Jump to content


Police


Prepodobni Hifije

Recommended Posts

AkustiÄki mrtva polica preÄesto znaÄi i mrtav zvuk. Stvar je u suptilnim odnosima.

Inženjerski pristup je takoÄ‘e mrtav. Odavno je jasno koliko je neodreÄ‘ena relacija izmeÄ‘u muzikalne reprodukcije i merenja. Može do nekle da se dogura na jednaÄine, a onda lepo opereÅ¡ uÅ¡i pa Å¡timujeÅ¡ mic po mic.

 

 

Poznato je da su se i na put do Meseca upravo tako pripremali - oprali uši, i mic po mic, na pedale, uz iskustvo ljudi kao što si ti, stigli i sleteli. Bez inženjera, fizike i matematike.

 

Poznato je takoÄ‘e da emitovanje jedino iz zvuÄnika nije potpuno verna reprodukcija snimka, već je potrebno "dosoliti" sa sekundarnim zvukovima vibracija stranica police. Onda je to "živo".

Link to comment
Share on other sites

AkustiÄki mrtva polica preÄesto znaÄi i mrtav zvuk. Stvar je u suptilnim odnosima.

Inženjerski pristup je takoÄ‘e mrtav. Odavno je jasno koliko je neodreÄ‘ena relacija izmeÄ‘u muzikalne reprodukcije i merenja. Može do nekle da se dogura na jednaÄine, a onda lepo opereÅ¡ uÅ¡i pa Å¡timujeÅ¡ mic po mic.

 

Kako Å¡timujeÅ¡ police na sluh? Mogu li da iskoristim guitar tuner? Malo se plaÅ¡im da ubodnom testerom otkidam komade iverice dok mi Brothers in Arms ne zazvuÄi kako treba... Å¡ta ako preteram  :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Kako Å¡timujeÅ¡ police na sluh? Mogu li da iskoristim guitar tuner? Malo se plaÅ¡im da ubodnom testerom otkidam komade iverice dok mi Brothers in Arms ne zazvuÄi kako treba... Å¡ta ako preteram  :wacko:

 

Ako preteraš brat ti ostane u rukama.

 

Poznato je da su se i na put do Meseca upravo tako pripremali - oprali uši, i mic po mic, na pedale, uz iskustvo ljudi kao što si ti, stigli i sleteli. Bez inženjera, fizike i matematike.

 

Poznato je takoÄ‘e da emitovanje jedino iz zvuÄnika nije potpuno verna reprodukcija snimka, već je potrebno "dosoliti" sa sekundarnim zvukovima vibracija stranica police. Onda je to "živo".

 

Imam jednu od tih diploma.

Link to comment
Share on other sites

Nisam strucnjak,ni blizu,ali sam citao u jednom casopisu ,mislim da je bio what hi fi,da su dva iskusna audiofila vezanih ociju slusali 3 sistema i oni su komentarisali da svaki zvuci drugacije,a nisu znali da je bio isti sistem samo na drugim policama. Jedna je bila od drveta,druga od stakla i treca mermerna. najlosija je bila drvena,po njima pa staklo pa mermer.

Link to comment
Share on other sites

Gledao sam i citao vise intervjua od poznatih inzinjera/dizajnera zvucnika i moj utisak je da postoji konsenzus da je krajne stimanje na uho (voicing) zadnji pokusaj da se ljudsko uho prevari da cuje akcent na to sto valja, a zamaskira se tamo gde je kompromis zbog budget i vreme najveci. QUAD se ponosili sto ne stimaju, ne sminkaju i ne slusaju svoje produkte, nego ih stvaraju matematikom i fizikom i izbace na trziste. 

 

Isto se i stimanje vrsi zbog namerne koloracije zvuka od marketinskih razloga da se pokrije spektar ukusa kupaca sa vise modela i varijacije zvuka. Isto kako sto vam pokazu Pantone kartice kad birate boju i tekstil za interier.

 

Mozda lose police da iskvare zvuk ali ako se vlasniku taj novi zvuk vise dopada ima pravo da ga uziva u svoje carstvo od 4 zida. Nazalost o djedajskim vestinama tjuniranje polica nisam citao nista pa cekam da kolega turbo malo nas edukuje. :)

 

pantone.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nisam strucnjak,ni blizu,ali sam citao u jednom casopisu ,mislim da je bio what hi fi,da su dva iskusna audiofila vezanih ociju slusali 3 sistema i oni su komentarisali da svaki zvuci drugacije,a nisu znali da je bio isti sistem samo na drugim policama. Jedna je bila od drveta,druga od stakla i treca mermerna. najlosija je bila drvena,po njima pa staklo pa mermer.

 

Komercijalni Äasopisi su super mesto za savete o gadžetima. ZakljuÄak - za svaki gadžet treba izdvojiti po 20% od cene celog sistema. 

 

Ekipa recenzenata sa zlatnim uÅ¡ima pada na IC kabelima u blind testu, ali su ovde svi znali kakav je originalno zamiÅ¡ljen snimak u studiju, i svi to jednako Äuli.....moram da idem, evo ga Deda Mraz....

 

InaÄe, nemam niÅ¡ta protiv da ljudi biraju ono Å¡to im se liÄno sviÄ‘a. Ako je zvuk "dosoljen" sa kabelima, policama, itd. to je dalje od verne repordukcije. Ali, to "meni se tako sviÄ‘a" se zove hedonizam. Samo sam protiv toga da oni koji se vode hedonistiÄkim pristupom raspravljaju o boljoj i (bliže) vernoj reprodukciji. 

Link to comment
Share on other sites

 

Inženjerski pristup je takoÄ‘e mrtav. Odavno je jasno koliko je neodreÄ‘ena relacija izmeÄ‘u muzikalne reprodukcije i merenja. Može do nekle da se dogura na jednaÄine, a onda lepo opereÅ¡ uÅ¡i pa Å¡timujeÅ¡ mic po mic.

 

 

Već sam kaÄio link, ali poÅ¡to si novi: http://www.klippel.de/   ObiÄ‘i ceo sajt. Podlinkove za sva merenja, Customers. Da vidiÅ¡ Å¡ta se sve radi danas. Nema tu "Å¡telovanja na uvo". Ova firma je direktno odgovorna za razvoj jednih od naboljih HiFi zvuÄnih jedinica danaÅ¡njice - Accuton. Na sliÄan naÄin je Wilson Audio za custom zv. jedinice saraÄ‘ivao SB Acoustics na Satori jedinicama.

Link to comment
Share on other sites

Već sam kaÄio link, ali poÅ¡to si novi: http://www.klippel.de/   ObiÄ‘i ceo sajt. Podlinkove za sva merenja, Customers. Da vidiÅ¡ Å¡ta se sve radi danas. Nema tu "Å¡telovanja na uvo". Ova firma je direktno odgovorna za razvoj jednih od naboljih HiFi zvuÄnih jedinica danaÅ¡njice - Accuton. Na sliÄan naÄin je Wilson Audio za custom zv. jedinice saraÄ‘ivao SB Acoustics na Satori jedinicama.

 

Ma naravno da je napredovalo. Ali, na kraju mora sluÅ¡ni test i fino doterivanje. IzmeÄ‘u savrÅ¡enog i bezliÄnog je tanka linija.

Bio sam na jednoj prezentaciji s liÄno Vilsonom u glavnoj ulozi.

Link to comment
Share on other sites

Ma naravno da je napredovalo. Ali, na kraju mora sluÅ¡ni test i fino doterivanje. IzmeÄ‘u savrÅ¡enog i bezliÄnog je tanka linija.

Bio sam na jednoj prezentaciji s liÄno Vilsonom u glavnoj ulozi.

 

Napetost raste. Može li bar neki mali hint o Å¡timovanju polica na sluh tako da budu savrÅ¡ene a nimalo bezliÄne? Please? Jeli taÄno da Wilson Å¡timuje police zvuÄnom viljuÅ¡kom?

Link to comment
Share on other sites

   Svaki zvuk je "dosoljen".Neutralan zvuk ne postoji to je mit. Prema tome svaki kabl, polica i stalak farba zvuk, neki manje neki viÅ¡e isto kao Å¡to i svaka komponenta unosi svoj uticaj.Ne znam samo zaÅ¡to ovde preovladava miÅ¡ljenje da ako, naprimer stavite obiÄnu žicu stalak ili policu on manje utiÄe na zvuk od neke bolje koja je namenski pravljena.

 

    Ako ne Äujete uticaj ove dodatne opreme, onda sa sistemom neÅ¡to ne valja pa je glupo uopÅ¡te raspravljati o kablovima, policama i stalcima u tom sistemu, treba prvo reÅ¡iti suÅ¡tinske probleme koje taj sistem ima, pa onda ići dalje.Ne mogu se dodatnom opremom peglati kardinalni problemi u zvuku.Uticaj dodatne opreme definitivno postoji, ali kada doÄ‘e na red, naravno da ne treba davati bogatstvo za to, ai u skladu sa ostatkom sistema.Mnogi ne veruju u tu priÄi, ali bože moj, svaki audiofil u neÅ¡to ne veruje, ali to ne znaÄi da to ne postoji, isto Å¡to ako neko veruje u neÅ¡t,o ne znaÄi da to i postoji!

 

     Police utiÄu na zvuk, ali ne treba tu praviti od muve magarca.Stalci za zvuÄnike, daleko viÅ¡e.Stalci i pozicioniranje zvuÄnika utiÄu na zvuk viÅ¡e nego da promenite neku komponentu sistema!

Link to comment
Share on other sites

Ma naravno da je napredovalo. Ali, na kraju mora sluÅ¡ni test i fino doterivanje. IzmeÄ‘u savrÅ¡enog i bezliÄnog je tanka linija.

Bio sam na jednoj prezentaciji s liÄno Vilsonom u glavnoj ulozi.

Hajmo opet, bilo kakavo sekundarno emitovanje mimo zvuÄnika je + preko onoga Å¡to bi trebalo da bude. Naravno, kada bi zvuÄnik bio idealan, Å¡to je daleko od stvarnosti. Å telovanje na uvo je naÅ¡e liÄno oblikovanje "custom" zvuka koji je verovatno u tom sluÄaju dalje od verene reprodukcije. S tim Å¡to daleko najviÅ¡e (%) sekundarnog emitovanja unosti prostorija, ovo ostalo kao Å¡to je polica je znatno manje.

Kod onoga ko ima u prostoriji bar malo nameÅ¡taja, makar jednu policu joÅ¡, mimo one za ureÄ‘aje, promene u zvuku se mogu Äuti i menjanjem položaja te police ili preoblikovanjem iste, dodavanjem tepiha, zavesa, knjiga, apsorbera, itd. Tako da je specijalno akustiÄno bavljenje HiFi policom lagano apsurdno, kada ima mnogo važnijih zahvata na tapetu, koji donose veće promene, kao Å¡to je akustika prostorije.

 

....ali dobro, ljudi imaju hobi unutar hobija.  :lol:

Link to comment
Share on other sites

Iskreno ne znam ni ja! ^_^ Moram malo da pojasnim stvar da ne bih davao povoda za diskusiju na pogreÅ¡nim Äinjenicama.

 

Polica jeste custom made, ali nije moja.Ja sam je pravio za jednog mog prijatelja, a projekat je delo jednog perspektivnog beogradskog arhitekte, dizajnera interijera.Ja sam u dizajnu uÄestvovao na nivou sugestija oko tehniÄkih i estetskih detalja da bi se dizajn uskladio sa mogućnošću tehnologije i ergonomije kao i nekih parametara vezanih za smeÅ¡taj buduće audio opreme.

 

Sama polica na slici deluje manje nego u prirodi, naime Å¡iroka je neÅ¡to manje od tri metra.Iako ovo nije HI-fi polica u užem smislu reÄi, ipak sam reÅ¡io da je pretstavim, jer uz rizik da ispadnem prepotentan, mislim da dizajnom i kvalitetom izrade to zaslužuje.Sem toga, analizom svojih dosadaÅ¡njih radova, doÅ¡ao sam do nimalo iznenaÄ‘ujućeg rezultata, a to je da je interesovanje za ovakve police, lifestile, audio-video ili kako već da ih nazovem, viÅ¡estruko veće, skoro deset puta, u odnosu na police za HI-FI. To je i oÄekivano s obzirom na druÅ¡tvene, ekonomske i tehnoloÅ¡ke trendove i interesovanja.Mi hajfisti smo postali manjina, dok je interesovanje za neke druge oblike hobija i zabavne elektronike u konstantnom usponu. A u skladu sa njima ide i tip interijera pa i polica.Malo ljudi je(a joÅ¡ manje njihovih žena :P ) danas spremno da estetiku svog životnog prostora žrtvuje za tamo neku skalameriju, kablove na sve strane itd.Uostalom, svedoci smo tog trenda i ovdena forumu.

 

  Ponosni vlasnik ove police nije hajfista ili bolje reÄeno nije mu to prioritet, tako da ne znam joÅ¡ taÄno Å¡ta su dalje zamislili i kakva će oprema doći u perspektivi, možda neki sateliti na zid ili neÅ¡to peto... :huh: Dok nagaÄ‘am o tome evo joÅ¡ jedne fotke sa privremenim setapom

post-15694-0-65945400-1387373379_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Hajde malo da se pohvalim,ujedno da smirimo atmosferu!

brinem se zbog ovog levog dela police...da ne povuce na tamniju stranu zvuk.

Kad smo vec kod boja ,jel neko lepio pocetkom 90-tih one samolepljive kruzice raznih boja.Ja probao i bio zajedno sa jednim drugarom.Cusmo iste promene u zvuku ,ali smo se dogovorili da o tome vise ne priÄamo.Sto rece Steva Karapandza "Nekih stvari ima sto ne govore se svima".

http://www.youtube.com/watch?v=hyj__rZoOWo

Link to comment
Share on other sites

brinem se zbog ovog levog dela police...da ne povuce na tamniju stranu zvuk.

Kad smo vec kod boja ,jel neko lepio pocetkom 90-tih one samolepljive kruzice raznih boja.Ja probao i bio zajedno sa jednim drugarom.Cusmo iste promene u zvuku ,ali smo se dogovorili da o tome vise ne priÄamo.Sto rece Steva Karapandza "Nekih stvari ima sto ne govore se svima".

http://www.youtube.com/watch?v=hyj__rZoOWo

Ovo vise vuce na Borinu pesmu Zelena trava doma mog  :razz:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...