Jump to content


Tjuner


ZoranBG

Recommended Posts

Meni sjajna tema, pa da je malo osvezim, i dam svoj sturi doprinos. Do sada sam slusao kod sebe 20-tak tjunera, te uz fokus na one vise klase, evo mog rankinga, pre svega po pitanju zvuka:

1. Restek Scalar (ubedljivo)

2. Thorens Restek D2

3. Kenwood KT1100

4. T+A 1000 AC

5. Sansui TU717

6. Kenwwod KT990D

7. Luxman T117

8. Kenwwod KT3300D

9. Grundig T 7500

Ostale ne bih pominjao, uglavnom analogna i pojeftina konfekcija, koja je pre svega zvucno ispod ovih 9 navedenih.

Zelja mi je da cujem kod sebe azdaje tipa Klein Hummel FM2002, Marantz B10, Wega Lab Zero, Day Sequerra FM1, Kenwood L-02, Accuphase T109V..., i uporedim ih sa mojim Restek Scalarom, antologijskom zaostavstinom 20-tog veka i rahmetli RW-a.... Nadam se da ce FM (pre svega R. Bg i NS) potrajati toliko da barem nesto od ovoga ostvarim.

Pozdrav svim ljubiteljima dobrog starog anahronog FM-a!

Link to comment
Share on other sites

Da, zaista bi bila u najmanju ruku vrlo zanimljiva diskusija, vlasnika Lab Zero-a iz prve ruke... ili jos redjeg  Kücke T 22... Da se ne pravim pametan, tipovi su iz jednog od retkih zapisanih intervjua RW-a:

http://www.hifi-tunes.de/?id=440

Naravno, Burmester spada u domen cuda, i u sirem opsegu od Srbije... A i abnormalno skup je, mada i ostali gore pomenuti ne zaostaju.

Link to comment
Share on other sites

Zaprepascuje koliko se kvalitetna reprodukcija moze cuti sa master traka ( Radio BG2 ) cak i na relativno obicnom tuneru ( Luxman T210L analogni, skoro pa osnovni ) - skoro sam slusao neka izvodjenja koja se emituju ovih dana i neverovatno je kako dobro zvuci muzika sa jednog navodno ogranicenog formata kao FM.

Link to comment
Share on other sites

Kvalitet (i cena) tjunera uglavnom donosi razliku u zvuku, licno sam se uverio u dugotrajnom i brojnom testiranju, gore pomenutom. Ali u pravu si @Krca44da cak i osnovni "obicni" modeli reprodukuju R.BG2 na zavidnom nivou. Po mom iskustvu pre svega je bitan kvalitetan signal, antena... Selektivnost igra jos vecu ulogu, ali u situaciji gde se slusa npr. R.Bg2, prosto i nema potrebe za najvisom vrednoscu, jer nista ne ometa signal ni pri prijemu sa obicnom zicom (sve to sam probao). Za udaljene stanice da. To je licno moje misljenje,, verovatno bi neko strucan mogao to i objasniti zasto je tako, ili mozda zasto ipak ne...

Naravno, druga tehnicka/inzinjerska naprednija resenja dovode tjuner u nekoliko klasa iznad (zvucno), i ovde vec pricamo cak i o audiofilskom analognom zvuku, barem kada je u pitanju reprodukcija master traka na R.BG 1 ili 2. Takvi tjuneri uglavnom nisu uopste jeftini, govorim iz licnog iskustva.

Ali je generalno moja preporuka da svaki ljubitelj radija, pa i hife uopste, pored digitalnog obavezno proba i analogni (sa digitalnim ili analognim pokazivacem, nebitno) zvuk tjunera, i domace nacionalno/regionalne stanice, krije se tu i dalje raskos i lepota zvuka. Npr. jedno vreme sam zaista lepo uzivao sa verovatno vrlo potcenjenim Dualom 1240, vidim da se taj moj primerak i dalje vrti na KP za bagatelne novce, u odnosu na zvucno zadovljstvo koje pruza (pa zasto ne reci i estetsko).

Link to comment
Share on other sites

Poslednje 2 godine promenio sam 4 sledeća tjunera i ja sam ih (slušajući) rangirao skoro kao i sajt fmtunerinfo.
1. Kenwood KT-990D
2. Pioneer F-99X
3. Yamaha T-85
4. Revox B261
Zvucno mi je odskocio Kenwood KT-990D, što izgleda i nije slučajno jer ga je fmtunerinfo svrstao na 11. mesto.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 7. 1. 2013. at 0:32, Pavlaka said:

 

Ja imam Denon TU-QS10 tuner ako na njega mislis.

 

Zadnji put se taj tuner nudio na KP-u pre 3 god.i to 2 kom.po 400e i oba su prodata.

Na ebay su malo skuplji:

 

http://www.ebay.de/i...3-/330717105340

 

Moj tuner,imam ga godinama,sa original daljincem i papirima:

post-11704-0-78485600-1357515041_thumb.j

 

Sada dostizu cenu kao kada su bili novi (1.000 dm.su kostali novi).

Ali je vrhunski tuner i prelep,bruseni aluminijum u sampanj finisu,prednja ploÄa

debela kao da je skupo pojacalo u pitanju,jedan od najlepsih sigurno(barem meni).

Čemu služi ovo zaokruženo "noname" dugme na daljincu za Denon TU-S10? Tražio sam manual na internetu, ali se svugde nalazi jedan te isti koji je nekompletan.

Denon RC-824.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...