Jump to content


Nova Berza u Dalmatinskoj ulici


henk

Recommended Posts

Bio u nedelju po prvi put na novoj Berzi u Dalmatinskoj ulici, pa da prenesem utiske. Ako bi trebalo opisati mesto u tri reÄi, to bi bile ove: pretesno, zaguÅ¡ljivo, buÄno. Ponuda diskova uparložena i mizerna, dobar deo Äine konfekcijske kompilacije iz "2$ bin-a", a dobar deo ponude Äine "bugari". Uz to, imaÅ¡ utisak da svi valjaju iste diskove. Pojedini prodavci nekolegijalno i sebiÄno izložili svoje diskove tako Å¡to su ih rasprostrli po stolovima poleÄ‘uÅ¡ke (sa licima diskova na gore), tako da su sa svojih patetiÄnih 20-ak diskova zauzeli Äitave stolove. Ponudu ploÄa nisam puno razgledao.

Sve u svemu, prostor nove berze je priliÄno skuÄen i shite, i ako je Äovek iole klaustofobiÄan ili preosetljiv, patiće i poludeće u njemu.

Jbg, sa određenim (dužim) pauzama berzu posećujem još od vremena kada se nalazila u bioskopu "Drina" u ulici 29. novembra, pa preko doma omladine, skc-a itd. Ovo novo mesto je, rekao bih, mnogo inferiornije od svih gore navedenih lokacija.

Link to comment
Share on other sites

Berza je sada na mestu koje je neporedivo bolje od mesta na kojima je bila poslednjh godina - prvo u "Kuglasu", a onda na Akademiji.

Kritikovati je lako, ali treba stvari sagledati u pravom svetlu.

Prvo, Berza ne moze da zivi od ljudi koji dolaze povremeno, "sa duzim pauzama". Na svakom mestu koje je do sada bilo domacin Berze traze se pare i zahteva se zakup tokom duzeg perioda. Ako se uzme u obzir broj ljudi koji redovno dolaze, Dom omladine, SKC i slicna mesta postaju mislena imenica.

Drugo, veliki broj CD-ova i ploca koji se prodaju uopste ne dodje na tezgu. Ja, na primer, na berzu dolazim vise da pokupim naruceno, nego da gledam sta ima na stolu. Prodavci znaju sta trazim, imaju moj telefon, posalju mi spisak na mail i ja kupim sta hocu i pre berze.

Trece, na berzi ima i drugacije ponude. Par ljudi redovno donosi neotpakovane i skupe CD-ove. Pa ko ima pare moze da dobije i XRCD i zlatne diskove i sta hoces.

Zlatna vremena Berze su prosla. Zasto je tako vidi se i ovde na forumu - u temu o KUPLJENIM nosacima zvuka postuje par istih ljudi. Kakva je situacija, dobro je da Berza uopste postoji i ovakva.

Link to comment
Share on other sites

Pa, Akademija je Akademija - rupa sa slavnom prosloscu. U ovom kaficu bar nema bubasvaba.

Sto se "Kuglasa" tice, to je takodje prostor u koji se silazi, a koji se nastavlja u neku zgradu koja je potpuno memljiva.

Ni jedno od ova dva navedena mesta nema prirodno osvetljenje, oba su izdeljena u vise prostorija i slicno. Mogucnost da se vidi sta se kupuje (procena stanja vinila u mraku ???) je svedena na minimum.

"Good Times" ima prirodno osvetljenje i cist je. Traziti vise od toga u ovoj situaciji prilicno je tesko.

Link to comment
Share on other sites

Ja se slazem sa Perom da je bolje i cistije i kulturnije biti u kaficu nego u onim RUPCAGAMA kao sto je KUGLAS, pa ono bi bre trebalo srusiti POD HITNO. Dno,dna.Bio sam tamo jednom i ne bi vise nikada taman da dele za DZ. Kupiti u kuglasu ili kod Nurija u Bulevaru to je kozna bolest u najavi.Znaci.....Bog ne d`o nikome. :nono

Postoji stvarno problem od kada su ukinuli berzu kod SKC-a pa BG nema adekvatnu alternativu gde sta i kako organizovati berzu. Jbg to je sve bilo posledica piraterije. U svim EU gradovima to postoji JAVNO negde nedeljno ,negde mesecno,a negde par puta godisnje,za njihove `buvljake` i da ne pricam , a o ebay tek.... Tako da...Jbg osudjeni smo ocigledno na `propast`a vala kako svi zivimo od 90` jos smo i dobri.I glupo i `sramota` me je da pisem o tome kakva je poseta Minhenskoj Saturn Hanzi...A tek WOM...Eh ljudi :heat STA RECI?? A NE ZAPLAKATI..!!!

Link to comment
Share on other sites

@Andreoti,

vidis sve i sam. Malo se nosaca zvuka kupuje. Kad je promet tako mali, tesko je uraditi bilo sta pametno.

Pogledaj samo starosni profil ljudi koji dolaze na Berzu. Manje-vise, to je sve 40+. Dakle, ekipa koja je pocela u "Drini" (da budemo precizniji, u prostorijama Mesne zajednice pored bioskopa) pre cetvrt veka i vise. Poneko ko se posle navukao na Berzu u SKC-u.

Mladji se, cast izuzecima, uglavnom drze savremenih i besplatnih izvora.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi dajte podrsku ovakvim dogadjajima,ne zavisno od mesta.Znamo koliko nam znace.Samo kad se setim kad sam se klackao 2 sata sinobusem kroz dosadnu ravnicu na berzu u SKC pre 20g.,odslusam po 3-4 kasete,nekad i autostopom,sad nam sve smeta.U krajnjem slucaju berza je uspesna koliko je dobar izbor ploca,a ne kakvo je mesto.Ja se ovim putem javno kajem zbog negativnog komentara za 1. NS berzu,mozda sam nekog njime oduvratio da dodje,a bila je prva.Vec na sledecoj bilo je 10x vise ploca i bilo mi je zao zbog komentara :oops: .Ako ima prirodnog svetla i nije neka memla okolo sta ces vise,i ovako zaronis glavu i ne gledas puno okolo,ako je nekom lakse kod nas u Crnoj kuci nema bas prirodne svetlosti,ali tu su vinili napokon u sve vecem broju i... :bacanje .

P.S. ...a i "Good (old) Times" zvuci afirmativno :cheers

Link to comment
Share on other sites

Ovo mesto je josh manje od MZ u 29.Novembra od pre 30 godina,a pomislio sam da nije moguce sabiti ljude u manji prostor.Vidim da je shank najmonumentalnije mesto u celom prostoru,a i mora da bude tako jer je kafic.Izgleda da je ta chinjenica najbitnija organizatorima. <_<

Prosto ne mogu da verujem da u celom Beogradu nije moguce naci adekvatan prostor,u kome uvek mozesh da nadjesh stolicu za izlaganje plocha i diskova,da nije rupa,da chovek moze slobodno da dishe i da se krece,i da nije najbitnija stvar prodati shto vishe proizvoda na shanku.Ovo isto se pitam i poslednjih trideset i neshto godina koliko obilazim berze u BG.

Link to comment
Share on other sites

Znam Bujo ali..moras priznati da je ono stvarno katastrofa mesto,i potpuno si u pravu kad kazes da nije za berzu ploca. Jer tada kada sam ja bio unutra imao sam utisak kao da sam u srusenom Bejrutu pa se svi nesto komesamo i krijemo po nekim polumracnim hodnicima,neka memla se oseca...Dobar scenario za neku psiho dramu :angry:

Link to comment
Share on other sites

@Pero,

racunaj sam. Ulaznica za Berzu je 100 RSD - manje od 1 Evra.

Da dodje 100 ljudi to je manje od 100 Evra - a 100 ljudi nije malo.

Sta onda moze da se da vlasniku lokala? 50 Evra za 4 sata? Ili da se nesto zaradi od pica? Koliko?

Ili da bude ulaznica 300 RSD? Koliko ljudi bi doslo?

Berza ionako opstaje vise kao vid druzenja (alkoholisanja?) nego kao nacin dolazenja do nosaca zvuka. To se najbolje vidi po frakcijama Berze - jedna ekipa u "Harizmi", druga u "Resavi", treca... Govorim o ekipama od 4-5 ljudi.

Dakle, manje filozofiranja, a redovnije posecivanje, ne pravdamo izostanke :).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...