Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Vec sam rekao da sam i sam bio iznenadjen da je sasvim OK.

Integralci i ostalo imaju njihove oznake. ALi sve je uredno i cisto. Vrlo malo je ozicenja.

Kod vecine ostalih ne mozes se od zica iskobeljati.

Zatim, prenos za motanje trake je sa zupcanicima i je vrlo siguran.

Link to comment
Share on other sites

Da, deluje sasvim uredno. Kakva je mehanika, ne moze se videti sa slika.

Inace, bivsi clan foruma Accuphase me je zamolio da postavim ovaj link - vrlo koristan, kao uputstvo za podesavanje azimuta deka u slucaju kada se ne poseduju test trake sa tonovima.

http://siber-sonic.c...uth_by_ear.html

Dodao bih samo da je prilicno bitno, kako se i napominje, da izvorni signal poseduje centriranu zvucnu sliku, a ne disbalansiranu na jednu od strana.

Takodje, sistem podesavanja azimuta kod troglavih dekova je slozeniji i zavisi od toga da li se steluje samo glava za snimanje (reprodukciju) ili obe.

Link to comment
Share on other sites

Da, deluje sasvim uredno. Kakva je mehanika, ne moze se videti sa slika.

Inace, bivsi clan foruma Accuphase me je zamolio da postavim ovaj link - vrlo koristan, kao uputstvo za podesavanje azimuta deka u slucaju kada se ne poseduju test trake sa tonovima.

http://siber-sonic.c...uth_by_ear.html

Dodao bih samo da je prilicno bitno, kako se i napominje, da izvorni signal poseduje centriranu zvucnu sliku, a ne disbalansiranu na jednu od strana.

Takodje, sistem podesavanja azimuta kod troglavih dekova je slozeniji i zavisi od toga da li se steluje samo glava za snimanje (reprodukciju) ili obe.

Apsolutno ispravan metod :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ni AZ6 ni K770 već je JVC TD-V562 sredjen :order

post-9727-0-72763800-1343740065_thumb.jp

A ovo su samo neke od novosti:

post-9727-0-05353800-1343740092_thumb.jp

Naponski stabilizatori za GX-C760 stižu iz MG-a a Sony FX1010 mi je rak rana. Sve osim komandnog panela je ispravno. Dek je avion, ma spejs šatl napucan tehnologijom obzirom na godinu proizvodnje. Sve automatika a panel dotrajao i ispucao... Kada ga "palim na kablove" preko kontakata sa štampe sve radi ali je panel gotov. Tražim neki neispravan sa dobrim panelom, to će biti trka verovatno bez cilja...

post-9727-0-10664500-1343740284_thumb.jp

Ima i neki mali Onkyo troglavi sa duplim kapstanom, osim dve dotrajale gumice sve ostalo ispravno.

post-9727-0-56730400-1343740361_thumb.jp

Ah da, od naÅ¡eg drugara, Austina sam nabavio AD-F770. Imao sam pre 990 ali se baÅ¡ grejala u delu stabilizacije i skoro da nisam mogaso ruku da držim na poklopcu pa sam je vratio. Ova osim Å¡to nema AX već DX glave i ima klasiÄan pot za volume kao i klasiku oko ukljuÄivanja redukcije Å¡uma ostalo je isto. Ludi dizajn, demagnetizacija, automatska kalibracija sva tri parametra kasete, full lep displej i podugaÄke pikove. Mislim da ostaje u kolekciji jer je pomalo "opiÄen" dek zbog te tastature i zato mi se svidja.

Sony i Akai Äekaju da budu sredjeni...

Pozdrav

Sandro

Link to comment
Share on other sites

Dual 939 nadjoh na oglasima, Limundo mislim, 999 dinara, fale mu kapice i providan poklopac ali mi on nije bitan ali zato ima ovaj stalak za vertikalan položaj i skroz dobro izgleda u njemu. Kapice ću da nabavim neke, to je nadam se neki standard. Treba da ga oÄistim, ima problema sa kontaktima, malo pali diode za smer a malo ne, treba i da ga podmažem i sredim zazore na osovinama, azimut da prekontroliÅ¡em...

JVC je imao problem sa motorom koji pokreće namotavanje i premotavanje odnosno "reel" motor. OÄistio sam ga i sredio Äetkice a onda se setio da imam dva RS-AZ6 za kanibalizaciju i uzeo jedan skroz ispravan motorić, prebacio zupÄanike i ÄuÄnuo je kao deÄija guza u noÅ¡u.

Za Sony me srce boli :plakanje mada, biće... smisliću neÅ¡to, plaćen je manje od 400 dinara a Äak i da privremeno napravim kontrolnu tablu sa obiÄnim tasterima samo da mogu da ga poteram, smiriću se neko vreme.

Link to comment
Share on other sites

Sandro pridružujem se Äestitkama, imam sve te dekove, osim Sonija, nedavno sam i ja nabavio Dual C-939 i mogu vam reÄi da me joÅ¡ drži euforija, moj primjerak je u savrÅ¡enom stanju, kako vizualnom tako i tehniÄkki, snimak je fantastiÄan, odliÄna dinamika, svatko tko ga je do sada Äuo nije ostao ravnoduÅ¡an, nepojmljiv im je izgled sa onim Å¡to Äuju, neka vas dobro služe :thumbsup2:cheers

post-15891-0-07125700-1343762538_thumb.j

post-15891-0-54362800-1343762549_thumb.j

post-15891-0-24469400-1343762560_thumb.j

post-15891-0-89474300-1343762572_thumb.j

post-15891-0-11387500-1343762585_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da su nemacki Dual dekovi daleko bolji po ukupnom zvuku od onih kasnijih, lepsih, pravljenih u Japanu. Sama konstrukcija jednih i drugih nikakve blage veze nema, kao da je one novije za Dual razvijala neka japanska firma. Imao sam nekoliko tih novijih i nijedan nije mogao ni da pridje C939.

Link to comment
Share on other sites

Iz takta su me izbacali prekidaÄi i preklopnici u Dual-u, neko je nekada neÅ¡to prosuo i sada muku muÄim da to sredim. I dalje me zeza signalizacija za smer reprodukcije, pomalo prekida snimanje pa proradi kada se namesti... Zvuk je zanimljiv, priznajem, iznenadio sam se. Morao sam prvo na oko da Å¡telujem glavu tj. putanju trake uz pomoć kasete bez jedne stranice onako grubo pa onda na sluh i uz raÄunar da gadjam azimut.

Imao sam problem da kada namestim u jednom smeru, pokvarim drugi i tako u krug. Ima glavu kao vokmen, sa Äetiri traga, niÅ¡ta obrtanje itd.

Sada, kada sam ga najbolje Å¡to sam mogao podesio, zvuk je mnogo nalik mom drugom nemcu, Grundig-u 5500. Bogat, dubok i mekan bas, kao da ima mali loudnes efekat, skroz prija uhu. Visoki su ok, sve je viÅ¡e nego dobro a pogotovo kada pogledam kako taj dek izgleda, vuk u jagnjećoj koži definitivno. Nisam tražio servisno na netu pa ne znam Äemu služe silni potovi unutra, ima ih barem petnaest komada mada možda i viÅ¡e. Neke su ploÄice modularnog tipa i tu sam Äistio kontakte, svi su bili crni, patinirani.

Par slika:

post-9727-0-22574000-1343772225_thumb.jppost-9727-0-81523300-1343772226_thumb.jppost-9727-0-38870600-1343772228_thumb.jppost-9727-0-92861700-1343772229_thumb.jppost-9727-0-96674100-1343772280_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Da, deluje sasvim uredno. Kakva je mehanika, ne moze se videti sa slika.

Inace, bivsi clan foruma Accuphase me je zamolio da postavim ovaj link - vrlo koristan, kao uputstvo za podesavanje azimuta deka u slucaju kada se ne poseduju test trake sa tonovima.

http://siber-sonic.c...uth_by_ear.html

Dodao bih samo da je prilicno bitno, kako se i napominje, da izvorni signal poseduje centriranu zvucnu sliku, a ne disbalansiranu na jednu od strana.

Takodje, sistem podesavanja azimuta kod troglavih dekova je slozeniji i zavisi od toga da li se steluje samo glava za snimanje (reprodukciju) ili obe.

Ajao, nemojte, molim vas ovako da podešavate azimut. Ovim metodom možete da napravite fazni pomeraj a da niste svesni jer pikovi koji se love na visokim frekvencijama uopšte ne moraju da budu sa apsolutno najvećom amplitudom. Iskusniji ljubitelji traka znaju da se azimut podešava iz dva koraka, upravo da bi se izbegao fazni pomeraj: prvo grubo, na 1kHz gde je moguće sa sigurnošću naći najviši pik, pa tek onda fino podešavanje sa 10 ili 12 kHz. Mislim da se kod dekova, zbog manje brzine trake, u prvom koraku koristi 400 Hz.

Mnogo je jednostavnije zamoliti nekoga sa dekom u proverenom stanju da vam snimi test tonove sa referentnim azimutom i frekvencijama. Isto važi i za brzinu koja se može podesiti snimanjem 1kHz na bilo kom deku sa kontrolom brzine, reprodukovati na mašini koja se podešava i brojačem frekvencije podesiti da takođe bude "hiljadarka".

Kad malo bolje razmislim, zar ni jedan dekofil na forumu do sada nije napravio test kasetu za druge forumaše? Mislim da je krajnje vreme da se to uradi. Napravite ih na više mašina pa uporedite međusobno.

Link to comment
Share on other sites

Čemu onda podešavanje azimuta i brzine "na sluh"?

Е то бих и Ја волео да знам, очигледно Ñви воле да чачкају.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Will, koliko ja razumem tekst, promena sa stereo na mono sluzi da se uhvati pomenuti pik visokih i time minimizuje fazna greska. Sistem je primitivan, ali verovatno pali u praksi.

Nisam do sada sreo (od vise desetina procitanih servisnih uputstava) da se podesavanje azimuta prvo vrsi na 400 Hz, svuda se ide na najcesce 10 ili 15 KHz i to odmah. No, ideja izgleda interesantno.

Zbog cega stelovati brzinu pomocu 1 KHz tona, umesto standardnih 3,15? Prelaskom na 1 KHz povecava se mogucnost greske oko tri puta, ako se ne varam, jer se smanjuje tacnost merenja usled suzenja opsega mogucih vrednosti.

Nemam pojma za test trake forumasa. Mozda je razlog taj sto treba zivaca da bi se napravila kako treba. Koliko se secam, trebalo mi je oko dva sata rada da je dobijem na Pioneer-u CT95 i da bude zanemarljivih razlika levog i desnog kanala. Isto je bilo i sa drugim dekovima na kojima sam ih snimao ranije.

Link to comment
Share on other sites

Will, koliko ja razumem tekst, promena sa stereo na mono sluzi da se uhvati pomenuti pik visokih i time minimizuje fazna greska. Sistem je primitivan, ali verovatno pali u praksi.

Zoki, prebacivanjem sa stereo na mono (ili kratkospajanjem levog i desnog izlaza) sabiraju se amplitude oba kanala i time se postiže izraženiji maksimum. Ali to se radi tek u drugom koraku koji služi za podešavanje fazne greške manje od 90 stepeni. U prvom koraku se grubim podešavanjem eliminišu fazne greške veće od 90 stepeni. Za to se ne koriste visoke frekvencije jer ćeš zbog gustine pikova na okretaju azimut zavrtnja od četvrtine kruga imati puno maksimuma i minimuma i vrlo teško ćeš uhvatiti najveći - što je krucijalno jer samo na najvećem maksimumu imaš grešku 0 stepeni. Zato se koristi 400 Hz ili 1 kHz sa proređenijim amplitudama gde ćeš na istom koraku zavrtnja imati jedan ili dva maksimuma.

Što se tiče podešavanja brzine, verovatno si u pravu za test signal.

Link to comment
Share on other sites

Willi, zvuci logicno, ali ja visestruke pikove na 15 KHz (podseca na harmonike, ali ocigledno nije) nikada nisam sreo dok sam podesavao dekove, uvek sam jasno video gde se dobije maksimum, a on mora biti maksimalan za oba kanala istovremeno. Moram da probam sledeci put da vidim sta ce da se desi.

Link to comment
Share on other sites

U prvom koraku i

Willi, zvuci logicno, ali ja visestruke pikove na 15 KHz (podseca na harmonike, ali ocigledno nije) nikada nisam sreo dok sam podesavao dekove, uvek sam jasno video gde se dobije maksimum, a on mora biti maksimalan za oba kanala istovremeno. Moram da probam sledeci put da vidim sta ce da se desi.

U prvom koraku se meri maksimum samo po jednom kanalu a u drugom po oba istovremeno. Probaj.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...