Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Ne direkto(Sony vs Nakamichi) ali separatno u istom sistemu da !

Nakamichi mi u odnosu na sva tri Sony ES modela ima kolorisaniji zvuk, te više šuma na normal-kasetama(bez Dolby-ja naravno)...

Da se razumemo, Sony 950/990ES su odliÄne mаšine,ali MENI Nak bolji svira.

Skoro sam pazario i Revox B215MKII , Sony je igraÄka i za njega

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

@Accu,

ubacio sam RSB-965 u pricu jer sam radio (doduse, davno) uporedni test Sony 970ES deka, Pioneer-a CT-S920, RS-B965 i BX300.

Sony ES dekovi (950, njega nisam imao ali sam ga cuo), 970, 909, KA6ES takodje kolorisu zvuk - zar nisi primetio taj "masan" bas koji proizvode i vrlo blago umeksavanje zvuka... Za razliku od Pioneer-a? Da li si primetio blagu netransparentnost visokih tonova (posebno na normal, a ima toga i na hrom kasetama) u odnosu na BX300, posebno kada se ne koristi HX Pro?

Slazem se da BX300 kolorise zvuk kao sto to rade i skoro svi Nak dekovi pre njega. Zato ih ljudi i vole. BX300 je jevtino resenje za "stari" Nak zvuk i zato je i bio toliko popularan ovde, nekada. Cinjenica je da ima vise suma na normal kasetama, ali je zato sa Dolby C nenadmasan - secas se testova sa ruskog sajta...

Slazem se sa Bozom i za odnos Sony ES dekova u odnosu na Revox B215.

Da ne budem pogresno shvacen, ES dekovi su STRASNE masine, sa vrlo malo mana i, kako neko rece, odlican izbor kao zamena za Nakamichi. Po meni, medjutim, nisu sam vrh reprodukcije - mislim na onih mozda 50 najboljih dekova ikad napravljenih, tu nema mesta za Sony-ja. Zamalo, ali ipak nema...

Da samo dodam, da ne bude da nemam niti jedan ES dek pa sada mi oni, kao , ne valjaju... U odnosu na Kenwood KX-9010 koji je, interesantno, ocenjen izuzetno kod Nemaca, Sony ES dekovi koje sam naveo zvuce tamnije, mozda u neku ruku i manje melodicno, ali svakako punije i nekako zavodljivije. Tanka granica, ali ipon ide Sony-ju :).

Ovo je, svakako, moje skromno misljenje... sto rece, ukusi se razlikuju. Inace, ni meni nije jasna Philips fama, ali hajde :)

Link to comment
Share on other sites

Nadam se da cu u dogledno vreme stici da sredim Nak CR7, Revox B215 je sredjen i ostaje da zamenim remen na Z6000 (malo koriscen, ali zamenjen pre nekih sedam-osam godina) pa da vidimo, posle svih ovih godina sta je ostalo od tih dekova. Nesto imam utisak da ce rezultat biti neresen.

@Accu, sto se Alpina tice, slazem se, vrhunski dekovi. Imao sam i AL85 i AL90. Zacudo, AL85 mi je bolje svirala, iako je vrlo malo radila i dugo stajala kod prethodnih vlasnika - cak je razvila i problem na jednom kondenzatoru slican "orange caps" kod Nak-a. AL90 je svirala nesto tvrdje od AL85, mozda je takav primerak. Medjutim, u svakom slucaju izuzetni dekovi.

Link to comment
Share on other sites

Evo male analize cena dekova iz licnog iskustva:

Studera A721 sam kupio za 200 evra od Caneta, a drugi za 220 evra (taj je cak vrlo malo i losiji od prvog) od jednog preprodavca.

Brauna C3 sam platio cetrdesetak evra, preprodavcu, doduse morao je na (redovni) servis. Ovaj dek je kostao 1.700-1.900 DEM sredinom osamdesetih i ocenjen je u najvisoj klasi u Stereoplay.

B215S sam pre dve godine platio 650 evra, na eBay. Po cenama po kojima sam kupovao kvalitetne dekove u Srbiji, tesko bih ih nasao na eBay, ali B215S je bas retkost.

Sony 970/990ES dekovi su kostali 120-150 evra pre godinu i po dana, a sada bi trebalo da su im jos nize. Zato je mnogo 180 evra za 950ES. Njegova realna cena nije vise od stotinak, maksimalno sto dvadeset evra.

Razlike u cenama govore koliko su neke stvari kod nas malo cenjene, Revox i Braun imaju slabu ili nikakvu prodju, dok su Sony, Pioneer, Akai i Aiwa mnogo bolje kotirani. Brauna C4 (kataloska cena 2.200 DEM) sam prodao za 50 evra, na jedvite jade, komad je bio bukvalno kao iz radnje, mislim da nikada nije radio.

Odnos kvaliteta je takav da oslikava odnos cena: Revox B215 je kostao od 3.000 DEM kada se pojavio pa sve do skoro 1.800 funti (u to vreme 1 funta bila je priblizno 3 DEM) pred prestanak proizvodnje. Sony "devetka" ES serija je imala cene 1.500-1.600 DEM.

Sa druge strane, za novac koji su kostali, Sony ES dekovi su imali fantastican kvalitet - izuzetne mehanizme (jos od prvog ES deka - TCK777ES), posteno odradjenu elektroniku a kasnije i prave audiofilske komponente. Nisu bili jedini Japanci koji su to radili ali su, po meni, nekako bili nenametljivi a izvanredni. Sony je bio cuven i po svojim odlicnim glavama za dekove. Licno, nikada nisam video oguljenu glavu na nekom top ES deku.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Sony 970/990ES dekovi su kostali 120-150 evra pre godinu i po dana, a sada bi trebalo da su im jos nize.

Vec nekoliko godina vintage je izgleda sve vise u modi i cene uglavnom rastu.

Da li postoji neki poseban razlog za procenu vezanu za pad cena (posebno?) Sony top dekova?

Ja kada sam jurio da kupim neki 9xx, nije ih bilo ni za lek, a serija 8xx se prodavala za cca 150eur.

Na kraju sam na jedvite jade nasao jedan 990 za 180eur i bio srecan zbog toga.

Jos sam bio srecniji kada mi je bivsi vlasnik, clan ovog foruma, rekao da je taj primerak bio prethodno u tvom vlasnistvu. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

@Accu, da... ima i na k-nisi sajtu o tome...

@Kujo: Raspisao sam se ali sam obrisao post. Ne, poseban razlog je odnos cena drugih dekova na trzistu, na primer pomenutog Revox-a B215. Neka ga neko oglasi za 350 evra (korektno u odnosu na Sony), pa da vdimo da li ce da ga proda za te pare.. Mada, cini mi se da u poslednje vreme cene rastu - da li ih prodavci vise cene jer im treba novca, ili nema ispravnih primeraka ili nesto trece... ko zna.

Link to comment
Share on other sites

Ja zaista ne mogu da se setim posto sam ga prodao, ali skoro sam siguran da je bio manji novac u pitanju.

Danas ne bih platio 990ES ni dinara preko 140-150 evra, mislim da ne vredi vise.

Sa druge strane, svaki prodavac ima pravo da postavi cenu koju zeli - nizu, visu, istu. To je njegova stvar i njegovo pravo. Interesantno je da ima dosta ljudi koji kriju cenu koju su platili kao zmija noge - da bi pri eventualnoj prodaji zaradili. Jos interesantnije je da neki od njih uopste nisu finansijski ugrozena vrsta, ali... Jos gore je kada vas prodavac kome ste ostavili doslovce hiljade i hiljade evra - odere. Kupi nesto za 50 evra i uzme vam povrh toga, teske ruke spustivsi koji evro, jos 150-200-250 evra. Malo alavosti nije problem, mnogi zive od prodaje HiFi-ja, ali za staru musteriju mora da postoji merilo i neki fer odnos - cega danas, ocigledno nema. Medjutim, svet je mali pa se sve brzo sazna, a onda je najbolje takve staviti na mesto gde pripadaju.

Zato sam se zarekao da, pored svih ovih cena, necu nijedan svoj uredjaj da dajem bambadava (uglavnom sam gubio novac). Jedan od razloga je taj sto sam nedavno video uredjaj koji sam poklonio i na kojem sam izgubio pedesetak evra - na oglasima, za 100. Bez ikakvog blama.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se, kao korisnik kome je potrebna pouzdana i trouble-free mashina, odlucio za Sony 990 ES zato sto je plug and play.

Model je sa pocetka 90-ih, tako da je relativno mlad.

Mehanika je pouzdana i cini mi se neproblematicna i ugradjivala se u veliki broj modela.

Mozda nije najbolji moguci, ali je dovoljno dobar.

Dao sam 180 eur, ali nisam naknadno ulozio ni jedan evro vise.

Mnogi stariji vrhunski dekovi mi deluju mnogo slozeniji za odrzavanje, ponekad sa tesko nabavljivim / nenabavljivim (skupim?) delovima (+ majstor)

i cini mi se da traze vise paznje, te da retko mogu da se odmah koriste bez dodatnih ulaganja,

sto meni kao obicnom korisniku u startu dize cenu.

Vama koji sami sredjujete i servisirate svoje uredjaje to nije toliko bitno, ali vecini nas obicnih smrtnika jeste. :)

Dok se neki drugi zezaju sa raznim narandzastim kondenzatorima i slicnim stvarima, ja samo ubacujem svoje stare kasete i pritiskam play. ;)

Link to comment
Share on other sites

I ja sam mislio da pored B215 necu vise nista hteti... Ali... Znatizelja je to :)

@Kujo

Vasa prica ima logike, ali zaboravljate da je dek bio kod mene i da je prosao sredjivanje. Pored toga, u osnovi sam kupio dobar komad, a nije svaki takav. Da nisu ove dve cinjenice, nemojte biti sigurni da biste bas tako dobro prosli, dali biste bar 20-30 evra na zamenu gumica i rolera i jos toliko na podesavanje deka ako mu je neko cackao geometriju glave (cest slucaj). Cistili biste potenciometre, a u nekim slucajevima menjali i tastere koji korodiraju kod tih Sony dekova od stajanja i nikotina, pa pocnu da "brljaju" komande. Nadam se da sam malo pojasnio :)

Link to comment
Share on other sites

@Kuja

cene top dekova i uopste vintage aparature ce sve vise rasti jer dobrih neraskupusanih primeraka ima sve manje. Dobre primerke ko je uspeo na vreme da uhvati ulaze pare u njihovo osvezavanje jer hoce da sacuva taj aparat jos dugi niz godina . Ono sto preostaje je uglavnom sumnjivo po pitanju kozmetike ili tehnicke ispravnosti. Pre neku nedelju sam bas na tu temu prokomentarisao sa Zoranom - od proletos nisam video vise ni jedan vrhunski Nakamichi u oglasima sto je prvi put za dugi niz godina koliko pratim oglase ( samo je jednom proletela 1000ka prvi model) .

Dolazi zima ja izvukoh iz zapecka Sony 555 i Onkyo 2070 i posle po 20 minuta slusanja vratio na ZX 7 - jednostavno jedino sa njim mogu da natucem sluske na usi i slusam par sati muziku. :listen

Nego nikad niko ne spomenu i onu obaveznu komponentu slusanja dekova - miris mehanike kada se dobro zagreje? Ili sam ja malo :screwy ( doduse trava nam je legala ovde :nerd ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...