Jump to content


zagrevanje sony (i ostalih marki) poja�ala


branaR

Recommended Posts

Mnoga pojaÄala su deklarisana za zvuÄnike od 4 oma ali im Äesto ta impedansa ne prija. Ako je samo grejanje, ni po jada. problem je ako pri glasnijim nivoima poÄne da se javlja blaga, saasvim primetna, "tranzistorska" distorzija.

do sada sam poojaÄavao do pola snage (12 sati), i nisam primetio nikakve probleme, a na jaÄe odvrtanje potenciometra se ne usuÄ‘ujem, jer je i na pola snage zidni sat na ivici da otpadne sa zida, a vrata da iskoÄe iz Å¡toka, kao Å¡to rekoh, a i vidi se iz nacrta sobe, soba je mala, a Äini mi se da ovo pojaÄalo ima 140 w na 4 oma.

HVALA SVIMA Å TO SU SE ZAINTERESOVALI ZA TEMU I POKUÅ AVAJU DA POMOGNU!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sada sam zbunjen :plakanje

Jel omaža deluje na povećano grejanje ili....???

Meditations on Speaker Impedance

do sada sam poojačavao do pola snage (12 sati), i nisam primetio nikakve probleme, a na jače odvrtanje potenciometra se ne usuđujem, jer je i na pola snage zidni sat na ivici da otpadne sa zida, a vrata da iskoče iz štoka, kao što rekoh, a i vidi se iz nacrta sobe, soba je mala, a čini mi se da ovo pojačalo ima 140 w na 4 oma.

Ponekad je 12 sati sasvim dovoljno da pojačalo pruži svoj maksimum, odn. ako nastaviš da pojačavaš može doći do klipinga. Ovo naročito može biti opasno ako bi se javljala izobličenja koja je Willi pomenuo, no ako ih do sada nisi primetio verovatno nemaš taj problem.

Link to comment
Share on other sites

Smesno zvuci i ruzno izgleda al jedan moj komsija je na sonija nekog stavljao kuler od racunara i hladio je tranzisotre jer se pojacalo grejalo kao ludo,a covek ga je opterecivao do maksimuma stavljajuci neke sal zvucnike.Uparivao je paralelno 4 oma i to se toliko grejalo da je komotno moglo koristiti za kuvanje kafe.Da napomenem da mu je i osigurac cesto iskakao.Silio je jadno pojacalo na pravdi boga.

Link to comment
Share on other sites

Da se vratimo na akustiku...

Nezgodna ti soba - koliko god da razmakneÅ¡ zvuÄnike, nalaze se u uglovima. :lol:

Na Äemu se nalaze? Malo viÅ¡i stalci bi pomogli. Ja bih sve to premestio na suprotan kraj sobe, onda bih mogao zvuÄnike viÅ¡e da izvuÄem napred.

EDIT: Pomoglo bi i ako natrpaš u uglove stvari koje neutrališu basove, ako nemaš ambicija da nabavljaš prave bas-trapove.

Link to comment
Share on other sites

Da se vratimo na akustiku...

Nezgodna ti soba - koliko god da razmakneÅ¡ zvuÄnike, nalaze se u uglovima. :lol:

Na Äemu se nalaze? Malo viÅ¡i stalci bi pomogli. Ja bih sve to premestio na suprotan kraj sobe, onda bih mogao zvuÄnike viÅ¡e da izvuÄem napred.

uh, ovako:

zvuÄnici su na stalcima (sa mesinganim Å¡iljcima - 3 kom po stalku) koji su punjeni peskom, a visine su 55cm.

Å¡to se tiÄe premeÅ¡taja na zvuÄnika suprotan kraj sobe to je nemoguće, obzirom da su police sa knjigama i stripovima stalno u upotrebi. Ova ugaona polica se ne može pomerati, poÅ¡to je ne bih mogao staviti u dijagonalni ugao (iza vrata) jer nema dosta prostora, pa se vrata ne bi mogla valjano otvarati.Isto tako, se ne može staviti ova polica Å¡to ide do zid sa strane vrata na suprotan zid, poÅ¡to joj smeta krevet,... A probao sam i da zamenim mesta radnom stolu i krevetu, medjutim to je krajnje nepraktiÄno za svokodnevni život....

EDIT: Pomoglo bi i ako natrpaš u uglove stvari koje neutrališu basove, ako nemaš ambicija da nabavljaš prave bas-trapove.

ovo bi se moglo reÅ¡iti, poÅ¡to sam svakako razmiÅ¡ljao da poruÄim dve uske a visoke police za stripove (gomilaju se vremenom, to mi je hobi od 8 godine :facehearts ) pa taman da ih stavim iza zvuÄnika.

prilažem skicu kako bi to, otprilike, moglo da izgleda, kao i fotografiju da vidite stalke, šta kažete na takvo rešenje?

post-17092-0-07691500-1295033779_thumb.j

post-17092-0-43606800-1295033794_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ne znam sta da kazem, ali ja sam uvek imao lose iskustvo sa zvukom kad stavim zvucnike na kraci zid pravougaone sobe, bas odvratan (boomy efekat da glava boli ). Nije pomagalo ni odmicanje od 1 i kusur metara od zadnjeg zida u tom slucaju. Na duzi zid 60tak do 80 cm od zadnjeg i oko 1,2metra ( jedan ) i oko 2,5 metara (drugi ) od bocnih zidova su dali pristojne rezultate. E sad ovo nije nikakvo pravilo i drugacije je u svakoj sobi , pa cak i u istoj sa drugim rasporedom namestaja. To sa postavljanjem zvucnika je idealan zimski posao za ubijanje dokonosti, kombinacija je bezbroj, a svega par dobitnih.

Link to comment
Share on other sites

Poz.

gledam ovu tvoju sobu i nece to funkcionisati u takvoj postavci, malo jemsata izmedju zvucnika i blizo su bocnih zidova, moras da izbacis zvucnika na duzi zid.

mozda da probas ovako:

Postavi sistem tu gde ti je krevet

grevet stavi gde ti je radni sto, a tu fugacku policu za knjige stavi tu gde ti je sad pojacalo

Radni sto stavi ispod prozora

Ovako ces imati lepu siroku sliku, sedis na krevetu i uzivas

Link to comment
Share on other sites

Poz.

gledam ovu tvoju sobu i nece to funkcionisati u takvoj postavci, malo jemsata izmedju zvucnika i blizo su bocnih zidova, moras da izbacis zvucnika na duzi zid.

mozda da probas ovako:

Postavi sistem tu gde ti je krevet

grevet stavi gde ti je radni sto, a tu fugacku policu za knjige stavi tu gde ti je sad pojacalo

Radni sto stavi ispod prozora

Ovako ces imati lepu siroku sliku, sedis na krevetu i uzivas

Tacno tako, ja sam to olako resio, kad sam shvatio kako odgovara da stoji sistem izbacio sve napolje , postavio sistem kako MORA da stoji, a onda namestaj u sobi prilagodio toj situaciji. Samo tako moze da se postavi kako valja , sve ostale kombinacije ne moze tu zbog police, ovde zbog onog....je sistem seci usi krpi du..e.

Link to comment
Share on other sites

apsolutno se slažem sa svima koji misle da je bolje staviti zvuÄnike na dužu stranu sobe (uzvarb ,pelac, to su mi rekli joÅ¡ neki poznanici), ali ako ih odmaknem bar 50-80 cm od zida ostaje mi 1,5m od zvuÄnika do suprotne strane sobe,

pa tako dolazimo na ovo što kaže beatgoeson, soba je JAKO USKA - 2,2m!

:plakanje :plakanje :plakanje

Link to comment
Share on other sites

Mogu samo da potvrdim Dekijevu oBservaciju.Bio sam zapanjen koliko se NAD manje grejao na Revox-u od 4ohma,nego sa kutijama koje rade na 8ohma.Sada je to pojachalo otishlo kod Civi-ja,i kol'ko chitam impesije,ne namerava skoro da ga menja. :rolleyes:

Mene jedino zanima koliko se taj SonU grejao na nekim drugim zvuchnicima?Mozda su izlazne trandze krenule putem kojim se redje ide,pa vuku vishe struje?

Otisao NAD :plakanje , inace mozda to sa grejanjem ima neke veze sa tim da na izlazu nada kondici koji ispravljaju struju rade na 100 i 80 v :)
Link to comment
Share on other sites

apsolutno se slažem sa svima koji misle da je bolje staviti zvuÄnike na dužu stranu sobe (uzvarb ,pelac, to su mi rekli joÅ¡ neki poznanici), ali ako ih odmaknem bar 50-80 cm od zida ostaje mi 1,5m od zvuÄnika do suprotne strane sobe,

pa tako dolazimo na ovo što kaže beatgoeson, soba je JAKO USKA - 2,2m!

:plakanje :plakanje :plakanje

Jeste ja bih sad prvo projektanta uhvatio , pa zatim i zidara pa gov...u motku pa preko ledja...salim se naravno, ali vidim muku i treba eksperimentisati sa vise kombinacija i izabrati neku koja najvise moze da pruzi zvucno , a da pri tom zvucnici stoje na kolko tolko normalnom mestu. :cheers

Link to comment
Share on other sites

Jeste ja bih sad prvo projektanta uhvatio , pa zatim i zidara pa gov...u motku pa preko ledja...salim se naravno, ali vidim muku i treba eksperimentisati sa vise kombinacija i izabrati neku koja najvise moze da pruzi zvucno , a da pri tom zvucnici stoje na kolko tolko normalnom mestu. :cheers

A najgora ironija Å¡to je druga soba u koju bi mogao da se preselim, tj zamenim sa drugim ukućaninom pravilni kvadrat 4x4m (merenje odokativnom metodom, al imam dobro oko pa verujem da je to taÄno +-20cm)

:order

:plakanje

Link to comment
Share on other sites

PoÅ¡to trenutno posedujem power amp Proton AA-2120, koji sluÅ¡am na Jamo S-606 koji su 6 oma, takoÄ‘e imam neÅ¡to osetnije zagrevanje snagaÅ¡a ali ne u toj meri. Primetio sam da dostiže ,,radnu temp,, za oko 10-15 min na 8h potenciometra i da posle toga Äini mi se to održava iako se i pojaÄa.Jedino ga ja nisam neÅ¡to odvrtao preko 10h pa pretpostavljam da mu je to max zagrevanje.U razgovoru sa ,,poznavaocima,, rekli su mi da manja omaža zvuÄnika obavezno povećava temperaturu.

Link to comment
Share on other sites

A najgora ironija Å¡to je druga soba u koju bi mogao da se preselim, tj zamenim sa drugim ukućaninom pravilni kvadrat 4x4m (merenje odokativnom metodom, al imam dobro oko pa verujem da je to taÄno +-20cm)

:order

:plakanje

Koristio sam jedno vreme doslovce takvu sobu 4x4 i mogu ti reci da nisam imao nekih bitnijih problema. Odnesi tamo sistem na probu, mozda se iznenadis... samo nemoj zvucnike u cosak da postavis tako da su jednako odaljeni od zadnje i bocnih strana, nek budu na 1 metar od bocnih i 60 cm od zadnje strane, pa tu cirkulisi 20 cm, levo desno , napred nazad....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Poz.

gledam ovu tvoju sobu i nece to funkcionisati u takvoj postavci, malo jemsata izmedju zvucnika i blizo su bocnih zidova, moras da izbacis zvucnika na duzi zid.

mozda da probas ovako:

Postavi sistem tu gde ti je krevet

grevet stavi gde ti je radni sto, a tu fugacku policu za knjige stavi tu gde ti je sad pojacalo

Radni sto stavi ispod prozora

Ovako ces imati lepu siroku sliku, sedis na krevetu i uzivas

jesi ovako mislio???

post-17092-0-07763900-1295047496_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Da tako sam mislio, samo bih jos nocni stolcic sklonio odatle, mozda ovaj sto jos malo blize polici pa nocni stolcic sa druge strane stola.

i bilo bi dobro da objedinis tv i hifi u jednoj polici, dole uredjaji a gore tv ili ako tv moze na zid a ovo polica sa uredjajima ispod njega.

A kakav je bas kad stavis sundjere u portove nazad, video si da ja moje slusam sa sundjerima?

Link to comment
Share on other sites

Da tako sam mislio, samo bih jos nocni stolcic sklonio odatle, mozda ovaj sto jos malo blize polici pa nocni stolcic sa druge strane stola.

i bilo bi dobro da objedinis tv i hifi u jednoj polici, dole uredjaji a gore tv ili ako tv moze na zid a ovo polica sa uredjajima ispod njega.

A kakav je bas kad stavis sundjere u portove nazad, video si da ja moje slusam sa sundjerima?

SunÄ‘eri su u zvuÄnicima, kada se izvade, dobija se bas sa efektom slona u staklarsku radnju :nono

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mnogo kasnije nego Å¡to sam oÄekivao (objektivne okolnosti u vidu Å¡taka na kojima sam hodao 2 meseca) raspored je dobio svoj konaÄni oblik (vidi sliku u prilog).

Ovo se pokazalo kao malo bolje reÅ¡enje, nego kada su zvuÄnici bili na kraćem zidu, ali daleko je ovo od idealnog :plakanje

Od selidbe u sobu 4mx4m nema niÅ¡ta, tako da mi ostaje da Äekam preseljenje u novi prostor za 1-2 godine.

ZvuÄnici su blago zakrivljeni ka sluÅ¡aocu, zato Å¡to se on nalazi na 1,5m od zvuÄnika a razmak izmeÄ‘u istih je 1,7m, sunÄ‘eri su idalje ostali u bas reflex otvorima.

Pozdrav i hvala joÅ¡ jednom svima koji su se ukljuÄili u polemiku

post-17092-0-49337900-1301486930_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Nov sam na ovom forumu,ali i ja imam taj "problem"koji u ove hladne zimske dane može biti prednost:))Naime i moj Sony ta-f461R (2 puta 85 w sinusa od 4 do 16 oma)se posle dvadesetak minuta zagreje kao radijator i tako ostane konstantno do gašenja.Nisam od onih koji idu na glasnoću,pa ga slušam između 9 i 10 sati u proseku.Nisam pristalica nekog budženja kulerima i ventilatorima,jer kolko oni ohlade tolko i ubace još dodatne prašine ...pa gde smo onda?Ako nisam u pravu ispravite me...ali eto da se i ja javim sa mojim toplim ljubimcom:)...Možda je Soni takav u krvi:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Majstor je navodno detektovao kvar na pojaÄalu sony xa3 es kojeg sam poslao na osvežavanje s namjerom da ga zadržim neko izvjesno vrijeme dok se ne skupi za jaÄi model.Ono Å¡to sam primjetio je grijanje na desnoj strani malo jaÄe nego uobiÄajeno ( barem mi se tako Äinilo jer nisam imao sony-a do sada) i juÄe mi je reÄeno da su se  mos-fet tranzistori grijali malo viÅ¡e i da su izgubili vrijednost zbog povećane temperature. Potrebna zamjena bez uparivanja ( valjda olakÅ¡avajuća okolnost) baÅ¡ se pitam koliko će me to zadovoljstvo izaći.Jedino me zanima Å¡ta bi mogao da bude razlg povećanom grijanju tu sam sa informacijama tanak.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...