Jump to content


Omiljene serije


zoltan

Recommended Posts

Po onome što sam našao o incidentu u Kozloduju, uočeno je da ne radi dobro sistem kontrolnih šipki. Međutim, ne pominje se da je došlo do ispuštanja radioaktivnih supstanci u okolinu kao posledica ovog incidenta. Incijialno je bio tretiran kao INES 0, posle povećan na INES 2. Svakako gadan incident, da ti cca 1/3 kontrolnih šipki otkaže poslušnost i neće da se spuste, ali mi je dojam da je buka oko ovog događaja više bila uzrokovana zataškavanjem od strane naših komšija i ozbiljnošću posledica do kojih bi control rod failure mogao dovesti, nego posledicama samog incidenta per se.

Izvor:

https://www.novinite.com/articles/127684/Wikileaks%3A+Kozloduy+NPP+2006+Incident+-+No+Transparency%2C+Safety+Violations

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Zexx said:

Paralela sa katastrofom u Fukušimi je potpuno besmislena jer uzrok nije ljudski faktor i tehnički nedostaci nego majka priroda...

Pa sada, znalo se da je Japan trusno područje, znalo se i da prete cunamiji. Na kraju je ispalo da bi bilo dovoljno da su dizel agregati postavljeni na veću visinu, tada ne bi ni došlo do incudenta. Po početku zemljotresa, sve je krenulo kako treba po proceduri predviđenoj za takve situacije, do momenta kada su agregati trebalo da preuzmu hlađenje već skoro ugašenog reaktora. A onda je njih potopio cunami.  Postavka agregata ispod nivoa eventualnog cunamija je neviđeni i neozbiljni početnički propust.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, NShappy said:

Pa sada, znalo se da je Japan trusno područje, znalo se i da prete cunamiji. Na kraju je ispalo da bi bilo dovoljno da su dizel agregati postavljeni na veću visinu, tada ne bi ni došlo do incudenta. Po početku zemljotresa, sve je krenulo kako treba po proceduri predviđenoj za takve situacije, do momenta kada su agregati trebalo da preuzmu hlađenje već skoro ugašenog reaktora. A onda je njih potopio cunami.  Postavka agregata ispod nivoa eventualnog cunamija je neviđeni i neozbiljni početnički propust.

Tačno, pretpostavke o maksimalnoj jačini zemljotresa i visini cunami talasa pokazale su se kao pogrešne.

Link to comment
Share on other sites

Da li ste čuli da NE Krško ne radi punom snagom (projektovanom i prvobitno dogovorenom sa Westinghouse) već sa oko 70% snage.
Priča se da je razlog 800mm dugačka pukotina u parogeneratoru zbog čega celo postrojenje iznad pomenute snage značajno vibrira.
Naravno da su ovo priče ali je još gore sto se takođe priča da je Westinghouse znao za tu pukotinu i ipak je isporučio parogenerator (to je najveći deo) misleći da mi (Jugoslavija) ne zna da identifikuje uzrok vibracija a i bio je se dogovorio sa nadležnima (podmitio one koji su ugovarali elektranu da se snaga smanji tj. da snaga bude oborena na tih 70% projektovane-ugovarane početno da bi rad bio bezbedan).
Ovo sam sve napisao da se neko ne bi zanosio da su tzv. Zapadne elektrane potpuno sigurno isprojektovane; sto i potvrdiste sa generatorima Fukušime. Hvala bogu da nije bilo “testa” koji bi pokazao njihove manjkavosti (naravno da i ja mislim da su ti projekti bezbedniji od sličnih SSSR). Ne treba zaboraviti da je do prvog topljenja jezgra došlo u NE Ostrvo 3 milje.

Link to comment
Share on other sites

E da je živ Tarkovski pa da ga nagovore da snimi seriju. I ondak počne kolektivno sečenje vana, takmičenje u sadomazohizmu.:D
 

Rusi su narod sa puno darovitih, genijalnih pojedinaca. Koji vrlo često beže iz Majčice da bi mogli da nastave da rade to u čemu su daroviti i genijalni. Kao organizacija već imaju problem.
 

Poznato?

Link to comment
Share on other sites

On 5/28/2019 at 10:46 PM, ivanp said:

Chernobyl

chernobyl.JPG.e8c7ccef35c6df7d34a0e978001b392f.JPG

Dakle, HBO mini serija o poznatoj atomskoj katastrofi u Sovjetskom Savezu, u današnjoj Ukrajini 1986. godine. Zastrašujuće, dobro, dokumentarno...... uh uh

Saće skoče rusofili i ostali fanatici. Ovo što ja po nekad politički lanem psunem je deč(i)je obdanište u odnosu na ....................................................

Odgledao sam al zadnja epizoda teško smaranje nije trebalo ni da je snimaju

Link to comment
Share on other sites

da prokomentarišem Breaking Bad.  Odlična i u našem izdanju. 

 

Skajler je trudna.

- ker ti je tudan :D Da li je tvoje :D

Ja ih mnogo volim, ali im zameram prekomernu upotrebu psovki. Inače "Pivokosa iz GOT" je takođe odlična. Kada bolje razmislim baš je i slatka, i ako je niska. Ima energiju, i mnog lepo lice.

 

možda su trebali da nastave u tom pravcu.

Link to comment
Share on other sites

Downton_Abbey_Series_2.jpg

Vrhunski odrađena serija. Englezi su neprevaziđeni u tome. Pigotovo briljiraju u prikazu edvardijanske Engleske

Malo mi ide na ganglije kako je prikazana aristokratija. Prosto neverovatno kako su fini, moralni, pa kako divan odnos sa poslugom imaju.... Ko ne zna prave odnose još bi i poverovao.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, siroma said:

Ćuti kad te niko be dira.

Imaš li pojma o odnosu aristokratije i posluge krajem 19 veka? To je bilo kao prema kasti nedidirivih.   posluga ne sme da se obraća vlastelinu, čak ni da se vide kad rade...

Prvi put čujem za ovako nešto. Pa  zar nije posluga svoje vlasteline birala na slobodnim izborima!??? O svašta, dobro je da si nam ovo rekao... :)

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, džonibigud said:

Prvi put čujem za ovako nešto. Pa  zar nije posluga svoje vlasteline birala na slobodnim izborima!??? O svašta, dobro je da si nam ovo rekao... :)

Sarkazam ti nešto ne uspeva.

Serija je očigledno snimana sa ciljem apologetike engleskog feudalnog uređenja. Na uštrb istine.

Ako ti to ne smeta možeš da gledaš seriju i bez uključiivanja u radnju. Ima lepih scena, prelepi travnjaci, enterijeri,...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, siroma said:

Sarkazam ti nešto ne uspeva.

Serija je očigledno snimana sa ciljem apologetike engleskog feudalnog uređenja. Na uštrb istine.

Ako ti to ne smeta možeš da gledaš seriju i bez uključiivanja u radnju. Ima lepih scena, prelepi travnjaci, enterijeri,...

Nije mi jasno zašto si onda preporučio seriju, to je prvo. Drugo da li smatraš sebe pozvanim da deliš svima lekcije iz istorije? 

Link to comment
Share on other sites

Kao prvo nisam preporučio seriju. Tema je "Omiljenje serije" a ne "Preporučujem serije".

Ima mnogo razloga zašto je gledati. Odlično kadriranje, prelepi enterijeri, kostimi, autentični automobili... Iznad svega prefinjeni engleski jezik koga nemamo prilike da čujemo u Meričkim serijama.

Da li mi se sve svidja u seriji? Pa i ne. Recimo taj previše idealizovan odnos aristokratije i posluge. I to sam i napomenuo. Da li je to deljenje lekcija iz istoriie?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...