Jump to content


Pojacivac za slusalice


den!s

Recommended Posts

Sklopljeno što je trebalo.Slika voltaže na nožici 4 i 8.

dscn7549r.jpg

Unimer je ispravan samo mu ne radi ova druga decimala ali se vidi rezultat 8.87V

Medjutim i sa testnim op ampom i sa njegovim opampom on ne radi.

TJ. radi tiho, sa krÄenjem na jednom kanalu dok drugi kanal ne radi.

Drugi kanal radi tj. dobije signal kada izlazni džek izbacim malo iz izlaznog 3.5mm prikljuÄka.

Možda je greÅ¡ka u naÄinu povezivanja tj redosledu vezivanja ulaznog džeka, potenciometra i izlaznog džeka.

Meni se ulazni džek vezuje direktno na potenciometar a onda od petenciometra ide na ploÄu , u ploÄi se signal pojaÄava ( tj.trebalo bi da se pojaÄava ) a onda iz ploÄe signal ide na izlazni džek.

Evo kako to izgleda spojeno.

dscn7551x.jpg

Krajnje desno je ulazni džek sa 5 nožica.

Dvije kranje desno nožice su ustvari iste jer daju zvuÄni signal kad se povežu.

Ista situacija je sa dvije krajnje lijeve nožice.

GOrnja nožica na vrhu je uzemljenje.

Iz tog džeka koji je na slici na desnoj strani , crvena i plava žica se spajaju na potenciometar na njegove dvije krajenje nožice.

Centralna nožica na potenciometru je uzemljenje.

Od potenciometra idu tri žice, dvije krajnje kao lijevi i desni ulazni signal i centralna žica kao uzemljenje.

I na kraju kad to spojim na ploÄu gdje treba i to taj signal izadje sa druge taÄke, ja to na slici prikazan naÄin povežem na izlazni džek.

Druga stvar , ovo je Å¡ema

Krajnje desno je ulazni džek sa 5 nožica.

Dvije kranje desno nožice su ustvari iste jer daju zvuÄni signal kad se povežu.

Ista situacija je sa dvije krajnje lijeve nožice.

GOrnja nožica na vrhu je uzemljenje.

Iz tog džeka koji je na slici na desnoj strani , crvena i plava žica se spajaju na potenciometar na njegove dvije krajenje nožice.

Centralna nožica na potenciometru je uzemljenje.

Od potenciometra idu tri žice, dvije krajnje kao lijevi i desni ulazni signal i centralna žica kao uzemljenje.

I na kraju kad to spojim na ploÄu gdje treba i to taj signal izadje sa druge taÄke, ja to na slici prikazan naÄin povežem na izlazni džek.

Druga stvar , ovo je Å¡ema

Slide18.JPG

ja nju Äitam da je potenciometar montiran prije nego Å¡to signal udje u kolo. Medjutim meni je nekako logiÄnije da je potenciometar zalemljen na žice koje izlaze iz uredjaja pa da tako reguliÅ¡e izlazni a ne ulazni signal

Medjutim ja sam proÄitao ovo uputstvo na naÄin da je potenciometar prije ulaska signala u uredjaj.

Eto pogledajte, oÄekujem sugestije.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Raspremio sam alat i malo psihiÄki umorio nakon joÅ¡ jednog neuspjelog pokuÅ¡aja.

U utorak ću se naoružati kvalitetnim komponentama i idem dalje.

Kažem, nije ovo za prodaju pa sad da mi znaÄi.Ovo je moja igra :)

Naravno nadam se dobrim rezultatima na kraju.

Pa kad odradim to idem na neki DAC ili joÅ¡ jaÄe pojaÄalo ali sve sa kvalitetnim komponentama, pozlaćeni konetori, srebrno ožiÄenje itd itd :)

Link to comment
Share on other sites

Pa kad odradim to idem na neki DAC ili joÅ¡ jaÄe pojaÄalo ali sve sa kvalitetnim komponentama, pozlaćeni konetori, srebrno ožiÄenje itd itd :)

Ðеееееееееееее, има да оÑтаримо. Ðл' Ñтварно.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ne ne, nego sam dobio priliku da naruÄim a pojaÄalo je i dalje tu samo Å¡to sam pretrpan poslom ne sitžem do mikroprinca da kupim taj potenciometar, subotom rade kraće a nedeljom ne rade.

Ne brini, javljam se ja Äim stignem da to kupim. Mislim da je kaÄeno već kako se Å¡ta od žica spaja na potencionetru.

Ne bi smejlo biti greÅ¡aka. Sve je radjeno priliÄno precizno. MOguće da je Äak i ranije sve bilo valjano zalemljeno osim tog potencionetra.

Link to comment
Share on other sites

img20130128214027.jpg

Prvo da se izvinim na lošem kvalitetu slike, slikano telefonom trenutno nemam fotoaparat.

REZULTAT ŠUM TJ NIŠTA, na prekide nešto malo ali ustvari ništa.

Evo slike a vi kažite .

PloÄa je okrenuta naopaÄke u odnosu na sliku na kojoj su prikazane komponente.

Desni audio džek je ulaz, odatle idu tri žice. Dvije tj . lijevi i desni kanal su konektovane na prve dvije nožice potenciometra.

Slabije se vidi ali iz sledeće dvije nožice ide izlazni signal.

Treći par nožica, posljednji par, na donju nožicu ide uzemljenje iz ulazno audio džeka a na gornju se nastavlja uzemljenje koje ide na ploÄu izlazni audio konektor.

Lijevi audio džek je izlaz.

Dakle kod mene je to audio ulaz/pot/ploÄa/audio izlaz

Evo još jedna

img20130128220615.jpg

AKo treba još neki ugao recite.

Ja sam spajao ovom logikom

BBPot.png

Samo Å¡to je meni input na strani gdje je uzemljenje a uzemljenje na strani gdje je input.

Link to comment
Share on other sites

Evo još jednog pokušaja u nizu biggrin.png

Spojeno je uzemljenje izmedju dva pina na potenciometru kako je reÄeno.

NIsam mjenjao raspored žica u smislu ulaz izlaz na potenciometru. Mislim da je taÄno, korišćeno je uputstvo sa tangentsofta

annotated-rk27.jpg

Dalje nakon povezivanja potenciometra , testiranjem sa probnim i pravim op ampom rezultat je:

1. Kržav i tih zvuk u lijevoj sluÅ¡alici, u desnoj nema nikakvog signala ali se Äuje klik kada izvadim džek.

2. Potenciometar za divno Äudo prvi put reaguju

3. Pomalo mi je dosadilo wild.gif ali samo na trenutak wink2.gif

4. 4 i 8 nožica daju 8,6 V a baterija sama 8.7V

Sad kaÄim slike visoke rezolocije, nadam se da se moderacija neće naljutiti, mislim da može da bude korisno i za druge poÄetnike.

NOTE : npr ako podjemo od ovog pojašnjenja na tangent softu ili onog koje sam ja koristio mogu da kažem da su oba racku od ovce jer ni na jednom ne piše povezivanje pinova mase na potenciometru.

Izvinjavam se na grubom jeziku ali prosto je tako. Nekom ko je iÅ¡ao u elektrotehniÄku Å¡kolu to je dovoljno , onom ko nije slijede muke kao i meni.

Ali dobro , tako mora, barem ću cijeniti ovu spravu kad (ako) proradi.

Slika No1.

Kompletan uredjaj sa prikazom donje (lemljenje) strane

modifikovano.jpg

1. desni kanal

2. lijevi kanal

3. uzemljenje

4. mjesto na kome lijevi i desni kanal ulaze u pojaÄalo

5. mjesto na kome signal izlazi

Dakle da pojasnim, kod mene ide redosljed konektor ulaza/potenciometar/ulaz u pojaÄalo/izlaz iz pojaÄala/izlazni konektor.

BUni me da li potenciometar nekim sluÄajem ide poslje pojaÄala ili prije odmah nakon ulaznog džeka.

Radjeno po ovoj Å¡emi

Slide18.JPG

Slika No2 Potenciometar

Prvi pinovi sa desne strane sa oznakom 1 i 2 su ulaz dva kanala, drugi par sa oznakom jedan i dva su izlaz dva kanala iz pota a treća nožica donja je ulaz uzemljenja a treća gornja izlaz uzemljenja.

modifikovano2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Провери зујком који је контакт за лемљење на џеку активан када убодеш улаз и излаз. Ти конектори имају прекидаче у Ñеби.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

OK jedna pipaljka da ide na jednu od nožica ali gdje drugu pipaljku da stavim.

Ja sam mjerio to zujalicom i ovo su rezultati

 

dscn7563m.jpg

 

Zuji kada se dvije krajnje lijeve ili dvije krajnje desne spoje Å¡to po nekoj logici meni govori da su dvije krajnje desne iste odnosno da su dvije krajnje lijeve iste.

Skroz gornja je uzemljenje.

Link to comment
Share on other sites

Jedno audiofilsko pitanje kada je rijeÄ o odnosu jaÄine signala izvora i signala pojaÄala.

Da li izvor držim na maksimalnoj jaÄini ili na nekom manjem nivou a pojaÄavanja vrÅ¡im sa pojaÄalom.
Postoji li neko pravilo.


InaÄe utisak za cmoy je da se na 2/3 pojaÄavanja pa do kraja Äuje his.

InaÄe pojaÄalo je za moj ukus viÅ¡e nogo jako. 
Slabije slušalice tjera u kliping, grado nije mogao da potjera u kliping ali je bilo nezdravo glasno.
Isto je i sa denon.

Bas je viÅ¡e izražen Äak i na nižim nivoima glasnoće.

Utegnut je priliÄno i pri sluÅ¡anju na maloj glasnoći.

To su prvi utisci.

Link to comment
Share on other sites

Што Ñе тичи нивоа на уређајима екÑпериментиши мало. Ваљда ћеш наћи најоптималнији ниво извор-цмој.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Skutijao sam ga . 

Predstavljam svoje Paul Gaultier CMOY pojaÄalo.

Ostalo je da nabavim odgovarajuće dugme za pot  ( neÅ¡to aluminijsko )i napravim stalak kakva imaju burenca , mislim da će biti ili drvo ili pleksiglas.

Nije uopšte bilo lako skutijati, pot i audio izlaz od 6,3mm zauzimaju masu prostora. Prednja strana je montirana pincetom pošto se dno ne može skinuti a problem je što je žica sa kojom sam radio kvalitetna ali više nego kruta.

Izvinjavam se na lošijem kvalitetu slika.

 

dscn7723yp.jpg

 

dscn7724v.jpgdscn7725to.jpgdscn7726m.jpgdscn7729k.jpgdscn7732e.jpgdscn7728p.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...