Jump to content


Police


Prepodobni Hifije

Recommended Posts

Hvala. Želeo sam drvo.

Još jednom se zahvaljujem kolegi Surokvl-u koji je obradio ove jasenove daske. Drvo nije lakirano već voskirano (tzv. franch polish).

Polica u prirodi izgleda mnogo lepÅ¡e (nije uobiÄajena fraza), probaću da napravim bolje fotografije da bar približno 

 

Znaci nista bez Surokvija. A moja lepota i njegov Francuski sarm odnosno  (tzv. franch polish) -  ahahha daleko bi dogurali

 

ps

 

Koja je finansijska konstrukcija za jednu takvu policu ako bi se eventualno i ja upustio u takav projekat kao i da li ima nekih zvucnih utisaka sa novom policom

 

Pozzz  :wave2 

Link to comment
Share on other sites

NiÅ¡ta bez Surovog, Å¡to jedan kolega reÄe srpski finite elemente :D .

 

 


Koja je finansijska konstrukcija za jednu takvu policu ako bi se eventualno i ja upustio u takav projekat kao i da li ima nekih zvucnih utisaka sa novom policom

 

 

Å to se tiÄe finansijske konstrukcije ne mogu mnogo da ti pomognem. Drvo je moje, a ram mi je napravio roÄ‘ak koji mi nije niÅ¡ta naplatio (Äovek ima proizvodnju kapija i sl. :D). Velike spajkove i podloÅ¡ke mi je takoÄ‘e on napravio kod nekog strugara sa kojim saraÄ‘uje, ni to mi nije naplatio. Male spajkove i podloÅ¡ke sam kupio kod Bože iz Novog Sada okaÄio sam link ranije u ovoj temi.

E sad, teÅ¡ko mogu da da budem potpuno objektivan Å¡to se tiÄe zvuka. Imam utisak da je zvuk dosta ''smireniji'' i da ima viÅ¡e detalja, nestala je i doza ''muljavosti'' koja me je nervirala. Da se razumemo, moj sistem je entry level, pa razliku u zvuku pre svega pripisujem Äinjenici da su ureÄ‘aji ranije stajali bukvalno jedan na drugom (Marantz NA 7004, Marantz CD 6004 i  Marantz PM 6004). A možda je i placebo?

Link to comment
Share on other sites

@Suca77 ...ako bi se eventualno i ja upustio u takav projekat kao i da li ima nekih zvucnih utisaka sa novom policom...
 
Moja prethodna polica je bila na tu foru, samo sa staklima umesto drvenih pregrada.
Takva koncepcija police ima jednu malo vecu manu. I mozda je bas za tebe znacajno jer koliko se secam imas dosta prostora i ne moras da ides toliko u visinu...
Previsoka je ako je smestena izmedju zvucnika i utice na preciznost i prostornost zvucne slike.

 

nacrt-1.jpg

 

slika-1.jpg

 

 

Stara postavka ;-)

 

gamuti.jpg

Link to comment
Share on other sites

NiÅ¡ta bez Surovog, Å¡to jedan kolega reÄe srpski finite elemente :D .

 

 

 

Å to se tiÄe finansijske konstrukcije ne mogu mnogo da ti pomognem. Drvo je moje, a ram mi je napravio roÄ‘ak koji mi nije niÅ¡ta naplatio (Äovek ima proizvodnju kapija i sl. :D). Velike spajkove i podloÅ¡ke mi je takoÄ‘e on napravio kod nekog strugara sa kojim saraÄ‘uje, ni to mi nije naplatio. Male spajkove i podloÅ¡ke sam kupio kod Bože iz Novog Sada okaÄio sam link ranije u ovoj temi.

E sad, teÅ¡ko mogu da da budem potpuno objektivan Å¡to se tiÄe zvuka. Imam utisak da je zvuk dosta ''smireniji'' i da ima viÅ¡e detalja, nestala je i doza ''muljavosti'' koja me je nervirala. Da se razumemo, moj sistem je entry level, pa razliku u zvuku pre svega pripisujem Äinjenici da su ureÄ‘aji ranije stajali bukvalno jedan na drugom (Marantz NA 7004, Marantz CD 6004 i  Marantz PM 6004). A možda je i placebo?

 

Placebo - to me uvek kopkalo kad su u pitanj police. Jbga lako je tebi - svi ti rade za dz..Aleksandrovac je cudo 

 

Meni je ova Denisova polica skroz okk kao i ova tvoja

Link to comment
Share on other sites

Placebo - to me uvek kopkalo kad su u pitanj police. Jbga lako je tebi - svi ti rade za dz..Aleksandrovac je cudo

 

Meni je ova Denisova polica skroz okk kao i ova tvoja

 

Kakav Aleksandrovac? Ja sam iz Beograda  :D

 

Rođak koji mi je radio ram za dž je super dasa i mnogo se dobro družimo, a i ja sam završavao njemu neke poslove iz moje profesije za dž (srpska posla...trange frange... B) ).

 

Za placebo bi trebalo ti da nam razreÅ¡iÅ¡ misteriju poÅ¡to imaÅ¡ vrhunski sistem pa oÄekujemo revealing faktor na delu  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Kakav Aleksandrovac? Ja sam iz Beograda  :D

 

Rođak koji mi je radio ram za dž je super dasa i mnogo se dobro družimo, a i ja sam završavao njemu neke poslove iz moje profesije za dž (srpska posla...trange frange... B) ).

 

Za placebo bi trebalo ti da nam razreÅ¡iÅ¡ misteriju poÅ¡to imaÅ¡ vrhunski sistem pa oÄekujemo revealing faktor na delu  :thumbsup2

 

 

Tesko da cu se upustiti u zvucna testiranja polica - toliko nisam lud ;-)  to vama mladjima ostavljam . U mojoj hi - fi karijeri je bilo na stotine blind testova raznoraznih audio komponenti i tu jos uvek postoje tajne i puteljci kojima moze da se dodje do dobrog zvuka za malo para kao obrnuto do malo zvuka za puno para.  :wave2

Link to comment
Share on other sites

Placebo - to me uvek kopkalo kad su u pitanj police. Jbga lako je tebi - svi ti rade za dz..Aleksandrovac je cudo 

 

Meni je ova Denisova polica skroz okk kao i ova tvoja

 

OK su to police.

Ja sam bio zadovoljan; a najvise me nerviralo to sto ne mogu zvucnike da izvucem jos napred pa je polica bila izmedju visokotonaca. A to donosi cujna izoblicenja, tj. remeti usmerenje zvuka...

Link to comment
Share on other sites

Zvucnu scenu svakako kvare sve gabaritnije prepreke tipa police/komode izmedju zvucnika. Cak i veliki TV paneli neposredno iza kutija. Ako nesto slabiji bas nije problem, najbolje je da zvucnici budu izvuceni metar i po ili vise od zadnjeg zida (racunajuci poziciju prednje ploce sa drajverima) i po mogucnosti da na zidu budu neki elementi/police sa CD, plocama itd... Sad sve zavisi od modela, moje Indre imaju downfiring bas refleks port i mogu da pridju dosta blizu zida bez prevelikih izoblicenja u basu, ali najbolje disu na pomenutih 1,5 m od zadnjeg zida. Avalon cak u uputstvu napominje da je idealna pozicija na 1/3 duzine sobe, ali je to nemoguce u normalnim uslovima dnevne sobe.

Moja polica od medijapana debljine 4 cm i hrastovog furnira je dosta cvrsta, ali zbog velike dubine i mase gornje ploce pri vecim glasnocama pocinje da "radi" iako je sve utegnuto maksimalno za tehnicke strane. Da nemam na istom zidu i TV, pravio bih klasicnu policu ali sa duplom sirinom, sto je akusticki sigurno bolje nego previsoka polica u koju staju sve komponente. Sa druge strane, takve police zauzimanju manje prostora, sve je pitanje kompromisa.

Link to comment
Share on other sites

A jel' gotova ta druga faza? Ako jeste daj fotke :D

    Prvo da se zahvalim na lepim reÄima i pohvalama, trudim se ! Nije druga faza ni na vidiku, ne raÄunajuci Å¡to sam napravio projekat.ÄŒeka Äovek odobrenje od žene, WAF sertifikat! :lol: Polako leto je, prvo da odradi letovanje i par odlazaka kod taÅ¡te, da umilostivi bogove HI-FI-ja! :P

Link to comment
Share on other sites

Polica na slici ne odaje ni približno utisak dimenzija i masivnosti kao u prirodi.PloÄe su od sendviÄa, lepljeno medijapan Å¡per i iverica pa furnirano bukovim furnirom(po želji vlasnika) i naravno vosak kao finiÅ¡.PloÄe su debele oko 6cm, možda i previÅ¡e, ali ispunjavamo sve želje(samo ako nisu bezobrazne ;) )

Link to comment
Share on other sites

Meni je velik broj uredjaja problem za jednu klasicnu drvo metal policu pa moram da imam duplu.Samo amp ce imati uskoro 5 kutija,a ako predjem na aktivu bice to citavih 8,gde je jos gram,radio, cd iz dve kutije...Znaci dupla i to krcata.Volim kombinaciju drvo/crni uredjaji i to mi je estetski izuzetno lepo.Gledao sam neku targetovu siroku,a kad bih se resio dati velike novce za policu to bi definitivno bio Isoblue x 2.Pronasao sam novo mesto za ploce pa planiram zvucnicima dati malo vise vazduha i dozvoliti im kako bi jedan Baata rekao "da se gledaju,vole oni to".Nemam neki veci problem sa pozicioniranjem zvucnika i cudnovato kako lepo rade iz svojih budzaka delom sto su close to wall i kompresioni ali i delom sto su znacajno zakoseni pa sviraju prema plafonu ali ipak mislim da ce to biti od pomoci.Englezi na pr. vrlo retko drze uredjaje kao mi u centru sistema vec sa strane, ali jednostavno nemam prostora u boravku za takav smestaj police.Ko ima trebao bi da razmisli i o tome.

Saljem sliku Surokviju kao stolarski izazov,ne deluje mi bas nemoguca za kopiranje.Zanima me koliko bi to kostalo da se uradi kvalitetno u nasim uslovima.U UK je kako vec rekoh preskupa,metar ploca u mojoj valuti izrazeno.

@ suca zasto izbegavas da probas neku kvalitetnu policu naspram svoje i izvestis nas iskreno sta se dobija zvucno,ali ne u superlativima kad vec pazaris.Bas me zanima takav test,i sam bi ga rado uradio ali kad bih ovo moje cudo sklonio vec je sasvim novo okruzenje zvucnika.Mozda kad bi ovo spustio nize da se prvo na to naviknem.Ljudi se kunu u velike razlike,ali vec sam cuo neke forumske euforije(ne samo ovdasnje),onda probam pa ispadne žestok ćorak.Malo audiofili vec izgleda vole taj financijski mazohizam,oko malog zvucnog benefita.Iskreno voleo bih oko ovoga da imam pogresno predubedjenje.

post-11818-0-38835200-1404768385_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 years later...

Nakon iscitavanja kompletne teme, da, :D , a posto treba da pravim policu za uredjaje, voleo bih da cujem misljenja jer nisam nacisto oko uopste sta da radim...

1. Ideja je da nosece ploce za uredjaje budu 550x400. Posto sam vec pravio stalke od odredjenog dezena iverice, istu bih koristio i za policu da sve to bude komplet. Stavio bih spojene dve ploce iverice sa ABS kantom napred. Ali razmisljam i o istom dezenu medijapana (ako isti uspem da iskopam negde, jer videh na sajtu kronospana da postoji varijanta). Ukoliko ne nadjem ovaj mdf, mozda bih onda mogao da stavljam, ako ima potrebe, preko duple iverice ploce po merama uredjaja od sirovog medijapana ili drveta,plute ispod samih uredjaja. Sta mislite, za ovu relativno malu povrsinu, da li ici na jedno ili drugo ILI trece? :D

2. Sto se tice nogica, mislim da ih mozda napravim od nekih drvenih letvica 50x50x150 ili tako nesto i da to posle ofarbam prikladno, a ispod njih bi isli siljci.

Za Hitachi 40s jedna, Kenwood KA5500 druga i treca za KA601. Svidja mi se sto bi polica bila potpuno modularna pa bih mogao da probam sa razlicitim pozicijama u prostoru. Izmedju zvucnika jedna na drugu, jedna pored druge po podu ili mozda negde sa strane zvucnika pored zida...

So? :D

Link to comment
Share on other sites

Ovo nije vezano za police ali je jako blisko.

Ja sam moje uređaje stavio na alumijumske kupe sa podloškama. Tri kupe pod četiri uređaja. U bazi svake kupe je ugrađen kuglični ležaj.

Meni rade odličan posao.

Nisam nikad upoređivao ovo u odnosu kad je sama polica koncipirana sa kupama i malim stajnim tačkama. Mišljenja sam da je bolje rešenje da antivibracioni sistemi idu odma ispod uređaja, nego uređaji na daske pa one onda na kupe ili nešto drugo.

Nisam siguran u ovo moje ali mi logički deluje da daje bolje rezultate. Mislim da je i jeftinije rešenje.

Link to comment
Share on other sites

Pa recimo, ali diy posto imam iskustva sa izradom namestaja od iverice. 

PS. Nikako da stignem da ti se zahvalim sto imam narandzasti kabl za zvucnike... ;D

@vdzele

citao sam na netu preporuke onog barry-ja oko tih lezajeva. Ja sam na kraju iskoristio resenje sa kuglicama ispod gramofona, skinuo neke plasticne (jaka plastika) sa civiluka i ispod kao bazu za kuglice stavio neku siroku dugmad sa sfernim delom unutra. Ispod toga dve drvene daske i gramofon je propevao kao nikad do tad.

ali treba mi neka polica kao deo namestaja dnevne sobe gde se sve ovo nalazi.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...