Jump to content


Mean Machines


prophet

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Već neko izvesno vreme muziÄku karticu koristim samo za transport SPDIF signala iz PC-ja na DAC. Poslednji put sam je koristio u ulozi DAC-a, dakle sa njenih analognih izlaza, pre viÅ¡e od godinu dana i to na starom setup-u, sa Yamaha NS-1000M. Odluku da je zamenim na tom mestu doneo sam posle gostovanja Weiss Minerva DAC-a u mom sistemu. Ljudi moji kako je to dobro radilo. Ne mogu reći da sam bio nezadovoljan kako je sistem radio sa RME, ali je to sa Minervom bio onako baÅ¡ baÅ¡ dobar sound... mesnat, svaki ton sa punim body-em, Äinele, basovi... Yamahe su pokazale zaÅ¡to su veliki zvuÄnici. Iskreno tiÅ¡tilo me to neko izvesno vreme...

U meÄ‘uvremenu nabavim novi DAC. RuÄni rad. Autora upoznam preko neke druge teme vezane za zvuÄnike. Ljubazno me pozvao da vidim njegov sistem, zatim zvuÄnike koje trenutno pravi za jednog naruÄioca itd. Uh, kakav je to blagoslov bio. Susret sa legendama kao Å¡to su: RCA, Western Electric, EMT, Altec, Lowther, Quad, Metaxas, Weizig... Mogu samo reći da su to imena koja su sa pravom zaslužila svoju slavu. Elem, za posao konstrukcije zvuÄnika koristio je DAC u dual mono konfiguraciji sa 2 Wolfson Äipa, hrpom nekih trafoa i Å¡tampanih ploÄica, 24-bit u NOS modu. I to je radilo jako jako dobro. Probali smo i kod mene u sistemu i lako smo se dogovorili da preÄ‘e u moje vlasniÅ¡tvo. Moram reći da sam jako zadovoljan ovim DAC-om i da nisam pogreÅ¡io Å¡to sam ga odabrao, Å¡to je potvrÄ‘eno na mnogo sluÅ¡nih sesija tokom proteklih godinu dana. Jedino Å¡to je stvarno u svim aspektima radilo bolje od njega je kreacija istog autora sa ESS Äipovima.

U meÄ‘uvremenu doneo sam teÅ¡ku odluku da se rastanem od Yamaha. Presudila je prosta Äinjenica da sve moje komponente mnogo bolje rade na zvuÄnicima koje pomenuti autor ima u svom sistemu kao i na onim koje je pravio. Oba preampa i Forte su svirali daleko iznad mojih oÄekivanja. Godinu dana sam razmatrao razliÄite koncepte i odabrao ono Å¡to se meni najviÅ¡e dopalo. Sve sam lepo isplanirao i verovali ili ne, drajveri su bili u kabinetima za nepunih 2 sata. Tome je naravno prethodila izrada nacrta, nabavka graÄ‘e, merenje, rezanje, sklapanje, kupovina drajvera. Drajveri su naravno pažljivo odabrani i sluÅ¡ani. Napravio sam i veoma kvalitetne maske za zvuÄnike. Ljubaznošću kolega sa oba foruma bio sam u prilici da testiram dosta drajvera. Ima zaista divnih ljudi na forumima.

Veoma sam zadovoljan kako to radi. Reći ću samo da je sound za nekoliko koraka ispred onog koji sam imao ranije. Imam još nekih ideja ali o tome neki drugi put.

Eh sad, zaÅ¡to sve ovo piÅ¡em? Pre par dana mi je bio u gostima jedan mlaÄ‘i kolega sa foruma. Pozvao sam ga da izmeÄ‘u ostalog Äuje i kako radi RME kao DAC. Setim se da sam u meÄ‘uvremenu rasturio srebrne breakuot kablove, da na originalnim ne radi jedan kanal... ipak uspem da oporavim taj originalni i da posluÅ¡am RME posle dugo vremena.

I... evo slušam je već dva dana bez prestanka :D

P.S.

Nije bolja od mog DAC-a. Nisam to ni oÄekivao, taj je možda i najtestiraniji DAC na ovim prostorima, uporeÄ‘ivan sa svime Å¡to nam je doÅ¡lo pod ruku. Korišćen je i kao referenca za konstruisanje dva razliÄita projekta zvuÄnih kutija. Ali kad se samo setim sa kolikom je razlikom ostavljao pojedina zvuÄna i skupa imena iza sebe... a to mu sa RME ne ide baÅ¡ tako lako od ruke...Jasno je od prvog tona ko je ko, tako je bilo i sa Weiss-om ali u odnosu na one druge izvikane...uuuuhhhh.

Link to comment
Share on other sites

Koji kabal koristis iz RME? Ja jos nisam probao da je direktno prikljucim. Je li treba nesto da se aktivira ili ...? Mislim da je vrijeme da se konacno proba :smile:

Ninja kao Å¡to znaÅ¡ uz karticu dolaze i break out kablovi 9-pin i 15-pin. Na jednom od njih imaÅ¡ analog out Right i Left. Na njih sam prikopÄao moje kablove. Ukoliko nemaÅ¡ XLR utiÄnice nije problem napraviti odgovarajući brak out. ImaÅ¡ raspored pinova na net-u. Ja sam koristio jedan srebrni koji mi je napravio stoN, sa jedne strane taj viÅ¡eponski sa druge klasiÄan RCA. Probaj baÅ¡ me interesuje i tvoje miÅ¡ljenje.

Link to comment
Share on other sites

cekaj jel to ona zvucna karta koja stoji ili je nedavno stajala kod coveka koji ti je pravio DAC (ovo zvuci kao iz nekog spijunskog trilera :roll:)

Nije ta kartica. Ta je neki stariji tip koju je Äovek preradio i ubacio trafoe. Samim tim je zvuÄno baÅ¡ poboljÅ¡ana, poÅ¡to sam je sluÅ¡ao i pre te operacije i bila je nesluÅ¡ljiva.

Moja kartica je RME HDSP 9632. BaÅ¡ onako poÅ¡teno napravljena, pre svega za studijske potrebe. Jedina mana su kablići koji stižu u paketu sa njom. Ne zvuÄe loÅ¡e već se lako kidaju. Ali kao Å¡to rekoh to i laik sa malo truda može da napravi, pod uslovom da ume da zalemi 4 kontakta. Trenutno iz nje idu paralelno SPDIF kroz COAX i analog kroz RCA. Ima joÅ¡ pregrÅ¡t prikljuÄaka: XLR, AES/EBU, MIDI, MIC, PHONES, OPTIC...

Evo da postujem još jednom fotografiju:

Naravno ja nisam koristio ove budže, već sam pravio na digitalnom delu samo COAX kabl, a na analognom samo samo par kablova sa muškim RCA na drugom kraju.

Link to comment
Share on other sites

uh, ta nije bila narocito slusljiva ni posle modifikacije. mislim, da kao informacija, ali jak zvucni pecat koji prilicno unifikuje sve sto se reprodukuje preko nje u jedan zvuk sa viskoj osecaja procesiranosti muzike. uplasio sam se da je ta, srecom nije:)

Zamisli onda kakva je bila ranije :roll:

Link to comment
Share on other sites

kad smo posle nje zaboli MDAC koji je korektna sprava ali ne sad neki kraj sveta DA konvertera, nastupila je epifanija transparencije, prirodnosti i uzivanja. :roll:

nego daj te finalne slike zvucnika da se malo divimo :)

ÄŒuj, navrati jedno veÄe da ih vidiÅ¡. Mada mnogo su lepÅ¡e za sluÅ¡anje nego za gledanje :). Å alim se, Äak su i lepi u prostoru. Ne fotografiÅ¡em ih jer mi je aparat kod supruge, a ovo slikano telefonom sam već objavio par stranica ranije.

Link to comment
Share on other sites

Ninja kao Å¡to znaÅ¡ uz karticu dolaze i break out kablovi 9-pin i 15-pin. Na jednom od njih imaÅ¡ analog out Right i Left. Na njih sam prikopÄao moje kablove. Ukoliko nemaÅ¡ XLR utiÄnice nije problem napraviti odgovarajući brak out. ImaÅ¡ raspored pinova na net-u. Ja sam koristio jedan srebrni koji mi je napravio stoN, sa jedne strane taj viÅ¡eponski sa druge klasiÄan RCA. Probaj baÅ¡ me interesuje i tvoje miÅ¡ljenje.

Ja sam uzeo polovnu karticu tako da nemam kabla. Moje predpojacalo je balansirano tako da imam i viska XLR prikljucaka.

Upravo sam narucio zato jedan sa e-baya (Canare).

Link to comment
Share on other sites

Ja sam uzeo polovnu karticu tako da nemam kabla. Moje predpojacalo je balansirano tako da imam i viska XLR prikljucaka.

Upravo sam narucio zato jedan sa e-baya (Canare).

Dok ne stignu kablovi, reci mi koji player koristiš i kako si ga podesio? Koju ulogu je imala kartica do sada kod tebe u sistemu?

Link to comment
Share on other sites

cekaj jel to ona zvucna karta koja stoji ili je nedavno stajala kod coveka koji ti je pravio DAC (ovo zvuci kao iz nekog spijunskog trilera :roll:)

Ma ne... Ha..Ha..

Pa to je neka terratec eksterna FW kartica koju koristim za merenja.

mozete misliti kada su na prostoru od 2 pakle cigareta upakovali i AD i DA sekcije

to je mini kompaktna bezveze kartica sa onim napajanjem za mobilne telefone.

za koje mislim da uopste nema funkciju, jer mi tempertaura napajanja u mac-u ostaje ista

bilo da prikljucim "eksterno" napajanje tzv kartice ili ne...

pretenciozan naziv kartice - producer.

Medjutim sigurno ima odlican FW interface. Za razliku od analognih delova

koiji su ustvari balansirani tako da tanjihova prica ono gnd i minus na SE gnd uopste ne stoji

pa sam zato dodao bal to SE trafo, naravno isto u neispravnom rezimu rada,

samo kao korekciju faza...

To koristim u principu samo za merenja, a posto nisam stigao sebi da napravim neki validan DAC

to mi je za sada jedini izvor...

Link to comment
Share on other sites

Ma ne... Ha..Ha..

Pa to je neka terratec eksterna FW kartica koju koristim za merenja.

mozete misliti kada su na prostoru od 2 pakle cigareta upakovali i AD i DA sekcije

to je mini kompaktna bezveze kartica sa onim napajanjem za mobilne telefone.

za koje mislim da uopste nema funkciju, jer mi tempertaura napajanja u mac-u ostaje ista

bilo da prikljucim "eksterno" napajanje tzv kartice ili ne...

pretenciozan naziv kartice - producer.

Medjutim sigurno ima odlican FW interface. Za razliku od analognih delova

koiji su ustvari balansirani tako da tanjihova prica ono gnd i minus na SE gnd uopste ne stoji

pa sam zato dodao bal to SE trafo, naravno isto u neispravnom rezimu rada,

samo kao korekciju faza...

To koristim u principu samo za merenja, a posto nisam stigao sebi da napravim neki validan DAC

to mi je za sada jedini izvor...

He,he... "U kovaÄa kuća bez bakraÄa". Ćuti sad je bar sluÅ¡ljivo :wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...