Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Imam pitanje za gospodina Zorana.Posto nikada nisam imao Akai dek,sta moze ukratko da mi kaze o modelu gx32?Znam da je 2head,nije dula capstan i ostalo sto sam mogao da saznam.Interesuje me kakav je sto se tice reprodukcije kaseta snimanih na drugim dekovima?Kakav je za snimanje?Nije skup (do 20€) a i lepo izgleda pa ako je zdrav da li je vredan razmisljanja?Unapred hvala!

Takodje me zanima zna li neko nesto o ovom Teac-u, (teac w660r)kakav je prilikom reprodukcije tudjih kaseta?

Unapred hvala!

post-26397-0-19711900-1322856295_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Imam pitanje za gospodina Zorana.Posto nikada nisam imao Akai dek,sta moze ukratko da mi kaze o modelu gx32?Znam da je 2head,nije dula capstan i ostalo sto sam mogao da saznam.Interesuje me kakav je sto se tice reprodukcije kaseta snimanih na drugim dekovima?Kakav je za snimanje?Nije skup (do 20€) a i lepo izgleda pa ako je zdrav da li je vredan razmisljanja?Unapred hvala!

Takodje me zanima zna li neko nesto o ovom Teac-u, (teac w660r)kakav je prilikom reprodukcije tudjih kaseta?

Unapred hvala!

Link to comment
Share on other sites

Pitanja koja sam postavio malopre su se pojavila jer mi se dekovi svidjaju kao ukras za sobu a usput ako nisu skroz losi onda jos bolje.U nekom narednom periodu kada bude malo vise para interesovacu se za nesto kvalitetnije...

Sta da radim kada volim da gledam kako se traka vrti i cela magija se dogadja, prosto sam srecan kao dete...

Link to comment
Share on other sites

Vlado,

neki testovi su hvalili taj Akai, ali ja nesto nisam bio odusevljen tim dekom. GX glave i solidna mehanika (ali ne tako robustna kao kod 75/95) su mu najjaci aduti. Zvuk je solidan, ali visoki tonovi nisu (na mom primerku) posedovali detaljnost niti je bas isao skroz do dna. Fakticki, jedna solidna dvoglava masina i to je sve. Ni bolji, ni losiji od konkurencije, samo lepsi i elegantniji, za moj ukus.

Mislim da je onaj Kenwood KX9010 koji se na kratko pojavio u oglasima, daleko bolja masina, naravno ukoliko je ispravan.

Link to comment
Share on other sites

Hajde i ja da se pohvalim,nabavio sam Kenwood KX-9010

koji je po kazivanju prodavca (zamena je bila u pitanju)

bio u posedu naseg ZoranaBG,ako prodavac ne laze,ima i originalni daljinac!

ZoranBG je zaista verno opisao ovaj dek na svom sajtu,kako zvucno,tako i sa ostalim

prednostima i manama ovog pomalo neobicnog deka!

Link to comment
Share on other sites

Pavlaka,

primetio sam da ljudi cesto koriste kao ozbiljan plus da li je neki odredjeni komad deka bio kod mene, a mislim da nema nikakve veze da li jeste ili nije - posle mene je koriscen i pitanje u kakvom stanju je zavrsio.

Taj prodavac Te je zeznuo: 9010 koji je bio kod mene je i dalje moj, uz jos jednog brata blizanca kojeg nisam ni otpakovao niti nameravam u skorije vreme.

Cestitke na nabavci dobrog uredjaja: video sam test u Hi Fi Choice-u. Kazu da zvucno nije na nivou tehnologije koja je u njemu ali... ima vrhunski transport (nije bas vrhunski, ali 'ajde de) i izvukao je 23 kHz na metal traci, kada su ga merili.

Link to comment
Share on other sites

Pavlaka,

primetio sam da ljudi cesto koriste kao ozbiljan plus da li je neki odredjeni komad deka bio kod mene, a mislim da nema nikakve veze da li jeste ili nije - posle mene je koriscen i pitanje u kakvom stanju je zavrsio.

Taj prodavac Te je zeznuo: 9010 koji je bio kod mene je i dalje moj, uz jos jednog brata blizanca kojeg nisam ni otpakovao niti nameravam u skorije vreme.

Cestitke na nabavci dobrog uredjaja: video sam test u Hi Fi Choice-u. Kazu da zvucno nije na nivou tehnologije koja je u njemu ali... ima vrhunski transport (nije bas vrhunski, ali 'ajde de) i izvukao je 23 kHz na metal traci, kada su ga merili.

Drago mi je da si prokomentarisao post,jer sam i mislio da laze,zato sam to tako i napisao

ali znaci Sabac (ili bolje receno,njegova okolina) u sirokom luku da se zaobilazi zbog tamosnjih prodavaca (cast izuzecima),(ako ih ima).

Dek nije los,cak sta vise,ali nemogu da shvatim dokle su ljudi spremni da idu za nekoliko evra,

koliko su spremni da lazu i degradiraju sebe,da verovatno misle da su nesto vise posle,,uspesne prodaje",

kad bi mogli da vide i cuju sebe same,zgadili bi se!

Ja ga nisam ni uzeo zato sto je dek"bio"kod tebe,vec zbog objasnjenih kvaliteta koje dek poseduje i zeleo sam da ga cujem kako radi!

Link to comment
Share on other sites

@Pavlaka,

naravno. Primetio sam i da prepisuju sa mog sajta neke opise, pa stavljaju u oglase :). To mi u zivotu ne bi palo na pamet.

Videces da je dobar dek. Po meni, reprodukcija mu je losija nego snimanje. Ima jedan operacioni pojacavac na plocici pojacala za reprodukciju, koji imam nameru da zamenim ako stignem, cisto da vidim sta ce da se promeni.

@Erich

Daaaa... to se zove kupovina :) Svaka cast! Javite utiske, da povecamo bazu znanja na ovom forumu :cheers

Link to comment
Share on other sites

Hajde i ja da se pohvalim,nabavio sam Kenwood KX-9010

koji je po kazivanju prodavca (zamena je bila u pitanju)

bio u posedu naseg ZoranaBG,ako prodavac ne laze,ima i originalni daljinac!

ZoranBG je zaista verno opisao ovaj dek na svom sajtu,kako zvucno,tako i sa ostalim

prednostima i manama ovog pomalo neobicnog deka!

Cestitam na kupovini,svojevremeno njihov top model.Taj dek je bio odlicno ocenjen u Nemackom Stereo-u(4/1989),dobio je maksimalne 3 zvezdice uz komentar : Preiswertes Top Deck mit allem drum und dran-auch heute noch eine Spitzenleistung.Kostao je 1200 dm kod njih(Stereo),dok je u Stereoplay-u(7/1989) njegova cena bila 1000 dm uz malo slabiju ocenu Spitzenklasse III(u toj klasi bio referentni).

Link to comment
Share on other sites

@Pavlaka,

Videces da je dobar dek. Po meni, reprodukcija mu je losija nego snimanje. Ima jedan operacioni pojacavac na plocici pojacala za reprodukciju, koji imam nameru da zamenim ako stignem, cisto da vidim sta ce da se promeni.

Bas me zanima da li ce biti pomaka u reprodukciji na bolje kada ga sredis.

Ja sam juce snimio 1 kasetu (TDK SA 90) i bio sam prijatno iznenadjen kvalitetom snimka,

a posebno auto-kalibracijom i moram priznati i daljinskim upravljacem,neznam zasto jer kod mnogih dekova

mi ne prija koriscenje daljinskog (iako volim da ih imam),ali kod ovog sam osetio udobnost koriscenja daljinca vise nego kod nekih drugih modela.

Link to comment
Share on other sites

Seven smatra je veoma kompetentan jer je proveo 25 godina uz dekove,promenuvsi ih bar 100 komada,ima mnogo viseiskustva i prakse od nekih koji misle da znaju o ovoj temi na ovom forumu.snimajuci hiljade kaseta,,ali jednostavno vreme ide napred,ako je nekom draz da slusa i dalje sa kaseta muziku njegova stvar,O ovim i slicnim temama smo raspraljali,donosili zakljucke,Testirali, davnih dana ,dok forum jos nije ni postojao,mnoge stvari su ovde postavljene na pogresnim osnovama,zvuk sa kaseta je imao uvek mana..sama traka,razlicit azimuth,trajnost trake i kvalitet snimka brzo propada- posebni visoki tonovi,presnimavanje,nemogucnost kalibracije,molim vas samo bez komentara kako je zvuk sa kaseta bolji od danasnjih flacova.itd,...Yamahe i Nakamichije smo uvek koristili za reprodukciju zbog korekcije azimutha,i play trima,a izmedju ostalih marki Akai dekove za snimanje,niko ih nije koristio za reprodukciju jer u tome nisu bili sjajni,a ovde citam da su to mnogi radili i rade..itd..,Dekovi ,bar kod nas, starih snimaca stoje kuci da bi uzivali u peak metrima dok skakucu na source prekidacu,muziku slusamo sa drugih izvora.pa danas se vise ni prazne kasete ne mogu naci,a kamoli se baviti snimanjem istih,a tek preslusavanjem,pored tolikih reproduktora muzike,ali nekoga vise ne vredi ubedjivati,jer staro drvo se ne savija,a uvek ce postojati ljudi koji velicaju i obozavaju relikte proslosti,ubedjujuci nekoga da je to ono pravo,ali neka evolucija mora postojati,bar kod nekih.

dragi moj seven ja sam sa 17 god od svoje plate kupio prvi dek Technics M-95 u kutiji doneÅ¡en iz hannovera koji je u to vreme koÅ¡tao ohoho ali nije bit u ceni nego kako je on meni osvetlio sobu, kako je radio i ostalo Å¡to samo zoran bg , brka 65 i ostali Älanovi mogu opisati tu draž svega. uz svo dužno poÅ¡tovanje tebi i tvom znanju želim ti da nas pustiÅ¡ da uživamo u neÄemu Å¡to smo voleli i imali ili ćemo imati pa makar to bilo i za 100 god i nekvarilo se joÅ¡ 100god.

srdaÄan pozdrav tebi i ostalim fanovima vintage uredjaja :wave2

Link to comment
Share on other sites

mogu da pogledam bilo je prije !! nove te interesuju jel tako?? pozdrav

Nove, ali imam sklonost da popustim kada vidim i koristene ako su od boljih i ako sam imao dobra iskustva ranije sa takvima.Naravno da sam svestan da je to macka u dzaku...

Ova je trgovina cini mi se dobro prosla, a kasete su extra ocuvane http://www.limundo.com/kupovina/AUDIO-KASETE-30-komada-hrom-i-normal-/3342737

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Evo jos jednog "postenog" oglasa:

http://www.kupujempr...lter_id=7268416

3 motora od koih je jedan servo, tri glave, automatsku kalibraciju, komp za odabir pesama sa memorijom kao i cd, super brzo premotavanje i dosta toga za igranje. Sve u svemu pro model predvidjen za radio stanice, studija a i kucne potrebe i dugog veka pod extremnim uslovima koriscenja. Napravljen kao konkurencija nakamiciju pa su malo i preterali kada su projektovali. Potrazite ga na netu i nece te biti ravnodusni kada saznate vise o njemu. Imam i skuplji a i jeftinii u svim moim oglasima. NAPOMENA niram preprodavac.

Fali malo slova, nesto u opisu, a nesto i u oznaci uredjaja, no neki gutaju hranu, a neki slova :)

Pravi primer kako Internet trpi sve... samo sto u ovom slucaju najveci deo navedenog nema blage veze sa stvarnoscu.

Pored toga, ima i Technics RS-B100 ali nije odredio cenu, ona ce da bude visoka. Za Grundzu CF7500 trazi 130 evra, on je kataloski bio 1000 DEM, pa sada vidite da li je skupo :)

Tvrdi da oba deka idu do 25 kHz :), s tim sto na normal trakama idu do 23 kHz. Technics na normal trakama ide do 19 koliko se secam (IEC standard), a Grundza do 20 kHz na metal (DIN standard, sto je oko 19 kHz IEC). Negde sam imao i merenja opsega RS-B100, onako je kako je proizvodjac naveo, ali to nema dodira sa ovim sto je prodavac rekao.

Vrh predstave je bio kada mi je covek tri puta kazao da su sliku njegovog deka odmah trazili sa zvanicnog sajta i da tamo sada stoji slika bas njegovog uredjaja???

On tvrdi da je imao Nakamichi dekove, pocevsi od modela 600, pa onda Z seriju (ne znam na koju Z je mislio...), ali da je to sve bilo bacanje para - Grundza i Technics su carevi.

Zakljucak donesite sami.

Hteo sam da ovo podelim sa clanovima, cisto da znaju sta ih ceka ako kontaktiraju vlasnika oglasa.

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo, verovatno su primerci zdraviji nego kada su izasli iz fabrike... Zorane, moze li se znati koja cena je realna za rs-b100 pod uslovom da je u zadovoljavajucem stanju(svakako ga je tesko i videti a ne naci za kupovinu, ali ajde...)?

Bilo bi divno kada bi poznavaoci imali vremena da naprave spisak dekova koji su pozitivno izvikani bez stvarnog razloga kao i onih koji su kvalitetni a bez razloga cuce nedge u gomili proseka nepomenuti.Izvinjavam se unapred ako je to vec uradjeno(javite pa da prekopavam jer je zanimljivo)

Takodje je zanimljivo da li se kojim slucajem zna da li u okolini Vrbasa postoji kvalitetan-pouzdan serviser(ili makar u NS).Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo, verovatno su primerci zdraviji nego kada su izasli iz fabrike... Zorane, moze li se znati koja cena je realna za rs-b100 pod uslovom da je u zadovoljavajucem stanju(svakako ga je tesko i videti a ne naci za kupovinu, ali ajde...)?

Bilo bi divno kada bi poznavaoci imali vremena da naprave spisak dekova koji su pozitivno izvikani bez stvarnog razloga kao i onih koji su kvalitetni a bez razloga cuce nedge u gomili proseka nepomenuti.Izvinjavam se unapred ako je to vec uradjeno(javite pa da prekopavam jer je zanimljivo)

Takodje je zanimljivo da li se kojim slucajem zna da li u okolini Vrbasa postoji kvalitetan-pouzdan serviser(ili makar u NS).Pozdrav.

Vlado,

ekonomija uci da je trzisna cena ona o kojoj se prodavac i kupac dogovore :), tako da je tesko dati preciznu procenu o necemu cega nema na trzistu. To je tako jer mozda neko zarko zeli neki uredjaj - da kompletira sistem ili je bas taj uredjaj zeleo kao klinac i nije mu problem da plati najvisu cenu. Ima dosta takvih slucajeva i onda ne treba da bude cudno kako se nesto preskupo moze prodati za taj ili malcice manji novac. Primera radi, nisam nikada video da je pomenuti Grundig CF7500 na oglasima. Meni je njegova cena veca od realne za faktor 2 do 2.5, ali ljubitelju Grundiga koji ga juri 10-15 godina verovatno nije tragicno da ga plati 130 evra.

Sa druge strane, (pre)prodavci veoma vole da... lazu. U tom smislu plasiraju price kako je nekoliko ljudi zainteresovano, samo jos da se "finalno dogovore oko cene" i time dizu tenziju. Secam se jednog primera, od pre nekih godinu dana, kada je retki model gramofona bio u oglasima. Njegova vrednost, tim pre sto je nekompletan sto se delova tice, ne bi smela biti visa od 300-350 evra. No, prodavac je stavio NEKOLIKO puta visu cenu i kada sam je cuo rekao sam mu da je previsoka, ali mi je on odgovorio da vec ima ponudu iz inostranstva, samo 100 evra nizu od one koju je trazio. Da li ga je prodao? Naravno da nije, do dana danasnjeg.

Ako se vratimo na RS-B100, evo malog osvrta: kostao je 1.900 DEM i jedan je od dva najbolja Technics deka (ne racunajuci 9900 seriju). Veoma je detaljan i prijatnog zvuka. Mehanika je pozitivno modifikovana iz RS-M serije i ima dva remena, od kojih se jedan menja komplikovano. Sam dek je u prilicno malom kucistu i dosta natrpan elektronikom, a komponente koje su ugradjene su solidne, ali ne i bogzna sta. Nasao sam velika odstupanja levog i desnog kanala na glavnom potenciometru za jacinu snimka - prvo je jedan kanal jaci, pa su isti, pa onda drugi... sto ukazuje na los kvalitet. Primera radi, Kenwood KX-9010 koristi na tom mestu ALPS Blue Velvet i odstupanja su manja od 0.05 dB koliko se secam, dok je kod RS-B100 to bilo i do 0.5 dB i vise.

Ocena u Stereoplay je bila, koliko se secam, Spitzenklasse III, jedan nivo ispod najboljih i to je ono sto ja mislim o njemu. Nije to ista filozofija zvuka kao Sony 9xx ES ili Teac V7000 itd., ali je otprilike ta klasa. RS-B100 sjajno zvuci na prvu i drugu i desetu loptu, ali posle nekog vremena osetite da "to nije to" u odnosu na one koji su kostali 2x kao on. Skuplji dekovi tog vremena imaju bolji zvuk, transparentniji... Ako stignem da u dogledno vreme sredim svoj RS-B100 (zeza me nesto vezano za glavu za brisanje), probacu ga u odnosu na neke druge svoje dekove.

Zato mislim da je realna cena za RS-B100 negde do 150 evra, za POTPUNO ispravan dek. Odmah da kazem da to podrazumeva zamenjene remenove, ociscen i podmazan mehanizam, zamenjene rolere, kalibrisanu elektroniku a ne samo masinu koja vrti traku.

Link to comment
Share on other sites

Rs-b 100 je kostao od 1900 do 2000 dm u Nemackoj u zavisnosti od casopisa do casopisa : Stereoplay(1900 dm,testiran 11/1984),Stereo(2000 dm,testiran 8/1984) i Hifi Vision(2000 dm,12/1985).U Stereo-u je na primer Kenwood kx-9010 za klasu bolje ocenjen od rs-b 100.Dok je u Hifi Vision-u Technics bio malo bolje ocenjen.U Stereoplay-u je kx-9010 bio referentni u istoj klasi(Spitzenklasse III).Treba reci i da je cena Technics-a rs-b 100 u USA 1986 godine bila citavih 1000 dolara.

Cena od 150 evra za primerak u odlicnom stanju bi bila ok,na cenu ima uticaj i to sto je pomenuti dek legenda.Treba reci i da se dosta jako dobrih dekova prodaje po primetno nizoj ceni od procenjenih 150 evra,primer je upravo navedeni Kenwood kx-9010 koji je jako korektna masina sa kojom se sigurno nigde necete postideti s'obzirom na njegovu trzisnu cenu kod nas.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...