Jump to content


Police


Prepodobni Hifije

Recommended Posts

Визуелно стварно лепа полица... али суб, толико велики магнет поред уређаја и унутар полице. Вибрације ће баш да дрмају а уз то неће ни да се преносе како треба. Надам се да ћеш да ускоро поставити негде, где може да дише.

Link to comment
Share on other sites

Stvarno nisam imao nameru da mračim uzbuđenje, samo me je zanimala statika cele konst.

Zaista se lepo uklopilai kada se popuni biće moćna. Ako nisi gadljiv na šiljke, probaj set ili dva ispod uređaja tipa pojačalo i CD. Moglo bi popraviti deo uticaja tog woofera i eventualno nekih negativnih primesa same police.

Neka je sa srećom, zaista je lepo ispala.

Link to comment
Share on other sites

Kao sto rekoh,sub skoro i da ne koristim a nadam se da cu uskoro uzeti neko pojacalo(za sada pikiram hk 665vxi).Zvucnisi sami po sebi imaju ok bas tako da sub ulepsava enterijer :)

Nisam stavio sve komponente ali ima jos cd i dek ali ih nisam povezao jer uskoro idu na servis.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 26.9.2018. at 11:14, ab said:

I na kraju ako mogu da zamolim za graficki prikaz sa potrebnim merama za spajk i podlosku na PP? Jos bolje ako je fajl dwg. Razumem i ako ne posaljes, pa se u svakom slucaju zahvaljujem.

Нисам заборавио. :)

Коначно имам мало времена за неке новије дизајне. У прилогу цртеж алтернативне ногице са подлошком која се може користити за уређаје. Предвиђени материјал је алуминијум (6080/6061) а урез претпоставља коришћење Si3N4 лоптице са дијаметром од 8 милиметара.

iKBrJQG.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, ab said:

Urez na podloški po dubini,  molim pojašnjenje?

То је баш рупа. :) Лакше за израду + вибрациски подобније од обичног уреза, а јефтиније од пуног "kinematic" лежаја.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 9/22/2018 at 5:14 PM, InSides said:

Материјали су бука за структуру, мермер за полице (пробао и одбацио гранит, акрил, MDF, иверицу, POM и PTFE), и комбинација пенесте гуме и Sorbothane-а за спајање полица са структуру.

Ножице су нивелијаруће структуре са керамичким лоптицама уместо шиљака.

Kolega, vrlo koristan i informativan post. S obzirom da i sam zelim da unapredim svoju policu (tj. da probam to da ucinim).

Kod mene je struktura orah, ali nosece lamele na koje se naslanjaju ploce su od bukve (urezane u orah). Ploce su sendvic mdf-pluta-mdf, i na lemele su oslonjene preko plute. Nozice su klasicni celicni spajkovi "by Boza iz NS".

Zeleo bih umesto sendvica da probam plocu od bambusa (debljine 18 mm), oslonjenu... Jos uvek ne znam na sta tacno, ali bih probao razne kombinacije, celicne kuglice, keramicke kuglice, mozda i ovu kombinaciju koja je kod tebe (u tom smislu, ako moze nesto vise od penastoj gumi i Sorbothane?).

I ako moze nesto vise o nozicama sa keramickim lopticama?

Hvala unapred,

Drazo

Link to comment
Share on other sites

Избор тачних елемента, бар код мене, зависи не само (и само) од звучног потписа, већ и од услова простора.

Наиме, грамофон је поприлично тежак, и получврста веза полица са рамом је минимум (не бих могао користити голе лоптице). Пенаста гума се продаје код нас у ролнама, ширина по потреби (од 10мм до 200мм). Не знам како да је другачије опишем него као дете гуме и сунђера.

Користим ленте ширине 60мм, дужином напречних рубова рама. На сваких 10цм, лента има изрежен круг од 40мм у којем је смештен цилиндар од Сорботана пречника 35мм и висине 8мм (Сорботан се лепо компримира - само је мало лепљив што ме изванредно нервира).

Доње стране мермерних плоча су намерно веома грубо обрађене, и још дампиране круговима плуте по целој површини осим површина које се наслањају на рам, а тиме и на Сорботан и пенасту гуму.

Што се тиче ножица, има доста фотографија и описа у теми око мог система.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se najdirektnije susreo sa uticajem razlicitih materijala na zvucni pecat, kada sam pravio armboard za Regu250/Systemdek (blazujka, mdf, orah, perspex, karbon fiber, bambus). Probao sam i kamene ploce (crni granit) ispod zvucnika u 1. sistemu, i to mi se nije dopalo (vraceno na mdf). Ali s druge strane, ispod starih vintage kutija u 2. sistemu (WharfedaleDovedale 3), najvise mi se dopala kombinacija crnog granita (2 cm) ispod kutija, a ispod granita daska pticjeg javora (5 cm).

Tako da je izbor materijala svakako individualna stvar, i zavisi od sistema, ali i vlasnika sistema. Sto je super, jer ostavlja pregrst mogucnosti za igranje. :)

Za materijal za ploce u polici, namerio sam se na bambus , jer mi se najbolje pokazao kod armboarda, perforiran, sa slojem karbon fibera. Ali sto je jos bitnije, pokazao se fantasticnim za plinth gramofona. U oba slucaja bolje zvucno, sa pre svega znatno vecim i otvorenijim zvukom...

Posto mi sada polica donosi pre svega absorciju vibracija (sendvic ploce mdf-pluta-mdf, pluta kao filc izmedju ploca i konstrukcije), zeleo bih da probam drugaciji koncept. Mahom koncept odvodjenja vibracija ka stubnim krajevima police (a damping u sredini ploce, i ka stranicama, plutom ili nekim drugim materijalom).

Zato razmisljam o bambusu, koji bi bio postavljen na 4 kuglice u 4 ugla konstrukcije, cime bi vibracije od uredjaja odlazile u stubove police. Cak sam razmisljao i o minijaturnim spajkovima (umesto kuglica), kao da se odsece vrh nekog velikog eksera. To sam rucno pravio od aluminijumske sipke za neke stare zvucnike, ziv se namucio. Time bih sprecio upliv vibracija od konstrukcije ka ploci, ali izrada je upitna, s obzirom na minijaturne dimenzije.

Samu izolaciju uredjaja (odvodjenje, i sprecavanje povrata vibracija) obavljaju DIY spajkovi koje koristim (dva razlicita domaca proizvodjaca).

U svakom slucaju, probacu nekoliko kombinacija, i sa Sorbotanom, i trakama penaste gume (nadjoh kod nas da se prodaje kao Porocell).

Za spajkove na nozicama police, grubim pregledom tvoje teme, ne nadjoh neke dodatne fotke, sem onih na prvoj strani. Doduse, pokusacu sve da iscitam ponovo. A secam se nedavno prepravke oslanjanja za gramofon (POM, kuglice), takodje interesatno resenje, o kom cu razmisljati.

A interesantno je resenje (ujedno i za zvucnike) i ovo sto je Dacho radio za one svoje gromade:

  360113369_postoljezvucnika.jpg.92eda0694e8b11c55218fe107a6d54b3.jpgspajkovi.jpg.e0699a9b4a1d06d07dab516a0f8a9e60.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...