Jump to content


Interkonekcijski kablovi...


den!s

Recommended Posts

Zanimaju me vasa licna misljenja u vezi interkonekcijskih kablova…

Da li ste eksperimentisali ili probali da uporedite nekoliko?

Ovde ima jedan zanimljiv test tajvanskih Neotech kablova (koristenih za interkonekciju) koji su dostupni i u Beogradu, a nisu astronomski skupi, a napisao ga je Dejan V. Veselinovic…

http://www.zero-distortion.com/tests/ca ... /cable.htm

Link to comment
Share on other sites

Ja sam kao prve interkonekte stavio obicne chinch kablove kupljene u lokalnoj prodavnici za, nekih, 150-200 dinara. Na njima se vidi da je zica tanka, pvc omotac loseg kvaliteta… i pozlata je sumnjivog kvaliteta…

Posle nekog vremena sam kupio Audioquest G-Snake, 2 x 0,5 m. To je, inace, najlosiji Audioquest-ov kabl sa nekom cenom od oko 20 evra. I takodje sam kupio Audioquest-ov Sidewinder, koji je sa tadasnjom cenom od oko 40-50 evra spadao u neku nizu srednju klasu. Bez obzira na njihove cene i sl. nisam uspeo da primetim razliku izmedju ta dva kabla. Razlika izmedju onih prvih (no-name) i Audioquest-ovih je ocita. Zvuk "deblji", puniji, masniji, sa sirim spektrom. Visoki jasniji, vise detalja… Primecuje se razlika i bez "posebnog" slusanja… Posle svega toga sam dosta citao o kablovima, ne zbog toga sto se zanosim nekom Hi-tech filozofijom, nego iz prostog razloga sto smatram da je to neko fino stelovanje celokupnog sistema, tj. izvlacenje maksimuma iz vec postojecih komponenti. A i jefitiniji je takav upgrade, nego promena pojacala sa razlikom u ceni od 300-500 evra…

Link to comment
Share on other sites

Probao sam jako puno kablova i to sto se tebi desilo desava se svima. Naime kad dodjes do nivoa kvalitete kablova na isti nivo u kojem se nalaze ostale komponente sistema, onda mozes mijenjati koliko hoces zvucna slika ostaje ista. To je jos pogotovu izrazeno kod interkonekcijskih kablova dok kod zvucnickih moram biti oprezniji pri ovakvom zakljucivanju.

Imam relativno bogato iskustvo sa Tara Labs, Silk, Nordost, Monster, Audioquest, VdH, Synergistic Research, Kimber, MIT... u klasi cijene izmedju 30 i 200 eura i mislim licno da na interkonekt kablovima niti treba stediti niti pak pretjerivati.

Imam prijatelja koji kaze da je pojacalo srce sistema, a pretpojacalo njegova jetra. Ako uzmemo da je to ispravno poredjenje onda su kablovi arterije i vene te ako je vena zakrcena (slaba) brzo ce infarkt, a ako je presiroka nece nista biti bolje jer ona svakako provodi onu kolicinu krvi koji joj srce pumpa (ili prima / usisava).

Licno ocekujem da osjetim nesto vecu razliku kada, nadam se u skoroj buducnosti, predjem na balansirane kablove, sto imam u planu kada budem mjenjao pojacalo. Nadam se da mi supruga nece zalutati na ovaj post. :lol:

Orijentacije radi trenutacno imam u sistemu digitalni Tara Labs Prism 200D izmedju CD-transporta i DAC-a, te Kimber PBJ izmedju DAC-a i pojacala i moram reci da sam vise nego zadovoljan.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Imam sistem napravljen u samogradnji, koji je baziran na balansiranoj konfiguraciji i samim tim i konekciji i to je sasvim druga prica. Cinceve i masu treba zaboraviti, ako vam je do zvuka stalo. Cini mi se da tu i kablovi igraju manju ulogu, nego inace. Kablovi u samogradnji sasvim solidno zvuce.

Link to comment
Share on other sites

Da ne idemo u bas neku ekstra dubinu u tehnickim zavrzlamama najvazniji detalj je da + i - signal idu odvojeno svaki za sebe te nema (ili je minimalan) negativni uticaj jednog na drugi, a sto rezultira smanjenjem sumova koji nastaju u samome kablu. Balansirani kablovi imaju poseban (treci vodic) za zastitu, dok se u obicnim audio kablovima za to koristi - signal.

Upravo zbog te specijalne zastite od sumova nenadmasni su ako imas potrebu za kablovima na vecim daljinama (duzina kabla).

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Cinch ili RCA dzek je eklatantan pimer unapredjenja "parne masine". Ni prostijeg i losijeg konektora, ni vece price oko istog. Osim za kucnu audio tehniku, nigde se vise ne koristi. Jedini "lagani" napredak, je pozlacivanje, a i to je vise borba protiv korozije, nego unapredjenje zvuka.

Zato, i sa moje strane preporuka, sto kraci (po mogucnosti) interkonekcijski, i da budu bar "gornja" srednja klasa (ne preskupi) posto su od boljeg bakra i sa boljom izolacijom, i sto fleksibilniji (garantuju veci broj licni). Spoljni uticaji su manje izrazeni (nego kod zvucnickih), zbog karakteristika , kako ulaznog stepena( u pojacalo), tako i izlaznog stepena (predpojacalo, CD plejer), a ako su intenzivno prisutni, onda nema pomoci, mora se eliminisati izvor smetnji.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Imao sam nekoliko kontakata sa kablovima firme Neotech. Uglavnom sa zvucnickim kablovima koji su korisceni kao kvalitetnija zamena za unutrasnje ozicenje kutija, zatim za pravljenje napojnih/mreznih/strujnih kablova i cak i kao interkonekt kablova. Rezultati su u najmanju ruku bili dobri. Mislim da su im proizvodi veoma dobri, iako je firma malo poznata, te da za svaki dzep ima po nesto.

Razmisljam o kupovini njihovih srebrnih interkonekt kablova. Pogotovo posle procitanog testa g. Dejana Veselinovica!

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...