Jump to content


Omiljene serije


zoltan

Recommended Posts

Chernobyl

chernobyl.JPG.e8c7ccef35c6df7d34a0e978001b392f.JPG

Dakle, HBO mini serija o poznatoj atomskoj katastrofi u Sovjetskom Savezu, u današnjoj Ukrajini 1986. godine. Zastrašujuće, dobro, dokumentarno...... uh uh

Saće skoče rusofili i ostali fanatici. Ovo što ja po nekad politički lanem psunem je deč(i)je obdanište u odnosu na ....................................................

Link to comment
Share on other sites

Voleo bi više da ukrajinci ili rusi napravili seriju Černobil. Ne mogu englezi da prenesu njihov mentalitet i sovjetski način razmišljanja. To deluje slično, ali mi koji smo bliski tom narodu i koji smo živeli u komunizmu osetimo da to nije to.

Ja koji sam živeo sa Anglima godinama ipak osetim njihov mentalitet ovde. Šteta. Slovenski duh bi ovde dao dodatni pečat i autentičnost.

Link to comment
Share on other sites

Siguran sam da je bilo i više zabušantskog i više partijskog u realnosti. Meni je i ovoliko dovoljno. Kakv treba da budeš papan pa da razneseš reaktor koji je nemoguće teoriski razneti.

Jedva čekam objašnjenje šta se zapravo dogodilo. Nigde u dokumentarcima ne nailazim na "moments to disaster" objašnjenje lanca događaja koji su doveli do eksplozije. Šta su zapravo tom probom trigerovali da dovedu reaktor do eksplozije.

Zapravo nigde nema info ni kakva je priroda probe inicirana i nikakve pojedinosti te prirode ne nalazim ...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Siguran sam da je bilo i više zabušantskog i više partijskog u realnosti. Meni je i ovoliko dovoljno. Kakv treba da budeš papan pa da razneseš reaktor koji je nemoguće teoriski razneti.

Jedva čekam objašnjenje šta se zapravo dogodilo. Nigde u dokumentarcima ne nailazim na "moments to disaster" objašnjenje lanca događaja koji su doveli do eksplozije. Šta su zapravo tom probom trigerovali da dovedu reaktor do eksplozije.

Zapravo nigde nema info ni kakva je priroda probe inicirana i nikakve pojedinosti te prirode ne nalazim ...

Zna se, i već je pomenuto više puta u seriji, uzrok su ozbiljni nedostaci u dizajnu samog reaktora i ljudska greška.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Zapravo nigde nema info ni kakva je priroda probe inicirana i nikakve pojedinosti te prirode ne nalazim ...

Jedno od objašnjenja:

Reaktor nije eksplodirao kao atomska bomba nego kao dzinovski trenutno pregrejani parni kotao. 

Kada reaktor stane, zaustavljena je fisija, ali zbog beta-raspada fisionih proizvoda ne prestaje proizvodnja toplote. Potrebno je da se ukljuce glomazni dizel-agregati koji ce davati struju za pumpe za hladjenje. Posto je u cernobiljskom reaktoru startovanje agregata trajalo 70 sekundi, to se smatralo presporim, pa se razmisljalo da li bi turbine generatora u punom zamahu, svojom energijom mogle da premoste taj vremenski procep dok startuju dizel-agregati. Grupa strucnjaka nizeg ranga i tehnicara je pokusala da izvede ekperiment gasenja reaktora i njegovog hladjenja turbinama, bez dozvole projektnog tima i strucnjaka za reaktorsku tehnologiju. Mocni reaktor od 3000MW nisu u potpunosti iskljucili (nisu smeli, jer bi onda njegovo ukljucenje trajalo par dana), nego su ga doveli u nestabilan rezim rada na samo 1% snage, ignorisuci sve signale za nepravilan rad i uzbunu koje je davao sistem za automatsko upravljanje i nadzor. Reaktor se brzo i prebrzo probudio iz kome i dostigao u dva trena vrsnu snagu daleko iznad nominalne, sto je izazvalo kljucanje vode za hladjenje i izbijanje teskog poklopca reaktorske posude. Usijani grafit u reaktoru se nasao izlozen vazduhu, zapalio se i poceo je pozar koji je rasirio radioaktivne cestice.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, vdzele said:

Voleo bi više da ukrajinci ili rusi napravili seriju Černobil. Ne mogu englezi da prenesu njihov mentalitet i sovjetski način razmišljanja. To deluje slično, ali mi koji smo bliski tom narodu i koji smo živeli u komunizmu osetimo da to nije to.

Ja koji sam živeo sa Anglima godinama ipak osetim njihov mentalitet ovde. Šteta. Slovenski duh bi ovde dao dodatni pečat i autentičnost.

Ja ne bih voleo. Sigurno bi optužili zle strance za ono što se desilo.
Zamisli da recimo pokojni Tarkovski napravi film o tome. U II dela. Traje četr sata, svaki deo. Crno beli. Eventualno ima 15 min. u koloru u nekoj šumi pored neke bare. Krupni planovi. Muškarci namršteni, napeti. Stežu vilice ko Lex Barker što je igro Old Šeterhenda u Blagu u srebrnom jezeru (ono Vineto i sl.). Ma idi bre!!:D:D
Šalim se malo. Serija je napravljena MAESTRALNO.:klanjanje

Link to comment
Share on other sites

Jedna fizičarka u seriji ima taj zadatak da otkrije šta se desilo, pa verujem da će izneti zaključke i uzroke havarije do kraja serije.

Do sada se vrlo precizno drže događaja koje beleže razni dokumentarci. Osim konstatacije da niko ne može da objasni i shvati u neverici kako je došlo do eksplozije predmetnog reaktora u seriji nema jasnih ukazivanja na šta se desilo kao što je Prophet napisao.

Nisam stigao da pogledam četvrtu epizodu, ali večeras će biti vremena za to.

Link to comment
Share on other sites

U četvrtom delu su rekli da postoji problem sa reaktorom tog tipa i da radnici nisu znali za tu pojavu zbog KGB zataškavanja. Neverovatno da nisu 10 godina od uočenih anomalija (pre černobila) preventivno preradili reaktore radi bezbednijeg rukovanja postrojenjima širom zemlje (16 reaktora).

Sve pod tepih ruska politika.

Neverovatno!

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Father said:

@prophet

Najlepše hvala za detalje i objašnjenje. U seriji nisam našao ove odgovore.

 

16 sati ranije, prophet said:

Potrebno je da se ukljuce glomazni dizel-agregati koji ce davati struju za pumpe za hladjenje. Posto je u cernobiljskom reaktoru startovanje agregata trajalo 70 sekundi, to se smatralo presporim, 

Meni ovo objašnjenje deluje kao malo verovatno . Barem u ovom delu oko startovanja agregata. 70 sekundi mi deluje kao previše vremena. Mi smo u to vreme posedovali Mitsubishi agregate koji reaguju trenutno na recimo nestanak struje usled udara groma.  Posebna i pogolema agregat sala. To kad startuje dobro protrese tlo, kao jači zemljotres. Jedva se održavaš na nogama na udaljenosti od 50m. Mislim pišem ovo da bih dočarao kolika je veličina tih agregata. U Černobilu su bili sasvim sigurno većih gabarita. Ove naše je uništio NATO 1999.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, prophet said:

U Černobilu su bili sasvim sigurno većih gabarita. Ove naše je uništio NATO 1999.

Aaaa, ovi naši su neki koji su bili pri nekoj našoj Nuklearki? :P šala ...

Kako sam ja razumeo iz izlaganje fizičarke i njenog kolege u četvrtoj epizodi, došlo je do pregrevanja jer je nakon umirivanja reaktora i njegovog gašenja došlo do eksplozije. Uzrok je, koliko ja to laički i neupućeno mogu da prenesem, jer je u reaktor nakon gašenja ??? prvo ušao grafit koji je nekakva "kapa" goriva koje se nalazi u šipkama, pa je on izazvao reakciju i naglo povećanje temperature … nisam ni stručan ni kvalifikovan da ukapiram o kojoj se konstrukciji reaktora i nosača nuklearnog goriva radi pa ne bih dalje nagađao ...

Ono što kažu je da je eksplozija nastala nakon gašenja reaktora, pa su nakon eksplozije pokrenuli tubine za hlađenje i rezervne agregate koji zbog eksplozije nisu ni radili ...

Zabrinjavajuće je sledeće … da se iznosi tvrdnja da je najviša stručna javnost u Rusiji (njih par naučnika) znalo i sačinilo izveštaj o nepredviđenom povećanju energije u momentu "nekakve procedure" ili sledu događaja, koju su ovi nesrećnici u neznanju baš odradili i trigerovali tu neželjenu reakciju. Da KGB nije zataškao ova saznanja i uklonio te podatke i da se izvršio remont/upgrade tih tipova reaktora još pre 10 godina pre Černobilske eksplozije, do nje ne bi ni došlo ili bi bar operativci u elektrani znali šta treba da izbegavaju u radu da ne uvedu reaktor u kritičnu situaciju.

Izvinjavam se, ne poznajem tu materiju pa sigurno nestručno tumačim ili nedovoljno razumem sled događaja, ali poenta je da nije ukazano na mogući scenario u obuci osoblja jer se nije želeo uniziti kredibilitet Sovjetskog nuklearnog programa. Rusi imaju 16 nuklearki sa istim tipom reaktora. Od tih 16, 3 su u Černobilu, gde je jedan eksplodirao, a ostala dva su nedavno ugašena i izbačena iz upotrebe. Koliko saznajem.

Francuzi i EU su odigrali važnu ulogu u kritičnom drugom karantinisanju nastradalog reaktora i zaista je impozantan taj poduhvat za videti na YT.

Link to comment
Share on other sites

https://www.danas.rs/bbc-news-serbian/ruska-nuklearna-centrala-kupuje-dijamantske-ikone/

1060787147_atcentralikone.JPG.38772ef0fa8b8a28177a4eb0c63dc1b4.JPG

Vodeći ruski centar za nuklearna istraživanja raspisao je tender za 76 ikona koje će biti optočene dragim kamenjem i dijamantima.

Federalna nuklearna centrala spremna je da plati više od pet hiljada dolara za ikone svetog Serafima Sarovskog, navodi se na državnom sajtu za javne nabavke.

Nabavka uključuje i religiozne slike i knjige, vredne ukupno 35.300 dolara.

Iz centra su za list Novaja gazeta objasnili da će ikone biti korišćene kao „suveniri“, ali odbio je da dalje objasni razloge za ovu kupovinu.

Sve u vezi sa centrom za nukelarna istraživanja u Sarovu, gradu na zapadu Rusije, obavijeno je velom tajne.

U doba Sovjetskog saveza, ni obični Rusi nisu mogli da posete to mesto bez posebne dozvole.

Sarovski ili Svarovski?

Korisnicima društvenih mreža u Rusiji nije bila jasna svrha ove upadljive nabavke.

Jedan se zapitao kakvi eksperimenti mogu da se vrše sa dragim kamenjem. „Možda su pomešali Sarovskog sa Svarovskim“, odgovorio je drugi.

„Otkrili su spiritualni dijamantski gen u atomu i to kriju“, piše u jednom komentaru ispod teksta na sajtu Novaja gazete.

Sveti Serafim iz Sarova ili Serafim Sarovski je poštovan svetac u Ruskoj pravoslavnoj crkvi.

Ovo nije prvi put da se ovaj svetitelj našao u centru pažnje.

U septembru 2016. vojni informativni sajt Zvezda objavio je da će delovi moštiju svetog Serafima biti poslati u Međunarodnu svemirsku stanicu.

Posle 155 dana, koliko je putovanje trajalo, kosmonaut Sergej Rižikov izjavio je da će mošti biti vraćene u crkvu u Zvezdanom gradu, gde se obučavaju ruski kosmonauti, prenele su RIA novosti......................................................................

 

 

:mellow:

Misim šta reći. Puj, puj, puj da nešto ne krene po zlu.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, violent femmes said:

....zanimljivo je da su gore opisani test ponavljali 3 ili 4x bezuspesno,ali im to nije bilo dovoljno pa su pozeleli da se poigraju sa milionima zivota i 5x.

Inace serija je odlicna,jedva se cekaju nove epizode...:)

Danas se emituje poslednja epizoda. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...