Jump to content


"Uglavnom bezopasan" sistem


Mostly Harmless

Recommended Posts

Mnogo para dade za to pojacalo AV ili sta vec, bas mnogo, mogao si i bolje da prodjes, mene je moj AV kostao 17K i brutalan je u bilo kom pogledu pogotovo film 5.1 jezzzza. Bas sam gledao nesto na jutjubu koje su ljudi zvucnjake kacili na njega 5.1, to mi se bas i ne svidja al haj, stvar ukusa, pozz.

Link to comment
Share on other sites

Kao sto na woferima imas korekciju faze tako i ovde , mada mi nije najajsnije zasto je na hf, ukratko ako ti se cini da je zvucna slika iza basa mozes da je priblizis...

Skontao sam da je tako nešto, samo nisam siguran uopšte kako bih ga podesio prema BR2 :unsure: Igraću se malo, pa ćemo videti.

Mnogo para dade za to pojacalo AV ili sta vec, bas mnogo, mogao si i bolje da prodjes, mene je moj AV kostao 17K i brutalan je u bilo kom pogledu pogotovo film 5.1 jezzzza. Bas sam gledao nesto na jutjubu koje su ljudi zvucnjake kacili na njega 5.1, to mi se bas i ne svidja al haj, stvar ukusa, pozz.

:lol:

Uživaj majstore!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Da unesem par izmena u sistemu. Nakupilo se, a i priliÄno je zaokružen, za neko vreme...

Da krenem od najmanje bitnog:

1. Thermaltake kućiÅ¡te zamenjeno Antec-om. Full profile mi je dozvolio da u nju umetnem novu karticu, ne ograniÄavajući se na low profile. Vizuelno, mnogo lepÅ¡e leži Panny-ju a i polici na kojoj je.

Special thanks to vlaya za ustupanje istog.

2. Kao alternativni izvor, dodat je Panasonic DMP-BD60 Blu Ray player:

IMG_0841_1.jpg

Svira tama kako solidan transport treba da svira. U direktnom sudaru protiv 1212m, slabiji tek za slušnu nijansu. Da bih potvrdio navedeno, u goste sam zvao još nekoliko pari ušiju. Potvrđeno. Na mnogim numerama nije moglo da se utvrdi ko bolje transportuje. Kao dodatna pogodnost, daljinski od receiver-a savršeno radi sa njim, a kako sam ga kupio bez daljinca, eto radosti. Još zgodnija stvar je što ću moći da uživam kadkad u bluray izdanju nekog dobrog koncerta...

3. Kupljena Creative E-MU 1212m, koja je zamenila Xonar DS u ulozi transporta. ZvuÄno primetna razlika u korist E-MU-a, taman za cenu koliko je plaćena viÅ¡e od vernog DS-a. Zvuk je smireniji, a opet dinamiÄniji. Bar ja tako doživeh promenu...

4. No name raspad od kablova zamenjen kvalitetnijim QED Profile 4x4 kabolovima. Kabl je kupljen od kolege sa foruma. Najbolje uloženih 40 eura ikada :) Iskreno, nisam verovao da ću primećivati toliku razliku, ali, jesam. Placebo ili ne? Who cares...

IMG_0856_1.jpg

2 x1,25mm x 4. Taman za odliÄan bi-wire.

5. Zvezda prelaznog roka, koji je zamenio po meni sjajne Monitor Audio BR2 kutije:

IMG_0679_1.jpg

Dolazi iz PSB kuhinje...

IMG_0682_1.jpg

...u Image B6 obliku.

IMG_0691_1.jpg

Pokazalo se, viÅ¡e nego dostojan naslednik BR2. Upotpunio je zvuk tamo gde je BR2 trokirao, u niskom i srednjetonskom podruÄju. Po prvi put, mogao sam odvrnuti Panny-ja, bez da osećam teskobu koja se javljala sa MA BR2. PSB mnogo mirnije reaguje na veći broj decibela, a pojedini snimci prosto ostavljaju bez daha. Na svaki ton se oseća kvalitativni pomak, bilo da odvrnem Avishai Cohen-a ili lagano zatvaram dan sa Blue Mitchell-om ili Nils Landgrenom. Bojao sam se pozicioniranja zbog zadnjih bass reflex-a, ali posle 10 minuta sviranja shvatio da tu nema nikakvih problema, naprotiv.

Special thanks to prophet za hint, zbog koga sam i odluÄio da probam meni potpuno nepoznat svet PSB zvuÄnika.

Sve to sada izgleda ovako, u paketu:

IMG_0846_1.jpg

Ili za nijansu bilže:

IMG_0869_1.jpg

Nedostatak širokougaonog objektiva mi ne dozvoljava da kvalitetno uslikam baš ceo setup.

Sistem je ovim priliÄno gotov za neko vreme, bar dok se ne steknu finansijski uslovi za visok kvalitativni pomak. Dodatno ulaganje kojim bih dobio 3-5% bolji zvuk nije u opticaju.

Moja želja je lampaš, gramofon i dobri floorstander-i ali do toga je dalek put...

Link to comment
Share on other sites

Lepo uklopljen digitalni sistem koji sigurno isto tako lepo i svira. Drago mi je Å¡to je PSB doneo u sistem potrebnu mirnoću. Ostaje žal Å¡to Panasonic nije nastavio da usavrÅ¡ava ovu filozofiju sa Texas Instruments Equibit Äipovima. No, internet je prepun modifikacija koje su namenjene unapreÄ‘enju ovog ionako odliÄnog i jedinstvenog risivera. Å to se mene tiÄe ovaj sistem je pun pogodak i odliÄan izbor pogotovo za onog ko želi da kupi nove komponente a da za to ne mora da da "arm and legg". :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

A sad neÅ¡to potpuno drugaÄije.

 

PoÄelo je tako Å¡to mi je pod ruku naleteo Sansui 331. Lep mali receiver, u fenomenalnom stanju, sa puno snage ispod haube iako to po specifikacijama nije moglo da se vidi. Kako do tada nisam imao nikakav kontakt sa vintage ureÄ‘ajima, postavio sam baÅ¡ ovde na forumu pitanje, koje bi mu kutije prijale. Sa konkretnim predlozima javio se kolega Retro Man, koji je izmeÄ‘u ostalih preloga, predložio i 2 Grundig kutije, meni tada potpuno nepoznate. Kako njegovo miÅ¡ljenje uzimam za ozbiljno, poÄeo sam pretragu da se informiÅ¡em o svim kutijama koje mi je predložio, pa tako i za te Grundig kutije.

I tako, tekst po tekst, thread po thread, naleteo sam i na dobro poznate teme o Grundig vintage uređajima u kojima se već nalazilo pregršt informacija. Bio sam u najmanju ruku zaintrigiran.

 

Prateći jedan od linkova, Äini mi se da ih je Bujodrag postavio, upoznao sam se i sa likom i delom Massima Ambrossini-ja, Äoveka koji već deceniju promoviÅ¡e nekakav koncept CCI. ÄŒitao sam skoro sve, poneÅ¡to i razumeo. Pa opet malo Äitao, i upoznavao sve viÅ¡e jedan potpuno novi svet vintage ureÄ‘aja nemaÄkog proizvoÄ‘aÄa, do tada meni poznatog samo po matorim dedinim tranzistorima koji su ga zabavljali u svojim zlatnim klonferskim danima. Sve to ne bi imalo tolikog uticaja na mene da nisam naÅ¡ao Äitave forume, message board-ove i male armije zadovoljnih korisnika Grundig sistema, baÅ¡ po preporukama italijanskog entuzijaste. Pa, rekoh sebi, možda tu ima neÅ¡to...

 

Sa reÄi na dela. Pustio sam privatnu poruku naÅ¡em kolegi Drazhi, koji je imao bar 10 argumenata za to u svom potpisu. Ispostavilo se da smo komÅ¡ije, te da je veoma raspoložan da mi prezentuje deo svog impresivnog Grundig arsenala. Već posle par dana, kod njega na gajbi uz rakijicu (dobru!) i kafu (domaću, bez Å¡ećera) prvi put sam Äuo Grundig 550 professional i Grundig V1700 amp.

Vizuelno, tokom nameÅ¡tanja opreme, bio sam skeptik. ZvuÄnik, omanji bookshelf, okrnjen sa jedne strane delovao je neubedljivo. JoÅ¡ neubedljivije delovao je V1700, sa svojim 2 i po kila žive vage. Kablovi neki no-name, tanki kao moje znanje o njima. Zauzeo sam poziciju, ne oÄekujući niÅ¡ta. Drazha je prÄkao neÅ¡to oko povezivanja Music Streamer-a i birao muziku.

 

Prvi tonovi, Äulo se nekako... drugaÄije. Miles Davis, Kind of blue, So what polako ulazi... I onda, BAM! Nije bilo potrebno duže od 3 minuta da shvatim da se njegov skromni setup Äuje bar 3x bolje od onoga Å¡to sam navikao da sluÅ¡am kod kuće. Menjali smo muziku, žanrove, rezultat je bio manje viÅ¡e isti na svim poljima. Puno detalja, basova taman koliko treba, srednji opseg dominantan.

 

OtiÅ¡ao sam kući u Äudu.

 

Kreće ludilo pretraživanja oglasa i jurnjava za komponentama.

 

48 sati kasnije, oglasio sam kompletan sistem iz prethodne strane. 72h kasnije, isti je otiÅ¡ao novom vlasniku. Da se razumemo, i dalje ne mislim da je on bio loÅ¡, naprotiv. Sklapan je da bude bang for the buck, pažljivo birane komponente koje daju viÅ¡e od onoga Å¡to koÅ¡taju. Bar sam tako mislio onda. A onda sam Äuo sistem koji koÅ¡ta 200e (tu raÄunam i HRT Music Streamer od 100 :) kao najskuplju stavku) i koji je obrisao pod sa mojim setup-om.

 

Prvo, u moj dom stiže Grundig 850a professional, baš dana kada je kompletan moj stari sistem otišao svojim putem.

 

DSC_7103_1.jpg

 

Plaćen 150 eura, bio je jednini u to vreme u ponudi. Mislio sam neko vreme da je preplaćen, dok ga nisam Äuo i video. Nisam napomenuo da sam ga kupio "na slepo"?

 

Da bih napravio kakvo takvo poreÄ‘enje, povezao sam ga na Sansui, zajedno sa PSB Image B6 zvuÄnicima. A - B switch-ing je samo potvrdio da sam na pravom putu. Sa istog izvora, na istom amp-u, mogao sam iz druge sobe pogoditi koji zvuÄnici kada sviraju. 850a je prosto isporuÄivao viÅ¡e muzike, viÅ¡e detalja, viÅ¡e...svega. Nažalost, pomalo viÅ¡e visokih tonova. Na granici oÅ¡trog, Å¡to je malo smetalo pri dužem sluÅ¡anju. Kada sam svoje utiske preneo Drazhi, manje viÅ¡e odmah mi je doneo Grundig V1700 na probu, da otklonimo mogućnost da su zvuÄnici loÅ¡i. Posle 2 i po odsvirana tona, shvatio sam da definitivno postoji neka sinergija izmeÄ‘u Grundig zvuÄnika i pojaÄala. Kako i Å¡ta ne znam, niti me posebno zanima, samo znam da to radi.

 

I opet, back to oglasi. Stiže prinova broj 2, Grundig V7000!

 

DSC_7093_1.jpg

 

 

Stiglo je sa par ogrebotina. NiÅ¡ta posebno impresivno na izgled, ali opet spolja malo kvalitetnije napravljeno od V1700. Sansui 331 mu je bio takmac a Drazha i ja smo ga sa nestrpljenjem povezivali na moj HRT Streamer koji je stigao u meÄ‘uvremenu. Dobio sam ono Å¡to sam i oÄekivao. Ni traga oÅ¡trini, visoki tonovi primireni a opet ih je bilo pregrÅ¡t. Bas je postao BAS. Muzika je postala Muzika sa velikim M.  Ili M kao Magija, jednom reÄju. Sansui nije imao Å¡ansu. Bar u paru sa 850a...

 

ZvuÄnici - checked, Amp - checked. Bilo je vreme da se pozabavim potragom za izvorom...

 

Tu otprilike dolazi jedna prinudna izmena u sistemu. Sansui, sa poÄetka priÄe, otiÅ¡ao je novom vlasniku sa kojim sam se trampio. Dobio sam zauzvrat Marantz CD5400, spolja u oÄajnom stanju ali funkcionalan unutra. Brz, Äita sve Å¡to mu se poturi. ÄŒak mu je i zamenski laser bam badava. ZaÄudo, ono Å¡to isporuÄuje sa svojim Ciruss Logic DAC-om me je viÅ¡e nego pozitivno iznenadilo. I dalje je kod mene, a moja oÄajniÄka potraga za Grundigom CD7500 ili CD7550 se nastavlja i dalje. Ima ih na ebay-u, ali ih ima po ceni od 150e pa naviÅ¡e + dostava + rizik da se ne sjebe usput. Drazha mi je pozajmljivao Grundig CD8100 koji nije imao Å¡ta da traži pored Marantz-a, ali to je ionako neadekvatan takmac... Nisam ga posebno slikao, jer se nadam da će ubrzo napustiti ovo Grundig gnezdo.

Naravno, Marantz je sa sistemom povezan originalnim Grundig interkonektom (hvala Drazho)!

 

Već neko vreme sam se nosio suludom mišlju da se uhvatim u koštac sa analognim izvorom. I rasplet sa sistemom mi je išao na ruku. Ovakvom paru, gramofon bi legao kao budali šamar!

Tako i bi.

 

Ubrzo je došla zvezda današnjeg predstavljanja, Grundig PS1020:

 

 

DSC_7077_1.jpg

 

 

Moj prvi susret sa gramofonima. Bukvalno. Najbliži kontakt je bio slušanje istog na pojedinim žurkama. Thats it, otpirlike.

Petopolni konektor u ÄinÄeve mi je prepravio kolega Zoranzu. Hvala mu na tome i ovom prilikom. MeÄ‘utim, baÅ¡ tog dana kada sam mu gramofon nosio na prepravku, zbog svoje gluposti i neznanja, desio mi se peh da slomim iglu. Posle par konsultacija sa pojedinim Älanovima foruma, naruÄio sam 2 zamenske igle. Jednu N75 eliptiÄnu po preporuci Bujodraga i jednu N91 rezervnu, sferiÄnu, po preporuci italijaskog entuzijaste. Poslednji put sam bio tako uzbuÄ‘en u iÅ¡Äekivanju kada sam Äekao poroÄ‘aj svog drugog deteta pre 3 godine, otprilike. Nakon 10 dana, igle su stigle i moram reći da je Bujodrag bio apsolutno u pravu tvrdeći da će ona bolje zvuÄati na glavi Shure M85G. I njemu se ovde zahvaljujem.

 

Zvuk gramofona me je kupio na 1. Ne znam kakva je fora sa njim, ali meni prosto bolje zvuÄi nego zvuk CD-a. Placebo efekat? Možda, ali radi.

Zapustio sam CD player, palim ga tek kad moram. Sad jurim ploÄe. Radujem se dobrom primerku a nerviram zbog preplaćenog, loÅ¡eg od 200 dinara :P

U stvari, poÄeo sam da sluÅ¡am muziku koju sam sluÅ¡ao nekad. ÄŒak i da sluÅ¡am ono Å¡to nikada nisam.

Jasno mi je da će mi mnoge stvari na njemu ostati nedostupne ali sa tim mogu da živim. Sad balansiram. Ono Å¡to nije dostupno na njemu, sluÅ¡aću na CD-u. I obratno. Ako ga već imam na ploÄi, neću ga nikada puÅ¡tati na disku. Sinergija, takoreći.

 

Sasvim sluÄajno, u redovnim pretragama za svetim audio gralom, naleteo sam na joÅ¡ jednu stavku mog sveže sklopljenog sistema - Grundig polica:

 

 

DSC_7097_1.jpg

 

Sa sve logom i grbom. Platio sam je Äitavih 2000 dinara. Taman stavlja taÄku na Grundig priÄu, za sada.

 

DSC_7146_1.jpg

 

 

Od pre 2 dana, opet zahvaljujući Drazhi, zvuÄnici su spojeni Grundig zvuÄniÄkim kablovima. Å lag na torti.

 

Na analognom delu, zatvoren mi je Grundig lanac. ZvuÄi prosto fantastiÄno. Odgovorno tvrdim da će ovaj sistem, ako ga posluži zdravlje (a i mene!) doÄekati penziju u mom domu.

Mislim da sam zavrÅ¡io sa troÅ¡enjem para na tehniku i tek poÄeo da troÅ¡im na muziku.

 

Da li pokuÅ¡avam da ikoga ubedim da je ovo bolje od onog ili onog drugog? Ma jok. Svako ima svoju priÄu, svako ima svoje uÅ¡i. Ono Å¡to ja mogu da ponudim je isto ono Å¡to je ponuÄ‘eno meni kada sam se pitao da li je to to. Otvoren sam da ugostim svakoga ko bi da Äuje kako ovo zvuÄi, pa neka sam donese svoj zakljuÄak.

 

Za kraj, još par fotografija, pa da vodim dete u školu:

 

DSC_7086_1.jpg  DSC_7055_1.jpg  DSC_7071_1.jpg 

 

DSC_7106_1.jpg

 

 

 

Ceo sistem me je koštao 350 eura, ako je to ikome bitan podatak. Nešto malo više od polovine prethodnog.

 

 

 

 

p.s.

 

Molim sve koji su imali strpljenja ili volje da proÄitaju moju "kratku" storiju, da mi pomognu na bilo koji naÄin da naÄ‘em i digitalni kraj mog Grundig sistema. Informacija, hint, broj telefona, whatever. Hvala unapred!

Link to comment
Share on other sites

Fenomenalno! Veoma lep opis i slike, svaka Äast :thumbsup2 .

 

p.s. Oba cd plejera koja si pomenuo da tražiÅ¡ imaju TDA1540 DAC chip. Jel to razlog ili neÅ¡to drugo? Zatim, ako ne mora da bude Grundig (u Å¡ta sumnjam :) ) onda ima jedan Marantz na KP sa tim konverterom  http://www.kupujemprodajem.com/Marantz-CD-45-5757519-oglas.htm?filter_id=22265526 za neke normalne pare, ima mislim i par Philipsa ali su oko 200 evra svaki... Možda treba pogledati tog Marantza u kakvom je stanju i zdravlju, Äisto da imaÅ¡ ideju kako bi radilo a za male pare, pre kupovine Grundig plejera.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima!

 

@ prophet: da, jedan od pomenutih topica koji su me usmerili na ovu stranu je baš njegov, no nisam mogao da se setim imena. Honorable mention!

 

@ durd3n: nisam ja kriv, to moj vintage Nikon D50 lepo crta :P

 

@ trotter: viđao sam plejere sa tim DAC-om, ali jednostavno to nije to. Zbog sveukupnog audio-vizuelnog doživljaja, player mora da nosi isto ime da bi dospeo na ovu policu. Razmatrao sam i mogućnost nabavke Philips cd650-ice, kao prelazno rešenje pa sam odustao. Ipak, hvala na predlogu.

 

Jel' moguće da niko živ ne prodaje te CD player-e kod nas? Mada, da imam ijedan od ta dva, ni ja ih ne bi prodavao :)

Link to comment
Share on other sites

JoÅ¡ jedan naÅ¡o sreću. ÄŒestitam. Sjajan sistem. Kad se mom najboljem  drugaru iz gimnazije neke daleke 1979 ćale vratio iz Iraka, kupio mu je Grundiga na konsignaciji. Sećam se kako smo dolazili da ga gledamo i sluÅ¡amo. Ko na poklonjenje. A tek žurke sa njime... uživaj i srećno ti bilo.

Link to comment
Share on other sites

Sjajan tekst i odliÄne fotkice, bravo  :thumbsup2

 

Grundig je u "moje vreme" bio najpoznatiji po raskoÅ¡nim muziÄkim centrima. Za mlaÄ‘e: muziÄki centar je isto Å¡to i danaÅ¡nja mini-linija, all-in-one skalamerija, ali je horizontalan  :) Ovako neÅ¡to na primer:

 

Grundig.jpg

 

Naravno da smo balavili nad ovim Äudima :klanjanje  Na jednom ovakvom centru smo izbrojali 150 LED dioda: tonske kontrole su bile "digitalne" - plus i minus tasteri (senzori) sa nizovima dioda kao indikacijom nivoa. NeviÄ‘eno!

 

Izvinjavam se na off-u, mrnjau, ali nostalgija me radi samo tako  :)

Link to comment
Share on other sites

 

Bas lepo predstavljanje sistema, sa zadovoljstvom sam procitao vintage obrt situacije.

 

 Jedan moj prijatelj ima Grundigov CD player, iz Fine Arts serije,  ne znam mu oznaku ali je medjutim u crnoj boji. Da ga pitam o prodaji ili ?

 

Pozzz

 

Pitaj, kad već ne koÅ¡ta niÅ¡ta :)  Imam ovde u BG ponudu za cd9000, i joÅ¡ uvek se lomim oko nje. Fine Arts je ipak samo prelazno reÅ¡enje a...

 

 

CD7500 i odgovarajući Philips CD303 imaju straviÄno zarazan zvuk, posebno kada je u pitanju rock muzika. Ultra-zabavan plejer, želim ti da naÄ‘eÅ¡ jedan.

 

Ako budeš u prilici, probaj V1000 amp.

 

...otpirlike je Ras ovim odgovorio zaÅ¡to. Treba mi stari Grundig, vrÅ¡njak sa komponentama na polici. Svakako ne savrÅ¡en, Äak verujem ni najbolji player za novac, ali player koji bi zavrÅ¡io sklad kome sam težio sklapajući sistem.

 

V1000 bi trebalo da je odliÄno pojaÄalo, no po onom zanesenjaku ipak za nijansu slabije od verzije 7000. A svakako bih voleo da ga Äujem.

 

CD7500, CD7550 i CD30. Ta tri plejera su na mojoj Most Wanted listi. Ali, biće da se moram isprsiti u inostranstvu da bih to priveo kraju.

 

 

 

Hvala joÅ¡ jednom svima na reÄima hvale.

Link to comment
Share on other sites

Fotografisano je sa matorim Nikonom D50. Većina slika sa matorim kitom 18-70mm, a poneka i sa 50mm 1.8. Uglavnom, budžet frendli oprema. 

 

Btw. danas probam CD8200, pozajmljenim.Potraga, za sada nije dala rezultate.

Sem jednog primerka u Makedoniji (hvala VU metru na hintu), nisam naÅ¡ao Grundig CD player u Srbiji koji je na prodaju  :order

Link to comment
Share on other sites

Fotografisano je sa matorim Nikonom D50. Većina slika sa matorim kitom 18-70mm, a poneka i sa 50mm 1.8. Uglavnom, budžet frendli oprema. 

 

Offtopic: El ta 50-tka Nikkor ili koristiš stakla iz Wehrmacht-a i SSSR-a (M42 navoj)? Pitam jer planiram nabavku 50-tke, a ima dosta ovih matorih manuelnih za smešne pare...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...