Jump to content


Hi-Fi video rekorderi


ZoranBG

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Bio je godinama unazad neki japanski sajt koji se bavio uglavnom servisom videorekordera - ono odmah baca coveka u groznicu... Mitsubishi monstrumi kao taj JVC i Panasonic, pa Panasonic, prilicno tanak, sa VU metrima i drvetom sa strane... ma cudo. Steta sto ne zivimo u Japanu, kako bih rado poharao te njihove berze :).

Nazalost, kada sam poslednji put proveravao, sajt je ili ugasen ili je promenio adresu.

Link to comment
Share on other sites

Kao da VHS HIFI, odnosno SVHS HIFI, nije bio dovoljan... poÄetkom 1990-ih su "ti ludi japanci" imali i VHS/SVHS Digital Audio(DA) HIFI sub-format !!!

Elem, reÄ je o maÅ¡inama, koje su na vhs/svhs kasetu snimale, pored standarnog, analognog hifi-stereo snimka(rotirajućim glavam, na video bubnju)...

još i digitalni hifi zapis, u dva oblika, pa ste mogli da birate:

- 2ch48kHz na 16 bit-a

- 4ch32kHz na 12 bit-a

Jedan od modela je i Victor(JVC) hr-z1...

kanapoo2003jp-img600x450-1293717306mz6l3u41329.jpg

kanapoo2003jp-img600x450-1293717306vgb8kb41329.jpg

kanapoo2003jp-img600x450-1293717306swsyoh41329.jpg

Ovaj sub-format(vhs/svhs-da hifi), ne treba meÅ¡ati sa tzv. "pcm-recorderima", koji su postojali mnogo ranije, joÅ¡ poÄetkom 1980-ih !!!

Takvi uređaji, su mogli da pretvaraju analogni(ili direktno digitalni) audio-signal, u video-signal, i da ga kao takvog snimaju na bilo koji vcr...

Kolko se ja sećam, ta preteÄa dat-a, se u žargonu zvala "Video DAT".

victor-z1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Neverovatno šta se sve pravilo u tim, sada već davnim vremenima... elem Sony je imao U-Matic model i "za kućnu uputrebu", a ne samo proffesional modele !!!

Ni manje ni viÅ¡e, nego joÅ¡ 1970-te godine(godinu posle introdukcije samog formata), model vo-2610... verovatno prvi pravi "kućni hi-fi vcr", s obzirom na Äinjenicu da je U-Matic radio na brzini od 9,53cm/sec te sa trakom od 3/4", to su sigurno bili rezultati uporedivi sa zvukom trakaÅ¡a, pa joÅ¡ pride sa slikom u boji...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nekako ga sastavih, ali imam problem, ako je problem uopÅ¡te. Kada se gleda SP ili LP video sa HIFI tonom, sve radi savrÅ¡eno! Zvuk je odliÄan, slika neverovatna za VHS, auto tracking za Äas odradi Å¡ta treba, a sama maÅ¡ina se jedva Äuje da zuji. MeÄ‘utim, ako stavim kasetu koja je snimljena na JVCu koji ne snima sliku kad snima LP HIFI, imam samo mono zvuk koji je usnimljen sa tv programa! Ako prebacim sa dugmetom monitor na hi fi, iz odma se vrati mono! Nemam ideju Å¡ta mu je, a tih par kaseta najÄešće sluÅ¡am! Ima neko ideju?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Imao neki Sanyo HIFI vcr koji je imao i digitalne fore, tipa zamrznuta slika, slika u slici, mozaik... Lepo je radio s tim Å¡to sam ga dobio, kupljen preko nov, neispravan. Naime deÅ¡avalo se da neće da izbaci kasetu. NoÅ¡en je u razne servise i niko nije mogao da ga popravi :(. Posle nekih godinu dana, ga razbucam i naÄ‘em problem! Jedan zupÄanik nije dobro izliven i tu se ponekad zakoÄi. Malo turpijanja i srećno je radio joÅ¡ duuugo dok mu EPS nije presudio :). Posle sam imao Panasonic NV-F65 kome su crkle HIFI glave, pa sam ga prodao, i kupio NV-FS200. Zvuk je bolji od oba videa koja sam imao, bolji je i od JVC-a koga sam kupio ovde na forumu od First-a. U meÄ‘uvremenu sam nahvatao jedan NV-F70 kome nisam mogao da sredim HIFI ton, pa je zavrÅ¡io kod drugara koji ima gomilu filmova na VHSu. Pre nekog vremena NV-FS200 je poÄeo da bruji posle 5-6min rada, a displej mu je odavno postao "nevidljiv". Promenio sam sve kondenzatore u napajanju, displej se nije prosvetlio :) a kada sam skinuo glavu da podmažem, shebao sam video glave :(. Zahvaljujući Rokijani, nahvatao joÅ¡ jedan isti vcr i od 2 napravio jedan koji radi kao sat! 200 je zvuÄno najbolja, 65 je isti kao JVC, a Sanyo nisam mogao da uporedim sa drugim jer nisam imao sa Äim. Na Sanyu sam snimio gomilu koncerata sa satelita, uvek sam imao dobre risivere, Grunding STR400AP, Pace MSS500 i MSS1000, a te kasete i danas rade u svim HIFI rekorderima u kojima sam ih stavljao.

Ono Å¡to je najbitnije je naći kasete koje imaju malo drop-out-a, jer od njih direktno zavisi koliÄina krÄanja pri reprodukciji. LP snimak je uvek za nijansu loÅ¡iji oh SP, a najbolje su mi se pokazale Sony VHS HIFI kasete od 240min. Kod ovog SVHS kog imam, glave se veoma lako zaÄepe, pa ima smetnji u slici, Äešće nego kod VHS, verovatno zbog manjeg procepa u glavi. Automatsko Äišćenje je godinama radilo kako treba, a onda se onaj sunÄ‘erÄić zaprljao i morao sam da ga skinem. Zanimljiva stvar da kad se izbuÅ¡i rupica na standardnoj VHS kaseti, postane SVHS a lika bude skoro kao na pravoj S kaseti :).

Zaboravih, imam Sanyo HIFI VCR, neki od poslednjih modela, kome je zvuk katastrofa! Ko MP3, a nema ni regulaciju nivoa, sav je lagarijast i šupalj unutra :). On služi za snimanje F1 trka i emisija koje ne stignem da gledam jer se najlakše programira za snimanje :).

Volim kvalitetne VCR mašine, a sad pokušavam da nađem dobrog Panasonika 1000.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E ovako ljudi nadam se da na dobrom mestu postujem posto nisam nasao neku temu gde bi mogao da trazim pomoc vezanu za moj video rekorder

Model je JVC HR-D960E sa 6 glave

Evo slike - posedujem i daljinac sa slike

dncinyqszvdsajpg8sbbw.jpg

E sad nosio sam ga kod majstora i crko je jedan deo koji ne znam kako se zove i ne znam gde mogu da ga nadjem :( izvadio ga majstor i evo slika pa ako neko moze da mi kaze kako se zove i da li moze negde da se nabavi, kupi, bilo sta

Unapred hvala

dsc00046k.jpg dsc00042le.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...