Jump to content


Police


Prepodobni Hifije

Recommended Posts

16 hours ago, vdzele said:

Ako polica mora da stoji između zvučnika, nije dobro da ona onda ima pune bočne strane iz akustičnih razloga. Muzika koju slušamo se formira između zvučnika i te bočne strane ometaju kreiraranju pravilne muzičke scene - pogotovo smeta donjem spektru. Ovo je dokazano X puta.

Kod mene su aparati direktno na udaru zvucnih talasa i to moze biti lose za zvucnu sliku, moram da ih uvek gurnem iza vazdusne horizontale koja postoji izmedju drajvera ( kao minimum ) pa zato mislim da je polozaj police sa aparatima izmedju zvucnika verovatno najlosiji moguci izbor, tu ne bi trebalo da stoji tehnika.

Link to comment
Share on other sites

Meni se sa open baffle zvučnicima niska masivna i teška polica cca h=45cm, debelih stranica univera 4cm, ali otvorena napred i pozadi nije isprečila kao prepreka za formiranje konzistentnog bassa niti utiče na dinamički potencijal niti njegovu slojevitost. Zvučna slika je izuzetno povezana i prostorno i dubinski i u smislu širine i visine.

Čak imam utisak da je u mom slučaju baš dobra okolnost da polica bočno sprečava u nekoj meri odlazak kontra faznih talasa od pozadi drivera da se sudare i ponište sa talasima sa prednje strane baffle ploče.

Osa prednje ploče zvučnika i front police su na 132cm od zadnjeg zida, dakle u ravni. Obzirom da su zvučnici blago zakrivljeni ka unutra za 8 stepeni ugla, a sama polica je 176cm široka dobijam osnu razdaljinu zvučnika 224cm.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

Kod mene su aparati direktno na udaru zvucnih talasa i to moze biti lose za zvucnu sliku, moram da ih uvek gurnem iza vazdusne horizontale koja postoji izmedju drajvera ( kao minimum ) pa zato mislim da je polozaj police sa aparatima izmedju zvucnika verovatno najlosiji moguci izbor, tu ne bi trebalo da stoji tehnika.

 

29 minuta ranije, Father said:

Čak imam utisak da je u mom slučaju baš dobra okolnost da polica bočno sprečava u nekoj meri odlazak kontra faznih talasa od pozadi drivera da se sudare i ponište sa talasima sa prednje strane baffle ploče.

Не замерите што сам цитирао оба поста, али интересантно је да су се појавили супростављени случајеви један иза другог, што само јасније показује да се полица треба разматрати у крајном контексту. Не само које компоненте, него и где би полица стајаа у соби.

Мало сам више читао око SRA Craz полице. Њени аутори су решили проблем коришћења различитих уређаја тиме што бесплатно испоручују различите спојке (они то зову Isopod) полица и скелета полице када се промени конфигурација уређаја или чак локација полице у соби.

Link to comment
Share on other sites

Upravo sam se zato i nadovezao na Krcin post, jer se moja polica ozbiljno suprotstavlja svim iznetim preporukama.

Ipak siguran sam da uređaji kupe loše vibracije police na sebe i već duže vreme imam soft dampere ispod njihovih nogica u zavisnosti od težine. Poslednja iskustva su me uputila u pravcu šiljaka sa kugličnim ležajevima i za nijansu korigovala reprodukciju na bolje.

Dok mi ne stigne još četiri seta poručena, ova dva kupljena sam ipak postavio ispod zvučnika, kao mesto gde sam imao zaista najveći pomak zamenom postojećih uobičajnih šiljaka sa bazom u koju se šrafe.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Krca44 said:

Insides dao si nam na uvid fenomenalan materijal za razmisljanje i pristup izradi polica.

:)

Кад (ако) могу да помогнем... :)

19 minuta ranije, Father said:

Upravo sam se zato i nadovezao na Krcin post, jer se moja polica ozbiljno suprotstavlja svim iznetim preporukama.

Ipak siguran sam da uređaji kupe loše vibracije police na sebe i već duže vreme imam soft dampere ispod njihovih nogica u zavisnosti od težine. Poslednja iskustva su me uputila u pravcu šiljaka sa kugličnim ležajevima i za nijansu korigovala reprodukciju na bolje.

Dok mi ne stigne još četiri seta poručena, ova dva kupljena sam ipak postavio ispod zvučnika, kao mesto gde sam imao zaista najveći pomak zamenom postojećih uobičajnih šiljaka sa bazom u koju se šrafe.

А како се ти шиљци са кугличним лежајевима спајају са подлогом? Директно или преко посредника?

Ја сам прионуо овом решењу, слично принципу "kinematic bearing":

diAudWS.jpg

Код мене, шиљак за кугличним лежајом приања на подлошку (посредник) која има три куглична лежаја. Контакт је минималан, а стабилност већа. Све куглице су керамичке (Si3N4 - силицијум нитрид), прецизност сферичности (grade) 5. Једини ступањ веће прецизности је 3, али је разлика (за ове услове) занемарљива.

Link to comment
Share on other sites

Evo slike gore jedne takve kupe sa kugličnim ležajevima koja stoji ispod mog preampa. Same kuglice unutra su veoma tvrde. To isto ima i Father. Tri takve stavljam ispod uređaja., te mi ne treba skupa polica. Njih mogu poneti i u džep kad idem negde na probu, ne moram celu policu da teglim.

------------------

Isto to sam stavio ispod zvučnika, samo nema kupu - ravna podloška sa kugličnim ležajevima. Tu je i slika kako izgleda sama kupa.

https://imgur.com/a/tLDZA26

 

Link to comment
Share on other sites

On 22.9.2018. at 22:27, Филип said:

Sjajna fotografija sistema, drago mi je neko koristi Devialet u analognom sistemu.

Citao sam dosta pohvalnih tekstova o njegovom phono preampu, ali s obzirom da nisam u toj prici mogu samo da verujem da je tako dobar kao sto kazes.

p.s. Koji model Devialeta je u pitanju i koje zvucnike imas?

Izgleda fantasticno koji su zvucnici .

Link to comment
Share on other sites

To su te. Upravo sam kod kolege vdzele imao prilike da poslušam sa i bez ovih šiljaka.

Izvanredno rade posao. Dao mi je Vlada kući da ih ponesem na probu pa sam se još jednom uverio u učinak.

Kupio sebi dva seta a njemu vratio poštom.

Još jednom se zahvaljujem kolegi na zaista deugarskom gestu.

Link to comment
Share on other sites

Tu se samo treba igrati, menjati sa kolegama i sta vam najvise odgovara to treba nadogradjivati, uskoro bi trebalo da dobijem iz Rusiju plocu od nekog poludragog kamena koji se zove labradorit, ja sam nesto probao sa korijanom ali nije dalo dobre rezultate, za ovaj labradorit samo reci hvale, neki Rusi su cak napravili i gramofon od toga kazu da je odlican, pa ako carina ne bude rigorozna, videcemo, evo slika gramofona a slike polica cu dobiti naknadno

42292928_715767915449507_9188212287813451776_n.jpg

42324480_715767925449506_2213928402681856000_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 23.9.2018. at 19:43, InSides said:

Филипе, кад већ планираш полицу (*) која је дизајнирана само за тебе, што не би мало више увео прерачуне да видиш дали и колико би то помогло код тебе у систему?

(*) Почео сам на ти, мада се не познајемо, надам се да си нисам превише дозволио.

Елем, вибрациона анализа већих уређаја више није тако велики баук. Сваки иоле модернији телефон има довољно прецизне сензоре (акцелерометар, жироскоп, ГПС) који могу, уз помоћ релативно јефтиних (или бесплатних) апликација, да ти дају бар неку слику око тога што се код тебе догађа. Предност коришћења телефона је (поред трошкова, свакако) је и способност да се меру вибрације у три осе.

И да не причам опет у празно, ево једне слике анализе коју сам спровео јутрос, али тек сам сад нашао време да пишем овај пост:

vib_analysis.thumb.jpg.e4a00548603dd1d02e44c4091d545788.jpg

Ово је анализа вибрација који производи сам уређај - ради се о локалној IPTV кутији, која користи систем на бази Windows CE и класични 3.5" диск који вибрира током рада, што се и види по пиковима у Z оси.

Мерење је једноставно, само положиш телефон на уређај који би да мериш, имајући у виду позицију телефона - ево линка до јасног приказа положаја оси на телефону.

Када се скупи довољно података о вибрацијама које штете (водећи рачуна да су неке вибрације благопријатне налик дисторзија које производе неки лампаши) може се почети дизајнирати полица која би умањила штетне вибрације. Такође, мора се планирати да уређаји утичу један на друг, па се мора системски приступити дизајну.

Хтедох да кажем, није тако тешко дизајнирати добру полицу за себе, чак и изванредну. Оно што је тешко је урадити полицу као производ, која би била у једној јединој форми, и једнако би добро радила у различитим системима

Tek sad stigoh da ti odgovorim, u stvari bolje receno da ti postavim dodatna pitanja:

1. Da li vibraciona analiza samih uredjaja ima smisla u takvom jednom promenljivom okruzenju kao sto su zvucnici u neposrednoj blizini, a sa kojih dopiru vibracije razlicitih frekvencija i intenziteta?

2. Sta ako na tako “usko” specificirano dizajniranu policu u nekom momentu odlucim da stavim i CD transport, a koji kao vrlo mehanicki uredjaj sigurno ima drugacije frekventne karakteristike po pitanju vibracija koje stvara i na koje je sam osetljiv?

Ocigledno da je polica koju si napravio trenutno glavna zvezda na ovoj temi :) ali iskreno receno sada vec polako ulazim(o) u zonu sumraka, makar sto se mene i mog znanja tice.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Филип said:

1. Da li vibraciona analiza samih uredjaja ima smisla u takvom jednom promenljivom okruzenju kao sto su zvucnici u neposrednoj blizini, a sa kojih dopiru vibracije razlicitih frekvencija i intenziteta?

Izvini sto se mesam ali polica i treba da bude funkcionalna u bas takvom okruzenju.

Analizu sigurno ima smisla uraditi bez muzike pa sa muzikom da vidis sta se desava.

Link to comment
Share on other sites

Ocigledno da je polica koju si napravio trenutno glavna zvezda na ovoj temi  ali iskreno receno sada vec polako ulazim(o) u zonu sumraka, makar sto se mene i mog znanja tice.

Ne Filipe, naprotiv izlazite iz zone sumraka. Verujem da ste i Vi sada ubeđeni da kupovina neke skupe police ne mora jednoznačno da “resi” Vas problem vibracija.

Tek ste počeli da razmišljate o ovome na pravi način i siguran sam da ćete jako brzo imati ideju kako ćete “doći” do optimalne police za vas sistem i okruzenje.

Želim Vam da to bude koliko sutra.

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, Филип said:

1. Da li vibraciona analiza samih uredjaja ima smisla u takvom jednom promenljivom okruzenju kao sto su zvucnici u neposrednoj blizini, a sa kojih dopiru vibracije razlicitih frekvencija i intenziteta?

Свакако да има смисла. Звучници делују на уређаје различито, а то све зависи од типу уређаја, материјала од који је израђен, како и негово приањање на основу. Приступ са мерењем је мало мучан и свакако тражи доста времена, али ако се скупи велики сет података, резултати примарних фрекфентних пикова сваког уређаја постају прецизнији.

Рецимо, могао би (карикирам) утврдити да Devialet, тамо где се налази, у просеку пикује на 45Hz у Z-оси, и 30Hz у X-оси. Онда радиш на томе да дампираш вертикалне пикове са, рецимо, комплијантним спојкама полица и скелета главне полице, а хоризонталне пикове дампираш са, рецимо, кугличним лежајевима.

Ако се решиш да ово радиш, могао бих да помогнем са предлог методологијом - ја сам све само не експерт мерач вибрација - али ми не смета да поделим своје лично искуство.

58 minuta ranije, Филип said:

2. Sta ako na tako “usko” specificirano dizajniranu policu u nekom momentu odlucim da stavim i CD transport, a koji kao vrlo mehanicki uredjaj sigurno ima drugacije frekventne karakteristike po pitanju vibracija koje stvara i na koje je sam osetljiv?

Промениш полицу (*).

(*) Промениш бар један параметар полице.

Ако се вратиш на моју ранију поруку, причао сам да се систем полице може вибраторно мењати на један од три начина - променом скелета, променом материјала индивидуалних полица, или променом спојки између скелета и индивидуалних полица.

Када се дизајнира робусни скелет, израде довољно добре индивидуалне полице, доста тога се лако може адаптирати (променити) променом индивидуалних спојки - онако како то ради SRA са њиховим Craz-ом.

Link to comment
Share on other sites

 

22 sati ranije, Srecko said:

Ne Filipe, naprotiv izlazite iz zone sumraka. Verujem da ste i Vi sada ubeđeni da kupovina neke skupe police ne mora jednoznačno da “resi” Vas problem vibracija.

Tek ste počeli da razmišljate o ovome na pravi način i siguran sam da ćete jako brzo imati ideju kako ćete “doći” do optimalne police za vas sistem i okruzenje.

Želim Vam da to bude koliko sutra.

Srecko, hvala na lepim zeljama, zeleo bih da verujem da je tako kao sto kazete iako ovo u vezi merenja i dalje zvuci dosta komplikovano.

Kao sto rekoste, najvaznije je imati zelju da se stvari unaprede u okvirima moci koje imamo. A ja sam u sebi vizualizovao jednu jako dobru policu i nameren sam da jednog dana bude uradjena sto je moguce bolje.

Ipak, nisam siguran koliko je realno da eksperimentisem u meri kao sto je to uradio @InSides - sa vise vrsta materijala za skelet, police i spojke (veze).

Kao i za sve do sada u gradjenju sistema, nesto ce ipak morati da ide i na rizik, prema najboljoj proceni u datom trenutku.

A do tada upijam informacije, za oblik i izgled sam se vec odlucio (bice kopija SRA police kao na crtezima u zavisnosti da li cu se odluciti za siru ili uzu varijantu), a za materijale cemo jos da vidimo kada dodje momenat odluke.

Taj momenat jos uvek nije dosao, ali znate kako kazu - strpljiv spasen :) 

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, InSides said:

Свакако да има смисла. Звучници делују на уређаје различито, а то све зависи од типу уређаја, материјала од који је израђен, како и негово приањање на основу. Приступ са мерењем је мало мучан и свакако тражи доста времена, али ако се скупи велики сет података, резултати примарних фрекфентних пикова сваког уређаја постају прецизнији.

Рецимо, могао би (карикирам) утврдити да Devialet, тамо где се налази, у просеку пикује на 45Hz у Z-оси, и 30Hz у X-оси. Онда радиш на томе да дампираш вертикалне пикове са, рецимо, комплијантним спојкама полица и скелета главне полице, а хоризонталне пикове дампираш са, рецимо, кугличним лежајевима.

Ако се решиш да ово радиш, могао бих да помогнем са предлог методологијом - ја сам све само не експерт мерач вибрација - али ми не смета да поделим своје лично искуство.

Промениш полицу (*).

(*) Промениш бар један параметар полице.

Ако се вратиш на моју ранију поруку, причао сам да се систем полице може вибраторно мењати на један од три начина - променом скелета, променом материјала индивидуалних полица, или променом спојки између скелета и индивидуалних полица.

Када се дизајнира робусни скелет, израде довољно добре индивидуалне полице, доста тога се лако може адаптирати (променити) променом индивидуалних спојки - онако како то ради SRA са њиховим Craz-ом.

Svaka cast na razmisljanju i sistematicnosti!

I naravno hvala na ti ponudjenoj pomoci kada se budem upustio u izradu police.

Kad se podvuce crta, mislim da ce mi, kada dobro osmislim najbolje resenje za skelet i police, ovo trece boldirano biti jedini teren za eksperimentisanje i neka vrata odstupnice.

Eventualno uz dodatak i probu razlicitih podloski, cisto da ne bude previse jednostavno :)

Link to comment
Share on other sites

Filipe, ništa se ne dešava slučajno.

Ako ne grešim jedan ste od prvih ako ne i prvi koji je se opredelio (namerno ne kažem kupio-nabavio) Devialet zato sto ste time pokazali pionirsko razumevanje u kom se pravcu kreće audio.

Da se ogradim, da je Devialet nešto posebno ipak je samo možda moje mišljenje; ali izgleda i ne bas samo moje, jer procitah da je relativno skoro nekoliko veoma značajnih investitora investiralo u Devialet bezmalo pola milijarde USD.

Investirati u audio kompaniju toliki novac i to u vreme kada druga znacajna imena svetskog audia imaju probleme sa likvidnoscu i preuzimaju ih druge kompanije; činite samo ako vaše analize (investicione banke) pokazuju da je ta kompanija jako inovativna i bar po nečemu isprednjacila ispred ostalih.

Kada ste znali da u moru informacija i tehnickih rešenja ponavljam pionirski izaberete Devialet, ne sumnjam da će projekat realizacije “police po meri” za Vas biti “piece of cake”; pogotovo uz pomoć jednog tako multi talentovanog mladog čoveka kao sto je gospodin InSides.

Samo napred. Verujem da ćemo uskoro uživati i u rezultatima Vašeg projekta HiFi police.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Srecko said:

Samo napred. Verujem da ćemo uskoro uživati i u rezultatima Vašeg projekta HiFi police.

Pridružujem se podršci i predviđanjima da će cela stvar iznedriti kvalitetno i adekvatno rešenje, bazirano na dosadašnjim iskustvima, ali i novim saznanjima i zaključcima u konkretnom i individualnom slučaju.

I od mene, samo napred! @Филип

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...