Jump to content


Police


Prepodobni Hifije

Recommended Posts

Leonardo, imao ti skromne ili vrhunske komponente ne vredi se zamlaćivati niÄim od ovog Å¡to je spominjano u smislu nekog poboljÅ¡anja zvuka. Bolje je pozabaviti se akustikom same sobe, umanjiti uticaj izobliÄenja, koja su neizbežna u akustiÄki loÅ¡oj sobi...

Hvala za savet.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se da su materijali za akustiÄku obradu sobe od dotiÄnog proizvoÄ‘aÄa veoma potrebna i korisna stvar, koja ima veliki uticaj na zvuk, ali ne razumem kako mogu da utiÄu na zvuk razni Å¡iljci, nosaÄi, daske, platforme i rekovi <_< ...

Utice i to direktno.

Sto das vise za policu ostaje ti manje za komponente. :banana

Link to comment
Share on other sites

Dole su siljci sasvim dovoljni, a staklo je jedan od najgorih materijala od kojih prave ploce.

Sta fali staklu...mislim da bi bilo lose i da stoje na primer , na primer ....hmmmm cemu...evo betonu...ali da bi to imalo smisla morao bi da dam i neko objasnjenje, ali ne mogu. tako da molim za objasnjenje za staklo, pa da se vatam cekica i porazbijam moje police u slast. :grin:

Pozzz..

Link to comment
Share on other sites

E da kad smo kod polica, jedini i pravi sund i dres od polica su one od iverice zatvorene sa svih strana , a sa prednje staklena vrata....i posle se vlasnici istih po netu gadjaju sa tim da im se pojacalo ili risiver pregreva. Taj vid police je zlocin za uredjaj, to sto manje pada prasine po uredjaju nije nikakvo opravdanje, izem ti audiofila kom je problem da prebrise svoje ljubimce... :bacanje

Link to comment
Share on other sites

Slažem se da su materijali za akustiÄku obradu sobe od dotiÄnog proizvoÄ‘aÄa veoma potrebna i korisna stvar, koja ima veliki uticaj na zvuk, ali ne razumem kako mogu da utiÄu na zvuk razni Å¡iljci, nosaÄi, daske, platforme i rekovi <_< ...

Dragi Marvine,

Prepostavljam da si nekada Äuo ono Å¡to se popularno zove mikrofonija. Nekada to može da bude zanimljivo i sluÅ¡ljivo, naroÄito kada zasvira Džimi Hendriks, ali ako doÄ‘e do neželjene mikrofonije - a ona je jedan oblik izobliÄenja koje nastaje usled vibriranja vazduha - onda Äak može doći i do kvara nekog hi-fi ureÄ‘aja, a to je joÅ¡ mnogo gore od stvaranja raznoraznih Äujnih ili neÄujnih izobliÄenja stvorenih vibracijama zbog loÅ¡e mehanike celokupnog sistema ili neke njegove komponente.

Ja sam se mali milion puta svojim uÅ¡ima uverio u važnost dobre police za hifu ili zvuÄniÄkog stalka (i uopÅ¡te, za važnost spreÄavanja nastanka ili eliminacije vibracija) i nikako se ne slažem da je ova tema mlaćenje prazne slame.

Uostalom, kada malko razmislimo shvatićemo da u naÅ¡im hi-fi sistemima, bilo oni sastavljeni od digitalije ili gramofona, kasetaÅ¡a, trakaÅ¡a ... ima veoma mnogo Äisto mehaniÄkih delova. UÄeniji mogu da me isprave ako greÅ¡im, ali zar nije obiÄan lem u elektriÄnom kolu ustvari mehaniÄka tvorevina koju pravi majstor rukom i lemilicom ili robotizovana maÅ¡ina gde je tako predviÄ‘eno?

Link to comment
Share on other sites

Dragi Marvine,

Prepostavljam da si nekada Äuo ono Å¡to se popularno zove mikrofonija. Nekada to može da bude zanimljivo i sluÅ¡ljivo, naroÄito kada zasvira Džimi Hendriks, ali ako doÄ‘e do neželjene mikrofonije - a ona je jedan oblik izobliÄenja koje nastaje usled vibriranja vazduha - onda Äak može doći i do kvara nekog hi-fi ureÄ‘aja, a to je joÅ¡ mnogo gore od stvaranja raznoraznih Äujnih ili neÄujnih izobliÄenja stvorenih vibracijama zbog loÅ¡e mehanike celokupnog sistema ili neke njegove komponente.

Ne shvatam relaciju mikrofonija (neželjena i željena) i kvar zbog loše mehanike neke od komponenti. A gde je sam mikrofon u Hi-Fi, osnovni preduslov za nastanak mikrofonije? E, da, i pojasni mi, šta je to "loša mehanika komponente"?

Ja sam se mali milion puta svojim uÅ¡ima uverio u važnost dobre police za hifu ili zvuÄniÄkog stalka (i uopÅ¡te, za važnost spreÄavanja nastanka ili eliminacije vibracija) i nikako se ne slažem da je ova tema mlaćenje prazne slame.

Kako si se uverio, može to malo detaljnije?

Uostalom, kada malko razmislimo shvatićemo da u naÅ¡im hi-fi sistemima, bilo oni sastavljeni od digitalije ili gramofona, kasetaÅ¡a, trakaÅ¡a ... ima veoma mnogo Äisto mehaniÄkih delova. UÄeniji mogu da me isprave ako greÅ¡im, ali zar nije obiÄan lem u elektriÄnom kolu ustvari mehaniÄka tvorevina koju pravi majstor rukom i lemilicom ili robotizovana maÅ¡ina gde je tako predviÄ‘eno?

Tek ovo mi ništa nije jasno...

Link to comment
Share on other sites

Sta fali staklu...mislim da bi bilo lose i da stoje na primer , na primer ....hmmmm cemu...evo betonu...ali da bi to imalo smisla morao bi da dam i neko objasnjenje, ali ne mogu. tako da molim za objasnjenje za staklo, pa da se vatam cekica i porazbijam moje police u slast. :grin:

Pozzz..

Staklu fale akusticka svojstva koja ne poseduje u toj meri kao drugi materijali, recimo MDF. Isto tako ni iverica nije dobra kao MDF. A beton cak i nije uopste los, naprotiv. Ne moras da razbijas police, tek eto znaj da staklo ugradjuju zbog estetike, ne i primarno zbog zvuka.

Link to comment
Share on other sites

Staklu fale akusticka svojstva koja ne poseduje u toj meri kao drugi materijali, recimo MDF. Isto tako ni iverica nije dobra kao MDF. A beton cak i nije uopste los, naprotiv. Ne moras da razbijas police, tek eto znaj da staklo ugradjuju zbog estetike, ne i primarno zbog zvuka.

Znam , zezam se malo. Otkud cu da razbijam.

Link to comment
Share on other sites

Ne shvatam relaciju mikrofonija (neželjena i željena) i kvar zbog loše mehanike neke od komponenti. A gde je sam mikrofon u Hi-Fi, osnovni preduslov za nastanak mikrofonije? E, da, i pojasni mi, šta je to "loša mehanika komponente"?

Kako si se uverio, može to malo detaljnije?

Tek ovo mi ništa nije jasno...

Ja sam se trudio da napiÅ¡em razumljivo, kao Å¡to se uvek trudim da ono Å¡to piÅ¡em bude razumljivo. Nemam tehniÄkog obrazovanja koje bi bilo potrebno da drugaÄije objasnim ovo Å¡to sam juÄe pisao na temu polica i hi-fi-ja, a i kada bih imao svo znanje ovoga sveta ne verujem da bih imao volje da piÅ¡em neke stvari koje su već hiljadama puta prežvakane.

Jedino pametno Å¡to mogu da odgovorim je to da sam iskutva na ovom polju u 99% sluÄajeva pokupio pukim sluÅ¡anjem muzike, odnosno uporeÄ‘ivanjem stotina, možda i hiljada, audio ureÄ‘aja i sistema tokom nekoliko decenija.

Ti si juÄe rekao sledeću stvar: "Slažem se da su materijali za akustiÄku obradu sobe od dotiÄnog proizvoÄ‘aÄa veoma potrebna i korisna stvar, koja ima veliki uticaj na zvuk, ali ne razumem kako mogu da utiÄu na zvuk razni Å¡iljci, nosaÄi, daske, platforme i rekovi." Eto, po meni su akustika prostorije i mehaniÄka konstrukcija hi-fi aparata i polica na kojima oni stoje (jer ne mogu da lebde u vazduhu) sasvim usko povezane, ali, kao Å¡to sam već napred kazao, ne bih ovde viÅ¡e raspravljao o tim, nekim osnovnim pojmovima.

Npr. onaj Michael Green, za koga sam juÄe okaÄio par linkova, se profesionalno bavi i akustikom prostora i mehanikom, a uz to joÅ¡ pravi zvuÄnike (komponente koje su barem 80% Äisto elektro-mehaniÄke sprave Äije osnove sežu u 19 vek), i lik se time bavi 20-30 godina. Potraži tekstove takvih ljudi (pun ih je Internet) i sigurno ćeÅ¡ dobiti viÅ¡e informacija nego da ja neÅ¡to piÅ¡em kao totalni laik.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se trudio da napiÅ¡em razumljivo, kao Å¡to se uvek trudim da ono Å¡to piÅ¡em bude razumljivo. Nemam tehniÄkog obrazovanja koje bi bilo potrebno da drugaÄije objasnim ovo Å¡to sam juÄe pisao na temu polica i hi-fi-ja, a i kada bih imao svo znanje ovoga sveta ne verujem da bih imao volje da piÅ¡em neke stvari koje su već hiljadama puta prežvakane.

Ni pre toga, a ni sada, ništa nisi objasnio. Čak si se ovaj put malo ogradio, da ne kažem opravdao. To što su neke stvari prežvakane mnogo puta opet ništa ne govori. Zavisi ko ih je žvakao i kako.

Jedino pametno Å¡to mogu da odgovorim je to da sam iskutva na ovom polju u 99% sluÄajeva pokupio pukim sluÅ¡anjem muzike, odnosno uporeÄ‘ivanjem stotina, možda i hiljada, audio ureÄ‘aja i sistema tokom nekoliko decenija.

Opet isto. Još jedno opravdanje, a korisnih informacija nula.

Eto, po meni su akustika prostorije i mehaniÄka konstrukcija hi-fi aparata i polica na kojima oni stoje (jer ne mogu da lebde u vazduhu) sasvim usko povezane, ali, kao Å¡to sam već napred kazao, ne bih ovde viÅ¡e raspravljao o tim, nekim osnovnim pojmovima.

Ti ne bi raspravljao o tome ne zato što su to "osnovni pojmovi", već zato što ni ti, ni bilo ko drugi nije u stanju nešto tako da objasni.

Npr. onaj Michael Green, za koga sam juÄe okaÄio par linkova, se profesionalno bavi i akustikom prostora i mehanikom, a uz to joÅ¡ pravi zvuÄnike (komponente koje su barem 80% Äisto elektro-mehaniÄke sprave Äije osnove sežu u 19 vek), i lik se time bavi 20-30 godina. Potraži tekstove takvih ljudi (pun ih je Internet) i sigurno ćeÅ¡ dobiti viÅ¡e informacija nego da ja neÅ¡to piÅ¡em kao totalni laik.

:cheers

Ne, ja jednostavno ne znam Å¡ta viÅ¡e da ti napiÅ¡em. Tvoji postovi me uvek ostave zateÄenim neko vreme. Da li si ti uopÅ¡te siguran da znaÅ¡ Å¡ta piÅ¡eÅ¡?

Link to comment
Share on other sites

Da li si ti uopšte siguran da znaš šta pišeš?

Da.

Tebi je, oÄigledno, lakÅ¡e nego većini audiofila koji vode brigu o policama na koje stavljaju svoje aparate. Ostaće ti viÅ¡e sredstava za akustiku prostorije i ja nemam Å¡ta da dodam osim da poÅ¡tujem tvoj stav.

Ipak, meni se Äini da većina kolega koji se bave ovim naÅ¡im hobijem imaju Å¡iljke i sliÄne stvarÄice u svojim sobama nego apsorbere i difuzore po zidovima i uglovima soba. To sam jednostavno video svojim oÄima ...

Link to comment
Share on other sites

Tebi je, oÄigledno, lakÅ¡e nego većini audiofila koji vode brigu o policama na koje stavljaju svoje aparate. Ostaće ti viÅ¡e sredstava za akustiku prostorije i ja nemam Å¡ta da dodam osim da poÅ¡tujem tvoj stav.

Ne, nije meni lakše, već bolje, jer tako dobijem realni rezultat.

Ipak, meni se Äini da većina kolega koji se bave ovim naÅ¡im hobijem imaju Å¡iljke i sliÄne stvarÄice u svojim sobama nego apsorbere i difuzore po zidovima i uglovima soba. To sam jednostavno video svojim oÄima ...

E, tu si potpuno u pravu, na žalost to stvarno jeste tako.

. . .

Andrija, izvini ako sam bio naporan :wave2 ...

Link to comment
Share on other sites

Da zato sto su siljci i police vec opste prihvacena stvar. Mnogi ih stavljaju, a da pri tome i nemaju pojma stvarnu svrhu njih, cast izuzetcima naravno, a za apsorbere nisu jos svesni sta rade i koliko uticu na zvuk, gledaju na njih kao da ste pokacili zecije sape i sismisova krila po sobi. Ja tvrdim iz licnog iskustva da cak i prosecan hi-fi u samo malo akusticki obradjenoj sobi postize itekeko dobre rezultate. E sad sto u to neko ne veruje isto je kao sto neko ne veruje u kablove, siljke....itd. Treba probati pa cuti, mnogi kod mene kad vide apsorbere na zidu pitaju sta ti je to, kad objasnim, po izrazu lica vidim da misle da sam idijot. Kad im to i kazem ,pitaju vrujem li ja da to radi. Kad im demonstriram udarac dlanom o dlan u sobi bez njih, i ponovim to isto, ali sa njima...ostanu u cudu i tek im onda nista nije jasno.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam vala cuo razliku u policama. Pre sam imao neki rasklimani stocic, pa sam onda lepo uzeo i otisao u radnju da mi naprave policu od furniranog medijapana. Nozice su suplje, nisu punjen, ali su spojene oko ploce od medijalapana, sraf ide kroz policu, a plasticni umetci izmedju metalne cevi i police. Fina, teska polica, podesive nogice.... Cuje se razlika u svakom zvuku, cak i kad ide digitalni striming sa PS3 - mada JAKO mala. Sa CD-a je vec cujna, sa gramofona jos bolje.

I da, ne bi imao nista protiv stakla. Staklo je zapravo jako tvrdo i kruto. Ono, doduse, zna da "zvoni", ali kad se lepo izoluje, nekim fleksibilnim "vesanjem", staklena polica moze mnogo lepo da radi posao. Ovako nesto, kad bude bilo opreme da to zavredi, na primer...

fraim_2.jpg

P.S. Ajde sto sam ja cuo - cula je i moja zena. A ona NE VERUJE u to. :D Tj. nije verovala da ce cuti toliku razliku....

Link to comment
Share on other sites

Uz veliko poÅ¡tovanje, svi oni, koji oÄekuju da će Äuti poboljÅ¡anje zvuka od promene (primene) police - poboljÅ¡anje će i Äuti. Isto kao i ja koji to ne Äujem i ne oÄekujem da Äujem. Takva situacija je Äesta i sa kablovima, recimo. Ne zaboravite da smo ipak samo ljudi i da smo (ponoviću se iz neke druge teme) podložni sugestiji i autosugestiji. Zato je slepi test osnovni preduslov za ozbiljan razgovor o uticaju pojedinih faktora na kvalitet reprodukcije zvuka.

Link to comment
Share on other sites

Uz veliko poštovanje, svi oni, koji očekuju da će čuti poboljšanje zvuka od promene (primene) police - poboljšanje će i čuti. Isto kao i ja koji to ne čujem i ne očekujem da čujem. Takva situacija je česta i sa kablovima, recimo. Ne zaboravite da smo ipak samo ljudi i da smo (ponoviću se iz neke druge teme) podložni sugestiji i autosugestiji. Zato je slepi test osnovni preduslov za ozbiljan razgovor o uticaju pojedinih faktora na kvalitet reprodukcije zvuka.

Ja lepo kazem da sam testirao na ne-audiofilu. :D

Autosugestija mozda postoji, ali mi se cini da nije bila kod mene.... :)

Link to comment
Share on other sites

Dodao bih da je jedna od zabluda ovde ta sto se ocekuje da ako se neka povrsina (ploca) police dovoljno izoluje nekim siljcima ili gumicama, bilo kakvim distancerima od samog okvira police, da ta povrsina nece uci u rezonancu zvucnog talasa koji je zahvati. To jednostavno nije tacno, zvucni talas se u prostoru s tom povrsinom poigrava kao tornado sa barakom, jednostavno je neizbezan udar. To sto se izoluje svaka ploca pojedinacno, moze malo da popravi stvari (najvise se utice na efekat sa poda koji je tu zapravo mnogo manji nego iz vazduha), a da bi polica bila sto manje rezonantna, najbitniji je izbor materijala ploce koja ce svakako biti podvrgnuta zvucnom talasu, samo je razlika u njenom odgovoru na njega. Sto znaci da je i drvo, i MDF, iverica, staklo, metal, bilo sta izlozeno istim uticajima, samo je presudno kako koji materijal stupa u reakciju sa izazovom apsorpcije i refleksije.

Link to comment
Share on other sites

@nkrgovic

Ma to se tvojoj zeni samo svideo izgled police :D:listen

E, meni je "zena test" jako bitna alatka u testiranju. Ona za vecinu audiofilskih tweakova kaze "ma nema sanse", ili "bacas pare" ili tkao nesto... :D Zato sam ja samo odradio one najbitnije, a za uzvrat mi je skeptik potvrdio da su, zapravo, svi bili uspesni! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...