Jump to content


Zasto kevlar?


rrapaic

Recommended Posts

Evo, jedan skroman doprinos ovoj zajednici od mene licno. Pitanje glasi: zasto KEVLAR?

Odgovor moze da se nadje i ovde:

http://www.bwspeakers.com/index.cfm/fus ... D0B7473B37

Odmah da kazem da licno ne favorizujem ni jedan materijal, stavise imam gomilu review-a gde se, recimo, preporucuju paper cone driver-i i slicno.

Jednostavno prosledjujem zanimljivo stivo na eventualno komentarisanje.

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Vidim ja da niko ne povezuje gornji clanak sa jednom drugom idejom. Ajde ja cu da nabacim: zasto je vazno da pojacalo ima frekventni opseg koji premasuje ljudsku percepciju? Pogledajte opet sliku iz clanka...

Evo, ja cu vam reci: zato sto necujne frekvencije menjaju nacin vibriranja membrane, i time direktno uticu na generisanje CUJNIH frekvencija. Pretpostavka je da se to isto desavalo na source-u (zvucnom izvoru - instrumentu?) u momentu snimanja zvuka. Kratko i jasno.

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Citiram jednog audio-inzenjera sto jednom rece probajuci da definise zvucnike:

Ni odgovornijeg zadatka ni slabijih naprava!!!

Na papiru vecina zvucnika djeluje kao losi proizvodi jos losijeg projektovanja....

I da ne dusim u daljem tekstu objasnjava da misli na koeficijent korisnog dejstva koji je toliko los da se pazljivo njegovani wati iz pojacala pretvaraju u beskorisnu, nemuzicku toplotu.

Kevlar je za mene samo jedno u nizu rjesenja za zvucnicke membrane, bez obzira sto je u neku ruku pojava istoga bila revolucionarna. Slusao sam mnoge zvucnike sa istim, ali sam se zbog tipa muzike koju najradije slusam ipak odlucio za kupovinu "papira" zbog brzine, dinamike, kontrole itd.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Zanimljiva stvar, za tu karakteristiku 'dinamicnosti' paper-cone driver-a sam procitao na vise mesta. A sem toga, po samoj prirodi papira trebalo bi da ti driver-i imaju minimum gore spomenutog efekta (videti clanak iz prvog posta)...

Za one koje je mrzelo da procitaju ceo clanak, krace objasnjenje.

U clanku se kaze otprilike da je odavno primeceno (jos 70-ih) da kevlar driver-i daju cistiji i nekolorisan zvuk, najpribliznije moguce originalu; ali se nije znalo ZASTO. Elem, tek nedavno koriscenjem laserske interferometrije, uoceno je sta se desava sa zvucnom membranom prilikom generisanja zvuka. Najkrace moguce, membrana osim pokreta napred-nazad pod dejstvom elektromagneta (koje nazivamo korisnim vibracijama) ima i nezeljene SOPSTVENE vibracije - rezonira kao zvucna viljuska. Pri tom, frekvencije tog rezoniranja su upravo harmonici osnovnih vibracija. Mesanjem korisnih (zeljenih) frekvencija i rezonantnih frekvencija nastaje omrazena pojava nazvana KOLORISANJE ZVUKA.

Uh...krace od ovoga nije moglo. Gde je tu sad kevlar, to jest koja je ovde uloga materijala za cone? Pa ispada da vrsta i nacin rezoniranja direktno zavise od materijala. Materijali koji su 'homogeni' (nemam bolji izraz) su losi za zvucnik, jer oni prenose mehanicku silu u svim pravcima podjednako, drugim recima savrseno rezoniraju stvarajuci harmonike osnovnog tona. Materijali koji nisu homogeni, kao na primer pleteni kevlar takodje rezoniraju, ali ne tako uniformno, pa je krajnji rezultat slab, 'disperzivan' sum po svim frekvencijama, umesto nekoliko snaznih harmonika.

Eto to bi bilo to. Sada je jasno i koliko je vazan i odabir materijala i nacin pletenja, kao i za koje raspon frekvencija se zvucnik pravi itd. itd.

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Pa otprilike si sam odgovorio na pitanje.

Membrana se deformise pod dejstvom snazne EM sile sa koila. To je bilo izrazeno kod prvobitnih papirnih zvucnika. To je malo prevazidjeno raznim nacinima presovanja membrane.

Kevlar je doneo cvrstinu, ali i tezinu. To smanjuje brzinu odziva, a unosi elemenat mase kao bitan. Naime pri testovima cesto koriste usamljeni impuls koji pokrene membrenu, pa impuls nestane. Samostalno vracanje membrane (i koila) generise napon sa kojim pojacalo mora da se bori. Znaci damping faktor pojacala mora da bude veliki.

A sto se tice koloracije, to je stvar ukusa, na kraju krajeva i lampe kolorisu zvuk drugim harmonikom, koji je prijatan "za uvo".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...