Jump to content


Police


Prepodobni Hifije

Recommended Posts

Au, odziv trista posto. Dvadeset na mojega.

 

Kad sam upotrebio termin štimovanje mislio sam na završnu fazu dizajniranja proizvoda.

Ali, evo par primera Å¡timovanja gotove police, s zateÄenim delovima:

 

1. Zavarena metalna konstrukcija s popreÄnim ukrućenjima za svaki nivo, oslonjenim ploÄama (materijal nebitan) i s podesivim klasiÄnim Å¡iljcima (spajkovima) dole.

 

Krenimo od Å¡iljaka. Moguće ih je kontramaticom pritegnuti životinjski ili samo ovlaÅ¡ ili koristiti bez matice. TakoÄ‘e, Å¡iljci mogu biti izvuÄeni manje ili viÅ¡e.

PloÄe se na ram u pravilu oslanjaju preko nekakvih podloÅ¡ki. Položaj podloÅ¡ki menja ponaÅ¡anje i ploÄe i rama i njihovu interakciju.

Sipanje peska, Äega se gnuÅ¡am, takoÄ‘e je Å¡timovanje.

 

2. Polica sa navojnim Å¡ipkama koje prolaze kroz ploÄe koje su osigurane maticama s obe strane.

 

Sila zatezanja kontramatica direktno utiÄe na razonance police i zvuk, naravno.

 

3. Finite Elemente Pagode (da ne bi bilo lupetanja, nemam ništa s njima)

 

Uz policu dobijate set rezonatora kojima pojedinaÄni nivo prilagoÄ‘avate konkretnom ureÄ‘aju

 

4. Townsend Audio, stara, na duvanje (ni s ovima)

 

Precizno podešavanje pritiska u gumi je krucijalno.

 

 

MatematiÄki pristup dizajniranju audio komponenti ima manu u tome Å¡to nijedna jednaÄina nije kompletna, već aproksimativna, odnosno približna. Realni problemi su uvek prekompleksni da bismo ih izraÄunali s apsolutnom taÄnošću. Aproksimacija može da bude i odliÄna, ali ono Å¡to ne može je da prepozna emociju. Muziku ne sluÅ¡aju osciloskopi već ljudska bića.

Objektivnist je ideal kome malo ko teži, a niko ga ne dostiže. Ovim ne istiÄem subjekivnost kao poželjni princip već kao objektivno ograniÄenje pojedinca.

Ne postoji savrÅ¡ena komponenta. Kada govorim o podeÅ¡avanju, tvikovanju, Å¡timovanju ne mislim na bojenje ili ulepÅ¡avanje zvuka već na isticanje muziÄkog izvodjenja u prvi plan. Ako zbog toga moram neÅ¡to da pokvarim, pokvariću. Odabraću muzikalniju nesavrÅ¡enost.

 

ProÄitajte ponovo i post 462. Stavljam nenasilni amandman na procenu znaÄaja police, ali ostalo potpisujem.

Link to comment
Share on other sites

Kako se u ovo uklapa priÄa o aktivnim zvuÄnicima s ugraÄ‘enim pojaÄalima?

 

Dozvoljavam da vibracije utiÄu na zvuk, po default-u, negativno. Ali. onda nema nikakvog razgovora - polica mora biti Å¡to inertnija. "Å timovanje" zvuka davanjem nekog stepena slobode obesmiÅ¡ljava samu svrhu specijalne police. Ako zvuk treba da dobije muzikalnost dodavanjem izvesne koloracije, onda neÅ¡to nije u redu sa samim ureÄ‘ajima ili zvuÄnicima, jer koloracija podrazumeva umanjenu definisanost.

Link to comment
Share on other sites

Svakakvih sam se neobjasnjvih prirodnih fenomena nacitao na ovom forumu. No, skoro nisam video da neko zamislja kretanje elektrona po nekakvim osama i analizira 'vibriranje' istih. Konacno da je neko povezao kvantnu i Njutnovu mehaniku i dao naucni podsticaj industriji izrade audio polica. Takodje, mozemo da vidimo i neko buduce zanimanje u drzavnom sifarniku - stimer audio polica. Naravno, sve se radi na uvce jer pojam muzikalnost nije jasno definisan.
 
Nastavite samo - vrlo je zabavno...  :cheers
Link to comment
Share on other sites

Otprilike je Trotter objasnio suštinu.

Ne znam o kakvom referentnom zvuku priÄate kada svako uho Äuje drugaÄije, referentni zvuk jednostavno ne postoji, poÅ¡to ne postoji ono u odnosu na Å¡ta je referentan.

Sve je manje-viÅ¡e "farbano" i zvuÄi drugaÄije, a i mi ga Äujemo drugaÄije, svako svojim sluÅ¡nim aparatom.

Link to comment
Share on other sites

Opet se vrte iste priÄe.

TaÄno je da svako uho Äuje drugaÄije, i da je sve manje ili viÅ¡e farbano, ali to ne znaÄi da „neÅ¡to“ nije bliže prirodnom, nego „neÅ¡to“ drugo.

Ovaj hobi teži tome da sve bude manje farbano. I Hi-Fi bi trebalo da bude skraćenica visoke vernosti, a ne onoga Å¡to mi Äujemo ili ne. Da li meni prija da je zvuk trube mekan i prijatan, a ne piskav i oÅ¡tar je neÅ¡to drugo - nije Hi-Fi.

U određenom kontekstu ne treba mešati uživanje u muzici sa Hi-Fi tehnikom. Možemo uživati i u automobilu na Alpine CD playeru i dobro sklopljenom sistemu u istom. Ali to je daleko od Hi-Fi...

Link to comment
Share on other sites

A šta je to prirodno i ko je merodavan da za nešto kaže da je prirodno??

Visoka vernost u odnosu na Å¡ta?

Kako da znaÅ¡ da li je neÅ¡to "zvuÄi verno" kad ni sam ne znaÅ¡ da li ti ÄujeÅ¡ "verni zvuk" ili ne?

 

Poenta je da u ovom sportu ne postoji etalon, merna jedinica ili šta-ti-ja-znam-već...

Svako Äuje ono Å¡to Äuje i stvar je u tome da li mu to Å¡to Äuje odgovara ili ne. Dve razliÄite osobe mogu da sluÅ¡aju isti sistem i da im zvuÄi razliÄito, zavisno od sluha, prethodnog iskustva, percepcije zvuka,...

Mnogo je faktora u igri da bi moglo tek tako da se "meri" i upoređuje.

PoreÄ‘enje postoji, ali samo izmeÄ‘u dva razliÄita zvuka koje Äuje ista osoba, sve ostalo je besmisleno.

Link to comment
Share on other sites

PreviÅ¡e bukvalno doživljavate tj. opisujete pojam realnog zvuka.Jednostavno za mene je dobar sistem gde klavir zvuÄi kao klavir,violina kao violina,sax kao sax...Äuo sam gomilu skupih uredjaja gde instrumenti zapanjujuće ne liÄe na sebe.Jedan sam disk grapelli/petruciani Äuo na dosta sistema.jednostavna muzika,4 instrumenta a toliko razliÄito zvuÄi ta violina i klavir.na jedan sajam odem sa jednim prijateljem muziÄarem i prvo poslusamo jednu pesmu sa zvucnicima od 5000e i on reÄe super zvuk.Udjemo u drugu sobu ,ista numera potpuno drugaÄija i violina i klavir i Äinela,potpuno prirodan zvuk kao da ga uživo ÄujeÅ¡.ÄŒovek me zapanjeno pogleda i kaže pa oni prvi zvuÄnici su golo s.anje,inaÄe fin momak ne voli da psuje,nije audiofil ali nije gluv.idem dosta na koncerte,kad god stignem zapravo ne oÄekujem to u sobi perfektno niti to može perfektno da se i usnimi,ali daj da barem taj instrument liÄi na sebe,viÅ¡e mi ne treba.To je za mene realan zvuk,možda pravilnije realistiÄan.

Link to comment
Share on other sites

A šta je to prirodno i ko je merodavan da za nešto kaže da je prirodno??

 

Prirodno je ono Å¡to zvuÄi kao u prirodi. A svako ko ima dobar, neoÅ¡tećen sluh i trudi se da bude objektivan je merodavan da tako neÅ¡to kaže.

 

 

Kako da znaÅ¡ da li je neÅ¡to "zvuÄi verno" kad ni sam ne znaÅ¡ da li ti ÄujeÅ¡ "verni zvuk" ili ne?

 

Ako Äesto posećujeÅ¡ koncerte, sviraÅ¡ možda neki instrument, imaÅ¡ neku drugu priliku da ÄujeÅ¡ instrument kako prirodno zvuÄi, znaćeÅ¡.

 

 

Svako Äuje ono Å¡to Äuje i stvar je u tome da li mu to Å¡to Äuje odgovara ili ne. Dve razliÄite osobe mogu da sluÅ¡aju isti sistem i da im zvuÄi razliÄito, zavisno od sluha, prethodnog iskustva, percepcije zvuka,...

 

Mislim da nisi u pravu. Ne određuje pojedinac na osnovu afiniteta šta je visoka vernost, a šta ne. On određuje šta mu se sviđa, a šta ne. A to je nešto sasvim treće...

Ako dve razliÄite osobe sluÅ¡aju isti sistem i on im zvuÄi razliÄito, onda sa jednom ili obe osobe neÅ¡to nije u redu po pitanju shvatanja vernog zvuka.

Ali to ne iskljuÄuje da i dalje postoje ljudi koji ću Äuti taj isti sistem i reći da klavir ne zvuÄi prirodno jer je ovakak ili onakav…

Link to comment
Share on other sites

Kad u nekim stvarima nisam siguran prvo ću potegnuti za fizikom (merenjima), pa onda subjektivnom doživljaju.

Po mom miÅ¡ljenju dosta pravilno razmiÅ¡lja BokiTokiVoki. Trudi se da sagleda stvari sa nauÄne osnove, na prvom mestu, pa onda dalje...

 

RazmiÅ¡ljajući na taj naÄin dosta možemo pomoći sebi da eliminiÅ¡emo placebo, ili neki drugi subjektivni osećaj...

Link to comment
Share on other sites

Ne znam o kakvom referentnom zvuku priÄate

Nisam primetio kojim povodom se poÄelo priÄati o referentnom zvuku? PoÅ¡to je to negde posle moga posta, možda ga je neko pogreÅ¡no razumeo.

 

Ako se složimo da polica ne sme da vibrira, zakljuÄujem da se najbolji zvuk postiže sa maksimalno umrtvljenom policom. Koliko je on blizu nekom "referentnom", zavisi od ostatka sistema.

 

Neko olabavljivanje police da bi zvuÄala "muzikalnije" je korak unazad a imao bi smisla ukoliko je dotiÄni sistem jednom za svagda, dakle, nikakvih daljih izmena.

 

Ako će biti daljih izmena, valda je cilj da svaka komponenta pruži maksimum koji može? Kako da poredimo pojaÄala meÄ‘usobno - da svakom od njih Å¡timamo policu? Uzgred, meni se Äini logiÄno da otklanjanje vibracija ima smisla kod komponenti sa pokretnim elementima - kod plejera, gramofona, zvuÄnika a verovatno i lampama smeta kad se mrdaju.

 

Ovo za provodnike je i meni malo sumnjivo, ali ne tvrdim... LaiÄki gledano - postoji ogromna razlika u redu veliÄina deÅ¡avanja na nivou elementarnih Äestica i frekvencije kojom se trese polica. Pa bi ta dodatna komponenta kretanja elektrona bila neÅ¡to kao uticaj centrifugalne sile obrtanja mleÄnog puta na zanoÅ¡enje automobila u krivini. :D

Link to comment
Share on other sites

UopÅ¡te mi nije jasno Å¡ta će vam priÄa ko kako Äuje...jel' svojim uÅ¡ima cujes instrument uzivo,a i svoj sistem ili je realan zvuk ili nije.usi su iste.ne treba valjda nekom Zoran Karapandzic da mu objasni Å¡ta je sam Äuo.Predpostavka je da Äovek nije gluv kad ima ovaj hobi.DoduÅ¡e,kad dodjes do sistema koji zelis polako krenes i da gluvis.

Link to comment
Share on other sites

Kad u nekim stvarima nisam siguran prvo ću potegnuti za fizikom (merenjima), pa onda subjektivnom doživljaju.

Po mom miÅ¡ljenju dosta pravilno razmiÅ¡lja BokiTokiVoki. Trudi se da sagleda stvari sa nauÄne osnove, na prvom mestu, pa onda dalje...

 

RazmiÅ¡ljajući na taj naÄin dosta možemo pomoći sebi da eliminiÅ¡emo placebo, ili neki drugi subjektivni osećaj...

U principu se slažem, ali ako ovakav naÄin razmiÅ¡ljanja ograniÄimo na Hi-Fi onda ne, poÅ¡to su merenja samo jedna strana medalje, postoji neÅ¡to Å¡to je nemerljivo i krajnje liÄno, a to je doživljaj zvuka.

Svako percipira zvuk razliÄito, krajnje personalno, pa je težnja za objektivnošću po meni besmislena, ne vidim razloga zaÅ¡to bi se neko trudio da bude objektivan dok sluÅ¡a muziku.

Otprilike kao kada bi tražili od nekoga da voli, ali da objektivno sagleda Äinjenice. Ili voliÅ¡ ili ne, ne rasÄlanjujeÅ¡ to na fragmente.

Link to comment
Share on other sites

Svako percipira zvuk razliÄito, krajnje personalno, pa je težnja za objektivnošću po meni besmislena,

 

Nisam siguran Å¡ta tvrdiÅ¡ sve vreme a, rekao bih,  ni ti nisi najsigurniji.

 

Možda tebi klavir zvuÄi kao meni flauta - ko zna? Ali dok svira klavir sa CD-a, isto treba da ÄujeÅ¡ kao ja flautu. I onda je to prirodno.

 

Ili tako nekako... :)

 

Mislim, nije neka filozofija: klavir uživo, klavir iz zvuÄnika, pa da Å¡to viÅ¡e liÄi i to bi bilo to.

Link to comment
Share on other sites

Ne razumete oscilacije. Dodavanjem može i da se oduzima. Vibracije iste frekvecije koje su u protivfazi mogu i da se meÄ‘usobno poniÅ¡te. Povežite dva osno simetriÄna zvuÄnika u protivfazu (na jednom rokirate plus i minus), stavite ih na par centimetara jedan od drugog, front u front, prebacite pojaÄalo na mono i pustite muziku. ÄŒućete otprilike skoro niÅ¡ta.

 

Izvori vibracija su i unutar i izvan ureÄ‘aja. UreÄ‘aji nisu savrÅ¡eni ni s vibracijama, ni bez njih (nemoguć dogaÄ‘aj), pa da ih treba samo izolovati. Podloga i ureÄ‘aj rade kao mehaniÄki spreg. To važi za svaku podlogu i svaka je nesavrÅ¡ena na naÄin definisan njenim specifiÄnim mehaniÄkim svojstvima, pa zaÅ¡to onda ne koristiti onu koja se ponaÅ¡a kao kompatibilan partner.

MagiÄna reÄ inertan se potura kao lako prihvatljiv kvazi odgovor za Å¡iroku laiÄku publiku. Ljudi vole jednostavna i "jasna" objaÅ¡njenja koja kao sopstveno "znanje" rado i prenose drugima. Tako nastaje fama. Realnost je sve samo ne jednostavna.

Link to comment
Share on other sites

 

Svakakvih sam se neobjasnjvih prirodnih fenomena nacitao na ovom forumu. No, skoro nisam video da neko zamislja kretanje elektrona po nekakvim osama i analizira 'vibriranje' istih. Konacno da je neko povezao kvantnu i Njutnovu mehaniku i dao naucni podsticaj industriji izrade audio polica. Takodje, mozemo da vidimo i neko buduce zanimanje u drzavnom sifarniku - stimer audio polica. Naravno, sve se radi na uvce jer pojam muzikalnost nije jasno definisan.
 
Nastavite samo - vrlo je zabavno...  :cheers

 

I ja sam pomislio da je bolje da prvo objasnim pojam distantnih korelacija i kvantnu teleportaciju.

Link to comment
Share on other sites

 Podloga i ureÄ‘aj rade kao mehaniÄki spreg. To važi za svaku podlogu i svaka je nesavrÅ¡ena na naÄin definisan njenim specifiÄnim mehaniÄkim svojstvima, pa zaÅ¡to onda ne koristiti onu koja se ponaÅ¡a kao kompatibilan partner.

 

Imaš i neku konkretnu ideju o tom partnerstvi i kompatibilnosti, ili je sve na nivou spekulacija? Zanima me mehanika tog događanja.

Link to comment
Share on other sites

Nisam primetio kojim povodom se poÄelo priÄati o referentnom zvuku? PoÅ¡to je to negde posle moga posta, možda ga je neko pogreÅ¡no razumeo.

 

Ako se složimo da polica ne sme da vibrira, zakljuÄujem da se najbolji zvuk postiže sa maksimalno umrtvljenom policom. Koliko je on blizu nekom "referentnom", zavisi od ostatka sistema.

 

Neko olabavljivanje police da bi zvuÄala "muzikalnije" je korak unazad a imao bi smisla ukoliko je dotiÄni sistem jednom za svagda, dakle, nikakvih daljih izmena.

 

Ako će biti daljih izmena, valda je cilj da svaka komponenta pruži maksimum koji može? Kako da poredimo pojaÄala meÄ‘usobno - da svakom od njih Å¡timamo policu? Uzgred, meni se Äini logiÄno da otklanjanje vibracija ima smisla kod komponenti sa pokretnim elementima - kod plejera, gramofona, zvuÄnika a verovatno i lampama smeta kad se mrdaju.

 

Ovo za provodnike je i meni malo sumnjivo, ali ne tvrdim... LaiÄki gledano - postoji ogromna razlika u redu veliÄina deÅ¡avanja na nivou elementarnih Äestica i frekvencije kojom se trese polica. Pa bi ta dodatna komponenta kretanja elektrona bila neÅ¡to kao uticaj centrifugalne sile obrtanja mleÄnog puta na zanoÅ¡enje automobila u krivini. :D

 

Ono Å¡to je relevantno za ovu diskusiju je empirijska Äinjenica da vibracije utiÄu na rad i mehanike i elektronike i da se to Äuje, jako.

Priznajem, malo sam trolovao donekle karikiranim tumaÄenjem da bih vas animirao, Å¡to je i uspelo i izvinjavam se, donekle. Iza svega ostalog Å¡to sam napisao stojim, do poslednjeg slova.

 

Sad sam primetio tvoje pitanje. Odgovoriću ti pošto odspavam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...