Jump to content


zagrevanje sony (i ostalih marki) poja�ala


branaR

Recommended Posts

Dobar dan,

u procesu sam gradnje hi fi sistema.

Kupljeni su zvuÄnici Dynaudio Audience 52, od kolege sa foruma, sa kojima sam zadovoljan, a po mom ukusu i uhu, najveći kvalitet im je to Å¡to su nenapadni i analitiÄni(takav atribut se dosta Äesto sreće vezan za dynaudio, pa sam mislio da je to marketinÅ¡ka fora, ali sluÅ¡ajući ih zadnjih mesec dana sa raznim pojaÄalima i uporedo sa joÅ¡ nekoliko pari zvuÄnika - uverio sam se da je to živa istina). To mi je dosta bitno, jer sluÅ¡am pregrÅ¡t muziÄkih pravaca (Å¡to se kaže od Silvane do Nirvane), pa gledam da mi se zvuÄnici sa svime uklope koliko-toliko.

CD player će, za sada, ostati NAD C521, koji je kupljen pre 7-8 godina u Audio+ radnji u NSu, pošto budžet ne dozvoljava ulaganja i u player, bar ne ove godine....

E sada konkretno pitanje:

PojaÄala sam sluÅ¡ao razna, a sada mi je trenutno u kući na dvodnevnoj probi SONY F707ES, koje sam dobio od veoma ljubaznog sugraÄ‘anina, koji nije preprodavac već zaljubljenik u Hi-Fi, Å¡to se kaže super lik, Älan je ovog foruma, ali kako kaže nije aktivan, zbog životnih obaveza, nema puno vremena.

Ovo pojaÄalo na netu uglavnom hvale, i meni se sviÄ‘a kako zvuÄi, ali sam primetio da se veoma brzo jako zagreje (već posle 20ak min sluÅ¡anja na 1/3 snage, Å¡to se kaže na 10h po Äasovniku). Recimo, zagrevanje je na nivou toga da je neprijatno držati ruku na poklopcu pojaÄala duže od 5 sekundi (koliko je ovaj opis pomogao nemam pojma :blah ).

Da li je to preterano zagrevanje uobiÄajeno za Sony? Da li to treba da me brine? PoÅ¡to sam sluÅ¡ao i druga pojaÄala u tom cenovnom razredu (polovnjaci od 400-600eur) i nisu se ni blizu grejala, npr. kod kolege od koga sam kupio zvuÄnike smo sluÅ¡ali dynove A52 sa Marantz-om pm 16, a pojaÄalo se posle 1h nije uopÅ¡te zagrejalo, Äak je bilo hladno.

Čuo sam da se recimo marantz PM 94se isto jako zagreva, nisam ga nikada ni video ni slušao, (bilo ga je skoro na kup-pro za 600 eur, ali prodavac nije bio raspoložen za probe...)

InaÄe, Sony je u dobrom stanju, težak je kao tuÄ, i veoma lepo zvuÄi.

Tražio sam informacije oko njegovog zagrevanja na netu, ali nisam našao ništa što bi mi dalo odgovor na moje pitanje.

Ako je neko imao iskustva sa ovim pojaÄalom ili sa grejanjem drugih modela neka pomogne, bio bih veoma zahvalan, Äak bi ga i pićem Äastio ako navrati u NS :beer:grin::beer

Imam joÅ¡ jedno pitanje, koje nema nikakve veze sa ovom temom, ali da ne otvaram joÅ¡ jednu temu... Mnogo sam Äitao oko akustike sobe Å¡to ovde na forumu, Å¡to na stranim sajtovima.

Moja soba je jako nezgodna Å¡to se tiÄe akustike, pa vas molim za savete kako poboljÅ¡ati kvalitet zvuka u ovakvoj sobi - ostviću nacrt sobe u excel formatu... Å¡to se tiÄe pozicioniranja zvuÄnika, reÅ¡enje sa slike se nametnulo kao najbolje reÅ¡enje, a nisam imao baÅ¡ previÅ¡e opcija... Bas je kako god okrenem prejak i premuljav, ali ovakav položaj je nekako najmanje loÅ¡ :sad:

Pozdrav iz NSa

Brana

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mozda mu je to radna temperatura,a mozda ga i prasina zeza.Jel si ga otvarao i cistio?I za moj model kazu da se vrlo jako greje mada ja sam znao da ga drzim i odpanjenog po jedno 6 sati kad je rodjendan bio i nikad mu nista nije bilo.Sad cekamo iskusnije da vidimo sta ce da kazu.

Neću da ga otvaram poÅ¡to je kod mene na probi, a Äovek mi je sve dao na poverenje, a nismo se znali od ranije. Nisam viÄan ni Å¡rafcigeru, a kamoli elektronici, pa zato ne bih da neÅ¡to zeznem i prokockam poverenje....

Link to comment
Share on other sites

Onda reci njemu za problem ako je uopste problem pa se posavetuj sa njim ili sacekaj nekog ko poznaje doticni model pa ce ti reci konkretno da li je to normalno za njega.

Pitaću ga za dva dana kada se Äujem sa njim, ali rekoh da vredi itreba Äuti Å¡to viÅ¡e miÅ¡ljenja...

Link to comment
Share on other sites

Koliko si do sada pojacala propustio kroz ruke?Pitanje je da li je to uopste tako jako grejanje koliko se tebi cini.

6 komada, nad, yamaha, marantz, tandberg, ovo je prvi sony koji imam prilike da Äujem...

jedino što se toliko grejalo (možda malo manje od sony-a) je moj bivši budget receiver yamaha rx396 rds

Link to comment
Share on other sites

Imam joÅ¡ jedno pitanje, koje nema nikakve veze sa ovom temom, ali da ne otvaram joÅ¡ jednu temu... Mnogo sam Äitao oko akustike sobe Å¡to ovde na forumu, Å¡to na stranim sajtovima.

Moja soba je jako nezgodna Å¡to se tiÄe akustike, pa vas molim za savete kako poboljÅ¡ati kvalitet zvuka u ovakvoj sobi - ostviću nacrt sobe u excel formatu... Å¡to se tiÄe pozicioniranja zvuÄnika, reÅ¡enje sa slike se nametnulo kao najbolje reÅ¡enje, a nisam imao baÅ¡ previÅ¡e opcija... Bas je kako god okrenem prejak i premuljav, ali ovakav položaj je nekako najmanje loÅ¡ :sad:

ENO JE SLIKA :type u prethodnom postu

post-17092-0-13734700-1294927873_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Kako je naslov teme "zagrevanje sony (i ostalih marki) pojaÄala pomoć experata", rekoh, da neuÄestvujem aktivno :grin: , al' као imalac pomenute serije, izneću svoje iskustvo.

Odnedavno, moj SONY TA-F 770ES uparen sa Revox EMPORIUM zvuÄnjacima, služi i za podgrejavanje naovogodiÅ¡nje sarme... Å alu na stranu, temperatura nije baÅ¡ tolika, ali se u odnosu na predhodnika SONY TA-F 700 ES znaÄajno greje. Zapažanje je da se nakon par sati, na preko polovine snage, niÅ¡ta nemenja (u delu zagrevanja), tako da sam ja liÄno, grejanje usvojio kao osobenost serije, te neophodnost stalnog hlaÄ‘enja sluÅ¡aoca :beer preporuÄujem kao obaveznu... :cheers

Link to comment
Share on other sites

Kako je naslov teme "zagrevanje sony (i ostalih marki) pojaÄala pomoć experata", rekoh, da neuÄestvujem aktivno :grin: , al' као imalac pomenute serije, izneću svoje iskustvo.

Odnedavno, moj SONY TA-F 770ES uparen sa Revox EMPORIUM zvuÄnjacima, služi i za podgrejavanje naovogodiÅ¡nje sarme... Å alu na stranu, temperatura nije baÅ¡ tolika, ali se u odnosu na predhodnika SONY TA-F 700 ES znaÄajno greje. Zapažanje je da se nakon par sati, na preko polovine snage, niÅ¡ta nemenja (u delu zagrevanja), tako da sam ja liÄno, grejanje usvojio kao osobenost serije, te neophodnost stalnog hlaÄ‘enja sluÅ¡aoca :beer preporuÄujem kao obaveznu... :cheers

:talasi Ma ja sam se hladio i dok nisam imao pojaÄala koja se preterano greju :talasi

Link to comment
Share on other sites

:talasi Ma ja sam se hladio i dok nisam imao pojaÄala koja se preterano greju :talasi

Stavljanjem niske inpedance(na pr 4 oma ) forsiras pojacalo tako sto mu treba vise snage da se izbori sa takvim zvucnicima.Samim tim povecavas i grejanje pojacala jer je vise optereceno,a i snaga mu se povecava.Stavljanjem kutija od 8 oma smanjio bi nesto snagu pojacala ali bi se i manje grejalo.Prouci dobro specifikacije tog pojacala.Ako je proizvodjac rekao da moze doci do ostecenja stavljanjem zvucnika inpedance manje od 8 oma onda je stvar i vise nego jasna.

Link to comment
Share on other sites

4 oma 8)

Willi, u pravu ste da bi ovo sa 4 oma mogao da bude uzrok, ali isti, tj. Revoxi su svirali sa mojim SONY TA-F 700 ES i Perinim NAD-om 2400PE, i oba su bila VRLO HLADNA, naravno u istim uslovima sluÅ¡anja kao i SONY TA-F 770 ES, tako da uzrok moramo potražiti ili u osobenosti serije, ili eventualnom tehniÄkom nedostatku pojaÄala.

Link to comment
Share on other sites

Mogu samo da potvrdim Dekijevu oBservaciju.Bio sam zapanjen koliko se NAD manje grejao na Revox-u od 4ohma,nego sa kutijama koje rade na 8ohma.Sada je to pojachalo otishlo kod Civi-ja,i kol'ko chitam impesije,ne namerava skoro da ga menja. :rolleyes:

Mene jedino zanima koliko se taj SonU grejao na nekim drugim zvuchnicima?Mozda su izlazne trandze krenule putem kojim se redje ide,pa vuku vishe struje?

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam uspeo da saznam, taj SONY koristi MOS-FET-ove na izlazu, a obzirom da imam jednog matorog HITACHI-ja sa MOS-FET-ovima koji se, bogami, umeo poÅ¡teno zagrejati (ali mu to nikad nije pravilo probleme), moguće da je kod SONY-ja to uobiÄajena radna temperatura.

Ispravite me, ako grešim...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...