Jump to content


Moji omiljeni albumi - Rumours


Koko Bil

Recommended Posts

Jel bolje od 'klasiÄnog' izdanja? U 'Mungosu' ima i taj i onaj album pre njega u toj varijanti. Ali skupi su mi (posebno u paketu), pa ih za sad samo merkam... Najbolje bi mi odgovaralo da naiÄ‘em do tebe i ponesem kvalitetnu kasetu, recimo metalku od 46 minuta pa da napravimo snimak :bounce

Na žalost, ja nemam ovo ultimativno izdanje na 45 obrtaja, već klasiÄno ameriÄko, ono starinsko. :)

Ne znam kakav su master koristili za ovo audiofilsko izdanje. Ako je pravljen sa originalnih master traka onda bi po prirodi stvari trebalo da bude bolje od klasiÄnog zbog Å¡irine brazde. Probaću negde da naÄ‘em informaciju.

Link to comment
Share on other sites

Btw, te ploÄe na 45 obrtaja, ako su dobro rezane, zvuÄe toliko dobro da je dovoljno staviti ekser umesto zvuÄnice.

Drugaru sam podeÅ¡avao slabaÅ¡ni ali poÅ¡teni Technics SL D3 gramofonÄić. Imali smo na raspolaganju AT95E, AT120E i AT440Mla zvuÄnice i gomilu starih oÄuvanih ploÄa, uglavnom originala. Fino su zvuÄale i razlika izmedju zvuÄnica se jasno Äula. E, kad smo pustili neki jazz sa Blue Note Analogue Production koja je rezana duplo sporijom brzinom a na 45 obrtaja, ispostavilo se da je toliko laka za reprodukciju da se zvuÄna razlika izmedju AT95E i AT440 priliÄno smanjila.

Link to comment
Share on other sites

Da bacim svoj kratak komentar na ovaj album i Kokovu recenziju posle desetak dana i nekoliko pažljivih presluÅ¡avanja. Obzirom da sam ja bio die-hard fan Fleetwood Mac-a iz Peter Green faze i smatram ih možda i najboljim belim bluz bendom, logiÄno je da sam bio jedan od onih koji je omrzao njihov prelazak iz british bluza u california pop i nikad nisam bio zaista zainteresovan za sluÅ¡anje ovih "kasnijih" albuma. Kako su godine prolazile i vidici se Å¡irili, a kolekcija ploÄa poÄela da se obnavlja i Å¡iri, doÅ¡la je i ova ploÄa na red. Iako sam već duže vreme imao skinut flac negde na hard disku, moram da priznam da sam je prvi put pažljivo presluÅ¡ao tek sad pre desetak dana kada je stigla u vinilnoj formi. Da budem iskren, prva reakcija mi je bila - "da li je neko sluÅ¡ao Eaglese pre ovoga?"... Realno, ovo je stilski zaista jako sliÄno Eagles-ima, uz neÅ¡to manje country uticaja, a malo viÅ¡e hipi Å¡lifa. ÄŒak je i produkcija jako sliÄna, Å¡to i nije mnogo Äudno obzirom da su snimali za istu matiÄnu kuću, a ne bi me Äudilo da su korišćeni i isti studiji za snimanje (mrzi me da proveravam). Da budem iskren do kraja, Eaglesi su sviraÄki i pevaÄki nadmoćni i to jasno demonstriraju na svoja dva albuma koji hronoloÅ¡ki prethode ovome (Hotel California i One of These Nights). TakoÄ‘e i kvalitet produkcije je na strani Eaglesa. Å ta imaju Fleetwoodi Å¡to Eaglesi nemaju? Imaju Christine McVie i Stevie Nicks koje daju jedan ženski senzitivitet i originalnost celom albumu (pored nekoliko sjajnih pesama). TakoÄ‘e imaju i poneÅ¡to nekonvencionalni pristup svirci na bubnjevima od strane Mick Fleetwooda, a koji gotovo neprimetno iz pozadine daje ploÄi odreÄ‘eni autentiÄan Å¡mek. Toliko Å¡to se paralele sa Eaglesima tiÄe. Elem, ovo je jedna dosta ujednaÄena ploÄa, iako ja imam svoje favorite meÄ‘u pesmama (pogotovo Ch.McVie kao i jedina grupna pesma), kao i one za koje ne marim mnogo, može se lagano sluÅ¡ati u kontinuitetu. Redosled pesama je izvanredan. Ne mogu se nikako složiti sa Kokom da je u pitanju rok album. Ovo je, kao Å¡to rekoh ranije, tipiÄan California pop 70-ih godina.

E sad, Å¡to se produkcije tiÄe, moram da priznam da nisam toliko oduÅ¡evljen. ÄŒinele su dosta povuÄene i nemaju svoju prirodnu veliÄinu, bas gitara zvuÄi kao da je najdeblja žica pukla, pa je McVie morao da se snalazi na preostale tri, dok su bubnjevi snimljeni sa "nadutim" doboÅ¡em i bas bubnjem u midlu, gde je ponekad teÅ¡ko razlikovati doboÅ¡ od timpana i bas bubnja. Cenim da su bubnjevi producirani na ovaj naÄin kao neizbežna posledica dominantnog disko talasa u to vreme u komercijalnoj muzici (i Eaglesi pate od ovog simptoma na Hotel California albumu). Gitare su, za razliku od bubnjeva, snimljene dosta suvo i povuÄene su kako bi dale prostor vokalima, dok je klavir dosta dobar i otprilike kako i treba da bude na jednom pop albumu (Songbird - odliÄan primer). Ipak, i pored ovih produkcijskih "greÅ¡aka" i povlaÄ‘ivanju duhu vremena, album nose pesme i oÄigledan trud benda da se tržiÅ¡tu ponudi kvalitetan proizvod. ÄŒak mi se Äini da bi same pesme izgubile na "Å¡meku" da je produkcija drugaÄija. Dakle, pesme, produkcija, svirka, pevanje, aranžmani, ovom albumu daju jednu autentiÄnost koja bi bila naruÅ¡ena da je bilo koji sastojak drugaÄije odraÄ‘en.

Na kraju, mogu da se složim sa Kokom da je ovo album koji osvaja natenane jer se tek posle nekoliko sluÅ¡anja stiÄe uvid u celinu i kompaktnost cele ploÄe. Eto, toliko od mene o ovom legendarnom albumu. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Mene najviÅ¡e Äudi neverovatan komercijalni uspeh ove ploÄe.

Sa ove distance, sama muzika mi ne deluje toliko komercijalno.

U to vreme su mnoge, po danasnjim standardima nekomercijalne, stvari mogle biti komercijalne.

Ukus publike je bio drugaciji.

Pogledaj samo americke filmove iz 70-ih.

Danas takvih stvari skoro uopste nema u mainstream produkciji

- skoro sve se radi po unapred napravljenim formulama za zaradjivanje para,

a publika guta sve gore i gore stvari, koje bi pre 35 godina bile skoro nezamislive.

.

Link to comment
Share on other sites

U to vreme su mnoge, po danasnjim standardima nekomercijalne, stvari mogle biti komercijalne.

Ukus publike je bio drugaciji.

Pogledaj samo americke filmove iz 70-ih.

Danas takvih stvari skoro uopste nema u mainstream produkciji

- skoro sve se radi po unapred napravljenim formulama za zaradjivanje para,

a publika guta sve gore i gore stvari, koje bi pre 35 godina bile skoro nezamislive.

Slažem se da postoji degradacija naravno. Ipak, deluje mi da je Rumours donekle izuzetak od klasiÄnog komercijalnog albuma onog vremena. Recimo iste godine je jedan od najprodavanijih albuma bio "Saturday Night Fever" - Bee Gees. Mada, u pravu si, bilo je drugo vreme.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se da postoji degradacija naravno. Ipak, deluje mi da je Rumours donekle izuzetak od klasiÄnog komercijalnog albuma onog vremena. Recimo iste godine je jedan od najprodavanijih albuma bio "Saturday Night Fever" - Bee Gees. Mada, u pravu si, bilo je drugo vreme.

Pazi, muzicki, "Saturday Night Fever" je suvo zlato u odnosu na Justin-a Bieber-a. :).

A kada se oduzme par hitova, ima i na njemu sasvim dobre muzike.

Link to comment
Share on other sites

Saturday Night Fever je sasvim solidan album komercijalne muzike.

Tu ima nekoliko pesama koje i dan-danas zvuce sasvim dobro.

Ja se pomalo i pribojavam ljudi koji 24h dnevno slusaju samo blues ili Sonic Youth.

Gledao sam nedavno Groznicu, posle toliko vremena, i moram da kažem da je to jedan...ozbiljno dobar film! Socijalna drama, komedija, mjuzikl, sjajna priÄa, režija, gluma - sve na jednom mestu. Å to se tiÄe muzike, stvarno treba biti mrgud pa ne voleti More than a woman, i ne cupkati uz Kool & the Gang, KC, M.F.S.B, Trammps... pa i Stayin' alive, Å¡to da ne?

Izvinjavam se na off-u :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Gledao sam nedavno Groznicu, posle toliko vremena, i moram da kažem da je to jedan...ozbiljno dobar film! Socijalna drama, komedija, mjuzikl, sjajna priÄa, režija, gluma - sve na jednom mestu. Å to se tiÄe muzike, stvarno treba biti mrgud pa ne voleti More than a woman, i ne cupkati uz Kool & the Gang, KC, M.F.S.B, Trammps... pa i Stayin' alive, Å¡to da ne?

Hteo sam i ja da napisem nesto i o samom filmu, ali kao hajde da ne idemo previse u offtopic.

Posto si ipak ti napisao, mogu samo da dodam: +1! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Gledajuci iz ove perspektive to je odlican album.Ali zamisli te slusaoca tih godina koji kupuje njihove albume a onda promena....Ja sam tako neke grupe presatao da kupujem jer su promenili stil ili su se ponavljali.Recimo Jethro Tull mi je intersantan do ploce Minstrel in the Gallery,Pink Floyd do The Wall ,Deap Purple do Stormbringer i tako dalje.

Link to comment
Share on other sites

D Agostino, ako nisi temeljno prostudirao Heavy Horses i Songs from the wood, mnogo si propustio. S ta dva albuma, Jethro Tull su se, bukvalno, vratili u život.

Ja sam Jethra i upoznao preko Songs-a, Horses-a i Stormwatch-a (te sam ploÄe nasledio od ćaleta), i bio sam oduÅ¡evljen! MoÅ¡ zamisliti tu ozarenost kad sam naknadno, retrospektivno otkrivao album po album, i na kraju stigao do Minstrel, TaaB-a i Aqualung-a!

Za Purple se donekle slažem, ja ih "gotivim" do raspada Mk 3 postave, kasnije je sve postalo bezveze.

I da, u vezi teme, Rumours je meni super, kao uostalom i cela ta "pop" faza Fletwooda, valjda jer nisam odrastao uz originalnu postavu, koju sam kasnije i otkrio i zavoleo baš zahvaljujući ovom albumu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...