Jump to content


Fine Arts by Grundig


jonicalfa

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Jedno pitanjce... Fine Arts(Grundig) dat-9000 nema scms-kolo i NE MOŽE digitalno da snima, direktno sa cd-transporta ili cd-playera na 44,1kHz zar ne ???

Tako je barem bilo, sa celom drugom generacijom dat-snimaÄa, pre "onih, koji su mogli sve" i "novih sa scms-kolom"...

Link to comment
Share on other sites

Znam sta je SCMS, secam se jos polemika kada su ga uvodili, da li ce to da smanji prodaju, sta ce biti...

Moram da probam da napravim kopiju sa CD-a, samo da stignem.

Accu, ako je tako kako kazes, koji izvori dolaze u obzir za digitalni ulaz? Svi koji nisu CD?

Link to comment
Share on other sites

Jednom sam naisao na neku reklamu u jednom hi fi audio casopisu.Reklamirale su se Fine Arts komponente u nekoj limited seriji sve zlatne boje sa naravno dvenim stranicama,velikih dimenzija su bili uredjaji.Modeli nisu za one koje znamo,tj nisu komercijalni.Nisam posle nigde naisao na te komponente.

Link to comment
Share on other sites

Krajem osamdesetih po povratku iz Minhena svratili smo do Rosenhajma ( na belu kafu i kroasane ) i otidjoh sa prijateljem u jednu sasvim dobro opremljenu muzicku prodavnicu gde smo slusali Fine Arts gold cd pre-amp sa lampama .Cena mu je bila tada 5000 dm . Tu sam ugleadao i remek dela kao ASC-3000 !!!

Link to comment
Share on other sites

Znam sta je SCMS, secam se jos polemika kada su ga uvodili, da li ce to da smanji prodaju, sta ce biti...

Moram da probam da napravim kopiju sa CD-a, samo da stignem.

Accu, ako je tako kako kazes, koji izvori dolaze u obzir za digitalni ulaz? Svi koji nisu CD?

Link to comment
Share on other sites

@Accu

Hvala na detaljnom prikazu. :cheers

Skinuo sam korisnicko uputstvo za DAT-9000 i nisam nasao ni reci (mozda zato jer ne znam nemacki :)) o zabrani snimanja sa CD-a ili DAT-a na digitalni ulaz. Pise da je digitalni izlaz namenjen snimanju digitalnog programa sa, na primer, drugog DAT-a. Nisam nasao nikakva upozorenja koja se ispisuju ako DAT nece da snima, niti bilo kakve komentare pri snimanju sa digitalnog ulaza. Medjutim, ovaj Grundig ne javlja ni kada je kaseta zakljucana za snimanje, tako da... ostaje da probam. Mozda su namerno precutali...

Videcu da stignem veceras, pa javljam.

Link to comment
Share on other sites

@Accu

Hvala na detaljnom prikazu. :cheers

Skinuo sam korisnicko uputstvo za DAT-9000 i nisam nasao ni reci (mozda zato jer ne znam nemacki :)) o zabrani snimanja sa CD-a ili DAT-a na digitalni ulaz. Pise da je digitalni izlaz namenjen snimanju digitalnog programa sa, na primer, drugog DAT-a. Nisam nasao nikakva upozorenja koja se ispisuju ako DAT nece da snima, niti bilo kakve komentare pri snimanju sa digitalnog ulaza. Medjutim, ovaj Grundig ne javlja ni kada je kaseta zakljucana za snimanje, tako da... ostaje da probam. Mozda su namerno precutali...

Videcu da stignem veceras, pa javljam.

Link to comment
Share on other sites

Evo rezultata probe:

DAT9000 bez problema snima sa CD plejera na 44.1 kHz, ne moze se birati 32 kHz jer ne radi downsampling. Pretpostavljam da sa 32 kHz signalom moze da se bira i long play (u ovom slucaju recording) mod rada, ali ne vidim nikakav smisao toga, to mu dodje kao MP3.

Izmena sampling frekvencije (iz menija Lyngdorf-a CD1) koja ukljucuje i digitalni izlaz, obavlja se u sledecem skupu vrednosti: 44.1 -> 48 -> 96 -> 192.

Pomeraj na 48 ili 96 gasi pikove na DAT9000, ocigledno je da on ne moze da prati te frekvence. Medjutim, signal na dig. izlazu DAT9000 (snimanje je na pauzi, tako da je to preneseni signal sa digitalnog ulaza) ostaje, sve do frekvence od 192 kHz, kada se i on gubi. Vracanje na 44.1 kHz ponekada uspe i pikovi se vrate, a ponekada mora da se resetuje DAT (iskljuci/ukljuci). Imajuci u vidu njegovo godiste (1987.), to je sasvim normalno, upsampling CD plejera tada nije bilo. To znaci da DAT9000 treba koristiti sa "normalnom" 44.1 kHz frekvencom, posebno ukoliko imate upsampling CD plejer sa promenljivom frekvencom na digitalnom izlazu. Stariji plejeri to nemaju i o tome ne treba brinuti.

Takodje, saradnja sa Philips CD751 plejerom je bila besprekorna.

Probao sam ga i sa eksternim DAC-om - Simaudio MOON 100D. Funkcionisao je besprekorno.

Jos nesto: moguce je da DAT9000 ima 4 glave jer se pri snimanju upali oznaka "Monitoring", sto bi trebalo da znaci da pusta snimak. Ovo jos moram da proverim.

Link to comment
Share on other sites

Prva generacija dat-snimaÄa(iz 1987-godine), nije imala nikakve softverske restrikcije... modeli poput Sony dtc-1000es/Aiwa Excelia xd-001/Pioneer d-1000/Teac r-1 !!!

No, ubrzo su se "vlasi dosetili", i uveli blokadu direktnog digitalnog kopiranja sa cd-playera/cd-transporta na dat...

Samim tim su dat-ovi izgubili svoj osnovni smisao, a to je pravljenje perfektnih digitalnih kopija sa cd-diskova !!!

Sve to praktiÄno znaÄi da ako želite da koprate cd na dat, tom generacijom ureÄ‘aja, nema niÅ¡ta od digitalnog kopranja, već samo preko analognog ulaza(naravno na 48 kHz), Å¡to je s obzirom na Äinjenicu, da je u tom sluÄaju "u igri" dac cd-playera, pa adc dat-a, pa opet dac dat-a... POTPUNO BEZVEZE.

Tri godine kasnije, su uveli scms koji je omogućio direktno digitalno kopranje, ali samo jedne generacije dat-kasete, ako ste sa nje hteli da "iznova i iznova" digitalno umnožavate... priÄa se tu zavrÅ¡avala, jer bi scms blokirao digitalne ulaze dat-a !!!

Jedini neprofesionalni dat, predstavljen na tržiÅ¡tu... u "meÄ‘uperiodu", koji je "mogao sve" i nikada nije bio "pod scms-om", je Äuveni Nakamichi 1000(iz dva dela) !!!

Kako je pošlo za rukom gospodinu Niru Nakamichi-ju, da se "nagodi" sa diskografskom industrijom, to samo valjda on zna !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ZoranBG@

Udomio sam od prijatelja DAT 9000.

Uredjaj je doslovno u novom stanju, na brzinu sam bacio pogled unutra da vidim zasto je toliko tezak i ugodno se iznenadio :-) Imao sam dosta datova tog godista i ovaj je stvarno napucan iznutra u odnosu na npr. 55es tih generacija, ali isto mi nije onako na prvu poznata mehanika!?

Da nije Panasonic? tiha je kao i njihova, a, ako je onda je vjecna!

Oni potovi balansa i levela su nevjerovatni pod rukom :-) i da monitor se pali kod snimanja, dali ima 4 glave ili ne?...nije mi se u 2 ujutro dalo dolaziti do transporta....

U svakom slucaju, prekrasan komad elektronike, filigranski teskas, sa sexy vratima i rasvjetom unutra :-)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...