiÄnog" u istoj veliÄini i bole oÄi od velikih piksela  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Licno tv retko gledam, a tv koji imam mi sluzi samo za filmove i dokumentarce. Ne racunam kada pusitm tv za uspavljivanje...

 

Video UHD tv i kao monitor je odlicno ali za gledanje tv programa je nepotrebno. Nisu jos pustili kasvetni FullHD signal (svuda) a kamoli UHD. Ljudi zaboravljaju koja je granica jasnog vida i gde rezolucija znaci a gde ne.

Link to comment
Share on other sites

chieftec@ drago mi je da je jos neko srecan i vidi nesto pozitivno u tome sto je zazivela prica oko 4k , mislim da cene stvarno nisu strasne, tako da taman dok zazive 4k kanali na satelitu a mozda i na kablovskoj, do tada ce valjda i cena TVa pasti  na ovaj nivo koji i sada smo primorani da odvojimo za solidan tv.. ne racunajuci one 1080p fajlove koje skinem sa neta, mislim da ima prostora za poboljsanje slike kad je u pitanju hd kanali sa kablovske ili sa satelitskog programa..sigurno ce to bolje izgledati u 4k varijanti.. i super je vest da ce sky paketi na satelitu relativno brzo preci na 4k rezoluciju.. :)

Link to comment
Share on other sites

Pa poÄeće da rade OLED. iste te fabrike. MaÅ¡ine u rashod te kupuju se nove. I jedna i druga tehnologija su u rukama istih kompanija pa mogu kako im se hoće. Ali LCD će se cediti dokle god može.

 

U svakom sluÄaju, elektronska industrija pokuÅ¡ava da kupcima nametne ideju da se televizori menjaju svakih par godina k'o IT hardver ili telefoni. Takav trend u TV tehnici ranije, u vreme katodnih cevi nije postojao. TV se kupovao kada stari rikne, ili su ih kupovale nove porodice. Zamene starog TV-a za neki bolji/noviji eto samo zato Å¡to je bolji/noviji su bile veoma retke. Sada se želi to prevazići i nametnuti ideja da se TV Äesto menja.

 

Da li će proizvoÄ‘aÄi to uspeti ili neće, joÅ¡ nije jasno. Sada veliki broj kupaca menja katodne cevi nekom varijantom LCD-a ili plazme te je zbog toga toliki bum televizora. Ali kada jednog momenta doÄ‘e do zasićenja (svi već budu imali dijagonale TV-a koji odgovaraju njihovim potrebama), pitanje je da li će pristajati da ih malo malo pa menjaju za neÅ¡to iste namene.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...