Jump to content


Omiljene serije


zoltan

Recommended Posts

Vidim da je bilo pitanje za bezbednost Pakša i Kozloduja - bez brige, tamo nisu bili instalirani RBMK reaktori, već VVER (to je light water reaktor, konkretno pressurised water reactor, nema grafita, voda je i moderator i sredstvo za hlađenje). Ovakav tip reaktora je standardan na zapadu.

Link to comment
Share on other sites

Vidi definiciju trandži na internetu. Znam da su je predstavili kao lezbejku, ali mi tu nešto nije bilo jasno. Potpuno ybg. Ma ne, ona je trandža!!!:D:D
 

Opet se izvinjavam cenjenim članovima na lakoj političkoj nekorektnosti.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, ivanp said:

Vidi definiciju trandži na internetu. Znam da su je predstavili kao lezbejku, ali mi tu nešto nije bilo jasno. Potpuno ybg. Ma ne, ona je trandža!!!:D:D
 

Opet se izvinjavam cenjenim članovima na lakoj političkoj nekorektnosti.

Šta da ti kažem, osim "You can't teach an old dog new tricks"...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

On 31.5.2019. at 13:57, vdzele said:

Voleo bi više da ukrajinci ili rusi napravili seriju Černobil. Ne mogu englezi da prenesu njihov mentalitet i sovjetski način razmišljanja. To deluje slično, ali mi koji smo bliski tom narodu i koji smo živeli u komunizmu osetimo da to nije to.

Ja koji sam živeo sa Anglima godinama ipak osetim njihov mentalitet ovde. Šteta. Slovenski duh bi ovde dao dodatni pečat i autentičnost.

Eto Vdzele imaćeš priliku da gledaš i rusku verziju. Kao što sam i mislio optužiće Amere. https://www.nedeljnik.rs/rusi-snimaju-svoj-cernobilj-kako-je-agent-cia-izvrsio-sabotazu-detektivski-film-zasnovan-na-teoriji-zavere/

Link to comment
Share on other sites

Moj komentar sam napisao jer smatram da duh tog vremena mogu autentično da prenesu jedna od ta dva naroda. Nisam napisao da će i istinu napisati kako se zapravo to desilo.

U seriji postoji niz sitnih podmetanja kako bi sovjeti ispali divlja horda koja ne zna šta radi. Sobzirom da je ovo anglo produkcija - veliki broj stvari izneti u seriji ja uzimam sa debelom rezervom. Ipak su im oni najveći neprijatelji.

Svakako ovakva produkcija mnogo bolje prolazi na zapadu. Decenije ispiranja mozga je učinilo svoje, kako kod njih tako i kod njihovih dodvorica.

Link to comment
Share on other sites

Uopšte mi nije jasan ovaj ad hock anti-west stav, kao i to da niko drugi, do samo oni koji su nešto doživeli, ne mogu adekvatno da to isto prenesu na film.

Černobilj je jedna od većih svinjarija koja se desila u SSSR, a direktan je proizvod sistema u kome se živelo. Hvala svima koji su položili svoj život, svesno ili nesvesno, jer da nisu pitanje je da li bismo mi sada ovde drvili o ovoj temi.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, RingeRaja said:

Uopšte mi nije jasan ovaj ad hock anti-west stav, kao i to da niko drugi, do samo oni koji su nešto doživeli, ne mogu adekvatno da to isto prenesu na film.

Černobilj je jedna od većih svinjarija koja se desila u SSSR, a direktan je proizvod sistema u kome se živelo. Hvala svima koji su položili svoj život, svesno ili nesvesno, jer da nisu pitanje je da li bismo mi sada ovde drvili o ovoj temi.

Na žalost puno su svinjarija napravili. Od filmovanih, pada mi na pamet Kursk. Kad nisam dobio čir na želucu dvehiljadite kad se desilo (sa daleko manje posledica na okolne zemlje), ali ipak tragedija........................................

Link to comment
Share on other sites

Ja baš nešto ne volem rusofiličare, rusofobičare, anglofiličare i anglofobičare. Sve zajedno ih trpam u isti koš.
Posmatrati i naše i njihove kroz naočare jedne ili druge filije ili fobije, dovodi do toga da nikada nikako da uvidimo šta zaista (ne)valja kod jednih a šta kod drugih.

Černobil jeste bio neviđena svinjarija koja je mnogo rekla o trulosti tadašnjeg CCCP-a.
Doprinela je da i sam CCCP uvidi da tako više ne može.

Šta je doprinelo da CCCP istrune, jbg. Ja ne mogu da nađem informacije iz kojih se odmah vidi da su provučene kroz filter nekog od onih iz prve rečenice ovog posta. A nemam vremena u životu da samostalno izučavam geopolitiku iz neposrednih izvora.

HBO je napravio sjajnu seriju. Očekujem da i Ruski odgovor bude bar približno toliko dobar.

Link to comment
Share on other sites

Ruskog odgovora neće biti.Rusi kao i uvek, samo pričaju, baš kao i što se pridaje previše pažnje marginalnom izvoru za neproverene informacije o snimanju ruske verzije serije.Uostalom, imali su 33 godine da snime svoju ili bilo kakvu verziju.Naravno, takva informacija vrlo pogoduje ljubiteljima istočnog carstva, pa se svi polomiše da što više puta prenesu ovu tkz. vest.

Link to comment
Share on other sites

Ja se slažem sa kolegom iz Novog sada. Ni ja nisam ni za jednu stranu. Iako bi trebao po nekoj životnoj navici da budem okrenut zapadu jer sam tamo živeo i bio mi prvi jezik engleski (srpski jezik tek nešto malo razumeo).

Moj izneti stav nije anti-west, već realan. To je poruka mlađim posetiocima da obrate pažnju da nije sve sa zapada dobra namera. Poruka u filmu ima i dobrih, ekološka zabrinutost i nedemokratski sistem, ali ima i propagandni pristup koji nije dobronameran.

Kad ste pogledali neki film /seriju sa zapada gde su rusi predstavljeni u pozitivnom svetlu? Eto ja sam juče pogledao jednu takvu propagandu - Hunter Killer. Po ko zna koji put su rusi predstavljeni kao odmetnička država, kao neko ko je uvek na ivici kolapsa.

Uostalom zašto samo rusi? Sovjetski savez je bila zajednička država mnogo naroda. Kad se kritikuje to doba, recimo ukrajinci se ne stavljaju u negativan kontekst. Verovatno zato što su sada kolonija zapada, kao i mi.

Videćemo da li će zapadni kartel dati dozvolu da se napravi film o Fukušimi. Tamo se i dalje izlivaju otrovi u Pacifik. Zabrana ribolova se svake godine kilometarski povećava. Pošto su oni demokrate oni sigurno neće čekati 33 godine da se snimi "realno" o američkim reaktorima.

Černobil je dobro urađena serija sa tehničke i glumačke strane. Ima dobrih poruka, ali ima i tu mračnu stranu o kojoj sam već pisao.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, perodeformero said:

Ruskog odgovora neće biti...

Ja baš nešto mislim da hoće biti. Ne ovo što se sad' odma' najavljuje, ali biće, pogotovo sada kada su 'Merikanci napravili ovako dobro primljenu ekranizaciju.

A vest u kojoj se najavljuje "nova Ruska serija kao Rusko viđenje katastrofe u Čerobilu, gde će glavni krivac biti ubačeni Američki agent..." mi deluje kao Njuz.net fabrikovana vest baš od strane nekog duhovitog anglofiličara. :D

Link to comment
Share on other sites

Ok, valjda mi bolje znamo da li je nešto antiruska propaganda ili ne, što znači da je general Nikolaj Tarakanov koji je komandovao celom operacijom "likvidacije" sigurno strani plaćenik jer je izjavio da serija veoma verno prikazuje stvarne događaje...:heat Rekao je i da su neki momenti u seriji fikcija, kao recimo naredba da se ubijaju životinje na način kako je to prikazano, ili momenat gde rudari koji treba da prokopaju tunel ispod reaktora odluče da to rade potpuno nagi, pri čemu se ogradio i rekao da barem on to nije video, ali da sve ostalo što je prikazano  gotovo dokumentaristički rekreira stvarnost. Prilikom dramatizacije stvarnih događaja neizbežno dolazi do grešaka, ali ovde takve greške kojih je svakako bilo, apsolutno ne utiču na ukupan rezultat, koji je po meni vrhunski.

Paralela sa katastrofom u Fukušimi je potpuno besmislena jer uzrok nije ljudski faktor i tehnički nedostaci nego majka priroda, odnosno podmorski zemljotres, najjači ikad zabeležen u istoriji Japana, praćen katastrofalnim cunamijem. Zemljotres je bio toliko jak da je pomerio glavno japansko ostrvo Honšu za 2.4 metra istočno, promenio ugao Zemljine ose i brzinu rotacije, a talasi cunamija koje je izazvao dostizali su u nekim delovima Japana visinu preko 40 metara i brzinu od 700 km/h, 10 km u dubinu kopna. Ne opravdavam nikoga, samo hoću da kažem da ne mogu ni da zamislim kako bi trebalo da se projektuju objekti koji treba da izdrže ovako brutalnu "demonstraciju sile" majke prirode... Na kraju, ja nisam stekao utisak da se išta krije u vezi sa ovom katastrofom, a poznajući Japance mislim da ne postoje ljudske i materijalne žrtve koje nisu spremni da podnesu da bi se ovaj problem dugoročno rešio, jedino što to nije nimalo jednostavno, niti će se desiti brzo...

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Zexx said:

Ok, valjda mi bolje znamo da li je nešto antiruska propaganda ili ne, što znači da je general Nikolaj Tarakanov koji je komandovao celom operacijom "likvidacije" sigurno strani plaćenik jer je izjavio da serija veoma verno prikazuje stvarne događaje...:heat Rekao je i da su neki momenti u seriji fikcija, kao recimo naredba da se ubijaju životinje na način kako je to prikazano, ili momenat gde rudari koji treba da prokopaju tunel ispod reaktora odluče da to rade potpuno nagi, pri čemu se ogradio i rekao da barem on to nije video, ali da sve ostalo što je prikazano  gotovo dokumentaristički rekreira stvarnost. Prilikom dramatizacije stvarnih događaja neizbežno dolazi do grešaka, ali ovde takve greške kojih je svakako bilo, apsolutno ne utiču na ukupan rezultat, koji je po meni vrhunski.

Paralela sa katastrofom u Fukušimi je potpuno besmislena jer uzrok nije ljudski faktor i tehnički nedostaci nego majka priroda, odnosno podmorski zemljotres, najjači ikad zabeležen u istoriji Japana, praćen katastrofalnim cunamijem. Zemljotres je bio toliko jak da je pomerio glavno japansko ostrvo Honšu za 2.4 metra istočno, promenio ugao Zemljine ose i brzinu rotacije, a talasi cunamija koje je izazvao dostizali su u nekim delovima Japana visinu preko 40 metara i brzinu od 700 km/h, 10 km u dubinu kopna. Ne opravdavam nikoga, samo hoću da kažem da ne mogu ni da zamislim kako bi trebalo da se projektuju objekti koji treba da izdrže ovako brutalnu "demonstraciju sile" majke prirode... Na kraju, ja nisam stekao utisak da se išta krije u vezi sa ovom katastrofom, a poznajući Japance mislim da ne postoje ljudske i materijalne žrtve koje nisu spremni da podnesu da bi se ovaj problem dugoročno rešio, jedino što to nije nimalo jednostavno, niti će se desiti brzo...

Svaka ti ka u Njegosa:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ja ipak mislim da parelele postoje.

Postoje brojni dokazi iz vremena kad se gradila Fukušima da su nezavisni eksperti i ekološke organizacije imali jednoglasan stav da gradnja nuklearnih elektrana u najtrusnijem delu sveta može da dovede do katastrofe. To je valjda i danas jasno svima, uprkos jednostanoj propagandi, da nema trusnijeg područja na ovoj planeti od kopnenog dela Japana i šire.

Neki autori su posebno podvukli da se rizik dodatno povećava ako se objekat gradi na obalama mora zbog pojave cunamija. Tako da nije samo kopno Japana rizično već mnogo širi region oko kopna. Tu odluku o gradnji nisu doneli neki marsovci, već ljudi sa zapada ove planete, konkretno ameri, uprkos brojnim upozorenjima.

Takođe su tek danas isplivali informacije o nedostacima u planiranju i konstrukciji same elektrane, posebno kad se uzme njena geografska pozicija i kako se održavala. Ove informacije naravno nećete naći na stranicama novinskih kuća koje drže globalisti, poput BBC, DW-a, CNN-a, ili Blica, već na portalima nezavisnih autora.

Te priče o tome kako čovek tu nije kriv su u najmanju ruku netačne. Po logici neodgovornih ljudi sledi - mi sagradili na najtrusnijem području pa ako se nešto desi mi nismo krivi. Valjda ako kažu da su uradili po "'vrhunskim" zapadnim standardima da svi po automatizmu treba da kleknu pred tim.

Link to comment
Share on other sites

On 5.6.2019. at 15:27, fillex said:

Vidim da je bilo pitanje za bezbednost Pakša i Kozloduja - bez brige, tamo nisu bili instalirani RBMK reaktori, već VVER (to je light water reaktor, konkretno pressurised water reactor, nema grafita, voda je i moderator i sredstvo za hlađenje). Ovakav tip reaktora je standardan na zapadu.

Ali opet nije bas toliko otporan na sve, Imali su i oni havarije, pogotovu u americi, recimo Three Miles Island, ni tu se bas ne znaju svi detalji, isto je poprilicno zataskano.

A sto se Bugarske tice, ona je imala incindetn INES 2 negde 2006 godine, ali tom se incindetu gubi svaki trag, cak je i na wikipediji nestao clanak.

Ono sto znam da ljudi iz Timocke krajne (Zajecar i okolina) dosta vise oboljevaju od raka, znacajno posle tog incidenta. A o tome niko ne prica, niti se ista radi na tome da se otkrije sta i kako.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...