Jump to content


Mean Machines


prophet

Recommended Posts

  • 2 months later...

ah, mislio sam da je to nesto tvoje. 

a sta je EI torero?

Ei Niš, iz 60-ih. PP sa EL84 monoblock i cevni preamp sa cevnom phono za kristalne glave. To je ova šasija iz posta 378.

 

Ovo iz posta 379 sam naveo kao ideju za nosaÄ te Å¡asije koja bi se vizuelno uklopila sa zvuÄnicima. Nisam siguran Å¡ta je u pitanju, liÄi na 845 a malo mi neobiÄno da je ono u sredini preamp sa KT88?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mislio sam da je oÄigledno pa nisam naveo naziv. U pravu ste u pitanju je Fountek, doduÅ¡e u lepim kutijicama pa te možda to zbunilo Beat. Biće neko kraće vreme kod mene pa ne verujem da ću biti u prilici da se neÅ¡to ozbiljnije pozabavim njima. SluÅ¡ao sam ih i ranije u nekoj drugoj koncepciji i već tada shvatio da su jako solidni drajveri. To se i ovde kod mene pokazalo, ima to jako lep potencijal i vrlo upotrebljivo. Uglavnom odradiću ono Å¡to je neophodno i arhivirati za neki budući koncept. Iako, već ovako u neozbiljnoj konfiguraciji jako lepo rade.

 

 

Å to se "Å¡uÅ¡kanja" RAAL-ova tiÄe napisah tamo u temi ali nije na odmet ponoviti. Oni koji se iole ozbiljnije ne bave konstrukcijom zvuÄnika ne bi trebalo da donose sud o drajverima već samo o odreÄ‘enim zvuÄnim kutijama kao celini. Od implementacije dosta toga zavisi, da ne kažem skoro sve. SluÅ¡ajući ove Fountek-e koji su u neku ruku kopija maloprepomenutih mogu sa velikom verovatnoćom da pretpostavim Å¡ta je tamo krenulo po zlu (ako je uopÅ¡te tako kako je navedeno). SluÅ¡ao sam te drajvere u Acinoj izvedbi i to radi odliÄno.

Link to comment
Share on other sites

Na prvu sliku sam i mislio, zbog toga pominjanje IPL koji koristi Fountek kod nekih modela.

Kod Troels-a ima 3-way classic i to je jedino sto me zanima od zvucnika. Njegova verzija je sa 8 incnim drajverom na basu i bass reflex, ja sam nesto mastao o 10" i kompresiji u smislu njegovog projekta ali nemam podataka o izvodljivosti i konkretnom 10" drajveru. To povlaci i druge dimenzije kutije i drugaciju skretnicu... Sta mislis o njegovoj 3-way verziji? Ima tri verzije, poslednja je, kaze, najbolja.

Link to comment
Share on other sites

Sada vidim da si dopunio post. Lepo izgledaju te 3-way, naroÄito sa tamnom prednjom ploÄom. Ne znam koliko koÅ¡taju njegovi projekti ali moje je miÅ¡ljenje da koÅ¡taju viÅ¡e nego Å¡to pružaju. Sajt je viÅ¡e edukativnog karaktera, pregrÅ¡t merenja i prelepih fotografija i zbog toga sam ga pomenuo... ali je takoÄ‘e koncipiran kao sredstvo u prodaji proizvoda pojedinih kompanija. SluÅ¡ao sam recimo perfektno uraÄ‘en DTQWT (preko 2000eur) posle Äijeg je sluÅ¡anja  Äovek prodao Harbeth (preko 5000eur) i to se meni nije dopalo. Da budem skroman, može to mnogo mnogo bolje...  U samogradnju zvuÄnika treba krenuti bez pravljenja kompromisa, ne isplati se sa niskobudžetnim kutijama, kloniranjem već postojećih...

 

U Äemu je poenta ovog pisanja? Da dobro odmeriÅ¡, obezbediÅ¡ materijalnu i struÄnu potporu pre ulaska u rupu bez dna. Koliko god se opirao mislim da je za tebe neÅ¡to iz Kingston kitchen (18" + 12" + high), jednom se živi  :D

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup2

Kingston Kitchen i da mrem :lol: . Pa, to možda nekad, nikad ne reci nikad (mislim na 18" + 12" + high, da se mre mora kad tad).

Zasad, interesantni su mi manji primerci. U tom grmu i leži zec, Å¡to kažeÅ¡, materijalna i struÄna potpora, sa naglaskom na struÄna jer materijalna je nepostojeća. Cilj mi je skupim informacije o uslovima za gradnju trosistemskih kutija (poželjno kompresionih) i projekte na netu, elaborirane dotle da imam spisak sta i kako, poÅ¡to i gde. Onda bih odluÄio koji projekat i, prema tome, poradio na materijalnoj nepoznatoj u toj jednaÄini.

 

Problem je Å¡to nisam video razliÄite projekte klasiÄnih trosistemskih kutija koje me interesuju (ne znam gde da tražim), a interesuju me, Å¡to bi reko Kaiser Monkey Coffin varijante, Razloge ne bih mogao Äak ni da navedem taÄno, ali recimo da stvarno volim te starudije kako izgledaju a i zvuk ovih Å¡to sad imam mi je bio kapisla za veće interesovanje.

Imam ove, mk2 verzija  http://www.thevintageknob.org/sony-SS-G1.html

Verujem da to može dosta bolje od ovoga a da se ostane u toj "vintage" koncepciji zvuÄnika. Interesantno je Å¡to su moja razmiÅ¡ljanja o hajfaju možebiti Å¡izofrena sa glediÅ¡ta tipiÄnog audiofila, vintage me uopÅ¡te ne interesuje u smislu analognih izvora i pojaÄala (već sam prelomio na digitalnu stranu izvora a od pojaÄala me sve viÅ¡e zanima D klasa i PWM, verujem da ću kad tad da uradim neki Hypex power amp ili neÅ¡to sliÄno...), zanimljivi su mi samo vintage zvuÄnici.

 

Dakle, probao bih da skupim nekoliko zanimljivih projekata (pominjao sam to ovde http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/26723-diy-zvucnici-seas/page-2#entry524844  da ne ponavljam isto). Nisam daleko odmakao :D .

 

Na Jantzen Audio sajtu imaju cene nekoliko varijanti Troelsovih 3-way classic u pdf formatu. To je neka poÄetna stavka potrebna za detaljnu procenu, ali suviÅ¡e je nepoznanica za nekog kao ja ko nema nikakvog iskustva u organizovanju diy izvedbe:

 

- kako ide sa nabavkom kita, koliko to sve izadje ukupno sa carinom, spedicijom itd.

- mozda moze da se vrsi nabavka istih delova ali sa razliÄitih mesta ako je tako povoljnije (gde, kako, Å¡ta)

- koliko kosta izrada pristojne drvenarije i ko to radi

- ako bih iÅ¡ao na kompresionu varijantu 3-way classic sa 10" basom, kako proraÄunati odstupanja od originalnog projekta u smislu potrebnog drajvera, izmena na skretnicama i same veliÄine kabineta

- joÅ¡ hiljadu pitanja kojih verovatno nisam ni svestan jer nikad nisam radio neÅ¡to sliÄno

 

U principu, da prvo naÄ‘em nekoliko projekata pa da se odluÄim za jedan je prva faza. Sva dalja pitanja bi iÅ¡la kasnije.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...