Jump to content


"Uglavnom bezopasan" sistem


Mostly Harmless

Recommended Posts

  • 3 months later...

Evo, primih se i ja na Grundig priÄu, interesuje me koji bi tjuner bio parnjak sa V 7000 (postao sam vlasnik jednog odliÄnog primerka), ali da nije digitalan. Može li neki risiver da zavrÅ¡i posao tjunera?

Kakvi su po kvalitetu Grundigovi muziÄki centri (vizuelno su pravi lepotani), može li se iskoristiti njihov tjuner i gramofon da preko neke izvedene "preamp" kombinacije (prepravke) poÅ¡alju signal pojaÄalu V 7000?

Link to comment
Share on other sites

Dobrodošao.

 

Najbolji Grundig tuner bi trebalo da bude T7500. Jeste digitalan, ali vredi svaku paru.

Ja ne volim tuner-e, niti posedujem neki od njih ali Grundig je itekako umeo da napravi taj deo opreme.

 

MuziÄki centri su manje-viÅ¡e odliÄni. Ponajbolji bi trebali da budu RPC 500, 600, 650... Ali ni ostali nisu loÅ¡i uopÅ¡te. Draža bi mogao da ti napiÅ¡e koju o tome jer poseduje... sad već... par komada istih :)

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem na dobrodošlici i brzom odgovoru,

 

Sa namerom da nabavim jedan par od hvaljenih zvuÄnika profesional serije (650a ili 850a) sinoć objavim na prodaju ili zamenu svoje Monitor Audio 700 gold.

Javi mi se lik i ponudi M1500, pa sad Å¡ta da radim??? ÄŒitao sam da su noviji od 1500a, da su u suÅ¡tini drajveri i skretnice iste, da je dobar zvuÄnik, ali ne i vrhunski. NeÅ¡to mi ga oko ne hvata u onoj livenoj plastici, ali sama Äinjenica da bih do Nove godine mogla da potekne muzika iz Grundig setupa ne da mi mira.

Dilema je:

1. Prodati za keÅ¡ MA 700 i Äekati da se pojavi neki Box profesional, ili

2. Odmah izvršiti zamenu?

Molim za pomoć?

Link to comment
Share on other sites

Imao sam te zvuÄnike. Ne znam ko ti nudi zamenu, možda je u pitanju baÅ¡ moj primerak. Ne znam koliko vrede tvoji Monitor Audio zvuÄnici, ali viÅ¡e od 80-90e ne bi smeo da ceni M1500, i to ako su u odliÄnom stanju. TakoÄ‘e, nezahvalno je da govorim o tome da li su bolji od toga Å¡to imaÅ¡, jer ih nisam Äuo.

 

Iz mog ugla - za te pare su odliÄni. Imaju dobar, kompletan zvuk u celom opsegu. Nedostaje im zrnce kvaliteta da se stavi u najbolju Grundig klasu. I da, ružni su, to stoji, upravo zbog te glupe plastike (koja je odliÄno napravljena btw. Ävrsta je, masivna, ne zvoni niti krcka nedaj Bobe)

Link to comment
Share on other sites

Koliko Å¡ta vredi, relativan pojam, nemam problem sa tim da na zadovoljstvu potroÅ¡im par desetina eura, veći problem je da u stvari i sam ne znam Å¡ta hoću, a da pri tom nemam kapacitet da za sebe zadržim sve Å¡to mi se sviÄ‘a.

Za sada sam jedino siguran da volim samo vintage uredjaje i da ako nemaju tu vizuelno zvuÄnu kombinaciju, vrlo retko se zadrže u mojim sistemima ( a imam ih tri). Za sada sam stabilan sa Hitachijem i Cantonom, Äak je i Marantz ispao iz kombinacije pa za njim i MA.

Šta će se desiti sa Grundigom???

UzbuÄ‘enje, koje se može porediti samo sa osvajanjem nove teritorije. Pri tom mislim na južni deo teritorije suprotnog pola, ali samo prvi put. Bilo bi dobro da je to prvo zadovoljstvo maksimalno, a dalja konzumacija neka liÄi na zajeÄarsko pivo, Å¡ta bi viÅ¡e?

Elem, treba saÄekati, malo gustirati, nikako ne puÅ¡tati u upotrebu dok se ne sklope sve kockice, jer retko je u naÅ¡im godinama osetiti zadovoljstvo "vintage virgine".

Dakle treba skupiti sve, i kabliće i zvuÄnike i gramofon i dek i CD plejer i majicu sa natpisom Grundig i ... Hvala puno, ponovo imam izazov.   

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...

Update, da razmrdam temu:

 

Iz sistema je izleteo CD player. Shvatio sam da ga pored gramofona jako retko koristim, a u dnevnoj sobi imam digitalnu kolekciju na HD-u pa se on naÅ¡ao tu u nekom meÄ‘uprostoru, ni na nebu ni na zemlji. Ionako, pored ploÄa koje jedu novac brže nego moljci džemper, nemam mogućnost da izdvajam za dva nosaÄa zvuka istovremeno. Pa sam izabrao draži...

Njegovo mesto u polici zauzeo je:

 

DSC_3403.jpg

 

Grundig T7500! Dugo oÄekivani tjuner je sleteo u pravo gnezdo. Nikada nisam bio ljubitelj tjunera, niti neÅ¡to preterano sluÅ¡am radio, ali ova sprava izuva iz cipela. Estetski ima tu i tamo koji skreÄ, ali funkcionalno radi kao mladić. A zvuk? Sad sam ljubitelj tjunera :D

 

Gramofon je dvostruko upgrade-ovan. Za prvi upgrade, moram zahvaliti Draži. Dobio sam od njega granitnu ploÄu, kao pravljenu za veliÄinu mog gramofona. Skinuo sam poklopac police i ubacio granit ispod gramofona, u samoj polici. Sada gramofon joÅ¡ bolje izgleda jer je istaknut, nije viÅ¡e propao unutra, Å¡to mi je oduvek malo smetalo.

JoÅ¡ bitnije, granit je toliko dodao stabilnost gramofonu, pa i celoj polici, da je to neverovatno. Sada bukvalno Å¡akom lupam policu sa strane, dok se vrti ploÄa, ni niÅ¡ta ne dopire do igle. Å taviÅ¡e, i zvuk je postao definisaniji, Å¡to nisam uopÅ¡te oÄekivao, pa je i to bonus dobitak ovim upgrade-om.

Policu sam slikao odozgo, ono reflektujuće ispod gramofona, levo i desno je granit:

 

DSC_3397.jpg   DSC_3393.jpg

 

Kao što se može primetiti u odnosu na stare slike, i kolekcija vinila je lepo narasla u međuvremenu, dobrano je popunjena i ova polica desno :)

Mana je što ne mogu više koristiti ugrađeni poklopac police, pa moram brže bolje pronaći poklopac za gramofon. Prašina opako smara.

 

Drugi upgrade gramofona, još bitniji došao je u vidu Shure V15 Type V glave:

 

DSC_3383.jpg

 

Kupljena je iznenada, kada se pojavila na oglasima, vrlo povoljno. BaÅ¡ V15, u nekoj od edicija (3, 4 i 5) vijam neko vreme po oglasima. Mislim da za moj setup, a i za moje uÅ¡i, bolje od ovoga zaista nije potrebno. Dobra stvar je Å¡to je V15 doÅ¡la sa originalnom iglom, Äini mi se u odliÄnom stanju. LoÅ¡a stvar je Å¡to je doÅ¡la sa najslabijom iglom za nju - VN5G.

 

 

It is a nude mounted conical tracking at 1 - 1,5 grams tracking force

Zvuk je definitivno bolji i sa njom u odnosu na staru glavu/iglu, pa nemam razloga da se bunim. Ima sve Å¡to i stara Shure-ka samo umerenije i prefinjenije. Punch je tu, basova taman koliko treba, a visoki mnogo bolje kontrolisani. Otvorena mi je opcija da nabacim sjajnu JICO/SAS zamensku iglu za ovu glavu. Ali, o tom potom.

 

Još dve slike za kraj:

 

DSC_3391.jpg

 

DSC_3398.jpg

 

 

Naravno, ovo nikako nije kraj, jer se ova bolest ne leÄi lako. U planu mi je sreÄ‘ivanje gramofona (Ston, get ready :P ), osvežavanje pojaÄala, te nabavka top igle koju V15 svakako zaslužuje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...