Jump to content


Police


Prepodobni Hifije

Recommended Posts

Ja se cesto iznenadim sta sve pametno mogu od Vas dvojice da cujem :cheers

Ðко ништа друго бар Ñмо практичари Ñа веома проÑтим решењима, а и у кући имам машинца :roll:

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Teska sorta ti masinci, a ovaj tvoj "usmereni" ima uskoro da ti uvede uzbunu, pozdrav zastavi i informisanje :).

Kako za vreme rata u Bosni na pitanje "Kakva je situacija?" odgovori jedan gradjevinac zaposlen na izvesnoj brani u RS: "Teska. S jedne strane *****, a s druge masinci".

To ti je nasa tehnicka struka - dundjeri, bravari i banderasi...

Link to comment
Share on other sites

Moj licni utisak je da bi neka od kvalitetnijih "sperki" mogla da istrpi "normalno" opterecenje bez nekih ukrucenja i orebrenja, pogotovo ako je materijal (tj. vlakna) "ukrsten".

Ne razumem ovo "pogotovo ako je materijal (tj. vlakna) "ukršten"

ja ne znam da postoji "šperka" koja se pravi bez ukrštanja listova.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hteo bih praviti policu poput ove na slici:

post-9577-0-71086200-1313563286_thumb.jp

1. Ako bi raspon bio oko 180cm, koje ploÄe bi valjalo koristiti da bi ugib ostao neprimetan?

Možda nešto ovakvo, debljine 44mm? Ili šper-ploÄa 40mm, poput ovih.

Ili je, ipak, neohodno, za taj raspon, "sakrivati" neke ÄeliÄne profile?

2. Ima li predloga kako rešiti detalj šiljaka?

Kakva veza drvo-metal? Treba li razmišljati o nekom dampirajućem materijalu izmeÄ‘u?

Svako razmišljanje/iskustvo je dobrodošlo.

Hvala

Videh neki dan hrastove klupe u socijanom,izuzetno stabilne i izdrzljive na tih 180cm izdrzavaju po dva tri penzosa bez veceg uvijanja(imao sam vremena da to proverim).Nista ne treba da se oko njih poradi osim da se skrate noge,da bi izgledale kao na tvojoj slici.Umesto metalnih siljaka ja bih napravio drvene,po uzoru na Russ Andrews-ove kakve ja imam na CD-u(stigli s njim for free) http://www.russandre...at_id=PSUPPFEET ,ako nisu bolji lepse se uklapaju, u slucaju metalnih siljaka nesto sa navojem ima i takvih Russ .U T.Hadzica u hobi sistemu imas dobar izbor drvenih nozica sa navojem,sto dobro dodje za nivelaciju dosta su rigidni kad se opterete.Inace dupli univer se savija na tezini od 30-tak kg vec na rasponu od 90cm,sto sam video na svom primeru kad sam doneo malo tezi amp na probu,pa za tako velik raspon racunaj na nozice i u sredini,ako bi se ponasalo 180cm duplog univera sa nozicom u sredini ne znam,ja sam podelio na 2x90 i sa 20kg opterecenja je ok.Univer je dosta mrtav i moze se lepiti u vise slojeva ,a potom ih iskantovati(sve ti to tamo odrade u H.Sistemu),razmisljam da donjoj ubacim izmedju dva univera sloj plute(ovde sam negde mazn'o ideju).Ta donja ce stojati na ostrim spajkovima zabodenim odozdo kao dodatna izolacija od podloge(komode sa plocama).Jedna polica duplog univera 90x30cm je dosta teska,20kg pa to sve deluje stabilno,ako nesto znaci da pogledas-znas gde sam.

Edit: vec zamisljam tri gramofona :facehearts na polici.

Link to comment
Share on other sites

ŠperploÄa koju si prikazao i ploÄa od masiva mogu uz odreÄ‘enu dozu fleksibilnosti da izdrže željeni raspon od 180cm, ali se tu javljaju odreÄ‘eni problemi.Toliki raspon je nestabilan i ploÄe su sklone oscilovanju i vibracijama.Što su ureÄ‘aji teži, veća je sklonost ka ugibanju, što su lakši veće su vibracije.Masiv-puno drvo je sklonije vibracijama jer je elastiÄno, šperploÄa je znatno inertnija,naravno ne kao medijapan ali ima mnogo bolji odnos nosivosti i težine.Problem sa punim drvetom je što to ne možeš realizovati sam, to je komplikovana tehnologija, plus toga kod nas je maloteže naći masiv takvog kvaliteta da posle nemaš problema sa ploÄama u smislu uvijanja i rasušivanja, Äak i da majstora koji će ti te ploÄe profesionalno i kvalitetno odraditi.Dug je put od hrastove talpe do gotove table.Šta bih ja radio u tvom sluÄaju? Raspon od 180cm je više nego dovoljan za tri standardna ureÄ‘aja,pa bih ga tako i podelio i samim tim izvršio ukrućenje i uÄvršÄ‡enje konstrukcije.Ako tako uradiš onda ti je pitanje materijala rešeno po sistemu biraj šta ti se sviÄ‘a i šta možeš da realizuješ i platiš.Možeš univer duplo lepljeni ili fabriÄki 38mm ili furnirani medijapan ili da šperploÄu furniraš nekim plemenitim furnirom, jer ona sama po sebi nije dekorativna, tj taj furnir je konstrukcijski od drveta niže kategorije.Masiv izbegni.Zlatno pravilo je od masiva praviti ramove a ploÄaste površine od pomenutih materijala.Onda je konstrukcija Ävrsta i stabilna i "ne radi".Nemoj mnogo da se opterećuješ dodatnim dampiranjem.Ovakva polica je toliko masivna da je akustiÄki inertna.Kakav sistem i kakve uši treba imati da bi se Äula razlika u zvuku police? SliÄna je situacija sa šiljcima i tu su mišljenja jako podeljena o njihovom efektu, ali njih je relativno lako realizovati.Suština je da se polica ne ljulja, da stoji stabilno, da li stoji na šiljcima, kuglama, nogicama ili neÄemu petom manje je bitno.To su sve obmane audio industrije i tu se vrte velike pare, a skreće se tema sa bitnih stvari u hi-fi-ju.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pozdrav svima :wave2

Ovo je moj prvi post na forumu... eto ova tema me je prva zainteresovala pa bih vam prikazao moju audio komodu.

Ovo je komoda koju sam liÄno napravio, materijal je parena orahovina debljine dva inÄa u kombinaciji sa staklom i impregniranim pamukom (koji sam koristio za mreže vrata).

Hi Fi komoda je stilizovana u obliku retro radio prijemnika, stavio sam akcenat na prirodne materijale ali i na upotrebnu vrednost.

Dimenzije komode su 104 x 66 x 55cm, unutrašnji prostor za ureÄ‘aje je 96 x 40 x 50cm, masa komode je 80Kg.

Ostavljen je izvod za kablove ali je moguća i demontaža zadnje stranice ukoliko je potrebno bolje hlađenje uređaja.

Vrlo je masivna i stabilna... garantovano Äuva audio opremu i od najjaÄeg zemljotresa ili ljudskog besa! ;-)

Noćna lampa je stilizovana u vidu radio skale, romantika zagarantovana :listen

Vrlo je funkcionalna i uživo zaista deluje impresivno, još nisam stavio opremu u nju... možda ću morati da pravim drugu jer su me već startovali da je prodam... neki će možda reći da je pomalo kiÄasta ali cilj mi je bio da napravim interesantnu retro kućicu za svoje ureÄ‘aje... meni se dopada a ni ljudi koji su je videli uživo nisu ostali ravnodušni.

post-26367-0-23347400-1316216979_thumb.j

post-26367-0-94799500-1316217004_thumb.j

post-26367-0-25967700-1316217039_thumb.j

post-26367-0-91069100-1316217089_thumb.j

Edit Paja: un-bold-ovano

Link to comment
Share on other sites

Videh neki dan hrastove klupe u socijanom,izuzetno stabilne i izdrzljive na tih 180cm izdrzavaju po dva tri penzosa bez veceg uvijanja(imao sam vremena da to proverim).Nista ne treba da se oko njih poradi osim da se skrate noge,da bi izgledale kao na tvojoj slici.Umesto metalnih siljaka ja bih napravio drvene,po uzoru na Russ Andrews-ove kakve ja imam na CD-u(stigli s njim for free) http://www.russandre...at_id=PSUPPFEET ,ako nisu bolji lepse se uklapaju, u slucaju metalnih siljaka nesto sa navojem ima i takvih Russ .U T.Hadzica u hobi sistemu imas dobar izbor drvenih nozica sa navojem,sto dobro dodje za nivelaciju dosta su rigidni kad se opterete.Inace dupli univer se savija na tezini od 30-tak kg vec na rasponu od 90cm,sto sam video na svom primeru kad sam doneo malo tezi amp na probu,pa za tako velik raspon racunaj na nozice i u sredini,ako bi se ponasalo 180cm duplog univera sa nozicom u sredini ne znam,ja sam podelio na 2x90 i sa 20kg opterecenja je ok.Univer je dosta mrtav i moze se lepiti u vise slojeva ,a potom ih iskantovati(sve ti to tamo odrade u H.Sistemu),razmisljam da donjoj ubacim izmedju dva univera sloj plute(ovde sam negde mazn'o ideju).Ta donja ce stojati na ostrim spajkovima zabodenim odozdo kao dodatna izolacija od podloge(komode sa plocama).Jedna polica duplog univera 90x30cm je dosta teska,20kg pa to sve deluje stabilno,ako nesto znaci da pogledas-znas gde sam.

Edit: vec zamisljam tri gramofona :facehearts na polici.

ŠperploÄa koju si prikazao i ploÄa od masiva mogu uz odreÄ‘enu dozu fleksibilnosti da izdrže željeni raspon od 180cm, ali se tu javljaju odreÄ‘eni problemi.Toliki raspon je nestabilan i ploÄe su sklone oscilovanju i vibracijama.Što su ureÄ‘aji teži, veća je sklonost ka ugibanju, što su lakši veće su vibracije.Masiv-puno drvo je sklonije vibracijama jer je elastiÄno, šperploÄa je znatno inertnija,naravno ne kao medijapan ali ima mnogo bolji odnos nosivosti i težine.Problem sa punim drvetom je što to ne možeš realizovati sam, to je komplikovana tehnologija, plus toga kod nas je maloteže naći masiv takvog kvaliteta da posle nemaš problema sa ploÄama u smislu uvijanja i rasušivanja, Äak i da majstora koji će ti te ploÄe profesionalno i kvalitetno odraditi.Dug je put od hrastove talpe do gotove table.Šta bih ja radio u tvom sluÄaju? Raspon od 180cm je više nego dovoljan za tri standardna ureÄ‘aja,pa bih ga tako i podelio i samim tim izvršio ukrućenje i uÄvršÄ‡enje konstrukcije.Ako tako uradiš onda ti je pitanje materijala rešeno po sistemu biraj šta ti se sviÄ‘a i šta možeš da realizuješ i platiš.Možeš univer duplo lepljeni ili fabriÄki 38mm ili furnirani medijapan ili da šperploÄu furniraš nekim plemenitim furnirom, jer ona sama po sebi nije dekorativna, tj taj furnir je konstrukcijski od drveta niže kategorije.Masiv izbegni.Zlatno pravilo je od masiva praviti ramove a ploÄaste površine od pomenutih materijala.Onda je konstrukcija Ävrsta i stabilna i "ne radi".Nemoj mnogo da se opterećuješ dodatnim dampiranjem.Ovakva polica je toliko masivna da je akustiÄki inertna.Kakav sistem i kakve uši treba imati da bi se Äula razlika u zvuku police? SliÄna je situacija sa šiljcima i tu su mišljenja jako podeljena o njihovom efektu, ali njih je relativno lako realizovati.Suština je da se polica ne ljulja, da stoji stabilno, da li stoji na šiljcima, kuglama, nogicama ili neÄemu petom manje je bitno.To su sve obmane audio industrije i tu se vrte velike pare, a skreće se tema sa bitnih stvari u hi-fi-ju.

Nisam svraćao u ovu sobu dugo... Polica Äeka da se stolar vrati s beskonaÄnog letovanja.

Hvala obojici za ova razmišljanja i preporuke.

Jedino... ako bih stavljao dodatne noge... onda to ne bi bilo to, ne?

@sondek: tri minimum :)

Link to comment
Share on other sites

Da je ideja zanimljiva, jeste... no kako se hlade Yamaha amp & avr, plus što plejere nikako ne treba držati na pojaÄalima ?

Zadnja stranica se može demontirati radi boljeg hlaÄ‘enja, delim mišljenje da ureÄ‘aji ne bi trebali stajati jedni na drugima, može se ugraditi polica... visina je 40cm tako da se srednja polica lako ugradi.

Upravo radim komodu za jednog gramofondžiju, on će na komodi držati gramofon i lampaša a boks će koristiti za vinil.

Link to comment
Share on other sites

ŠperploÄa koju si prikazao i ploÄa od masiva mogu uz odreÄ‘enu dozu fleksibilnosti da izdrže željeni raspon od 180cm, ali se tu javljaju odreÄ‘eni problemi.Toliki raspon je nestabilan i ploÄe su sklone oscilovanju i vibracijama.Što su ureÄ‘aji teži, veća je sklonost ka ugibanju, što su lakši veće su vibracije.Masiv-puno drvo je sklonije vibracijama jer je elastiÄno, šperploÄa je znatno inertnija,naravno ne kao medijapan ali ima mnogo bolji odnos nosivosti i težine.Problem sa punim drvetom je što to ne možeš realizovati sam, to je komplikovana tehnologija, plus toga kod nas je maloteže naći masiv takvog kvaliteta da posle nemaš problema sa ploÄama u smislu uvijanja i rasušivanja, Äak i da majstora koji će ti te ploÄe profesionalno i kvalitetno odraditi.Dug je put od hrastove talpe do gotove table.Šta bih ja radio u tvom sluÄaju? Raspon od 180cm je više nego dovoljan za tri standardna ureÄ‘aja,pa bih ga tako i podelio i samim tim izvršio ukrućenje i uÄvršÄ‡enje konstrukcije.Ako tako uradiš onda ti je pitanje materijala rešeno po sistemu biraj šta ti se sviÄ‘a i šta možeš da realizuješ i platiš.Možeš univer duplo lepljeni ili fabriÄki 38mm ili furnirani medijapan ili da šperploÄu furniraš nekim plemenitim furnirom, jer ona sama po sebi nije dekorativna, tj taj furnir je konstrukcijski od drveta niže kategorije.Masiv izbegni.Zlatno pravilo je od masiva praviti ramove a ploÄaste površine od pomenutih materijala.Onda je konstrukcija Ävrsta i stabilna i "ne radi".Nemoj mnogo da se opterećuješ dodatnim dampiranjem.Ovakva polica je toliko masivna da je akustiÄki inertna.Kakav sistem i kakve uši treba imati da bi se Äula razlika u zvuku police? SliÄna je situacija sa šiljcima i tu su mišljenja jako podeljena o njihovom efektu, ali njih je relativno lako realizovati.Suština je da se polica ne ljulja, da stoji stabilno, da li stoji na šiljcima, kuglama, nogicama ili neÄemu petom manje je bitno.To su sve obmane audio industrije i tu se vrte velike pare, a skreće se tema sa bitnih stvari u hi-fi-ju.

Prirodno drvo odnosno masiv je neprevaziÄ‘en materijal ukoliko je tehnološki postupak pripreme drveta odgovarajuć.

Da bi se od prirodnog drveta pravio nameštaj, odnosno predmet koji će dugo vremena biti na sobnim temperaturama potrebno je da drvo ima vlagu od 6%, ni više ni manje, u tom sluÄaju neće doći do uvijanja, širenja, skupljanja... naravno potrebno je izvršiti kvalitetnu impregnaciju lakovima na epoksi ili poliuretanskoj bazi kako vlaga iz vazduha ne bi vremenom prodirala u drvo.

Drugi naÄin je da se koristi termo tretirano drvo, ovakav materijal je apsolutno mrtav odnosno inertan i na njega ne utiÄe ni vlaga ni temperatura, termo tretirano drvo je zbog termiÄke obrade na viskoim temperaturama nešto tamnije nijanse tako da bukva ili grab liÄe na mahagoni ili ebonovinu što je vrlo dekorativno... nije ga potrebno ni impregnirati lakom ukoliko volite mat nijansu.

Svi veštaÄki materijali tipa iverice ili furnira tj. oplemenjene iverice su napravljeni od otpada drveta postupkom presovanja i interesantni su iskljuÄivo iz razloga što su jeftiniji od plemenitog drveta...

A što se akustiÄnosti tiÄe zaobiÄ‘ite ivericu u širokom luku, primera radi ni jedan proizvoÄ‘aÄ ne koristi ivericu za proizvodnju zvuÄnih kutija iz razloga jer ona nema zadovoljavajuća akustiÄna svojstva koju odlikuju materijali sa nešto većom specifiÄnom gustinom (izuzeću jeftine kutije tipa konfekcije koju dobijete gratis uz mini liniju i sl.), medijapan je svojom gustinom najsliÄniji prirodnom drvetu i zato se on koristi u izradi kutija, jeftiniji je i tehnološki postupak gradnje je brži a samim tim i jeftiniji.

Masiv je materijal za aristokratju, ukoliko imate aristokratske audio uređaje nemojte praviti police od jeftine iverice?

Ruža, orah, hrast, trešnja, brest, ebonovina, mahagoni... ne možete pogrešiti :nono

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...