Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Vlado,

ne znam koliko ima smisla praviti spisak precenjenih i potcenjenih dekova. Ne bih da neko pomislim da laskam aktivnoj grupi forumasa u seriji tema "Volimo vintage pa to ti je", ali ima mnogo vise ljudi koji ove tekstove citaju nego sto mi mislimo.

Jedan od primera su i Sony dekovi: pre nekoliko godina nisu bili popularni i tesko ih je bilo prodati. Sony 970/990ES prodavao se za 100-140 evra. Kada su pocele da kolaju price i slike ovim forumom, cena je polako rasla i sada su ljudi spremni da plate 180-200 evra za taj dek. Licno, ne mislim da mu cena raste jer ih je malo ostalo, ima i drugih koji su pravljeni u manjim serijama pa opet nisu tako popularni.

Zbog toga, ako napravimo listu, moguce je da ce u relativno brzom periodu ti isti dekovi dobiti znatno visu cenu, a onda nece biti tako povoljnih kupovina za nas :).

Link to comment
Share on other sites

Zoki naravno da nisam imao mira pa sam ga odmah pustio u pun poigon, svira iznenaÄ‘ujuÄe dobro, prvo Å¡to iznenaÄ‘uje je apsolutna kontrola i mirnoÄa po cijelom opsegu, bas je definiran, Äist, ali mrvicu manje dubok u odnosu na ASC, sredina je topla, bez ekscesa u duhaÄkim i žiÄanim instrumentima Å¡to se uoÄava na Å¡irokoj pozornici i zavidnoj dubini zvuÄne slike, visoki su me iznenadili, iako sam ukljućio Dolby C nije se osijetio gotovo nikakav nedostatak u visokim tonovima u odnosu na izvor, ono Å¡to je ostavilo najjveÄi utisak na mene je izvrsna dinamika koja uvelike pomaže da je zvuÄna slika nepromjenjenog rasporeda u odnosu na ulazni signal, ta osobina je neÅ¡to Äime plijeni B-710 a za njega slobodno mogu reÄi da je jedan od mojih ljubimaca i spada u 5 mojih najdražih dekova. Dek je stvarno napravljen bez neke velike komocije ali ima sve Å¡to vam treba, zanimljivo je da nema vidljive tipke tape-source, pritiskom na pauzu dek prestaje snimati i prelazi u source, kada se otpusti pauza dek nastavlja sa snimanjema i prlazi u tape, pod poklopcem koji je u doljnjem djelu skrivene su tipke za Dolby B, C, MPX, ulaz za sluÅ¡alice i njihov regulator glasnoÄe, potovi za regulaciju biasa i kalibracije, rec level i balans rec levela.Za ovo kratko vrijeme ni ne mogu saznati neÅ¡to viÅ¡e ali jedno je jasno ovako na prvu, nije to ASC, ali sa obzirom na dozu rezerve koju sam imao kada sam iÅ¡ao po njega i viÅ¡e sam nego zadovoljan njegovim sveukupnim radom , mehanika radi iznenaÄ‘ujuÄe tiho, brzo premotava, naravno i ono najbitnijie je da zvuÄno radi iznad mojih oÄekivanja a ona nisu baÅ¡ mala. O izgledu nebih jer par mojih prijatelja koji su doletili Äim sam stigao imali su komentare od , uh Å¡to je ružan, do baÅ¡ je prekrasan, mene je osvoijo na prvu.

Link to comment
Share on other sites

Bas me zanima da li ce biti pomaka u reprodukciji na bolje kada ga sredis.

Ja sam juce snimio 1 kasetu (TDK SA 90) i bio sam prijatno iznenadjen kvalitetom snimka,

a posebno auto-kalibracijom i moram priznati i daljinskim upravljacem,neznam zasto jer kod mnogih dekova

mi ne prija koriscenje daljinskog (iako volim da ih imam),ali kod ovog sam osetio udobnost koriscenja daljinca vise nego kod nekih drugih modela.

Ufff... Äekaj bre Äika Pavlako, si se igrao možda nekada daljincem, koji inaÄe serijski ide iz ovog lepotana, na slici... pravi melem za duÅ¡u und milina za upotrebu !

yamahakx1200u-1.jpg

S druge strane, da onako krvniÄki minimaliziju daljinac na xk-s9000, e to je stvarno greota za onako moćnu spravu...

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Rodjaci sapatnici, s' ponosom javljam da je Grundža složen i radi.

Problem:

post-9727-0-13561400-1323543456_thumb.jp

Rešenje:

post-9727-0-94510100-1323543490_thumb.jppost-9727-0-62353900-1323543502_thumb.jp

Radno i paradno:

post-9727-0-42577600-1323543542_thumb.jppost-9727-0-17116700-1323543551_thumb.jp

Bilo je problema sa kalibracijom koju nije radio a sada nakon samo prskanja sprejom za elektroniku po svim konektorima modula ista odliÄno funkcioniÅ¡e i posle 25+ godina. Nabavio sam jedan zupÄanik istih dimenzija samo tanji, skinuo silikonsku navlaku sa zupcima sa starog nosaÄa i prilepio novi. ÄŒudni su nemaÄki projektanti, na plastiÄnu osnovu su nalili nazubljenu navlaku od mekane kao silikonske gume i ona se na jednom mestu pojela. Osnova je bela a navlaka žućkasta, polu providna i nikakva, doduÅ¡e posle puno godina. Glava je odliÄna, zvuk dobar, azimut ok, snimak ok. Prezadovoljan sam i iskreno, dek mi se onako vizuelno jako dopada, ovaj ostaje iako nije vrh vrhova ni ta liga, poÅ¡ten je a to mi je bitno.

Link to comment
Share on other sites

Sandro,

zaboravih da cestitam! :cheers

Ja sam malo radio na mehanizmu od CR7E. Nesto je komplikovaniji od klasicnog Sankyo mehanizma, zbog cetvrtog - azimut motora. Taj sistem preko puza i sistema poluga menja azimut glave za reprodukciju i cini mi se nekako cvrsce, inteligentnije i lepse napravljen nego na Dragonu, mada Dragon poseduje neverovatno mehanicki primitivan, ali vanredno efikasan sistem preuzet sa varijabilnog azimut sistema za snimanje razvijenog prvobitno za 6xx seriju.

Ispostavilo se da ovaj CR7 ima ono sto je njima cesta boljka: servo motor mehanike je razvio mrtve tacke na kojima stane i nece da proradi. Postoji vise nacina resavanja ovoga: zamena motora (imao sam rezervni) ili popravka postojeceg. Popravka, najcesce, kod malih motora nije moguca jer stradaju prvenstveno kolektor a zatim i cetkice i njihova zamena je bespredmetna. Nijedan od predlozenih nacina sa stranih foruma (sprej, motor u slobodnom radu) nije mi se dopao, pa sam resio da ga otvorim.

Motor je bio u perfektnom stanju (skroz sam zaboravio da ga slikam), kolektor odlican, kao i fine grafitne cetkice. U stvari, kolektor je samo patinirao od stajanja i zato nije imao dobar kontakt. Fini brusni papir je ovo resio i motor radi kao nov. Ova informacija je meni bitna jer ukazuje da je kvalitet pomenutih motora odlican i da ih ne treba menjati, vec prvo pokusati sa popravkom. Otvaranje je jednostavno, motor nije pertlovan i ne trazi turpijanje vec samo otvaranje dva jezicka i prethodno skidanje zastitnog EMI lima sa motorcica.

Sledeca stavka je bio misteriozno iscezli remen za blokadu rotacije tockica za namotavanje. Mislio sam da ga je skinuo i nikada vratio neko ko je otvarao dek. No, ispostavilo se da se remen skroz istopio i namotao ispod tockica, pretvorivsi donji deo tockica u melasu. Ciscenje je potrajalo dobrih pola sata :).

Odiseja CR7E se nastavlja. Za pocetak, ne planiram gear upgrade.

Link to comment
Share on other sites

@Zoran BG

Ni ja ne bih isao na gear upgrade - klasika lepse radi jedino sto se cesce mora menjati idler gumice. Posto tebi nije problem da ih nadjes ostavi starinu u originalnom stanju. Bas me interesuje zvucni test CR7 . Jos da imas dobar komad ZX9 da ih stavis jedan pored drugog...................

Link to comment
Share on other sites

hvala accu. Morao sam da ih uzmem po toj ceni. Nadam se da Äe ih biti joÅ¡ kad se vratim nakon nove godine u frankfurt. Ispada 1.39.-€ komad. Mislim da ni kad su bile kazete u modi nisu bile jevtinije. Nakupovat Äu ih koliko god Äe mi situacija dozvoliti. A za dek sam veÄ bio reko platio sam ga 20€ malo sa strahom jel ga na buvljaku ne možeÅ¡ isprobati ali mislim da bi ga svako od nas uzeo na slepo za te pare. A uspostavilo se da je ok. Jedino Å¡to sam primjetio da mu treba malo pomoÄi kod zatvaranja vratanca.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...