Jump to content


Beyond Frontiers Audio


Mingus,Mingus

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Replies 537
  • Created
  • Last Reply

Juce sam imao zadovoljstvo (ne postoji adekvatna rec za to sto sam doziveo) da u miru slusam muziku na sistemu koji je bio prezentiran u Denveru (fotografija se moze videti u tekstu StereoMojo revije). Sada mi je potpuno jasno zasto je sistem dobio nagradu kao najbolji na sajmu, jer nikada do sada nisam imao priliku da cujem nesto sto bih mogao uporediti sa ovim, a za silne godine sam cuo bas mnogo toga po sajmovima, predstavnistvima, privatnim kucama i stanovima audiofila.

Imao sam informaciju kako sistem zvuci i sta se tu sve desava, a i kakva je topologija pojacala i zvucnika (kvalitetan izvor - CD transport se podrazumeva), ali sam doziveo ne 100%-tnu nego 1000%-tnu potvrdu svega sto sam prethodno procitao ili cuo u razgovoru sa kompetentnim personama.

Efekat sekcije magnetostata zvucnika u kombinaciji sa Tulipom i izvorom (C.E.C.) je takav da se stvarno zvucnici potpuno gube u prostoriji. Mnogo puta sam slusao da sistem postize takav efekat, ali mislim da sam ga sada po prvi put ISTINSKI i doziveo.

Ono sto je najfrapantnije je to da se efekat ne postize samo u poziciji sweet spot-a, nego je potpuno svejedno gde se slusalac nalazi u prostoriji. U jednom trenutku sam ustao i dosao u ravan sa prednjim panelima zvucnika i imao sam potpuno istu zvucnu sliku kao da sedim u fotelji koja je pozicionirana za slusanje seistema. Nisam imao utisak da zvuk dolazi iz levog i desnog zvucnika, nego je pozornica bila ispred mene i u punoj svojoj dimenziji.

Onda sam prilazio levom, pa desnom zvucniku i na rastojanju od samo 10 ili 15 cm nisam opet imao utisak da je tu neki izvor zvuka, neposredno pored moga uha, nego je i dalje postojala u pozadini pozornica.

Pokusavam da opisem recima nesto sto se jedino moze doziveti u neposrednom slusalackom iskustvu. Mislim da posle ovoga moje poimanje zvuka nekog audio sistema dolazi do kriticne tacke kada cu stalno sve drugo na sta naletim porediti sa ovim iskustvom - ukratko, konacno imam u glavi nesto sto se zove referenca. Imao sam je i do sada, samo se plasim da je ova nova mnogo nezgodna, za mene samog na prvom mestu.

Link to comment
Share on other sites

VeÄita dilema: Å¡ta je dobar pojaÄavaÄ? Onaj koji ne bira zvuÄnike ili onaj koji na zadatim zvuÄnicima zvuÄi najbolje? Iako bih, sa tehniÄke strane gledano bio bliži prvoj varijanti, oduvek me neÅ¡to vuklo onoj drugoj: napraviti najbolju moguću sinergiju (neÅ¡to poput Kondo filozofije). Tulip oÄigledno traži sinergiju i ostvarenjem iste evidento je da blista. Sa druge strane imao sam priliku da sluÅ¡am joÅ¡ jedan pojaÄavaÄ domaće proizvodnje koji ne bira Å¡ta je na kraju lanca i koji sa svakim zvuÄnicima blista. Napravljen je pre pojave Tulipa, beskompromisne izrade i u pitanju je unikat. Koncepcijski gledano, a na osnovu Å¡turih informacija... ipak ne bih da izvodim zakljuÄke.

U svakom sluÄaju ljudi iz BFA zavreÄ‘uju moje divljenje za jedan prelep i na osnovu vaÅ¡ih iskustava odliÄan ureÄ‘aj. Samo onaj ko se ozbiljno bavio konstruisanjem ovakvih ureÄ‘aja zna koliki je to posao. ZnaÄi sa moje strane :klanjanje

Razlog Å¡to sam ovo napisao je da skrenem pažnju da kod nas na svu sreću ima joÅ¡ ljudi koji znaju da urade dobar posao. Nažalost potrebno je prvo uspeti u svetu da bi se i ovde steklo ako ne priznanje ono bar poÅ¡tovanje. To Å¡to su proizvodnju preselili u Kanadu (ili je tamo od poÄetka) smatram pametnim potezom a verovatno i iznuÄ‘enim. Kod nas nažalost industrija i prateća mala privreda joÅ¡ uvek nisu dovoljno razvijeni da bi mogli da se ukljuÄe u proizvodni proces. O tržiÅ¡tu ne treba troÅ¡iti reÄi.

Link to comment
Share on other sites

Od kada sam se zaljubio u hi-fi znam za koncept zvucnika koji imaju pasivni bas radijator (pasivnu bas membranu), ali mi nikada nije bilo jasno kako to moze dobro da radi kada tu membranu ne pokrece nikakav signal. Nisam strucnjak za konstrukciju zvucnika, ali sam ipak inzenjer po obrazovanju, pa mi ta prica nikada nije bila logicna. Na moju veliku radost, upoznao sam neke vrhunske strucnjake za projektovanje zvucnika koji imaju identicno misljenje o tom konceptu.

Link to comment
Share on other sites

vi bi kao inzenjer trebalo da znate da pasivni bas radijator nije zvucnicka jedinica u konvencionalnom znacenju te reci. posto me mrzi da objasnjavam, koristite elementarno znanje, makar to bila i wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Passive_radiator_(speaker)

kao i ostale stvari u audiju, i pasivni radijator je pitanje implementacije i ne podlaze univerzalnim istinama o tome da to ne valjda kao princip. onaj ko zna da radi sa PBR resice neke ozbiljne probleme kao sto je poboljsanje odziva u basu iz kabineta manjih dimenzija. i ja mogu da napisem da magnetostati nikada ne mogu da pariraju dinamickim sistemima (hornama na prvom mestu) po jednoj od meni dve najvaznije stvari u reprodukciji, a to je makrodinamika, zato sto nisam to cuo a iskreno ni ne verujem da mogu. da ne kazem da imam rezerve na racun prirodnosti boje tone koja mi se po pravilu uglavnom ne svidja.

pa vam opet verujem da ste culi sjajno pojacalo i sjajne zvucnike.

predrasuda je majka mnogih gresaka i zakasnelih otkrica.

Link to comment
Share on other sites

nadobudni ton? pa vi ste izneli jednu nicim potkrepljenu predrasudu da je PBR los princip, ja sam vam rekao da to nije tacno i da postoje samo lose aplikacije a da je princip dobar. cemu sluzi PBR mozete da procitate na linku koji sam vam ostavio. ja vise od toga ne mogu, nemam pri ruci par sonus faber extrema da vam pozajmim na slusanje da razbijete predrasude. pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

nadobudni ton? pa vi ste izneli jednu nicim potkrepljenu predrasudu da je PBR los princip, ja sam vam rekao da to nije tacno i da postoje samo lose aplikacije a da je princip dobar. cemu sluzi PBR mozete da procitate na linku koji sam vam ostavio. ja vise od toga ne mogu, nemam pri ruci par sonus faber extrema da vam pozajmim na slusanje da razbijete predrasude. pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

ja nisam "odusevljeni postovalac", samo znam da je barem jednom u istoriji audia PBR princip primenjen na spektakularno uspesan nacin sto mi je dovoljan dokaz da ako PBR ne funkcionise u nekoj kutiji da to nije do principa nego do aplikacije. tako da je "poznavaocima" koji ne znaju nesto da naprave, najlakse da kazu da to ne valja. isto kao i sa vodoinstalaterima, autoelektricarima, vulkanizerima ili molerima.

sonus faber extrema nema nikakve veze sa ostalim SF zvucnicima, to je kutija manjih gabarita za postignute performanse u basu, skoro je flat do 25hz. upravo to je dokaz kako i zasto se koristi PBR. da se smanji litraza i poveca "privid" zapremine koju vidi aktivni bas drajver cime se direktno spusta donja rez. frekvencija zv. sistema.

pricam o ovome:

http://audiofederation.com/blog-images/IMG_7979.jpg

odjavljujem se, prijatan dan.

Link to comment
Share on other sites

Juce sam imao zadovoljstvo (ne postoji adekvatna rec za to sto sam doziveo) da u miru slusam muziku na sistemu koji je bio prezentiran u Denveru (fotografija se moze videti u tekstu StereoMojo revije). Sada mi je potpuno jasno zasto je sistem dobio nagradu kao najbolji na sajmu, jer nikada do sada nisam imao priliku da cujem nesto sto bih mogao uporediti sa ovim, a za silne godine sam cuo bas mnogo toga po sajmovima, predstavnistvima, privatnim kucama i stanovima audiofila.

Imao sam informaciju kako sistem zvuci i sta se tu sve desava, a i kakva je topologija pojacala i zvucnika (kvalitetan izvor - CD transport se podrazumeva), ali sam doziveo ne 100%-tnu nego 1000%-tnu potvrdu svega sto sam prethodno procitao ili cuo u razgovoru sa kompetentnim personama.

Jel su zvucnici proizvod BFA?

Pozz

Link to comment
Share on other sites

ja nisam "odusevljeni postovalac", samo znam da je barem jednom u istoriji audia PBR princip primenjen na spektakularno uspesan nacin sto mi je dovoljan dokaz da ako PBR ne funkcionise u nekoj kutiji da to nije do principa nego do aplikacije. tako da je "poznavaocima" koji ne znaju nesto da naprave, najlakse da kazu da to ne valja. isto kao i sa vodoinstalaterima, autoelektricarima, vulkanizerima ili molerima.

sonus faber extrema nema nikakve veze sa ostalim SF zvucnicima, to je kutija manjih gabarita za postignute performanse u basu, skoro je flat do 25hz. upravo to je dokaz kako i zasto se koristi PBR. da se smanji litraza i poveca "privid" zapremine koju vidi aktivni bas drajver cime se direktno spusta donja rez. frekvencija zv. sistema.

pricam o ovome:

http://audiofederation.com/blog-images/IMG_7979.jpg

odjavljujem se, prijatan dan.

Link to comment
Share on other sites

Momak na slici krajnje desno,je jedan od konstruktora zvucnika.U pitanju su Italijani i Zexx je dao dobar link.Prilikom posete sobi BFA napravili smo par snimaka i seo sam da poslusam njihov sistem.To je zaista radilo mnogo dobro sto sam i rekao momcima tako da me nisu iznenadile pozitivne kritike novinara i posetilaca.

Link to comment
Share on other sites

Momak na slici krajnje desno,je jedan od konstruktora zvucnika.U pitanju su Italijani i Zexx je dao dobar link.Prilikom posete sobi BFA napravili smo par snimaka i seo sam da poslusam njihov sistem.To je zaista radilo mnogo dobro sto sam i rekao momcima tako da me nisu iznenadile pozitivne kritike novinara i posetilaca.

Link to comment
Share on other sites

Zvucnici koji se nalaze na fotografiji koju je postavio g.Solaja (sajam u Denveru) su isti oni koje sam ja video svojim ocima i slusao svojim usima u Novom Sadu kod g.Milana Dragojlova u njegovom stanu, a on mi je rekao da se drvo radilo u Italiji. Dosta paznje sam posvetio analizi izrade samih kabineta, jer me to veoma zanima i imam veliko iskustvo u radu sa drvetom, kroz dizajn i realizaciju namestaja i druge opreme za enterijer. Na moju opasku da je sve uradjeno do savrsenstva (savijanje lameliranog drvenog panela, zavrsna obrada furnira u mat laku sa veoma blagim satenskim sjajem itd.) dobio sam odgovor da nije radjeno kod nas, nego u Italiji, ali niti jednog trenutka nije bilo reci da je bilo sta drugo radjeno van radionice u kojoj sam boravio.

Ako neko i dalje misli da je sve ovo sto pisem dezinformacija, onda neka objasni detaljnije o cemu se radi, jer sve sto sam izneo potice direktno od BFA i g.Milana.

Link to comment
Share on other sites

Na fotografiji koju je postavio g.Solaja se lepo vidi da na zvucnicima pise Beyond Frontiers Audio, a ne Armonia. Dogovor je bio da se zvucnici pojave pod imenom BFA, a neposredno pre prezentacije su preradjeni od strane g.Zdenka i g.Andrije, kako bi zasvirali na adekvatniji nacin. Kasnije su potpuno modifikovani od strane g. Milana, tako da je ostala samo "kutija" od Armonije TWR170, a sve ostalo je zamenjeno (drajveri, skretnica) i to je ono sto sam cuo i opisao u svom prvom utisku (postu) na ovoj temi.

Ima tu jos zanimljivih detalja, ali mislim da je ovo sasvim dovoljno da se dilema razresi, a sve informacije su sa apsolutnog izvora.

Izvinjavam se g.Milanu na lapsusu koji sam napravio, jer je njegovo cenjeno prezime Dragojlov, bez ekstenzije koju sam omaskom dodao (lapsus tastaturis u brzini tipkanja).

Link to comment
Share on other sites

Na fotografiji koju je postavio g.Solaja se lepo vidi da na zvucnicima pise Beyond Frontiers Audio, a ne Armonia. Dogovor je bio da se zvucnici pojave pod imenom BFA, a neposredno pre prezentacije su preradjeni od strane g.Zdenka i g.Andrije, kako bi zasvirali na adekvatniji nacin. Kasnije su potpuno modifikovani od strane g. Milana, tako da je ostala samo "kutija" od Armonije TWR170, a sve ostalo je zamenjeno (drajveri, skretnica) i to je ono sto sam cuo i opisao u svom prvom utisku (postu) na ovoj temi.

Ima tu jos zanimljivih detalja, ali mislim da je ovo sasvim dovoljno da se dilema razresi, a sve informacije su sa apsolutnog izvora.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...