Jump to content


Dynaudio Focus 140


Igi Pop74

Recommended Posts

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

U pravu je Impuls, kod bridžovanja retko koje pojaÄalo radi stabilno na nižim impendansama, a poÅ¡to je Dynaudio deklarisan na 4 oma verovatno ima padove i niže od toga pa će predstavljati opterećenje za pojaÄalo. Bolja opcija je bi-amping, ali Dynaudio to ne podržava pa mislim da je najbolja varijanta da proda jednog snagaÅ¡a i kupi odgovarajuće zvuÄnike za taj prostor.

Link to comment
Share on other sites

U bridge modu umesto da je jedan kraj zvucnika na minusu a drugi na vrucem kraju pojacala, oba kraja zvucnika su na vrucem kraju samo svaki na drugom ampu. Da bi lakse razumeli zasto u tom slucaju svako pojacalo vidi pola impedanse zvucnika zamislite sledecu situaciju: prvo da napomenem da u bridge modu kad jedan kanal ide u plus potencijal, drugi ide u minus potencijal. Ako sada uzmemo da umesto jednog zvucnika od 4 oma imamo dva zvucnika od dva oma redno vezana i tako prikljuceno na pojacalo, imacemo sledecu situaciju, koliko jedan kraj ide u plus, toliko drugi ide u minus i obratno. Sredina ta dva zvucnika od 2 oma je na nula potencijalu pojacala tako da imamo situaciju da svaki kanal vidi jedan zvucnik od 2 oma prema masi. Iako ta tacka nije na masi ona ima potencijal mase. Slicna situacija kao kad imate 3 faze iz mreznog napona, ako ih vezete i zvezdu njihov srednji kraj je na potencijalu nule iako nije prikljucen na nulu.

Sve ovo se moze objasniti i na drukciji nacin. Kada imate amp i zvucnik i na njegovom kraju napon od, recimo 4V. Na zvucniku od 4 oma po Omovom zakonu ce ici struja od 4V/4oma=1A. Sada dolazimo na situaciju kada je pojacalo u bridgu, na jednom ampu ima 4V i na drugom -4V pa je to 8V. Kroz zvucnik od 4 oma po Omovom zakonu 2A struje pa je to za isti napon na izlazu jednog ampa duplo veca struja od nebridzovane varijante. Kada vratimo sve u Omov zakon dobijemo da je na izlazu ampa 4V a struja 2A i iz tog izlazi da je otpor 2 oma.

Evo jedno logicko i jedno naucno objasnjenje. Nadam se da je dovoljno razumljivo.

Link to comment
Share on other sites

Da budem iskren nisam neki Audiofil pa da ja sad volim neke simfoniske orkestre i klasiku. NajviÅ¡e sluÅ¡am pop, rok, jazz klavir, smoth jazz. Å to se tiÄe glasnoće sluÅ¡anja to sve zavisi od raspoloženja i Å¡ta sluÅ¡am. Volim dubok bas. Pre otprilike 7-8 god. iÅ¡ao sam kod nekog lika da pogledam cd player koji je bio na oglasu i taj je u svom sistemu imao Dynaudio Audience 72. Tada sam prvi put Äuo Dynaudio zvuÄnike i taj mi se zvuk jako dopao. SluÅ¡ao sam i Dynaudio Contur 1.4s na mom sistemu pre par godina doduÅ¡e kod g.MlaÄ‘e (u starom salonu) i to je isto zvuÄalo jako dobro ali pri malim glasnoćama poÅ¡to se zviÄnik usviravao za tadaÅ¡nji sajam. Jednostavno mi prija taj bas dubok bas kod Dynaudia.

Link to comment
Share on other sites

Iz licnog iskustva i kao vlasnik Spedora A6 mogu toplo da preporucim upravo ove kutije za zadatu cenu. U mojoj sobi od preko 30m2 rade savrseno. Ko je bio u prilici da ih cuje na jesenjem sajmu zna da su sposobni da kvalitetno napune zvukom i mnogo vece prostore. Soba u kojoj su svirale bila je bar nekih 50m2 sa visinom tavanice od oko 4m. Tada su svirali sa Exposure 3010s2 predpojaclom i snagasem a izvor je bio Hegel CD2A. Zatekao sam se u momentu kada su neki momci trazili da se pusti njihov disk sa nekim delom klasicne muzike (ako je neko od njih na forumu molim da se javi i napise koje je delo i izvodjac u pitanju, bio bih zahvalan)i zamolili da se dobrano pojaca. Ljudi moji kako je to sviralo. Bio sam potpuno obuzet i opcinjen dinamikom, kontrolom, ritmicnoscu i stabilnoscu zvucne slike. Maestralno! Danima nisam mogao da skinem osmeh sa lica. Predivno u svakom slucaju. Za moj ukus naravno. Zaista ne znam kako bi se Spendor uklopio sa EC. Nisam imao prilike da poslusm tu kombinaciju. Sa druge strane kod distributera Spendora mogu se cuti i probati i Neat zvucnici koji sa Hegelom rade odlicno a Hegel i EC su Skandinavci dosta slicni po zvuku pa ako uz EC ne pase Spendor vrlo je verovatno da Neat hoce. Neat takodje kazu fenomenalno radi i sa Primare. Izgleda da mu severnjaci dobro pasu. Jedna ideja vise za razmisljanje.

Link to comment
Share on other sites

Dynaudio Focus 140 sam slušao na drugom sistemu i u maloj prostoriji. Basa dosta ali u nekih 14 kvadrata. Ali u 40 kvadrata, neznam nisam slušao. Da li ići na nešto polovno tipa Dynaudio Contour 1.4s ili nešto podnostojeće u budžetu do 2k evrića, treba mi pomoć.

Link to comment
Share on other sites

Iz licnog iskustva i kao vlasnik Spedora A6 mogu toplo da preporucim upravo ove kutije za zadatu cenu. U mojoj sobi od preko 30m2 rade savrseno. Ko je bio u prilici da ih cuje na jesenjem sajmu zna da su sposobni da kvalitetno napune zvukom i mnogo vece prostore. Soba u kojoj su svirale bila je bar nekih 50m2 sa visinom tavanice od oko 4m. Tada su svirali sa Exposure 3010s2 predpojaclom i snagasem a izvor je bio Hegel CD2A. Zatekao sam se u momentu kada su neki momci trazili da se pusti njihov disk sa nekim delom klasicne muzike (ako je neko od njih na forumu molim da se javi i napise koje je delo i izvodjac u pitanju, bio bih zahvalan)i zamolili da se dobrano pojaca. Ljudi moji kako je to sviralo. Bio sam potpuno obuzet i opcinjen dinamikom, kontrolom, ritmicnoscu i stabilnoscu zvucne slike. Maestralno! Danima nisam mogao da skinem osmeh sa lica. Predivno u svakom slucaju. Za moj ukus naravno. Zaista ne znam kako bi se Spendor uklopio sa EC. Nisam imao prilike da poslusm tu kombinaciju. Sa druge strane kod distributera Spendora mogu se cuti i probati i Neat zvucnici koji sa Hegelom rade odlicno a Hegel i EC su Skandinavci dosta slicni po zvuku pa ako uz EC ne pase Spendor vrlo je verovatno da Neat hoce. Neat takodje kazu fenomenalno radi i sa Primare. Izgleda da mu severnjaci dobro pasu. Jedna ideja vise za razmisljanje.

Link to comment
Share on other sites

Ma nema na cemu. Cisto jos jedna mislim vazna informacija. Cene Spendora su kod nas nize za oko 10% u odnosu na Englesku gde se prave a za oko 30% u odnosu na zapadnu Evropu i zemlje u nasem okruzenju. Elaborirao sam materiju pre nego sto sam resio da pazarim pre nekog vremena. Hocu da kazem za 2000e moze da se dobije zvucnik vise klase nego sto mu je cena kod nas. Naravo ako se uklopi uz EC. Ako ne dzaba mu.

Link to comment
Share on other sites

Iz licnog iskustva i kao vlasnik Spedora A6 mogu toplo da preporucim upravo ove kutije za zadatu cenu. U mojoj sobi od preko 30m2 rade savrseno. Ko je bio u prilici da ih cuje na jesenjem sajmu zna da su sposobni da kvalitetno napune zvukom i mnogo vece prostore. Soba u kojoj su svirale bila je bar nekih 50m2 sa visinom tavanice od oko 4m. Tada su svirali sa Exposure 3010s2 predpojaclom i snagasem a izvor je bio Hegel CD2A. Zatekao sam se u momentu kada su neki momci trazili da se pusti njihov disk sa nekim delom klasicne muzike (ako je neko od njih na forumu molim da se javi i napise koje je delo i izvodjac u pitanju, bio bih zahvalan)i zamolili da se dobrano pojaca. Ljudi moji kako je to sviralo. Bio sam potpuno obuzet i opcinjen dinamikom, kontrolom, ritmicnoscu i stabilnoscu zvucne slike. Maestralno! Danima nisam mogao da skinem osmeh sa lica. Predivno u svakom slucaju. Za moj ukus naravno. Zaista ne znam kako bi se Spendor uklopio sa EC. Nisam imao prilike da poslusm tu kombinaciju. Sa druge strane kod distributera Spendora mogu se cuti i probati i Neat zvucnici koji sa Hegelom rade odlicno a Hegel i EC su Skandinavci dosta slicni po zvuku pa ako uz EC ne pase Spendor vrlo je verovatno da Neat hoce. Neat takodje kazu fenomenalno radi i sa Primare. Izgleda da mu severnjaci dobro pasu. Jedna ideja vise za razmisljanje.

Link to comment
Share on other sites

Da budem iskren nisam neki Audiofil pa da ja sad volim neke simfoniske orkestre i klasiku. NajviÅ¡e sluÅ¡am pop, rok, jazz klavir, smoth jazz. Å to se tiÄe glasnoće sluÅ¡anja to sve zavisi od raspoloženja i Å¡ta sluÅ¡am. Volim dubok bas. Pre otprilike 7-8 god. iÅ¡ao sam kod nekog lika da pogledam cd player koji je bio na oglasu i taj je u svom sistemu imao Dynaudio Audience 72. Tada sam prvi put Äuo Dynaudio zvuÄnike i taj mi se zvuk jako dopao. SluÅ¡ao sam i Dynaudio Contur 1.4s na mom sistemu pre par godina doduÅ¡e kod g.MlaÄ‘e (u starom salonu) i to je isto zvuÄalo jako dobro ali pri malim glasnoćama poÅ¡to se zviÄnik usviravao za tadaÅ¡nji sajam. Jednostavno mi prija taj bas dubok bas kod Dynaudia.

Link to comment
Share on other sites

MoraÅ¡ prvo da definiÅ¡eÅ¡ Å¡ta misliÅ¡ pod "dobro". Ljudi imaju razliÄita oÄekivanja i kriterijume.

Može se gradirati i na:

1. vrlo dobro

2. priliÄno dobro

3. podnošljivo dobro

OpiÅ¡eÅ¡ Å¡ta bi za tebe znaÄio svaki od ovih izraza, i Å¡ta oÄekujeÅ¡ za 2k €. Zatim bi trebalo da definiÅ¡eÅ¡ koju muziku i koliko glasno sluÅ¡aÅ¡. Ako oÄekujeÅ¡ da velike simfonijske i jazz orkestre ÄujeÅ¡ u punom sjaju na referentnoj glasnoći i dinamici u 40 m2, a bez većih izobliÄenja, to nije lak zadatak.

Ako ideÅ¡ na novo, brandirano iz radnje, bez obzira na oÄekivanja, i da su najskromnija, to pod jedan nećeÅ¡ dobiti.

Mada, kao Å¡to sam ranije rekao, sve dolazi iz glave. Ako neÅ¡to pazariÅ¡, i tebi je to veoma dobro, to je zato Å¡to nisi bolje sluÅ¡ao. U tom sluÄaju, nedostatak sluÅ¡noga iskustva doÄ‘e kao prednost, jer si sretan i zadovoljan.

P.S. Paradoksalno je da u ovom audiofilskom sportu manjak iskustva zna da rezultira većim zadovoljstvom. Psiholozi i psihijatri, evo vam materijala za izuÄavanje: Koji to psiholoÅ¡ki defekt dovodi do pretvaranja obiÄnog, normalnog Äoveka u audiofila? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tesko je razgovarati sa nekim ko nastupa sa pozicije \"jel vise verujes meni ili svojim ocima/usima?\" Znam sta sam cuo onda znam sta sam slusao i prilikom kupovine i znam sta slusam svaki dan. Ako neko ne zeli u to da veruje i tvrdi suprotno a da nema licnih iskustava ja sam ok. Inace A6 imam neko vreme pre sam imao A5. Nema promene u misljenju nema pada u zadovoljstvu prilikom slusanja. Ima samo zelja da se dosegne do A9 jednog dana. Svako ima pravo na svoj izbor ja sam svoj napravio.

Link to comment
Share on other sites

Možda jedino imaju malo hladniji zvuk, jer su sa severa. :lol:

InaÄe, fizika kaže da dvosistemac sa 20 cm mid-basom ne može zaista dobro da napuni 50 m2. Sa druge strane ljudski mozak je vrlo sposoban da nadomesti nedostajuće stvari i ulepÅ¡a sliku, kako se već njemu hoće i zavisno od okolnosti.

Link to comment
Share on other sites

Tesko je razgovarati sa nekim ko nastupa sa pozicije \"jel vise verujes meni ili svojim ocima/usima?\" Znam sta sam cuo onda znam sta sam slusao i prilikom kupovine i znam sta slusam svaki dan. Ako neko ne zeli u to da veruje i tvrdi suprotno a da nema licnih iskustava ja sam ok. Inace A6 imam neko vreme pre sam imao A5. Nema promene u misljenju nema pada u zadovoljstvu prilikom slusanja. Ima samo zelja da se dosegne do A9 jednog dana. Svako ima pravo na svoj izbor ja sam svoj napravio.

Link to comment
Share on other sites

@milovan ma ne prijatelju niti se ljutim niti se osecam prozvanim. Ovo je vise bio komentar na Bokitokivoki post. Ni njegov stav me ne vredja samo mislim da nemamo podlogu za razloznu i argumentovanu diskusiju. On se sa tim verovatno nece sloziti i ja to postujem. Jednostavno iste stvari vidimo drugacije. Ti opet imas svoj stav i ja to postujem. No hard feelings sto bi rekli. @Delija pazljivo sam pratio temu/e clana lalelala. On je imao A5 u nekom cudnom i izlomljenom prostoru gde ako se secam dobro deo tavanice ne postoji jer su tu stepenice za gornji sprat. Mslim da je cak negde bila i skica prostora. Koliko se secam i prostor je bio povrsine preko 50m2 i A5 definitivno ne moze da se nosi sa tolikom kubaturom. Jasno kao dan. Inace A6 je osetno bolji zvucnik od A5. Tu nema nekog poredjenja i dileme. Ne znam da li je lalelala probao A6 u svom prostoru. Medjutim interesantno je da lalelala sada ima jos manje zvucnike gabaritno za koje je pisao da je konacno nasao svoj zvuk. Kod mene u sobi A6 dobro radi i sa Nirvanom, Metalicom, GerY Mooreom, Purpleom, Zeppelinom. Ozbiljna muzika sinfo orkestri big bandovi takodje. Znam da moze bolje za vise novca. Ja sam zadovoljan. Totalno.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...