Jump to content


Police


Prepodobni Hifije

Recommended Posts

49 minuta ranije, misko1989 said:

PS. Nikako da stignem da ti se zahvalim sto imam narandzasti kabl za zvucnike... ;D

Nema na čemu. Drago mi je da je tako. Siguran sam da će i u buduće biti sličnih komentara.

Treba ga probati i kao interconect  jer osim izbora vrhunskih konektora cena samog kabla je smešna, a rezultat ne merljiv u evrima. 

44 minuta ranije, microfarad said:

Nandžarasti je čudo:D

Ko je imao prilike da posvedoči, iz mojih poseta ili iz sopstvene probe upravo ima takav doživljaj.

Da ne skrećemo sa teme, svako dobro i uživajte u muzici!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ne znam da li je ranije postavljeno ovo pitanje.. da li je moguce predvideti uticaj "kvalitetne" hi-fi police na zvuk sistema?

Uredjaje uglavnom uzimamo jer smo ih negde ili kod sebe prethodno culi, ali sta je sa policama po pitanju probe? Pogotovo ako su delo samograditelja, bilo originalnog dizajna ili kopije nekog proizvodjaca.

Zapalo mi je za oko nesto ovako.

Pretpostavljam da je akusticki vrlo neutralna, a i izgled je bas po mom ukusu :facehearts

3-Tier-Blacked-Out-Scuttle.thumb.jpg.bcefd6732f9b2a7fc7cd65975d60b73b.jpg

Link to comment
Share on other sites

@FilipObzirom da je to sto slusaš cista digitalija bez fizickih nosaca zvuka  nema tu kod tebe nekih "mikrofona".Ljudi na tim policama na slikama drze gramofone,lampase,cd plejere,predpojacala sa klasicnim potovima ...sve osetljivo na vibracije.

Ugodi zeni dizajnom,muzika uz zadovoljnu zenicu najbolje zvuci!

Dok sam diyerski mastao vseslojna sperploca je bila moj izbor.Ali obzirom na sve svoje skupljace vibracija ipak sam odabrao Turbomaksimusovu kao profi variajantu.Pre svega i zbog dodatne gramofonske,dodatno odvojenom spajkovima od ostatka hife sa savrseno lakom nivelacijom.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

@FilipObzirom da je to sto slusaš cista digitalija bez fizickih nosaca zvuka  nema tu kod tebe nekih "mikrofona".Ljudi na tim policama na slikama drze gramofone,lampase,cd plejere,predpojacala sa klasicnim potovima ...sve osetljivo na vibracije.

Ugodi zeni dizajnom,muzika uz zadovoljnu zenicu najbolje zvuci!

Dok sam diyerski mastao vseslojna sperploca je bila moj izbor.Ali obzirom na sve svoje skupljace vibracija ipak sam odabrao Turbomaksimusovu kao profi variajantu.Pre svega i zbog dodatne gramofonske,dodatno odvojenom spajkovima od ostatka hife sa savrseno lakom nivelacijom.

Iskreno, ne znam koliki je uticaj vibracija na digitaliju iz prostog razloga sto do sada nisam eksperimentisao sa policama. Cisto da se licno uverim da li je ovakva polica bacanje para ili ne.

Npr. drugar koji kao i ja ima Melco, tvrdi da je ovaj uredjaj vrlo osetljiv na kvalitet strujnog kabla, ali i na poziciju na polici. Kaze da je najbolji zvuk dobio kada je Melco stavio skroz na gornju policu.

Viseslojni materijal je kljuc dobre police, ubedjen sam. 

Takav neki sper zvuci dosta perspektivno.

Link to comment
Share on other sites

Moguće je donekle predvidjeti zvuk (prije nekvalitetne, jer kvalitetne obično i nemaju neki svoj zvuk - dosta slično kao i kod komponenti), ako se zna koji su materijali sve u igri. Svaki ima neki svoj zvuk.

Problem sa klonovima je da nije toliko teško dobiti da izgleda kao nešto drugo (skuplje), nego da zvuči kao ta druga polica. To je obično i nemoguće, jer materijali originala obično nisu iz lokalnog dućana, iako možda tako izgledaju.

A jako dobro znam da npr. dvije "iste" MDF ploče zvuče sve samo ne isto. I razlike uopće nisu male. Kod kompleksnijih polica se samo može zamišljati što sve može krenuti u krivo.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da dodatno zakomplikujem, u prvom postu sam rec kvalitetna polica namerno napisao pod navodnicima jer sam cuo za slucaj audiofila koji ima jako skup i dobar sistem da mu vrlo skupa i u svoje vreme priznata Finite Elemente Pagode polica uopste nije legla.

E sad da li je u pitanju neki njegov ukus ili sta vec, nisam siguran jer nisam bio prisutan. Navodno je vratio svoju staru policu koja se ni po kakvim kriterijumima ne moze svrstati u audiofilske/hifi police. Ako se dobro secam, u pitanju je bila "obicna" hifi polica ID Design iz Beograda, proizvodjaca kancelarijskog namestaja koji vise ne postoji.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Sten said:

Moguće je donekle predvidjeti zvuk (prije nekvalitetne, jer kvalitetne obično i nemaju neki svoj zvuk - dosta slično kao i kod komponenti), ako se zna koji su materijali sve u igri. Svaki ima neki svoj zvuk.

Problem sa klonovima je da nije toliko teško dobiti da izgleda kao nešto drugo (skuplje), nego da zvuči kao ta druga polica. To je obično i nemoguće, jer materijali originala obično nisu iz lokalnog dućana, iako možda tako izgledaju.

A jako dobro znam da npr. dvije "iste" MDF ploče zvuče sve samo ne isto. I razlike uopće nisu male. Kod kompleksnijih polica se samo može zamišljati što sve može krenuti u krivo.

Upravo se ovoga pribojavam.. :(

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, vdzele said:

Ja od kad sam stavio po tri kupe sa kugličnim ležajevima ispod svih uređaja - zvuk se dosta poboljšao. Ja slušam digitaliju.

+ 1 ja koristim podloske norveskog proizvodjaca Soundcare ispod Devialeta i zvucnika i vrlo sam zadovoljan.

Neki rekose da je stvar prosta - sto je kvalitet police losiji (akusticki), utoliko je veci ucinak podloski ispod uredjaja.

I obrnuto :)

Link to comment
Share on other sites

Филипе, ако те икад наведе пут кроз Македонију, можеш да видиш како сам ја то решио.

Полица коју сам ја дизајнирао је интегрални део мог грамофона, али је дизајнирана имајући у виду Devialet.

Имам три нивоа - грамофонска база је на врху, контролер брзине за грамофонски погон на средњој полици, а Devialet на дну.

Материјали су бука за структуру, мермер за полице (пробао и одбацио гранит, акрил, MDF, иверицу, POM и PTFE), и комбинација пенесте гуме и Sorbothane-а за спајање полица са структуру.

Ножице су нивелијаруће структуре са керамичким лоптицама уместо шиљака.

Link to comment
Share on other sites

Slično tim podloškama od soundcare, meni radi posao i prazne rolne od wc papira (karton samo) ispod zvučničkih kablova. Bas se dosta dobro utegne i sredina izbistri. Jeftino podešavanje zvuka za svakog (sem za dežurne cinike-skeptike)

Takođe imam podloške sa kugličnim ležajevima ispod zvučnika, mnogo bolji posao odrade nego guma.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Филип said:

Sta ti kazu gosti kad dodju u posetu? :D

Ništa, jer tada stavim neke druge od drveta. Rolne su mi se pokazale kao najbolje. Inače savet od čoveka koji ih stavlja u svoj skupi sistem.

Inače mi podloške rade dobar i ispod strujnog filtera.

-----------------

"Vibraciono uzemljenje'' bi trebalo uraditi ispod svakog uređaja, zvučničkog kabla,....sve što kupi vibraciju od sobe. Polica je jedno od rešenje, nažalost ljudi se samo tu zadrže.

---------------

*čudi me da još nema cinika-skeptika sa svojim malicioznim komentarima kako je nemoguće da ja primetim da tu ima neke razlike*

Link to comment
Share on other sites

@InSides izvinjavam se za off, samo jedna "sitnica" o kojoj sam malo diskutovao sa Filipom. Koristiš devialetov phono ulaz? Ako ga već koristiš sa gramofonom sa slike stiče se utisak da se na njega može ozbiljno obratiti pažnja.

Na prvu, deluje sve prekomplikovano. Cela phono digitalna riaa i silna podešavanja, sve mi je to bilo zanimljivo, ali se nismo dalje organizovali u konkretnije korake.

Izvinjavam se opet za off, samo kratko utisak ako ue moguće. Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Iskreno, ne znam koliki je uticaj vibracija na digitaliju iz prostog razloga sto do sada nisam eksperimentisao sa policama.

Gospodine Filipe, vibriranje pripada grupi dinamičkih metoda, kojima se konstrukcija-uređaj ispituje na uticaje okoline (environmental conditions). Cilj vibriranja je da se vizuelnim pregledom (i na sve druge načine) nakon testa sagleda uticaj pobudnih vibracija na sklop-uređaj koji je vibriran).

Vibriranju se izlazu mehanički sklopovi-uređaji kod kojih može doći do mehaničkih otkaza usled nekakvih pobudnih vibracija (dinamicko opterećenje).

Npr. avionu McDonnel Douglas DC-10 (nekada ih je posedovao i JAT za prekookeanske letove) bio je pogrešno dizajniran ogroman vijak koji povezuje motor sa krilom, koji je usled pobudnih vibracija krila od mislim 38 Hz i zamora materijala, posle izvesnog vremena pucao zbog čega je i došlo do jedne od nesreća.

Znači da bi ste znali kakva Vam polica treba i šta “lečite”, prvo bi ste trebali da definisete koje bi pobudne vibracije mogle da opterete policu (naravno govorimo o oscilatornom opterećenjima iz okoline npr. kretanje osoba oko police i prenos vibracija na policu a ne o slučajnim ili namernim opterećenjima od ukućana ). Zatim bi ste trebali da znate sopstvenu rezonantnu učestanost svakog od uređaja jer ako pobudna frekvencija nije blizu rezonantnih učestanosti bilo kog od uredaja amplitude oscilovanja svakog od njih će biti beznačajne i bez uticaja na uređaje.

Ako bi ste “imali sreću” da ipak uspete da “obezbedite” pobudu sa frekvencijom bliskom rezonantnoj učestanosti nekog od uređaja sobzirom da su uređaji funkcionalno električni a ne mehanički jedino bi ste uspeli da sagledate da li bi Vam se npr. vijci na kućištu odvrnuli, lepljene stvari razlepile ili polomile ili IEC kabl “izvadio”.

Naravno potpuno je drugačija situacija da Vam je na polici gramofon jer bi i veoma verovatne pobude poput kretanja oko police, sa loše dizajniranom policom, imale značajan uticaj na kretanje igle u brazdi vinila a time i na kvalitet reprodukcije.

Gospodin [mention=11818]Sondek[/mention] je elokventniji od mene pa je to jasno rekao u nekoliko recenica.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Father said:

@InSides izvinjavam se za off, samo jedna "sitnica" o kojoj sam malo diskutovao sa Filipom. Koristiš devialetov phono ulaz? Ako ga već koristiš sa gramofonom sa slike stiče se utisak da se na njega može ozbiljno obratiti pažnja.

Па ја сам купио Devialet-а само због phono улаза. :)

То је код мене заменило (*) сијасет извиканих phono коректора различитих форми, топологија и ценовних класа.

(*) На боље.

Чак што више, на слици се може видети (мислим) да је друга ручка SME 3012 која носи на себи Ortofon SPU #1 који има излазни напон од 0.18mV (!) и који не би смео да ради са Devialet-ом. Али ето ради. И те како ради.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...