Jump to content


AGORA


Merdan

Recommended Posts

Za sve ljubitelje kvalitetnih historiskih filmova imam prijedlog da se sagleda film Agora. Nebih da vam otkrivam ni najsitniji detalj filma. A u koliko ste gledali ovaj film volio bi da kažete svo je mišljenje.

Nisam baš siguran koliko je radnja verodostojna, ali mi je film bio interesantan sa stanovišta ponašanja mase i koliko se mi kao ljudi zapravo ne razlikujemo. Ono što mi se posebno svidelo je oživljena arhitektura antičke Aleksandrije. Rekao bih da scenario boluje od nerazrađenosti - na momente sam se gubio pokušavajući da pohvatam konce, a i sam radnja i dijalozi su s vremena na vreme delovali plitko. Sve u svemu, nije me dojmio baš nešto posebno.

Link to comment
Share on other sites

Nisam baÅ¡ siguran koliko je radnja verodostojna, ali mi je film bio interesantan sa stanoviÅ¡ta ponaÅ¡anja mase i koliko se mi kao ljudi zapravo ne razlikujemo. Ono Å¡to mi se posebno svidelo je oživljena arhitektura antiÄke Aleksandrije. Rekao bih da scenario boluje od nerazraÄ‘enosti - na momente sam se gubio pokuÅ¡avajući da pohvatam konce, a i sam radnja i dijalozi su s vremena na vreme delovali plitko. Sve u svemu, nije me dojmio baÅ¡ neÅ¡to posebno.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiće vjerodostojnosti filma mislimda je režiser pokušao prikazati stvarnu situaciju kakva je bila u doba začeća jedne nove religije. Mislim da mentalni sklop ljudi u to doba bio dosta slićan, kao sto je prikazano na filmu. A da boluje o nerazrađenosti i nebi se složio. Jer se ja nisam gubio u filmu, radnja mi je bila u potpunosti jasna! Ako imas dobar historiski film ili drugi žanr, bilo bi mi drago da predložiš.

Stalingrad, Der Untergang, The Last Emperor, Lawrence of Arabia, The Platoon, The Last King of Scotland, Ben-Hur, Enemy at the Gates, The Bounty, Tombstone, King's Speech, Das Experiment... To mi u ovom trenutku pade na pamet, mada svakako ih ima još.

Od serija u poslednje vreme, The Pacific me raspametila.

Link to comment
Share on other sites

Kad smo već kod "remek dela"... gledao sam, poÄetkom 90-ih film, preveden kod nas, kao "Crna Odora" !!!

Originalnog naziva, ne mogu da se setim nikako(a jako bih voleo da mi opet padne Å¡aka), izuzetna priÄa o jezuitskom misionaru, u kanadskoj provinciji smeÅ¡tena u kasni 17-vek... nalik Äuvenoj "The Mission", ali opet drugaÄije...

Link to comment
Share on other sites

Kad smo već kod "remek dela"... gledao sam, poÄetkom 90-ih film, preveden kod nas, kao "Crna Odora" !!!

Originalnog naziva, ne mogu da se setim nikako(a jako bih voleo da mi opet padne Å¡aka), izuzetna priÄa o jezuitskom misionaru, u kanadskoj provinciji smeÅ¡tena u kasni 17-vek... nalik Äuvenoj "The Mission", ali opet drugaÄije...

Link to comment
Share on other sites

Hvala. Tako sam i mislio. Na kraju ću zaobići oba, i pogledati Accu-ov predlog, Kigdom of Heaven, taj mi je svojevremeno nekako promakao. Valjda neću i tu naleteti na velike količine šećera i vode... :-)

Za KoH tople preporuke. Ako ti dođe pod ruku i knjiga The House of Wisdom koja se bavi sličnom tematikom, nemoj je propustiti.

Link to comment
Share on other sites

Seća li se neko filma The last temtation of Christ, Martina Scorsesea iz 1988. Odgledao sam integralnu verziju tada u Bg, a poÅ¡to je doÅ¡la pod udar i anatemu Vatikana kasnije je kraj preraÄ‘en, bio je zabranjen za prikazivanje u većini katoliÄkih država. Film je nudio dva pogleda na zadnje trenutke pred raspeće, te je imao i dva kraja (vrlo neobiÄno i originalno). Po prvom Isusu sude i raspinju ga na krst, po drugom Äovek u njemu pobeÄ‘uje i sa Magdalenom odlazi duboko u Å¡umu gde živi mirno svoj život i ima porod ( eto nama Svetog grala ). E ta zadnja scena mi se duboko urezala u sećanje svetlost u toj stoletnoj Å¡umi koja se probija u trakama kroz kroÅ¡nje u izmaglici , savrÅ¡en snimak. Muziku za film pisao Peter Gabriel.

Potražiću ga na netu da vidim da li je saÄuvan u originalnom obliku ili osakaćen. U svakom sluÄaju preporuka mlaÄ‘im filmadžijama.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...