Jump to content


"Uglavnom bezopasan" sistem


Mostly Harmless

Recommended Posts

Posle izvesnog vremena i terorisanja Technics SU-VX800 pojaÄala koje mi je ustupljeno na korišćenje, dugo sam vagao Å¡ta bih mogao kupiti da zadovolji moje potrebe, pretežno sluÅ¡anja muzike ali i uživanja u dobrim filmskim efektima. Balans je teÅ¡ko pronaći, a da se ne izdvoji znaÄajna suma novca, koga manje-viÅ¡e nikada nema.

Kako sam Äuo par jeftinijih A/V receivera, utisak o stereo užitku je bio u najmanju ruku nedovoljan da bih kupio bilo koje od njih. Ipak je prioritet bio, i ostaće - stereo. Onda sam na netu naleteo na par recenzija i utisaka ljudi koji su posedovali Panasonic XR55.
Istraživao sam malo i sve viÅ¡e mi se Äinilo da je upravo on to Å¡to sam tražio. I nisam pogreÅ¡io. U Tehnomaniji je kupljen jedan od dva preostala primerka, u sivoj boji. Isprva nisam bio najsrećniji Å¡to viÅ¡e nisu imali željeni crni primerak, ali nakon postavke kući, taj kontrast mi se sve viÅ¡e dopada.

Moj digitalni Video / HI-FI kutak u trenutnoj postavci Äine:

HTPC/AllroundPC u low profile Thermaltake kućištu, koji optikom preko Xonar DS kartice hrani,
Panasonic XR55, koji je podeÅ¡en za eksploataciju u BiAmp/BiWire stereo režimu, u 99% sluÄajeva kvalitetnim flac/wav formatima,
Monitor Audio BR2, zvuÄnici koji za sada odraÄ‘uju viÅ¡e nego korektan posao u skladu sa mojim potrebama/prohtevima, na DIY stalcima by NIKK (sve preporuke za saradnju)
LCD TV LG5700, 32" full HD televizor, sa kojim sam više nego zadovoljan.

ZvuÄno Panny je sa BR2-jkama zadivljujuće precizan i detaljan. Nedostaje mu malo bass podruÄja, ali to je boljka samih kutija, te mislim da ne bi bilo ikakvih nedostataka da su malo energiÄnije kutije u postavci.
Ono Å¡to je meni najbitnije, scena je tu, dinamika sjajna, vokali na korak daleko... Mislim da vredi svaki dinar od uloženih 26 hiljada (i joÅ¡ na 6 meseÄnih rata :grin:)

Najveći problem u mom sistemu, a koji nije prisutan na gornjoj listi je prostor u kome se sve to nalazi. Trenutno sam daleko od situacije gde sebi mogu priuštiti bilo kakve radove na poboljšanju akustike sobe, tako da mi ostaje samo da se pitam šbbkbb...

Naravno, znam da Å¡to se tiÄe samih komponenti, ovo nije sistem koji obara s nogu bilo koga ali je takoÄ‘e i Äinjenica da je ovo neÅ¡to najbolje Å¡to sam ikada imao, pa mu verujte i ne nalazim previÅ¡e mana. U njemu uživam ja, uživaju moji ukućani i retko, ali se desi, da uživa i moj komÅ¡ija smile.gif Sistem je u proseku, aktivan izmedju 4-5h dnevno a dok ovo kucam, istiÄe i 8-mi sat uživanja uz muziku, ovog neradnog petka...

Evo i par sliÄica kojim ću predstaviti moj "entry level digital sound world" :

Komandni centar: post-19020-0-55118200-1303485582_thumb.j Digitalni duo: post-19020-0-89139900-1303485590_thumb.j Pogled sa strane: post-19020-0-82139200-1303485585_thumb.j

Panny: post-19020-0-31908100-1303485573_thumb.j BR2 closeup: post-19020-0-51951500-1303485588_thumb.j BR2 na svojim novim nogama: post-19020-0-90170300-1303485575_thumb.j

Sistem x2 : post-19020-0-37366200-1303485156_thumb.j post-19020-0-87985500-1303485578_thumb.j


Od planiranih nadogradnji respektivno, na listi su:

- subwoofer, koji će popuniti rupu u nedostatku bass-a kod BR2-jki, i zapoÄeti sklapanje 5.1 sistema
- kvalitetniji kablovi, u bi-wire izdanju,
- centar + sateliti, ništa skupo, kvalitet surround zvuka je u drugom planu
- osrednji CD player, za reprodukciju nekog sitnog CD materijala koje posedujem


Thats all folks smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Super si to sve skockao. :thumbsup2 Kako su se uklopili stalci po visini kad sednes? Jel smo uboli dobre mere? Btw, zakosi ih zajedno sa zvucnicima malkice prema unutra. Imaces bolji fokus zvucne slike. Jel si napunio stubove?

A akustiku mozes znatno da popravis i nekim dobrim tepihom za pocetak (ne vidim na slikama da li postoji neki ili ne).

Link to comment
Share on other sites

Kako su se uklopili stalci po visini kad sednes? Jel smo uboli dobre mere? Btw, zakosi ih zajedno sa zvucnicima malkice prema unutra. Imaces bolji fokus zvucne slike. Jel si napunio stubove?

A akustiku mozes znatno da popravis i nekim dobrim tepihom za pocetak (ne vidim na slikama da li postoji neki ili ne).

Stalci su za nijansu višlji kad sedin frontalno na garnituri ispred njih, ali zanemarnjivo je. Zakosim ih kada pređem u taj položaj za slušanje obavezno. Problem je što sam vrlo retko u tom položaju, već jurcam za i sa klincima dok slušam. Zato, u pokretu, prirodniji im je ovaj položaj :thumbsup2. Nisam napunio stubove, verovatno ću sutra do Garden Centra u shoping. Tepih nemam, ali sad već ozbiljno razmatram kupovinu. Ko zna, do zime možda i bude...

Super ,uživaj u muzici i filmovima ,stalci su samogradnja ? :listen

Stalci su samogradnja kolege NIKK-a, po mojoj narudžbini. Vrede svaku uloženu paru.

U zdravlje da se sluzis!

Ovaj Nikk ume i dobre stalke da pravi, a?

Ukombinujte rad dva Zajecarca, NIkka i Zeljka DJ. Jedan napravi stalke, drugi lampe - svetlo u sobi! :D

PS: imas izvanredni monitor :P

Hvala Vlado. Do lampi još nisam stigao, ali nikad se ne zna. Voleo bih naravno da popravim 'osvetljenje' asap :)

Stara dobra 205ica, verno služi godinama unazad...

Link to comment
Share on other sites

Obavezno ih napuni i nabavi neki fin tepih. Po mojoj racunici, trebace ti nesto ispod 12kg peska. A za sub i ostalo polako... ne zuri. Za dobar novi sub koji ce ti vise koristiti nego stetiti, trebace ti poprilicno para (u odnosu na dosadasnja ulaganja u sistem). I sam si rekao da ti je soba akusticki malo zeznuta, pa je promisljen odabir sub-a kljucna stvar. Ja bih odabrao neku sto kvalitetniju kompresiju (vec vidim Gvlada-u kako krece recenicu sa REL :grin:).

Link to comment
Share on other sites

REL....... adsl...... you dirty old man.....

Najpovoljnije mozes naci REL kod nas a da je to kompresioni sw koji je pravljen da radi i sa stereo i sa surround sistemom.

Vecina drugih "jeftinijih" sw kod nas ne radi dobar posao u 2ch zvuku ali napolju mozes naci gomilu modela.

Link to comment
Share on other sites

Lepo skockano! Kratka sugestija za experiment: spusti br2 na stalke bez tih podloski (guma, pluta, filc, sta god da je), pa slusaj... ja sam se zez'o sa plutom, i kad sam je uklonio, drveni stalci su radili svoj pos'o - odvodili nezeljene vibracije! Bas je postao britkiji, srednji... jasniji. Verujem da bi kod tebe to moglo jos da se poboljsa (nis' ne kosta da se proba)sa vec pomentim peskom. :thumbsup2

Pozz..

Link to comment
Share on other sites

I mene kopka kako bi zvucao sub u mom sistemu.

Jedino je problem, sto po Delijinom primeru meni treba sub koji ima lineranu korekciju faze pa da se sa tim esksperimentise, vezano za problem sobe.

E sad toliko hvaljeni rel :) nema ovu opciju. Tacnije retko koji uopste i ima, sta mislite o KEF PSW2500 modelu, cini mi se da on ima takvu opciju, jos je kompresiona, jos i ruzna :) ali nema veze?

A jos veci problem je sto bi to trebalo prvo probati pa onda kupiti, nije bas jeftino za igranje. Jedino neko sa foruma ko je blizu a ima sub i volje pa da probamo kod mene bi imalo smisla, jer ja nesto ne poznajem ljude koji imaju sub. Ne poznajem ni ljude koji imaju hifi uopste. Zanimljivo sem zeta mislim da mi niko nije ni zatrazio da mu pustim makar jednu pesmu. Tacnije da nije interneta i foruma zapitao bi se covek interesuje li ljude hifi uopste.

Link to comment
Share on other sites

Najpovoljnije mozes naci REL kod nas a da je to kompresioni sw koji je pravljen da radi i sa stereo i sa surround sistemom.

Vecina drugih "jeftinijih" sw kod nas ne radi dobar posao u 2ch zvuku ali napolju mozes naci gomilu modela.

Da li je moguće pazariti pristojan woofer do cene od recimo, 150e? Naravno, mislim na polovnjake.

Lepe slike, da je tema o aparatima pitao bih te koji dSLR imaš i kojim staklom je slikano. :)

Stalci još bolji. Uživaj.

Ma nije problem, odgovoriću ti svakako. Nikon D50 sa Nikkor-om 18-135mm (većina fotografija) i Nikkor 105/2.5 manuelcem...

Lepo skockano! Kratka sugestija za experiment: spusti br2 na stalke bez tih podloski (guma, pluta, filc, sta god da je), pa slusaj... ja sam se zez'o sa plutom, i kad sam je uklonio, drveni stalci su radili svoj pos'o - odvodili nezeljene vibracije! Bas je postao britkiji, srednji... jasniji. Verujem da bi kod tebe to moglo jos da se poboljsa (nis' ne kosta da se proba)sa vec pomentim peskom. :thumbsup2

Pozz..

Probao sam već, i stekao utisak da baš nema nikakve razlike u zvuku. Podloške su gumene. Tanka, matirana fina guma iz kompleta Cisko router-a za montažu na njihovoj opremi. I još samolepljive :)

Vrlo rado ću organizovati experiment za second opinion, idealno za više para ušiju, kada se za to ukaže prilika. Pesak stiže uskoro, svakako.

Hvala svima na komentarima :cheers

Link to comment
Share on other sites

Lepo skockano! Kratka sugestija za experiment: spusti br2 na stalke bez tih podloski (guma, pluta, filc, sta god da je), pa slusaj... ja sam se zez'o sa plutom, i kad sam je uklonio, drveni stalci su radili svoj pos'o - odvodili nezeljene vibracije! Bas je postao britkiji, srednji... jasniji. Verujem da bi kod tebe to moglo jos da se poboljsa (nis' ne kosta da se proba)sa vec pomentim peskom. :thumbsup2

Pozz..

U principu, bolji je efekat umanjenja vibracija kad izmedju zvucnika i stalka postoji neki distancer koji ce dodatno izolovati zvucnik. Tada je i zvuk najvise postedjen od koloracija. Iz dosadasnjeg iskustva pravljenja i testiranja stalaka, uvideo sam da iako MDF najbolje od svih drugih slicnih materijala upija i zaustavlja prostiranje vibracija, jos bolji zvucni efekat se postigne kad se stalak odvoji i od poda i od zvucnika (sasvim logicno- izmislio sam toplu vodu). Dole je to lako spajkovima, a gore mogu da dodju u obzir ili razne podloske na bazi gume, silikona ili neceg treceg, ili jednostavno isto spajkovi kao i dole, samo kraci i diskretniji. Doduse, tada su kutije malo nesigurnije sto se tice stabilnosti, kada ih neko zakaci u prolazu i sl. A ako su i malo nemirnije na bass-u, mogu da "prosetaju" vremenom na takvim spajkovima gore. Osim ako se ne nabodu bas na njih, ali vecina vlasnika ne voli da ostavlja tragove na zvucnicima, makar to bile i 3-4 sitne rupice. Nezgodno je posle kod prodaje ako je kupac neka zestoka picajzla... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

U principu, bolji je efekat umanjenja vibracija kad izmedju zvucnika i stalka postoji neki distancer koji ce dodatno izolovati zvucnik. Tada je i zvuk najvise postedjen od koloracija. Iz dosadasnjeg iskustva pravljenja i testiranja stalaka, uvideo sam da iako MDF najbolje od svih drugih slicnih materijala upija i zaustavlja prostiranje vibracija, jos bolji zvucni efekat se postigne kad se stalak odvoji i od poda i od zvucnika (sasvim logicno- izmislio sam toplu vodu). Dole je to lako spajkovima, a gore mogu da dodju u obzir ili razne podloske na bazi gume, silikona ili neceg treceg, ili jednostavno isto spajkovi kao i dole, samo kraci i diskretniji. Doduse, tada su kutije malo nesigurnije sto se tice stabilnosti, kada ih neko zakaci u prolazu i sl. A ako su i malo nemirnije na bass-u, mogu da "prosetaju" vremenom na takvim spajkovima gore. Osim ako se ne nabodu bas na njih, ali vecina vlasnika ne voli da ostavlja tragove na zvucnicima, makar to bile i 3-4 sitne rupice. Nezgodno je posle kod prodaje ako je kupac neka zestoka picajzla... :rolleyes:

Upravo sam i ja razmisljao na taj nacin pa sam zvucnike od stalaka odvojio slojem sundjeraste gume (materijal od kojeg se prave podloge za miseve), a od poda su stalci odvojeni svojim spajkovima. Posedujem i originalne gornje spajkove (manjih dimenzija) koji su okrenuti ka zvucnicima i nekako mi je zao da ih nabadam. Gotovo sam siguran da ih nikada necu prodavati jer sam na prvom mestu izuzetno zadovoljan sa njima, a i prvi sam im vlasnik.

Link to comment
Share on other sites

U principu, bolji je efekat umanjenja vibracija kad izmedju zvucnika i stalka postoji neki distancer koji ce dodatno izolovati zvucnik. Tada je i zvuk najvise postedjen od koloracija. Iz dosadasnjeg iskustva pravljenja i testiranja stalaka, uvideo sam da iako MDF najbolje od svih drugih slicnih materijala upija i zaustavlja prostiranje vibracija, jos bolji zvucni efekat se postigne kad se stalak odvoji i od poda i od zvucnika (sasvim logicno- izmislio sam toplu vodu). Dole je to lako spajkovima, a gore mogu da dodju u obzir ili razne podloske na bazi gume, silikona ili neceg treceg, ili jednostavno isto spajkovi kao i dole, samo kraci i diskretniji. Doduse, tada su kutije malo nesigurnije sto se tice stabilnosti, kada ih neko zakaci u prolazu i sl. A ako su i malo nemirnije na bass-u, mogu da "prosetaju" vremenom na takvim spajkovima gore. Osim ako se ne nabodu bas na njih, ali vecina vlasnika ne voli da ostavlja tragove na zvucnicima, makar to bile i 3-4 sitne rupice. Nezgodno je posle kod prodaje ako je kupac neka zestoka picajzla... :rolleyes:

A, vidis, kod mene je suprotno - upravo je stalak sproveo visak vibracija ka podu. Otud i razlog za postojanje spajkova na stalku. Ako bi dodirna povrsina izmedju kutije i stalka bila amortizovana nekim od pomenutih materijala (pa samim tim i zadrzala vibracije u kutiji), stalak bi, osim estetike i drzanja kutija na odredjenoj visini, izgubio i trecu, najvazniju ulogu - odvodjenje nepozeljnih vibracija iz zvucnih kutija (a, to nam je najvaznije). Tako je i sa spajkovima kojima je pos'o da u jednom smeru oslobode kutije vibracija, a u drugom minimalizuju uticaj onih koje dolaze iz poda. Logicno, kutije male tezine koje celom dodirnom povrsinom leze na stalku, a sviraju glasno, nece sprovesti vibracije u dovoljnoj meri, i to po principu koji si opisao - nestabilna kutija koja igra po ploci stalka. Dok bi teske kutije velikim pritiskom na gornju plocu stalka bile uspesnije u tome. Otuda i razlog za punjenje podnostojecih kutija peskom i sacmom - smanjenje vibracija u samoj kutiji i povecanju pritiska na pod, a sve u cilju sprovodjenja opet nepozeljnih vibracija i sprecavanje ''upijanja'' istih sa podnih povrsina.

Medjutim, sta cemo sa stalcima koji ce zbog prirode materijala da osciluju i budu neuspesni u sprovodjenju vibracija ka podu? E, tu bi onda ti gumeni, plutani, ... separatori bili daleko bolje resenje! Stalci koje sam pravio su upravo od polu-tvrdog drveta, a raspored vlakana je vertikalan, pa tako i pravac prostiranja vibracija.

Ali, kao sto rece pokretac teme, najbolje bi bilo org. neko test slusanje, pa da se cuje sta je zvucno bolje. :thumbsup2

Takodje, ova ili neka sledeca tema bi mogla da nam otkrije isqstva clanova Foruma o njihovim eksperimentima sa pomenutim spajkovima, gumenim separatorima i sl. A, siguran sam da bi nas rezultati prilicno iznenadili. Takodje, interesantno bi bilo proniknuti u idealan odnos tezina kutije i stalka (koji opet zavisi od bezbroj faktora: dimenzija kutija, frekventnog opsega, visine postavljanja, ...). I, nagadjajuci, ako je stalak daleko tezi od kutije, u kojoj meri ce ista biti sposobna da na tu povrsinu prenese vibracije?

Link to comment
Share on other sites

Ideja da se iz kutije odvode nekuda vibracije mi se Äini Äudna. 8-) Svaka stranica kutije vibrira nezavisno jedna od druge, zaÅ¡to bi baÅ¡ ta donja bila odabrana da se sa nje odvode vibracije? Svakako ne treba dozvoliti da ona naleže celom povrÅ¡inom na podlogu. Mislim da je to važnije i od kvaliteta samog stalka.

Link to comment
Share on other sites

Vibracije proizvode samo i iskljucivo zvucnici, dakle o nekim drugim izvorima vibracija sa poda koje stalak pokuplja odozdo i neutralise, nema reci. Zvucnik emituje zvucni talas u prostoru, u svim pravcima. Unutar kutije u zavisnosti od topologije kutije, desavaju se raznovrsne refleksije stojecih talasa. Sam zvucnik emitovanjem zvucnog talasa u prostoru, ispoljava mehanicku energiju cija je posledica vibracija, bilo na sam stalak, neku drugu povrsinu na kojoj je, ili na samu okolinu (znate ono kad vam regali, stocici ili bilo sta slicno vibriraju, a nisu zvucnici na njima). Dakle, sam zvucni talas koji udari u neku prepreku, prenese na nju neku energiju. Isto tako, fizickim dodirom povrsina, dakle stalka i zvucnika, prenese se isto neki vid energije koji treba sto uspesnije suzbiti kako bi zvuk ostao "neisprljan".

Stalak pored osnovne f-je podizanja na odredjenu visinu i dobrog pozicioniranja zvucnika u prostoru, na planu reakcije zvucnik-podloga ima naravno svoj udeo.

Neki stalci od drveta, stakla, metala,... umeju da prenesu vibracije dalje na pod, a neki materijali da manje-vise apsorbuju tu energiju, zadrzavajuci veci deo na sebi. Spajkovi naravno imaju ulogu smanjenja dodirnih povrsina kako bi se vibracije sto uspesnije zaustavile na daljim povrsinama.

S jedne strane, poenta stalka u tom smislu je da maksimalno izoluje sam zvucnik od podloge (kao kad bi visio sa plafona na lancima npr.), a sa druge strane, da zaustavi prenos energije na podlogu (da vam ne poskakuju losi parketi, da ispod nogu ne osecate podrhtavanje tla kada udari bass). Dakle, stalak sam po sebi ne bi trebao da glumi "uzemljenje" te energije sa zvucnika na podlogu jer je neminovno da ce i sama podloga podleci vibracijama.

Neki materijali vise, a neki manje apsorbuju samu energiju zvucnika. Neki je prenesu vise na podlogu, a neki manje. Pesak ili sacma umrtvljuju vibracije, dodaju masivnost stalku, i naravno uticu da sami zidovi stuba (bilo da su cevasti ili u obliku kvadra) ne rezoniraju i ne kolorisu zvuk. Zvuk moze biti drugaciji u zavisnosti od stalka. Kao i kod muzickih instrumenata, svako drvo "svira drugacije", tj. ima svoje karakteristike sto se tice rezonance. Isto kao sto dve violine napravljene od dva razlicita drveta sviraju drugacije, isto tako i stalci mogu u manjoj ili vecoj meri da ostave svoj pecat na zvuk sistema. "Zvuk" drvenog, metalnog, staklenog, mermernog stalka uopste nije isti. :crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

"Zvuk" drvenog, metalnog, staklenog, mermernog stalka uopste nije isti. :crno-na-belo

Nemam niÅ¡ta protiv, samo kažem da treba zvuÄnik izolovati od povrÅ¡ine stalka. Ako se stave Å¡iljci (ili neÅ¡to sliÄno) na uglove kutije, one će preneti minimalnu energiju na stalak. LogiÄno je da na sredini povrÅ¡ine stranice kutije budu najjaÄe vibracije, a da su u uglovima ÄvoriÅ¡ta talasa. Ako je preneta energija na stalak u startu viÅ¡estruko manja, samim tim se smanjuje uloga (i važnost) samog stalka.

Link to comment
Share on other sites

Usviravam toliko da će jadan, ako radi ovoliko i ubuduće, da mi aktivira garanciju na ispravnost uređaja :grin:

Šalu na stranu, jutros sam imao prilike da ga malo poslušam na malo višoj decibelaži (žena sa klincima bila odsutna cca 30-ak minuta)

Utisak je da svira još bolje, ne gubi preciznost a bogme i basa manje fali... Slušao sam Jane Monheit, Elian Elias, Mike Goudreou-a kao i piano Keith Jarret-a, snimak uzivo.

Sledeći put testiram žanrovski neÅ¡to potpuno drugaÄije, a Å¡to takoÄ‘e sluÅ¡am jako Äesto - indie i raznorazne altrernativne rock varijante.

So far, ja prezadovoljan.

Link to comment
Share on other sites

Nisam ni znao da ima vent :unsure: jer ga ja ne Äuh za sada. Postoji L - H nivelacija u meniju, sliÄno balans funkciji, podeÅ¡ava se slajderom levo-desno.

Postoji i funkcija koja mi nije baš najjasnija, zove se HF Phase. Zna li neko nešto o tome? Evo screenshot-a iz uputstva i za jednu i za drugu funkciju:

post-19020-0-59077400-1303656565_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...