Jump to content


Police


Prepodobni Hifije

Recommended Posts

@InSides

Najlepše zhvaljujem na odgovoru. Znači budućnost na polici.

Svedočio sam mnogobrojnim vašim oglasima. Znači zabranjena ljubav analognog kurpučentnog momka i graciozne digitlne dame. :D

Divno, znači u buduće treba očekivati new age koncepcije sa dosta otvorenim umom i širokim horizontima.

Hvala. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Father said:

@InSides

Najlepše zhvaljujem na odgovoru. Znači budućnost na polici.

Svedočio sam mnogobrojnim vašim oglasima. Znači zabranjena ljubav analognog kurpučentnog momka i graciozne digitlne dame. :D

Divno, znači u buduće treba očekivati new age koncepcije sa dosta otvorenim umom i širokim horizontima.

Hvala. :thumbsup2

Пази сад, многобројни... ухвати ме језа када се сетим колику сам гомилу уређаја скупио у току једне деценије. Па још и гомила каблова да то све повеже. Језа.

Када сам Devialet-а први пут видео, знао сам да је то као за мене дизајнирано.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, InSides said:

Пази сад, многобројни... ухвати ме језа када се сетим колику сам гомилу уређаја скупио у току једне деценије. Па још и гомила каблова да то све повеже. Језа.

Када сам Devialet-а први пут видео, знао сам да је то као за мене дизајнирано.

Koliko ti je samo polica otišlo na oglase. :P

EDIT: A i ja sam biser malo vi malo ti. :screwy

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, InSides said:

Свакако, прича је празна без фотографије. :)

4nwFTDA.jpg

Sjajna fotografija sistema, drago mi je neko koristi Devialet u analognom sistemu.

Citao sam dosta pohvalnih tekstova o njegovom phono preampu, ali s obzirom da nisam u toj prici mogu samo da verujem da je tako dobar kao sto kazes.

p.s. Koji model Devialeta je u pitanju i koje zvucnike imas?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Srecko said:

Gospodine Filipe, vibriranje pripada grupi dinamičkih metoda, kojima se konstrukcija-uređaj ispituje na uticaje okoline (environmental conditions). Cilj vibriranja je da se vizuelnim pregledom (i na sve druge načine) nakon testa sagleda uticaj pobudnih vibracija na sklop-uređaj koji je vibriran).

Vibriranju se izlazu mehanički sklopovi-uređaji kod kojih može doći do mehaničkih otkaza usled nekakvih pobudnih vibracija (dinamicko opterećenje).

Npr. avionu McDonnel Douglas DC-10 (nekada ih je posedovao i JAT za prekookeanske letove) bio je pogrešno dizajniran ogroman vijak koji povezuje motor sa krilom, koji je usled pobudnih vibracija krila od mislim 38 Hz i zamora materijala, posle izvesnog vremena pucao zbog čega je i došlo do jedne od nesreća.

Znači da bi ste znali kakva Vam polica treba i šta “lečite”, prvo bi ste trebali da definisete koje bi pobudne vibracije mogle da opterete policu (naravno govorimo o oscilatornom opterećenjima iz okoline npr. kretanje osoba oko police i prenos vibracija na policu a ne o slučajnim ili namernim opterećenjima od ukućana emoji3.png). Zatim bi ste trebali da znate sopstvenu rezonantnu učestanost svakog od uređaja jer ako pobudna frekvencija nije blizu rezonantnih učestanosti bilo kog od uredaja amplitude oscilovanja svakog od njih će biti beznačajne i bez uticaja na uređaje.

Ako bi ste “imali sreću” da ipak uspete da “obezbedite” pobudu sa frekvencijom bliskom rezonantnoj učestanosti nekog od uređaja sobzirom da su uređaji funkcionalno električni a ne mehanički jedino bi ste uspeli da sagledate da li bi Vam se npr. vijci na kućištu odvrnuli, lepljene stvari razlepile ili polomile ili IEC kabl “izvadio”.

Naravno potpuno je drugačija situacija da Vam je na polici gramofon jer bi i veoma verovatne pobude poput kretanja oko police, sa loše dizajniranom policom, imale značajan uticaj na kretanje igle u brazdi vinila a time i na kvalitet reprodukcije.

Gospodin [mention=11818]Sondek[/mention] je elokventniji od mene pa je to jasno rekao u nekoliko recenica.

Gospodine Srecko, verujem da sam mladji od vas i vidim da ste vrlo pristojan covek, slobodno mozete da mi se obracate bez ovog gospodine :)

Sve mi je jasno sta ste hteli da kazete, ali za pocetak nazalost ne znam koja je rezonantna ucestanost mojih uredjaja.

Ovako laicki mogu da pretpostavim, da ne kazem da lupim, da se mozda radi o par kiloherca. Cini mi se da je to neka frekvencija koju su konstruktori gore pomenute police SRA hteli da “lece” ako se dobro secam testa njihove police.

Sto se tice vibracija koje najvise uticu na uredjaje pa i na samu policu, jedino znacajno (u kvantitativnom smislu) sto mi pada na pamet jesu vibracije koje dolaze od zvucnika, pogotovo u sprezi sa prostorijom. Posebno kod mene gde se bas drajveri nalaze (i) na zadnjoj strani zvucnika. S obzirom da se kod vecine nas zid nalazi maltene u liniji ili malo iza uredjaja, jasno je kolika je kolicina bas frekvencija prisutna u ovom delu prostorije gde je i sistem.

Mislim da je to samo po sebi dovoljno da se dobro razmisli o izolaciji uredjaja od okolnih vibracija.

Apropo rezonovanja mehanickih sklopova i u tom smislu (ne)rezonovanja (ne)mehanickih sklopova pitam se: da li se elektricna kola (u hifi zargonu = digitalija) ipak mogu smatrati nekom vrstom mehanickih sklopova koja imaju neku svoju specificnu rezonantnu ucestanost?

Ako je odgovor potvrdan, to prosto receno znaci da i na digitalne uredjaje uticu vibracije. Svejedno na kojim ucestanostima, one ipak degradiraju zvuk, mada sigurno ne u tolikoj meri kao u slucaju gramofona i lampi kako je naveo Sondek u ranijem postu.

P.S. Samo se setite da se ovde doskoro polemisalo o apsurdu nabavke skupljih usb kablova jer zaboga oni samo prenose nule i jedinice.. Pa je na kraju ipak dokazano da neki kablovi ipak “bolje” prenose te iste 0 i 1 od nekih drugih kablova. Jedan od primera je tehnologija koju koristi Wireworld gde se izolovanjem strujnog voda za usb kabl umanjuje sum koji degradira zvuk.

Moj credo glasi - cujem, dakle verujem :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Филип said:

da li se elektricna kola (u hifi zargonu = digitalija) ipak mogu smatrati nekom vrstom mehanickih sklopova koja imaju neku svoju specificnu rezonantnu ucestanost?

Pa i "digitalija", 0 i 1, i to je napon tj. ima napona nema napona, pulsevi elektricni... a da li vibracije uticu na tako nesto ( mislim ovo je malo drugacije od "analogije" iako je el. napon ) ... nemam pojma, sigurno da nije isto kao sa gramofonom koji je mehanicko/elektricna naprava.

P.S. Kad sam video policu koju prikaza Insides pala mi je vilica na sto

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Филип said:

 

Moj credo glasi - cujem, dakle verujem :)

Upravo tako.Donesi policu ako si u prilici i probaj sa i bez nje.Ne veruj ni onima sto tvrde da ce ti polica zivot promenuti,ni onima koji tvrde da neces cuti prevelik efekat.Sistem ti je odlican i kao takav prepoznaje sasvim sigurno svaku razliku.Ako bitnijeg efekta nema,sa dobrim kusurom od skupe firmirane do nekog lokalnog proizvodjaca srecan put negde sa porodicom ,preko neke dobre agencije :D

Ja sa vrlo izrazenim "mikrofonima za vibracije" efekat police smatram relativno malim ali bitnim,verovatno zato sto su i sami proizvodjaci u startu vibracije videli kao velikog neprijatelja,a i kao sastavni deo svoje "filozofije" pa uredjaje u skladu sa tim konstruisali. Subsasijski gramofon,kucista elektronike u komadu livenog aluminijuma...Moguce da bi sa drugacijim tipom gramofona bilo dosta drugacije.Linn cak napominje da nikakav stalak nije potreban,vec je dovoljan obican kofi tejbl.Bullshit.Nikad ih po tom pitanju nisam previse slusao,uvek sam voleo imati dobar suport,zidnu target konzolu ili sad zbog nedostatka zida policu,muka mi je bilo gledati ispunjen prostor izmedju zvucnika sanducima za ploce po kojima su razbacani uredjaji...nuznosti zivota sa malom decom,nedostatkom prostora ...Fali nam definitivno jos jedna decja soba u stanu(za mene).

Moja matematika je par puta po malo =puno.Zrno po zrno pogaca.Neverovatan je broj faktora koji uticu na ukupan zvuk hife,narocito ako covek ima analogiju potrebna je velika posvecenost detaljima od kojih je svakako jedan i hifi suport, odnosno polica.

Btw. Ona Insides ova brutalno izgleda,gramofon jos bolje.

 

Link to comment
Share on other sites

Gospodine Srecko, verujem da sam mladji od vas i vidim da ste vrlo pristojan covek, slobodno mozete da mi se obracate bez ovog gospodine Sve mi je jasno sta ste hteli da kazete, ali za pocetak nazalost ne znam koja je rezonantna ucestanost mojih uredjaja. Ovako laicki mogu da pretpostavim, da ne kazem da lupim, da se mozda radi o par kiloherca. Cini mi se da je to neka frekvencija koju su konstruktori gore pomenute police SRA hteli da “lece” ako se dobro secam testa njihove police.

Sto se tice vibracija koje najvise uticu na uredjaje pa i na samu policu, jedino znacajno (u kvantitativnom smislu) sto mi pada na pamet jesu vibracije koje dolaze od zvucnika, pogotovo u sprezi sa prostorijom. Posebno kod mene gde se bas drajveri nalaze (i) na zadnjoj strani zvucnika. S obzirom da se kod vecine nas zid nalazi maltene u liniji ili malo iza uredjaja, jasno je kolika je kolicina bas frekvencija prisutna u ovom delu prostorije gde je i sistem.

Mislim da je to samo po sebi dovoljno da se dobro razmisli o izolaciji uredjaja od okolnih vibracija.

Apropo rezonovanja mehanickih sklopova i u tom smislu (ne)rezonovanja (ne)mehanickih sklopova pitam se: da li se elektricna kola (u hifi zargonu = digitalija) ipak mogu smatrati nekom vrstom mehanickih sklopova koja imaju neku svoju specificnu rezonantnu ucestanost?

Ako je odgovor potvrdan, to prosto receno znaci da i na digitalne uredjaje uticu vibracije. Svejedno na kojim ucestanostima, one ipak degradiraju zvuk, mada sigurno ne u tolikoj meri kao u slucaju gramofona i lampi kako je naveo Sondek u ranijem postu.

P.S. Samo se setite da se ovde doskoro polemisalo o apsurdu nabavke skupljih usb kablova jer zaboga oni samo prenose nule i jedinice.. Pa je na kraju ipak dokazano da neki kablovi ipak “bolje” prenose te iste 0 i 1 od nekih drugih kablova. Jedan od primera je tehnologija koju koristi Wireworld gde se izolovanjem strujnog voda za usb kabl umanjuje sum koji degradira zvuk.

Moj credo glasi - cujem, dakle verujem

 

 

Naravno da sve utiče na sve, ponajviše sam zvuk (mehanička energija) na policu i uređaje upravo kako ste naveli.Generalno “Naš svet i mi smo čestice u poljima”.

Pitanje nije da li nešto utiče na nešto nego koliki je taj uticaj i da li se on može registrovati senzorima.

Suština je u kvalitetu senzora koji te promene treba da registruje, u našem slučaju uha.

Mnoge čestice, iako ih je matematički model predvideo, poput Higsovog bozona, nisu bile otkrivene dok nije napravljen Veliki hadronski akcelerator CERN-a i npr. ATLAS-senzor da ih registruje.

Vaš CREDO daje Vam za pravo, kao matematički model. da o svemu razmišljate i preduzimate korake.

Raniji post sam napisao samo iz razloga da skrenem pažnju da se može desiti da i najbolja polica “ne da rezultat” (i sami ste naveli da neko od Vaših prijatelja nije bio zadovoljan nekom jako skupom policom) ako ne poznajete parametre sistema (rezonantne učestanosti i odgovarajuće amplitude) i samu prostoriju i izvore pobuda (da ne lečie nešto “pogresnim lekom” kao kada bi ste lečili antibioticima virusnu prehladu a oni su naravno namenjeni drugom tipu infekcije-bakterijskom).

Inače te police su toliko lepe da bi ih svako od nas (onaj ko to spori mislim da ne govori istinu), ko može da ih priušti, kupio.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Филипе, кад већ планираш полицу (*) која је дизајнирана само за тебе, што не би мало више увео прерачуне да видиш дали и колико би то помогло код тебе у систему?

(*) Почео сам на ти, мада се не познајемо, надам се да си нисам превише дозволио.

Елем, вибрациона анализа већих уређаја више није тако велики баук. Сваки иоле модернији телефон има довољно прецизне сензоре (акцелерометар, жироскоп, ГПС) који могу, уз помоћ релативно јефтиних (или бесплатних) апликација, да ти дају бар неку слику око тога што се код тебе догађа. Предност коришћења телефона је (поред трошкова, свакако) је и способност да се меру вибрације у три осе.

И да не причам опет у празно, ево једне слике анализе коју сам спровео јутрос, али тек сам сад нашао време да пишем овај пост:

vib_analysis.thumb.jpg.e4a00548603dd1d02e44c4091d545788.jpg

Ово је анализа вибрација који производи сам уређај - ради се о локалној IPTV кутији, која користи систем на бази Windows CE и класични 3.5" диск који вибрира током рада, што се и види по пиковима у Z оси.

Мерење је једноставно, само положиш телефон на уређај који би да мериш, имајући у виду позицију телефона - ево линка до јасног приказа положаја оси на телефону.

Када се скупи довољно података о вибрацијама које штете (водећи рачуна да су неке вибрације благопријатне налик дисторзија које производе неки лампаши) може се почети дизајнирати полица која би умањила штетне вибрације. Такође, мора се планирати да уређаји утичу један на друг, па се мора системски приступити дизајну.

Хтедох да кажем, није тако тешко дизајнирати добру полицу за себе, чак и изванредну. Оно што је тешко је урадити полицу као производ, која би била у једној јединој форми, и једнако би добро радила у различитим системима.

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, sondek said:

Setih se jedne fotke dok sam razmisljao o brend name policama i DiY dizajnu sa Devialetom na njoj.Odličan kontrast hi tech futuristickog dizajna i smirujućeg izgleda prirodnog furnira,zapravo mislim da je puno drvo.Isoblue se zove firma.

C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_DSC04467_zpsa2kzgj1p.jpg

Nisam siguran koliko je izvodljivo napraviti ovu policu za uredjaje vecih gabarita ,pogotovo sto pune stranice nizu dobre zbog vibrcija.Polica MORA da bude protocna za vazduh sa svih strana.

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Srecko said:

Vi ste sve to odredili eksperimentalno modifikujući policu menjanjem materijala.

Znajući koliki je to posao, vise nisam siguran da li je sluh (dobro uho), sposobno da čuje te fine razlike, blagoslov ili suprotnost emoji3.png.

То је предност (и недостатак) хобија у однос на професију. На срећу, до сада сам знао где (када) да станем. Да није тако, можда бих се упустио у израду композитних полица. :)

Што се тиче материјала, морају се планирати бар три групе (типа) материјала:

  1. Скелет целе структуре (рецимо дрво, метал, композит итд);
  2. Саме полице (рецимо дрво [LDF, MDF, HDF, пуно дрво], камен [мермер, гранит, шкриљац], стакло, пластика [POM, PTFE, HDPE], композити, сендвичи материјала итд);
  3. Спојке полица и скелета (рецимо пенаста гума, плута, комбинација материјала, куглични лежајеви, Sorbothane, шиљци, купе итд).

Један је приступ голо експериментирање - почети мењати материјале и комбинација материјала и надати се задовољавајућем резултату пре него се потроши велика количина ресурса. При томе, најјефтиније је експериментисати са спојкама, па полицама, па скелетом (ово се још више компликује зато што ти три основни елементи полице морају се посматрати као заједнички систем).

Други приступ захтева мало више спремања, и већу потрошњу времена, али има потенцијал за пуно бољи резултат са мање потрошеним ресурсима.

Link to comment
Share on other sites

Gospodine InSides veoma je ilustrativan ovaj Vaš post za kolege koji “kupuju” police, koliko rezultat može biti “neočekivan” i za enormne uložene sume u policu.
Mislim da je samogradnja police, kao sto ste i učinili, jedini način da se “dobije” funkcionalna polica jer je sopstveni dizajn uvek mnogo lakše modifikovati, da bi ste kroz “eksperiment” dosli do zadovoljavajuceg rešenja.
Drugi razlog zašto je samogradnja police jedini ispravan pristup je sto mislim da ni jedan brendirani proizvođač ne deklariše rezonantnu učestanost uređaja (dijagram učestanost-amplituda oscilovanja), pa je čak i da odredite ispravno učestanost pobude i da posedujete potpunu deklaraciju karakteristika polica sa tržišta, zbog prvo navedenog, nemoguće izvršiti ispravan izbor police (čista je lutrija da li ćete kupiti policu koja vam “vrsi posao”).
Kupac-vlasnik uređaja ne bi trebalo da sam određuje rezonantnu učestanost (dijagram ucestanost oscilovanja-amplituda), pod pretpostavkom da čak i raspolaže resursima i zna da to uradi, jer može da ugrozi ispravnost uređaja sobzirom da vibriranje kao metoda ne spada u grupu metoda bez razaranja.
Zato je pristup koji je odabrao i izložio gospodin InSides jedini racionalan (moguć).
Impresioniran sam načinom kako ste razmišljali i uspešno realizovali Vašu policu.

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, miletrosak1959 said:

Nisam siguran koliko je izvodljivo napraviti ovu policu za uredjaje vecih gabarita ,pogotovo sto pune stranice nizu dobre zbog vibrcija.Polica MORA da bude protocna za vazduh sa svih strana.

U pravu si,ni meni se nije svidelo sto je dosta zatvorena.najcesće u njoj viđam naim sprave koje su potpuno hladne u radu.Svi modeli osim mog,neverovatno me nervira leti,zato sam i eliminisao.Obicno ljudi na gornju stave nesto sto se greje.Takve su i Huter police,opet ceste i popularne među naimasima

Link to comment
Share on other sites

Неко је пре пар страна референцирао custom полицу коју је израдио тим из Stacore-а. Имајући у виду колико кошта једна једина Stacore платформа, то чудо (како иначе назвати полицу од 800 фунти масе) мора да кошта више од једне гарсоњере.

Мада, то јесте интересантан приступ (ако су ресурси неограничени) зато што је тим из Stacore-а прилагодио (ако је тачно оно што сам прочитао) сваку полицу уређају који је постављен на ту полицу - чак су и потрошили доста времена на сами скелет полице (приступ "сталак у сталку").

Чини ми се да не постоје два идентична система у свету. Чак и системи склопљени од истих компоненти, и истих аксесоара, у идентичним собама могу да звуче различито - зато уопште ме не "жуља" помисао да се свака полица дизајнира и израђује индивидуално. Свакако, да би један произвођач живео од тог приступа, морао би да наплаћује изванредно за своје креације.

На срећу, сасвим се солидна полица може израдити у домаћој радиности. Па онда се та солидна полица може полако, полако трансформирати у изванредну.

Link to comment
Share on other sites

Ako polica mora da stoji između zvučnika, nije dobro da ona onda ima pune bočne strane iz akustičnih razloga. Muzika koju slušamo se formira između zvučnika i te bočne strane ometaju kreiraranju pravilne muzičke scene - pogotovo smeta donjem spektru. Ovo je dokazano X puta.

Zapravo, najbolje je ne imati na toj pozociji uopšte već nešto što vrši difuziju ili prazan prostor. Može se napraviti polica koja bi stajala između koja vrši funkciju difuzije, ne idealno, ali bolje išta nego ništa.

----------------

Inače, koliko me sećanje služi od pre 25 godina, u Mehanici IV (Teorija Oscilacija) se spominje da je bolje nešto umrtviti direktno (kupama ispod, podloškama ispod,...) nego indirektno (police, statički sistem na istim antivibracionim mehanizmima,....)

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, vdzele said:

Ako polica mora da stoji između zvučnika, nije dobro da ona onda ima pune bočne strane iz akustičnih razloga. Muzika koju slušamo se formira između zvučnika i te bočne strane ometaju kreiraranju pravilne muzičke scene - pogotovo smeta donjem spektru. Ovo je dokazano X puta.

Zapravo, najbolje je ne imati na toj pozociji uopšte već nešto što vrši difuziju ili prazan prostor. Može se napraviti polica koja bi stajala između koja vrši funkciju difuzije, ne idealno, ali bolje išta nego ništa.

Englezi recimo vrlo retko drze uredjaje izmedju zvucnika.Vrlo cesto kamin.polica sa strane.

Ja sam uspeo posle duzeg niza godina da se kurtalisem svega izmedju.Turbimaksimusova polica je dosta prozracna sto je jedna od stvari koja mi se svidela,a i uredjaji su pristupacni.Kako je krenulo trebace jos jedna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...