Jump to content


Mean Machines


prophet

Recommended Posts

InaÄe, koliko visoko mogu te horne da idu možeÅ¡ proÄitati u dnu druge stranice sa ovog linka...

http://www.lansingheritage.org/html/altec/specs/components/sectoral.htm

Evo ih i na ovom linku u svojoj najpoznatijoj ulozi. Jedan od najcenjenijih modela Altec zvuÄnika (model 19) pored modela A7 (Voice of theatre). Kao Å¡to se može videti, frekventni odziv zvuÄniÄke kutije ide do 20 KHz bez problema (bez supertweeter-a).

http://www.lansingheritage.org/html/altec/specs/home-speakers/model-19.htm

Na internetu imaÅ¡ toliko projekata sa datom hornom i kombinacija sa kompresionim drajverima, da ih ne bi mogao zavrÅ¡iti do kraja života ako poÄneÅ¡ sada. To je sve, naravno, jer su "one loÅ¡e i idu samo do 5-6 KHz, a dalje ni da Äuju" :wink:

nije ti ta zelena horna za visokotonac. taj ko ti je to rekao nema pojma. to je nesto na bazi ili altec 511 (500hz) ili 811 (800hz) horne. kreni obrni to ti nije najbolje poslozeno,

...................................

trebace ti dobar tweeter za to, taj nema sanse da istera bilo sta preko 5-6k da se cuje.

mod edit: ukljonjena prvokacija

Link to comment
Share on other sites

Na internetu imaÅ¡ toliko projekata sa datom hornom i kombinacija sa kompresionim drajverima, da ih ne bi mogao zavrÅ¡iti do kraja života ako poÄneÅ¡ sada. To je sve, naravno, jer su "one loÅ¡e i idu samo do 5-6 KHz, a dalje ni da Äuju" :wink:

Zaista, suviÅ¡no je da piÅ¡em bilo Å¡ta o komentaru iznad. Mogu samo da se nadam (uzalud) da nije inspirisan liÄnim željama/potrebama. Kako lepo stoji u neÄijem potpisu... "kada bi svako pisao samo ono Å¡to zna, kakva bi tiÅ¡ina nastala".

mod edit: uklonjena prvokacija

mislim, prophetu mogu da objasnim na PP ako ga zanima, a u redu je da ga ne zanima posto covek zeli da ima titove zvucnike i to je potpuno u redu. mada je winston churchill imao bolji ukus za audio od naseg pokojnika.

a ti u medjuvremenu malo googlaj o tome koliko se oktava moze (kvalitetno) terati preko koje i kakve horne, a kad (i ako) skapiras, onda pokusaj da zakljucis sta od toga mozes da apliciras preko horne geometrije koju ima 811b, pa ako i tu uspes da doneses neki zakljucak, onda na kraju razmisljaj o materijalu od koga je napravljena: o tome sta ce da se desi kada sve to budes radio kada sve to budes radio preko horne napravljene od livenog aluminijuma koja zvoni kao zvono bogorodicine crkve.

da je ta horna relevantna za SAVREMENI audio ne bi ih bio pun internet na prodaju (stotinak dolara za par bez, 300-400 sa drajverima) nego bi ih ljudi ugradjivali u zvucnike i dan danas. kalupi postoje. great plains audio ne bi pravio samo altec drivere nego bi pravio i horne. a ne pravi ih. zasto?

mod edit: isto

Link to comment
Share on other sites

mod edit: ukljonjene prvokacije

PlastiÄni levak rezonuje viÅ¡e nego aluminijumski, samo na drugim frekvencijama, a Gedlee ne pravi svoje waveguide-ove od aluminijuma jer nema potrebne maÅ¡ine, kao Å¡to je i sam viÅ¡e puta rekao/napisao. Na Gedlee-ja si mislio, zar ne ???

To Å¡to je on napljuvao Le Cleach-ove horne/511b/811b/svaki econowave, je isti razlog iz kog non stop govori i insistira na tome da je samo njegov levak dobar. Hoće Äovek da proda svoju robu i to je OK. Moje miÅ¡ljenje je da je njegov waveguide fantastiÄan i ne bih se bunio da imam dva komada. To Å¡to ima pacijenata koji misle da je SVE Å¡to on kaže istina, to je druga stvar. Ljudi su ovce i vole da pripadaju nekom stadu, a on je pastir. Bitno je da ti "profesore" možeÅ¡ sve svima da "objasniÅ¡" :) JoÅ¡ jedan najpametniji, just what the doctor ordered. Video sam kada si pokuÅ¡ao (Hornperfect) i njega da ispreskaÄeÅ¡ sa AE midbasovima pa te je lepo, u par postova, spustio na svoje mesto, "DJ profesore"...

Zapravo, ljudi ugrađuju 811b i dan danas. Nema potrebe da se prave jer ih ima dovoljno. Od aluminijuma su, sećaš se, pa su neuništive za razliku od plastike.

Taj autoritet naziva moronom svakoga ko nije ili neće da kupi njegov proizvod. ProÄitao sam njegov rad (white paper on waveguides), a prestao sam da pratim "njegovu" temu "horns vs waveguides" blizu 90-te strane. Malo mi se smuÄila priÄa "ja znam sve, a svi ostali nemaju pojma" i "samo ja znam da napravim WG i niko viÅ¡e". Sa njim se slažem u dosta stvari osim ove dve koje sam ti i naveo. TakoÄ‘e, slažem se da nije džabe to Å¡to veći deo internet populacije naziva moronima. ÄŒak i neki koji su kupili njegov proizvod zaslužuju tu etiketu. Naravno ne zbog toga već zbog svoje prirode :)

mod edit: isto

Link to comment
Share on other sites

SluÅ¡ao sam skoro jednu hornu pravljenu od drveta i moje je skromno miÅ¡ljenje da je to najbolji visokotonac koji sam Äuo u životu. PoÅ¡to sam u relativno kratkom roku bio u prilici da posluÅ¡am i ESS Heil AMT i visokotonac sa mojih Yamaha mogao sam i da ih uporedim. Sva tri visokotonca su vrhunska a sva tri toliko razliÄita. PouÄen ovim iskustvom mogu da zakljuÄim da i jedan i drugi možete biti u pravu a da veliku ulogu ima integrisanje visokotonca u samu kutiju i naÄin na koji se uklapa sa ostatkom drajvera i skretnicom. Drago mi je Å¡to polemiÅ¡ete i voleo bih da nastavite makar i tako žustro i vatreno ali bez liÄnih uvreda i psovki. Od vas dvojice može mnogo da se nauÄi pa bi bilo lepo da date primer mlaÄ‘im naraÅ¡tajima.

Link to comment
Share on other sites

SluÅ¡ao sam skoro jednu hornu pravljenu od drveta i moje je skromno miÅ¡ljenje da je to najbolji visokotonac koji sam Äuo u životu. PoÅ¡to sam u relativno kratkom roku bio u prilici da posluÅ¡am i ESS Heil AMT i visokotonac sa mojih Yamaha mogao sam i da ih uporedim. Sva tri visokotonca su vrhunska a sva tri toliko razliÄita. PouÄen ovim iskustvom mogu da zakljuÄim da i jedan i drugi možete biti u pravu a da veliku ulogu ima integrisanje visokotonca u samu kutiju i naÄin na koji se uklapa sa ostatkom drajvera i skretnicom. Drago mi je Å¡to polemiÅ¡ete i voleo bih da nastavite makar i tako žustro i vatreno ali bez liÄnih uvreda i psovki. Od vas dvojice može mnogo da se nauÄi pa bi bilo lepo da date primer mlaÄ‘im naraÅ¡tajima.

mod edit: ukljonjene prvokacije

za tebe, cinjenice:

a) 811b nije visokotonska horna, ni po svojoj frekvenciji (800hz) a ni po svojoj geometriji. ne znam kakav je taj drajver koji si dobio uz nju ali ako vec ponavljas da je visokotonac onda nemam razloga da ti ne verujem. svi uspesni projekti koji su realizovani sa ovom hornom ne idu preko 6-7k i imaju pravi visokotonac iznad nje, kao recimo jbl 2405 u living voice air partner, koji sam sticajem cudnih zivotnih okolnosti slusao i posedovao, iako nikada nisu zavrsili u mojoj sobi:

http://forums.klipsch.com/forums/storage/3/991386/Air%20Partner.pdf

B) linearnost 811b sa najboljim altecovim drajverom je priblizno plus minus 10 decibela na opsegu koji ti ovaj "strucnjak" predlaze.

http://www.audioheritage.org/vbulletin/attachment.php?attachmentid=1899&stc=1&d=1075656149

/inkriment kockice na slici je 10 decibela/ - to je potpuno u redu za razglasnu hornu ali nije za hi-fidelity u 2011.

c) jedan od glavnih razloga za to pored geometrije je njeno rezoniranje. racunaj da ces potrositi nekoliko desetina kilograma raznih damping materijala i peska da je umrtvis - ako uspes da to uradis kako treba. iza horne na slici na gornjem pdfu se nalazi citava komora puna raznih trikova kojima je koliko toliko postignut zadovoljavajuci rezultat. s obzirom da je 811b primarno razglasna a ne hi-fidelity horna onda je to za altec bilo nebitno jer im je bilo bitno da iskoriste osetljivost a ne linearnost. VOTT je primarno razglas a ne kucni sistem. to sto ga ljudi slusaju po kucama znaci da su ga ili debelo tweakovali ili da nisu culi nista bolje u zivotu ili da imaju neki svoj licni razlog za to, kao sto ti zelis da imas titov razglas (sa naglaskom na reci razglas).

d) predlozena koncepcija - 2 drajvera u OB, ova horna gore - ne moze da svira nikako po audiofilskim parametrima. 811b takav kakav je se srpski receno dere, zvuci ostro, ima frekventni opseg kao testera sa normalnim varijacima plus minus 5db i povremenim pikovima od +-10 db, dole imas drajvere na dasci sa potpuno drugim karakterom zvuka, nigde time aligmenta. jedina horna koja kosta bubreg koju ima rezona sparivati sa OB resenjima je oblatno sferoidna horna, koja od svih geometrija i sama najmanje zvuci kao horna (vidi sliku na dnu posta iz moje sobe, "mali" zvucnici). imas neke poljake koji to sada prodaju relativno jeftino.

e) da rezimiram - da se sa njome moglo uraditi ista sustinski dobro bez teske lobotomije, mnogo para i vremena, ta horna bi ostala kod svog vlasnika.

ne bih ovo ni pisao da nemas yammije, kapiram da znas nesto o dobrom zvuku. a visokotonac koji si slusao u horni od drveta je nesto potpuno razlicito od altec metalne horne preko koje idu 3-4 oktave. pored toga za visokotonac je u celoj filozofiji horni najmanje bitno da bude u horni od svih drugih "kanala" u zvucnickom sistemu i najcesce i nije. razlog zasto je to sviralo dobro je primarno dobar drajver a ne drvena horna - koja ne moze napraviti od loseg drajvera dobar zvuk.

pozdrav iz anubisove sobe:

post-8903-0-13295600-1298800552_thumb.jp

post-8903-0-39574500-1298800571_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

za tebe, cinjenice:

..............................

linearnost 811b sa najboljim altecovim drajverom je priblizno plus minus 10 decibela na opsegu koji ti ovaj "strucnjak" predlaze.

http://www.audioheri...=1&d=1075656149

Pozivam se na Altecov katalog u kontekstu tvoje izjave "to nema Å¡anse da se Äuje preko 5KHz", da. Prvo je bilo "ne Äuje se niÅ¡ta preko 5KHz", a onda "Äuje se ali se ne Äuje kvalitetno". Å ta je sledeće ??? ÄŒuje se kvalitetno ali se meni ne sviÄ‘a ???

Da, slažem se da treba dampirati sam levak. Prava stvar bi bila odvojena kutija u kojoj bi stajao on, a koja bi bila dampirana peskom. Ukoliko ne bi pravio odvojenu kutiju za njega, bitumenske trake ubijaju dobar deo rezonancije.

Kompresioni drajveri se mogu kombinovati. To je jedan od razloga zbog kog se 811b i dalje koristi.

jedina horna koja kosta bubreg koju ima rezona sparivati sa OB resenjima je oblatno sferoidna horna, koja od svih geometrija i sama najmanje zvuci kao horna

Ovo je izjava u rangu "samo ovaj fullrange valja" ili "samo ovaj visokotonac dobro svira".

Uskoro i ja privodim kraju svoj projekat, a predstaviću ga u temi koju ću otvoriti na oba foruma. Vrlo rado ću doÄekati svakoga ko bude hteo da posluÅ¡a moje zvuÄnike (osim tebe, naravno). Dalje, nemoj molim te da praviÅ¡ te insinuacije o mom "uvaljivanju" neÄega jer prodavac nisam, a Å¡to napravim ne prodajem NIKAD.

Edit Chowek: uklonjene provokacije.

Link to comment
Share on other sites

To su Gedlee-jeve Summa zvuÄne kutije. Waveguide od 15" uparen sa basom B&C 15TBX100. Iza tog levka se nalazi B&C DE250, kompresioni drajver. Kutija je dvosistemska (Å¡to se i vidi), a rezna frekvencija je na oko 900Hz-950Hz. Ima sunÄ‘erasti phase plug koji malo utiÅ¡ava visoke tonove ali služi da ubije HOM (vrstu izobliÄenja karakteristiÄnu za ovu izvedbu).

Ono Å¡to mene najviÅ¡e Äudi je da su okrenute prema sluÅ¡aocu, a dizajnirane su tako da se sluÅ¡aju offaxis (dakle da ne budu direktno okrenute ka sluÅ¡aocu). ÄŒudi me iz tog razloga Å¡to u tom sluÄaju imaju dip na oko 4KHz od oko 3dB. Zapravo su fantastiÄni zvuÄnici :)

Samo, dizajner koji ih je projektovao (Earl Geddes) je osobenjak pa tvrdi da se samo njegovi zvuÄnici dobro Äuju i niÄiji viÅ¡e :D

Link to comment
Share on other sites

Evo, da ne ostanem nedoreÄen, i merenja Altec 811b sa pomenutim GPA902-8A drajverom...

http://www.diyaudio....8603#entry58603

Koga zanima, može sam da pogleda koliko visoko mogu ići te horne. Dakle, ja nisam pisao ništa neosnovano.

Da prokomentariÅ¡em merne rezultate i frekventni opseg. Altec 811b vrlo lako ide do 15KHz, a na 12KHz ima pik od 3dB, kao i na 4KHz. Taj pik se reÅ¡ava skretnicom, tj. kolom koje se zove serial notch filter (za ovo možete koristiti google jer nije uobiÄajeno da neko zna za ovo, a da nije uložio dobar vremenski period u koncepciju skretnice). Dakle, osim ta dva pika, frekventni opseg se kreće u granicama +/- 2,5dB. Sasvim lako, sa dobro optimizovanom skretnicom, može da ide do 17KHz. Samu hornu, kako sam već pomenuo, treba dobro dampirati da ne bi dolazilo do rezonancije i time do unoÅ¡enja sopstvenog vida izobliÄenja.

Eto, ja se nadam da sam barem sada bio jasan.

Edit Chowek: uklonjene provokacije.

Link to comment
Share on other sites

ne postoji nikakva osnova da se dijagram koji si postavio uzme za verodostojan jer se ne zna nista o tome kako je radjeno merenje.

da ne pominjem da je radjen sa kompenzacijom.

da ne pominjem dalje da se razlikuje od svih poznatih merenja 811b horne koja je daleko nelinearnija nego sto je na ovom grafikonu.

drugim recima ono je najverovatnije netacno. mozda ga je autor napravio sa najboljom namerom ali se ono ozbiljno razlikuje od merenja koja su radili provereni izvori, sto diyaudio.rs svakako nije.

kao sto rekoh, ima na desetine oglasa na netu na kojima se 811b moze kupiti za smesne pare. pa ih niko ne uzima.

da ne pominjem da nigde nisam doveo u pitanje da nesto moze FIZICKI da svira nego da to svira tako da bez ogromnog investiranja u vidu vremena i novca moze da nadje primenu u audiofilskom sistemu.

za sonica: naravno da si dobrodosao, javi se. zvucnik je u radnoj verziji, tacno je da je osnova geddes summa ali ovo bi trebalo da svira bolje s obzirom na greske u originalnom dizajnu.

Edit Chowek: uklonjene provokacije.

Link to comment
Share on other sites

jedina horna koja kosta bubreg koju ima rezona sparivati sa OB resenjima je oblatno sferoidna horna, koja od svih geometrija i sama najmanje zvuci kao horna (vidi sliku na dnu posta iz moje sobe, "mali" zvucnici). imas neke poljake koji to sada prodaju relativno jeftino.

treba da stoji: jedina horna koja NE kosta kao bubreg..... razlog zasto je OS najbolja horna za ovu aplikaciju je disperzija. OS horne imaju najmanje koloracije od svih horni, nemaju beaming, mogu da teraju vise oktava od drugih preko jedne bez zvucnih anomalija koje se recimo pojavljuju na tractrixu (beaming na visim frekvencijama). sa druge strane trade off su dimenzije. recimo OS horna od 300hz bi bila barem 50% veca od tractrixa sto vecina ljudi ne moze da stavi u svoje sobe. moja je 800hz i radijus usta je skoro 50cm.

Link to comment
Share on other sites

Razlikuje se možda frekventni odziv zbog modifikovanog drajvera ali nemoj ti slušati mene. Ti si uvrteo da ta horna ne može ići preko 5KHz i to je sada zakon.

Levkova ima ali u inostranstvu. Ovde su retki kao zlato. Ja bih kupio takve levkove ali mi se ne isplati da donosim iz inostranstva pa da me oderu na carini. Bili bi duplo skuplji dok dođu u BG.

Ovaj forum mi prija i stalo mi je do njega. Jedno vreme sam se odmarao dok si bio na "ignore" listi. Kad mi dosadiš, odeš ti opet na istu listu :)

Edit Chowek: uklonjene provokacije.

Link to comment
Share on other sites

Tema otkljucana, posle razmatranja. Moderacija poziva clanove da se suzdrze vredjanja sagovornika. Ma koliko mislili da znate (ili zbilja znali) vise od nekog, nazivanje imenima nije prihvatljivo. Anubisgrau zbog vredjanja dobija warning board-a. Ko bude imao vremena ce probati da postove, zbilja korisne, pocisti od neprimereno uvredljivih reci - i da ih vratimo nazad.

P.S. Zvucnhiak, racunaj da i ti imas usmenu opomenu.

Link to comment
Share on other sites

elem, molim moderaciju da izbrise sve moje postove sa ove teme posto nema razloga da stoje u ovakvom obliku.

postoje ljudi sa kojima mogu da imam civilizovanu i normalnu diskusiju i postoje oni drugi.

bez brige za dalju diskusiju, ja se vise necu oglasavati na provokacije i trolovanje.

hvala i pozdrav

Link to comment
Share on other sites

mod edit: ukljonjene prvokacije

pozdrav iz anubisove sobe:

post-8903-0-13295600-1298800552_thumb.jp

post-8903-0-39574500-1298800571_thumb.jp

Da li originalne Summa-e imaju bas reflex? Kapiram da se sa kompresionom izvedbom gubi dosta na "vazdušatosti" a opet sa druge strane bas reflex daje "boxy" zvuk i teško je naći optimalan damping. Kako je to kod tebe izvedeno?

Link to comment
Share on other sites

Da li originalne Summa-e imaju bas reflex? Kapiram da se sa kompresionom izvedbom gubi dosta na "vazdušatosti" a opet sa druge strane bas reflex daje "boxy" zvuk i teško je naći optimalan damping. Kako je to kod tebe izvedeno?

originalne summe imaju bas reflex u prvoj verziji. poslednja verzija nema bas reflex zato sto je ona radjena za rad sa 3 subwoofera sa DEX tako da je bas reprodukcija glavnih zvucnika stavljena u drugi plan. ja nisam imao nameru da idem u tom smeru i odlucio sam se za verziju koja ipak ima vise energije u donjem spektru. ne zvuci boxy, naprotiv, kutija zapravo ima za moj ukus predampiranu skretnicu i mogu tek da zamislim kako "ushtrojeno" zvuci kao kompresija. trenutno se bavim ustimavanjem basa.

sa druge strane, jasno je da iz apsolutne perspektive ceo koncept set dobro odabranih kompromisa. jer se sa dobrom hornom tesko sparuje bas po principu direktne radijacije, sve jedno da li je BR ili zatvorena kutija. prosto, to je jedan koncept koji se u JBL filozofiji (recimo 4430) resava komplikovanim skretnicama na kojima se gubi dosta osetljivosti a ocuvanje rezolucije na takvoj skretnici kosta jako puno.

drugim recima, ovaj zvucnik kod mene je prelazno resenje do gradnje novih, visekanalnih horni sto je dug i mukotrpan posao tako da se mozda nikada i ne ostvari. ali se ne zanosim idejom da se totalni zvuk moze dobiti iz dvosistemskog zvucnika ovog tipa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Novosti u sistemu su:

RME HDSP 9632

W7 ultimate edition SP1

Pre-amp i power-amp dobili su nove Lapp strujne kablove sa odgovarajućim kvalitetnim strujnim utiÄnicama.

Ujedno je interno ožiÄenje u pre-ampu kompletno zamenjeno srebrnim kablovima. Ostaje joÅ¡ da se pre-amp prepakuje u odgovarajuću lepÅ¡u kutiju i možda doda mogućnost daljinskog upravljaÄa za regulisanje glasnoće. Trenutno sam bez foto aparata pa ću odgovarajuće fotografije postaviti po skutijavanju pre-ampa.

Link to comment
Share on other sites

Novosti u sistemu su:

RME HDSP 9632

Ostaje joÅ¡ da se pre-amp prepakuje u odgovarajuću lepÅ¡u kutiju i možda doda mogućnost daljinskog upravljaÄa za regulisanje glasnoće.

Ðу шта је конектора на тој звучној!!!! Тај Пре-Ðмп ће на крају бити у клаÑи од 1К Евра :thumbsup2

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Pre-amp je zvuÄno stvarno u toj klasi. Forte mi lepÅ¡e radi sa njim nego sa preout-om ili atenuatorom iz Accuphase E-305.

Ðаравно али поÑле преправке!

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...