Jump to content


Pojacala


ZoranBG

Recommended Posts

Eh, da... od pre godinu-dve sam ponovo otkrio ovaj "hobi"...zaraza samo takva.

Znam da ljudi cesto podcenjuju Technics-a ali je na mene odlican utisak ostavio SU-V8. Bio je to prvi vintage koji sam nabavio.

Dual mono, cist ton sa puno prijatnog basa. Trenutno mi je u glavnom sistemu sa Wharfedale E.50 zvucnicima.

Onda uzmem Pioneer SA-706 uz Beovox 3702 zvucnike. Ni blizu Technics-a. Prosto mu fale, da izvinete na izrazu, "mu'a".

Posle nekog vremena dodjem na ideju da mu dodam neki EQ jer licno volim da malo obojim ton. Pun pogodak!

Ne mozete da verujete koliko je ekvilajzer is slicnog doba preporodio 706-icu. Pre nabavke EQ-a sam hteo da ga prodam ali sam odustao.

Posle toga uzmem Yamahu CA-710. Odlicno pojacalce. Gura Marantz HD550 zvucnike izuzetno iako nisu nesto preterano osetljivi.

Kod jednog gospodina sam imao prilike da cujem Accuphase E-205. Vrhunsko pojacalo! Za klasu iznad svega ostalog sto sam cuo.

Ako bude prilike (citajte para) uzecu ili njega ili 204-ku.

Link to comment
Share on other sites

Da dopunim u vezi Yamaha-e CA-1010: ponovo sam je slusao u A klasi i drugaciji su utisci. Prvi utisak, da svira hladno i klinicki detaljno, bio je kada sam je dobio i slusao prvih par dana. Potom je nisam slusao u A klasi. Pre nekoliko dana sam resio da je ponovo probam i utisak je mnogo bolji: pojacalo se ocigledno usviralo. Razlika izmedju A klase i normalnog rezima rada nije bogzna kakva, ali je dovoljna da se oseti nesto cistiji zvuk i malo bolja definicija. Pre svega bas i glas su nesto bolje definicije, a visoki imaju zrno vise detaljnosti.

Medjutim, u ovom modu Yamaha se bas jako greje i to dovodi do stresa ionako matorih delova, te je ja licno ne bih koristio u tom rezimu dok se ne uradi opste osvezavanje...

Link to comment
Share on other sites

Koliko mi je poznato, neki proizvoÄ‘aÄi primenjuju upravo takvo reÅ¡enje: položaj prekidaÄa za klasu A je znaÄajan samo u trenutku ukljuÄenja ureÄ‘aja. UgraÄ‘eni mikrokontroler na osnovu oÄitanog položaja prekidaÄa postavlja izlazni stepen pojaÄavaÄa u odgovarajući režim, a to se deÅ¡ava pre nego Å¡to zaÅ¡titno kolo ukljuÄi zvuÄnike.

Link to comment
Share on other sites

Pre par godina sam imao Yamahu A-720 i skidajuci uputstva sam pronasao taj podatak.Ako ga nadjem okacicu ga na forum.U njemu su navedeni i mladji modeli od Vase Yamahe.Verovatno je vreme pokazalo taj problem.Na moju zalost ne sedim u upravnom odboru Yamahe niti poznajem konstruktora i stvarno ne znam zasto su prekidac stavili na izvolte bez neke zastite.Moj savet je dobronameran a Vi sa Vasom Yamahom mozete da radite sta god hocete jer je Vasa.

Link to comment
Share on other sites

Nenade, nema razloga da se srdite. Interesovalo me je gde ste to procitali. Pokusacu da pronadjem u svojim uputstvima, dobro dodje kao upozorenje. Usput, sumnjam da oni u Upravnom odboru znaju sta Yamaha pravi :).

Povrh svega, Yamaha vise nije moja - imao sam isuvise risivera i pojacala u kuci i ona je dobila kartu za Holywood :)

Link to comment
Share on other sites

Electrocompaniet (tada je to bilo Norse Ecosse Electronics) „The 2 Channel Audio Power Amplifier“, Matti Otala

193845d1288110887-electrocompaniet-original-25-w-needs-help-electrocompaniet-25w.jpg...

Tako je poÄelo...

SluÅ¡ajući, trenutno, njegovog brata „The 2 Channel Audio Premplifier“ sećam se tog ushićenja i uživanja. Kutije su bile Viktor BradaÄ... Thorens TD160MkII, Mission 773/774.

Dovoljno za nezaboravne trenutke... (1980. godina je trenutak nabake pre/amp-a, 1981. godine je došao stolovrt...)

Naravno, nije bilo bez problem-a. PojaÄalo je imalo greÅ¡ku u proizvodnji te je moralo biti popravljano, u tvornici, naravno...

Na žalost, oÅ¡tećeno je u tom transport-u, al' ne zvuÄno...

Igla (Mission) je izgubila cantilever posle prvih slušanja te je, i ona, išla u tvornicu, na oporavak.

No, ništa od toga nije pokvarilo sećanje...

Link to comment
Share on other sites

Da dopunim u vezi Yamaha-e CA-1010: ponovo sam je slusao u A klasi i drugaciji su utisci. Prvi utisak, da svira hladno i klinicki detaljno, bio je kada sam je dobio i slusao prvih par dana. Potom je nisam slusao u A klasi. Pre nekoliko dana sam resio da je ponovo probam i utisak je mnogo bolji: pojacalo se ocigledno usviralo. Razlika izmedju A klase i normalnog rezima rada nije bogzna kakva, ali je dovoljna da se oseti nesto cistiji zvuk i malo bolja definicija. Pre svega bas i glas su nesto bolje definicije, a visoki imaju zrno vise detaljnosti.

Medjutim, u ovom modu Yamaha se bas jako greje i to dovodi do stresa ionako matorih delova, te je ja licno ne bih koristio u tom rezimu dok se ne uradi opste osvezavanje...

Za slucaj da je sklop za prebacivanje u rezim rada u A klasi slican kao na modelu CA-1000, ne bi bilo loshe pogledati i ovu temu: http://www.audiofil.hr/forum/forum_posts.asp?TID=11513 Pored restauracije, navedeno je da sam sklop poseduje jednu (potencionalno fatalnu) greshku.

Pozdrav! :wave2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...